REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spór zbiorowy. Na czym polega, kto może go wszcząć?

Spór zbiorowy. Na czym polega, kto może go wszcząć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spór zbiorowy to termin, który często pojawia się w kontekście relacji pracowniczych. Ale co to dokładnie oznacza? Kiedy się zaczyna? Kto może go rozpocząć? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, aby lepiej zrozumieć ten ważny aspekt prawa pracy. Przyjrzymy się także przykładowi sporu zbiorowego w ZUS, który aktualnie ma miejsce.

Na czym polega spór zbiorowy?

Spór zbiorowy to konflikt, który powstaje między pracownikami a pracodawcą w wyniku nierozwiązanych problemów lub niespełnionych oczekiwań. Może dotyczyć różnych kwestii, takich jak warunki pracy, płace, bezpieczeństwo i higiena pracy, a także prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Spory zbiorowe mogą prowadzić do strajków, protestów lub innych form działania zbiorowego, które mają na celu zwrócenie uwagi na problem i wymuszenie zmian.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy rozpoczyna się spór zbiorowy?

Spór zbiorowy zaczyna się, gdy istniejące napięcia lub konflikty między pracownikami a pracodawcą eskalują do punktu, w którym normalne negocjacje lub rozmowy nie są w stanie rozwiązać problemu. Może to nastąpić, gdy pracownicy czują, że ich prawa są naruszane, ich warunki pracy są niesprawiedliwe lub ich płace są zbyt niskie. Spór zbiorowy może również rozpocząć się, gdy pracodawca nie spełnia swoich obowiązków wobec pracowników, na przykład nie zapewniając bezpiecznych warunków pracy.

Kto może wszcząć spór zbiorowy?

Spór zbiorowy może być wszczęty przez pracowników lub ich reprezentantów, takich jak związki zawodowe. W niektórych przypadkach może być również wszczęty przez pracodawcę, na przykład gdy pracodawca chce wprowadzić zmiany, które pracownicy uważają za niekorzystne. Ważne jest, aby pamiętać, że wszczęcie sporu zbiorowego jest poważnym krokiem, który wymaga starannego rozważenia i planowania.

Podsumowując, spór zbiorowy jest skomplikowanym procesem, który wymaga zrozumienia zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Wiedza na ten temat może pomóc w lepszym zarządzaniu relacjami pracowniczymi i zapobieganiu konfliktom na miejscu pracy.

Spór zbiorowy w ZUS. Czy wpłynie na wypłatę świadczeń?

W kontekście sporów zbiorowych warto zwrócić uwagę na aktualne wydarzenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z doniesieniami medialnymi wkrótce związkowcy oficjalnie zarejestrują spór zbiorowy w ZUS.

Jednym z aspektów tego sporu zbiorowego jest pytanie, czy konflikt wpłynie na wypłatę świadczeń. W kontekście tego sporu, rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, wyjaśnia, że pracodawca nie może prowadzić sporu zbiorowego w zakresie postulatu podwyżek, ponieważ doprowadziłoby to do zaciągnięcia zobowiązania niemożliwego do spełnienia, a w konsekwencji nieważnego i naruszającego dyscyplinę finansów publicznych.

Mimo to, Żebrowski zapewnia, że ZUS robi wiele, aby pracownicy zarabiali coraz więcej. W ciągu ostatnich czterech lat przeprowadzono na nienotowaną wcześniej skalę podwyżki pensji. Tylko w latach 2015-2020 fundusz na wynagrodzenia pracowników wzrósł o prawie miliard złotych. Od 2016 roku średnie zasadnicze wynagrodzenie wzrosło o 2 tys. 835 zł.

Jednak mimo tych działań, pracownicy ZUS nadal domagają się podwyżek, co prowadzi do sporu zbiorowego. Ta sytuacja pokazuje, jak ważne jest zrozumienie i odpowiednie zarządzanie sporami zbiorowymi, aby zapewnić zadowolenie pracowników i utrzymanie stabilności finansowej organizacji.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA