REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy i dlaczego warto korzystać z gier szkoleniowych?

 AkademiaGier.com
ekspert z zakresu HR
Czy i dlaczego warto korzystać z gier szkoleniowych? /Fot. Fotolia
Czy i dlaczego warto korzystać z gier szkoleniowych? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej trenerów i coachów wykorzystuje różnego rodzaju gry w swojej pracy. Dlaczego? Otóż są one bardzo dobrym sposobem na przedstawienie trudnych zagadnień, które nieraz są do tego jeszcze nudne.

Gry pozwalają szybko i skutecznie rozwijać potrzebne w ówczesnych czasach kompetencje. Oprócz pogłębiania twórczego myślenia, wpływają na intuicję, uczenie się na błędach czy na dostrzeganie długofalowej perspektywy. Ich mechanizmy pozwalają na warunkowanie pozytywnych zachowań oraz skłaniają do ich powtarzania. Gry szkoleniowe wyzwalają w uczestnikach zaangażowanie, które jest również potrzebne w codziennej pracy. Tak samo jak podczas szkolenia, pracownicy powinni być aktywni wykonując swoje obowiązki. Skuteczność gier szkoleniowych wynika z tego, że uczestnicy koncentrują się na osiągnięciu celu gry i przy okazji rozwijają kompetencje kluczowe do efektywnego funkcjonowania w pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Mechanizm gier zakłada, że poszczególne etapy mają zróżnicowany poziom trudności. Bardziej wymagający poziom jest dla nas coraz większym wyzwaniem, a nasze umiejętności przecież wciąż pozostają takie same. Przez to istnieje sposobność do popełnienia błędów. Jeżeli nam się to zdarzy to nie załamujmy rąk, bo po zakończeniu gry dostajemy informację zwrotną, jak moglibyśmy działać lepiej. Gry dają nam możliwość bezpiecznego próbowania, eksperymentowania i uczenia się na własnych błędach.

Działania prozdrowotne w zakładzie pracy korzyścią dla pracodawcy

Rzeczywistość szkoleniowa pokazuje, że wszystko wydaje się proste na poziomie deklaratywnym, natomiast okazuje się dużo trudniejsze, gdy trzeba zrobić coś konkretnego. Gry stwarzają bezpieczne środowisko do próbowania zachowań i działań, a następnie doświadczania ich pozytywnych i negatywnych konsekwencji. Co ważniejsze informacja zwrotna jest dużo łatwiejsza do przyswojenia dla uczestnika, gdy omawiamy co wydarzyło się podczas gry i nawiązujemy do zachowań kiedy uczestnik wcielał się w rolę gracza. Wnioski przekazane na poziomie metafory na długo pozostają w pamięci uczestników, dzięki czemu uzyskujemy zmianę postaw jako wymierny efekt szkoleniowy – uważa Marlena Babicka z AkademiaGier.com.

Coraz mniej czasu poświęca się na doszkalanie i rozwijanie wewnątrz organizacji. Tradycyjna forma szkoleń przestaje być wystarczająca w skutecznym rozwijaniu umiejętności i wiedzy pracowników. Często trenerzy nie dysponują odpowiednimi narzędziami rozwojowymi. Gry szkoleniowe są jednym z najlepszych rozwiązań tego typu wyzwań. Pracownik otrzymuje wiedzę z określonej dziedziny i nie zostaje z nią sam, kompletnie nie wiedząc jak ją wykorzystać. Trener udziela mu wsparcia i pomocy w przełożeniu danej wiedzy na pożądane postawy i zachowania. Ponadto podczas takiej formy szkolenia pracownik utrwala pozytywne zachowania, a eliminuje te niepożądane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Integracja w pracy - sposób na dobry zespół czy niepotrzebny wydatek?

Kolejnym plusem gier szkoleniowych jest możliwość przeprowadzenia ich na różnego typu spotkaniach, np. spotkaniu komunikacyjnym dla pracowników. Nie potrzebujemy całodziennego szkolenia czy zorganizowania specjalnych warsztatów. Menadżer może przeprowadzić taka grę na samym początku zebrania, a potem omówić wyniki i wyjaśnić, które zachowania są ważne dla realizacji określonych celów firmy. Dzięki zastosowaniu gry szkolenie będzie miało znacznie ciekawszą formę, stanie się atrakcyjniejsze i skuteczniejsze.

Mechanizmy gier szkoleniowych wzmacniają pozytywne zachowania, dzięki czemu otrzymując informację zwrotną jesteśmy w stanie stale poprawiać swoje działania i ciągle się rozwijać. Zestaw gier szkoleniowych wpływa na zmianę naszych zachowań, a także napędza dodatkową siłę, jaką jest motywacja do osiągania lepszych wyników.

AkademiaGier.com jest polską firmą projektującą i wdrażającą gry biznesowe. Wieloletnie doświadczenie biznesowe, trenerskie i coachingowe umożliwiło stworzenie skutecznych narzędzi w postaci gier przynoszących efekty zgodne z oczekiwaniami klientów. Akademia Gier oferuje gotowe gry, a także wykonanie ich na zamówienie, dostosowując je do specyfiki danej firmy. Klienci mają możliwość zdefiniowania konkretnych celów i potrzeb związanych z grą.

Forum Kadry

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA