REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku

Agnieszka Fryc
Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku. /Fot. Fotolia
Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Strajk stanowi jeden ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych w zakładzie pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Tylko strajk spełniający określone w przepisach prawa pracy warunki jest legalny. Kiedy strajk nie jest legalny i jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy uczestniczący w nielegalnym strajku?

Strajk, stanowiący formę rozstrzygnięcia sporu zbiorowego pomiędzy pracownikami a pracodawcą, polega na zbiorowym powstrzymaniu się przez pracowników od wykonywania pracy. Z legalny uznaje się strajk, który dotyczy warunków pracy, płacy lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Strajk stanowi ostateczny sposób rozwiązywania konfliktów pracowników z pracodawcą. Uprzednio, w celu zażegnania konfliktu, pracownicy powinni sięgnąć po rokowania i mediację. Pracownicy nie maja obowiązku podejmowania w pierwszej kolejności rokowań lub mediacji w sytuacji, gdy pracodawca swoim bezprawnym działaniem uniemożliwia ich podjęcie lub w sytuacji, gdy pracodawca rozwiązał umowę o pracę z działaczem związkowym prowadzącym spór.

Autopromocja

Mediacje w sporach zbiorowych

Zaznaczeni wymaga fakt, iż udział każdego z pracowników w strajku jest dobrowolny, a co za tym idzie każdy pracownik biorący udział w strajku, może się z niego wycofać w dowolnym momencie. Przedstawiciele nie wszystkich zawodów maja zapewnione prawo do strajku. Zgodnie z ustawą z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych bowiem, miedzy innymi policjanci, strażnicy graniczni i więzienni nie mają prawa do strajku. Dodatkowo, w pełni uzasadniony jest zakaz zaprzestania pracy w wyniku strajku na stanowiskach pracy, urzędach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz bezpieczeństwu państwa.

Strajk zakładowy jest dopuszczalny, a co za tym idzie ogłaszany przez organizacje związkową, po wyrażeniu zgody przez większość głosujących pracowników, gdy w głosowaniu tym wzięło udział co najmniej 50 proc. pracowników danego zakładu pracy. Strajk wielozakładowy jest zaś dopuszczalny w sytuacji, gdy uzyskano zgodę większości głosujących w zakładach pracy, które mają zostać objęte strajkiem, gdy w głosowaniu w każdym z tych zakładów udział wzięła co najmniej połowa pracowników.

Referendum strajkowe w czasie mediacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku

Prawo do strajku stanowi podstawową wolność związkową co podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 lutego 2007 r. (I PK 209/2006), a co za tym idzie powstrzymanie się przez pracownika od wykonywania pracowniczych obowiązków w związku z udziałem w legalnym strajku, nie będzie stanowiło naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 lutego 2007 r., I PK 209/2006, kryterium oceny legalności strajku określają przepisy ustawy, zaś strajk może być nielegalny w różnym stopniu, w zależności od zakresu i wagi naruszenia przepisów ustawy. Stopień nielegalności strajku ma wpływ na odpowiedzialność za jego zorganizowanie bądź udział w nim. Udział w nielegalnym strajku stanowi naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych i może skutkować rozwiązaniem z pracownikiem umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Aby doszło do odpowiedzialności z tytułu udziału w nielegalnym strajku, pracownik musi być świadomy jego bezprawności. Nie będzie wiec stanowił naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, udział w strajku, którego nielegalność wyszła na jaw dopiero w konsekwencji badani legalności referendum strajkowego przez sąd.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  REKLAMA

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA