W jakich składach działa komisja pojednawcza? (art.249)
REKLAMA
REKLAMA
O sposobie działania komisji pojednawczej, której zadaniem jest polubowne rozstrzyganie sporów decyduje pracodawca. Pracodawca powołuje do życia komisje pojednawczą wraz z zakładową organizacją związkową, jeśli taka u pracodawcy działa. Jeśli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa do powołania komisji niezbędnie jest uzyskanie przez pracodawcę pozytywnej opinii pracowników.
REKLAMA
Podmioty powołujące komisje pojednawczą decydują o jej składzie, ilości członków i czasie trwania ich kadencji.
Zobacz: W jakich składach działa komisja pojednawcza? (art.249)
Członkowie komisji nie muszą posiadać specjalnych kwalifikacji, uprawnień lub określonego wykształcenia. Jednak pracodawca powinien wybierać pracowników o sporym doświadczeniu i długim stażu pracy. Członkowie komisji pojednawczej powinni cieszyć się zaufaniem pracowników i kierownictwa i mieć u nich autorytet.
Komisja musi być organem bezstronnym i niezależnym od pracodawcy. Z tego powodu bierze się zakaz powoływania jako członków komisji następujących osób:
- zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
- głównego księgowego,
- radcy prawnego,
- prowadzących sprawy osobowe, zatrudnienia i płac.
Na pierwszym posiedzeniu komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego oraz jego zastępców. Ich liczba zależy od liczby członków komisji oraz pracowników w zakładzie.
Komisja pojednawcza nie działa z urzędu, tylko na wniosek pracownika. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania może wystąpić każdy pracownik.
Zobacz serwis: Wypowiedzenie
Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji. Rozpoznawanie sprawy przez zespół orzekający składający się z mniejszej liczby osób niż trzy stanowi rażące naruszenie przepisów prawa. Jednak zawarcie ugody przed niewłaściwie skompletowaną komisją nie wpływa na jej ważność.
Podstawa prawna: Art. 249 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat