REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich składach działa komisja pojednawcza? (art.249)

Komisja pojednawcza nie działa z urzędu, tylko na wniosek pracownika. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania może wystąpić każdy pracownik.
Komisja pojednawcza nie działa z urzędu, tylko na wniosek pracownika. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania może wystąpić każdy pracownik.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji.

O sposobie działania komisji pojednawczej, której zadaniem jest polubowne rozstrzyganie sporów decyduje pracodawca. Pracodawca powołuje do życia komisje pojednawczą wraz z zakładową organizacją związkową, jeśli taka u pracodawcy działa. Jeśli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa do powołania komisji niezbędnie jest uzyskanie przez pracodawcę pozytywnej opinii pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Podmioty powołujące komisje pojednawczą decydują o jej składzie, ilości członków i czasie trwania ich kadencji.

Zobacz: W jakich składach działa komisja pojednawcza? (art.249)

Członkowie komisji nie muszą posiadać specjalnych kwalifikacji, uprawnień lub określonego wykształcenia. Jednak pracodawca powinien wybierać pracowników o sporym doświadczeniu i długim stażu pracy. Członkowie komisji pojednawczej powinni cieszyć się zaufaniem pracowników i kierownictwa i mieć u nich autorytet.

Komisja musi być organem bezstronnym i niezależnym od pracodawcy. Z tego powodu bierze się zakaz powoływania jako członków komisji następujących osób:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • głównego księgowego,
  • radcy prawnego,
  • prowadzących sprawy osobowe, zatrudnienia i płac.

Na pierwszym posiedzeniu komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego oraz jego zastępców. Ich liczba zależy od liczby członków komisji oraz pracowników w zakładzie.

Komisja pojednawcza nie działa z urzędu, tylko na wniosek pracownika. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania może wystąpić każdy pracownik.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji. Rozpoznawanie sprawy przez zespół orzekający składający się z mniejszej liczby osób niż trzy stanowi rażące naruszenie przepisów prawa. Jednak zawarcie ugody przed niewłaściwie skompletowaną komisją nie wpływa na jej ważność.

Podstawa prawna: Art. 249 Kodeksu pracy

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

REKLAMA

Kiedy szofer stał się kierowcą, czyli jak powstawało polskie słownictwo fachowe?

"Kierowca" zamiast "szofer", "płatnik" zamiast "trasat"... Pierwsze dekady XX w. to rodzenie się polskiego słownictwa fachowego. Decyzją władz postanowiono pozbyć się z polszczyzny nadmiaru germanizmów i rusycyzmów. Organizowano nawet konkursy.

Nowe rozporządzenie dotyczące wniosku o uzupełniający urlop macierzyński

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

Dokumentacja pracownicza związana z uzupełniającym urlopem macierzyńskim

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Nowelizacja Kodeksu pracy: 9 przykładów na świadczenie rodzicielskie 1000 zł [19 marca 2025 r.]

REKLAMA

Uzupełniający urlop macierzyński. Nowe kody tytułu ubezpieczenia do dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczania składek

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie określające nowe kody tytułu ubezpieczenia za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, za który pobierany jest zasiłek macierzyński.

Nowe przepisy: Dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie określające dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA