Czy i dlaczego warto korzystać z gier szkoleniowych?
REKLAMA
REKLAMA
Gry pozwalają szybko i skutecznie rozwijać potrzebne w ówczesnych czasach kompetencje. Oprócz pogłębiania twórczego myślenia, wpływają na intuicję, uczenie się na błędach czy na dostrzeganie długofalowej perspektywy. Ich mechanizmy pozwalają na warunkowanie pozytywnych zachowań oraz skłaniają do ich powtarzania. Gry szkoleniowe wyzwalają w uczestnikach zaangażowanie, które jest również potrzebne w codziennej pracy. Tak samo jak podczas szkolenia, pracownicy powinni być aktywni wykonując swoje obowiązki. Skuteczność gier szkoleniowych wynika z tego, że uczestnicy koncentrują się na osiągnięciu celu gry i przy okazji rozwijają kompetencje kluczowe do efektywnego funkcjonowania w pracy.
REKLAMA
Mechanizm gier zakłada, że poszczególne etapy mają zróżnicowany poziom trudności. Bardziej wymagający poziom jest dla nas coraz większym wyzwaniem, a nasze umiejętności przecież wciąż pozostają takie same. Przez to istnieje sposobność do popełnienia błędów. Jeżeli nam się to zdarzy to nie załamujmy rąk, bo po zakończeniu gry dostajemy informację zwrotną, jak moglibyśmy działać lepiej. Gry dają nam możliwość bezpiecznego próbowania, eksperymentowania i uczenia się na własnych błędach.
Działania prozdrowotne w zakładzie pracy korzyścią dla pracodawcy
Rzeczywistość szkoleniowa pokazuje, że wszystko wydaje się proste na poziomie deklaratywnym, natomiast okazuje się dużo trudniejsze, gdy trzeba zrobić coś konkretnego. Gry stwarzają bezpieczne środowisko do próbowania zachowań i działań, a następnie doświadczania ich pozytywnych i negatywnych konsekwencji. Co ważniejsze informacja zwrotna jest dużo łatwiejsza do przyswojenia dla uczestnika, gdy omawiamy co wydarzyło się podczas gry i nawiązujemy do zachowań kiedy uczestnik wcielał się w rolę gracza. Wnioski przekazane na poziomie metafory na długo pozostają w pamięci uczestników, dzięki czemu uzyskujemy zmianę postaw jako wymierny efekt szkoleniowy – uważa Marlena Babicka z AkademiaGier.com.
Coraz mniej czasu poświęca się na doszkalanie i rozwijanie wewnątrz organizacji. Tradycyjna forma szkoleń przestaje być wystarczająca w skutecznym rozwijaniu umiejętności i wiedzy pracowników. Często trenerzy nie dysponują odpowiednimi narzędziami rozwojowymi. Gry szkoleniowe są jednym z najlepszych rozwiązań tego typu wyzwań. Pracownik otrzymuje wiedzę z określonej dziedziny i nie zostaje z nią sam, kompletnie nie wiedząc jak ją wykorzystać. Trener udziela mu wsparcia i pomocy w przełożeniu danej wiedzy na pożądane postawy i zachowania. Ponadto podczas takiej formy szkolenia pracownik utrwala pozytywne zachowania, a eliminuje te niepożądane.
Integracja w pracy - sposób na dobry zespół czy niepotrzebny wydatek?
Kolejnym plusem gier szkoleniowych jest możliwość przeprowadzenia ich na różnego typu spotkaniach, np. spotkaniu komunikacyjnym dla pracowników. Nie potrzebujemy całodziennego szkolenia czy zorganizowania specjalnych warsztatów. Menadżer może przeprowadzić taka grę na samym początku zebrania, a potem omówić wyniki i wyjaśnić, które zachowania są ważne dla realizacji określonych celów firmy. Dzięki zastosowaniu gry szkolenie będzie miało znacznie ciekawszą formę, stanie się atrakcyjniejsze i skuteczniejsze.
Mechanizmy gier szkoleniowych wzmacniają pozytywne zachowania, dzięki czemu otrzymując informację zwrotną jesteśmy w stanie stale poprawiać swoje działania i ciągle się rozwijać. Zestaw gier szkoleniowych wpływa na zmianę naszych zachowań, a także napędza dodatkową siłę, jaką jest motywacja do osiągania lepszych wyników.
AkademiaGier.com jest polską firmą projektującą i wdrażającą gry biznesowe. Wieloletnie doświadczenie biznesowe, trenerskie i coachingowe umożliwiło stworzenie skutecznych narzędzi w postaci gier przynoszących efekty zgodne z oczekiwaniami klientów. Akademia Gier oferuje gotowe gry, a także wykonanie ich na zamówienie, dostosowując je do specyfiki danej firmy. Klienci mają możliwość zdefiniowania konkretnych celów i potrzeb związanych z grą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat