Pracodawca nie musi już organizować palarni w swoim zakładzie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek zapewnienia odpowiednich urządzeń sanitarnych
Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie pracy. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Jednym z obowiązków w tym zakresie jest obowiązek pracodawcy zapewnienie pracownikom odpowiednich urządzeń higieniczno-sanitarne oraz dostarczenie niezbędnych środków higieny osobistej. Od dnia 6 września 2011 roku, na podstawie zmiany rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów i higieny pracy, zmianie uległa definicja pomieszczenia higieniczno-sanitarnego. Obecnie przez pomieszczenie higieniczno-sanitarnym rozumie się szatnie, umywalnie, pomieszczenia z natryskami, ustępy, jadalnie z wyjątkiem stołówek, pomieszczenia do odpoczynku, pomieszczenia do ogrzewania się pracowników oraz pomieszczenia do prania, odkurzania, suszenia i odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. Na czym polega zmiana definicji pomieszczenia higieniczno-sanitarnego? Zmiana z pozoru jest niewielka, ale pociąga ona sobą ważne konsekwencje bowiem z definicji wykreślono jedno pomieszczenie, a mianowicie palarnie. Od teraz palarnie nie będą uważane za pomieszczenia higieniczno-sanitarne.
REKLAMA
Zobacz także: Obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy
Pracodawca nie musi organizować palarni w swoim zakładzie pracy
Zmiana definicji pomieszczenia higieniczno-sanitarnego oznacza to, że pracodawca nie musi organizować palarni na terenie swojego zakładu pracy. Dzieje się tak ponieważ z dniem bowiem wyłączenia palarni z pomieszczeń higieniczno-sanitarnych nie obowiązuje w stosunku do nich przepis, nakazujący pracodawcy zapewnienie odpowiednich urządzeń higieniczno-sanitarnych.
W pomieszczeniach zakładów pracy pracodawca może, ale już nie musi jak dotychczas organizować palarnię. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zabrania się palenia wyrobów tytoniowych. Właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię w pomieszczeniach zakładu pracy.
Podstawa prawna: Kodeks pracy
Ustawa z dnia 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1995r. Nr 10, poz. 55 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 sierpnia 2011 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2011 r. Nr 173 poz. 1034)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat