REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plany zawodowe na 2015 r.

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Plany zawodowe na 2015 r. / Fot. Fotolia
Plany zawodowe na 2015 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadejście nowego roku często wiąże się z podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć oraz planowaniem życia zawodowego na kolejny rok. Jakie postanowienia na 2015 r. warto poczynić?

Zawodowe postanowienia na 2015 r.

Zbliżający się Nowy Rok to dla większości z nas moment refleksji nad życiem zawodowym. Kolejne 365 dni może przynieść wiele sukcesów na tym polu pod warunkiem jednak, że obrane cele będą realne, a co najważniejsze - konsekwentnie realizowane.

REKLAMA

Autopromocja

Skup się na swoich talentach

Wbrew pozorom, zamiast skupiać się na słabych stronach, lepiej włożyć wysiłki w rozwój swoich najmocniejszych kompetencji. Własne umiejętności można szlifować tak, by stać się ekspertem w swojej dziedzinie. Warto przy tym skorzystać z porad trenera lub coacha, którzy pomogą nie tylko dostrzec własne atuty, ale też wskażą najlepsze metody ich rozwijania - zaznacza Małgorzata Majewska. Pamiętajmy, że inwestycja w siebie nigdy nie jest czasem straconym.

Motywuj się i nagradzaj

Do zrealizowania każdego postanowienia potrzebne jest odpowiednie nastawienie. Dobrym sposobem na zmotywowanie się jest uzmysłowienie sobie korzyści, jakie wynikną ze zrealizowania celu. Ważną kwestią w procesie motywowania jest również stworzenie systemu niewielkich nagród. Małe święto za zrealizowanie jakiegoś etapu zadania, pomoże podtrzymać zapał oraz zmobilizować się do dalszego działania. Warto pamiętać jednak, że nagroda to coś wyjątkowego i nie powinniśmy zmieniać jej w rutynę – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Dodatkowo można również porozmawiać z przełożonym i otwarcie zakomunikować mu co sprawiłoby, że nasz zapał do pracy byłby większy.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Planuj

Ustalanie priorytetów to najprostsza metoda, by z sukcesem osiągnąć założone cele i jednocześnie uniknąć chaosu organizacyjnego. Warto wykorzystać więc do planowania codziennej pracy narzędzia, które posiadamy, np. kalendarz w poczcie e-mail, przypomnienia w smartfonie czy tradycyjne notatki. Nie wymagają one dużo wysiłku, a skutecznie systematyzują pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Ucz się

By nie popaść w rutynę, warto w nadchodzącym roku postawić na rozwój osobisty. Celem może być nadrobienie zaległości w lekturze prasy branżowej, kurs e-learningowy albo zapisanie się na szkolenia czy studia podyplomowe. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko zdecydować się na najbardziej wartościowe dla siebie.

Buduj bazę kontaktów biznesowych

Wymiana doświadczeń, pomoc w rozwoju kariery czy promocja osobistej marki - to tylko niektóre nieocenione zalety networkingu. W myśl zasady, że nie wystarczy „być tylko obecnym” w życiu biznesowym, a trzeba w nim aktywnie uczestniczyć – należy ustalić sobie za cel obecność na spotkaniach czy konferencjach networkingowych. Już teraz można sprawdzić kalendarz takich wydarzeń na 2015 rok.

Wpływ języków obcych na podejmowanie odważnych decyzji

Dbaj o odpoczynek

Nie zapominaj, że poświęcenie czasu na regenerację sił i planowanie działań pozwala tak naprawdę pracować dużo efektywniej. Chwile wytchnienia nie tylko dodają energii – pozwalają również spojrzeć na wiele spraw w sposób bardziej zdystansowany i obiektywny. W efekcie, pomagają w podejmowaniu decyzji oraz mierzeniu się z nowymi wyzwaniami.

Mierz cele nad zamiary

Myśl o realizacji wszystkich ambicji naraz nie jest dobrym pomysłem. Nie daj się zwieść wizji, że im więcej podejmiesz inicjatyw w tym samym czasie - tym więcej osiągniesz. Takim działaniem nie tylko skuteczne się rozproszysz, ale także szybciej  wypalisz – podkreśla Małgorzata Majewska. Niezależnie, czy ma to być podniesienie kwalifikacji, rozwój osobisty, awans, podwyżka czy nawet zmiana pracy, kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie się na jednym celu i konsekwentne dążenie do jego realizacji.

Kiedy iść na studia podyplomowe?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA