reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Spory ze stosunku pracy > Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku

Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku

Strajk stanowi jeden ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych w zakładzie pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Tylko strajk spełniający określone w przepisach prawa pracy warunki jest legalny. Kiedy strajk nie jest legalny i jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy uczestniczący w nielegalnym strajku?

Strajk, stanowiący formę rozstrzygnięcia sporu zbiorowego pomiędzy pracownikami a pracodawcą, polega na zbiorowym powstrzymaniu się przez pracowników od wykonywania pracy. Z legalny uznaje się strajk, który dotyczy warunków pracy, płacy lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Strajk stanowi ostateczny sposób rozwiązywania konfliktów pracowników z pracodawcą. Uprzednio, w celu zażegnania konfliktu, pracownicy powinni sięgnąć po rokowania i mediację. Pracownicy nie maja obowiązku podejmowania w pierwszej kolejności rokowań lub mediacji w sytuacji, gdy pracodawca swoim bezprawnym działaniem uniemożliwia ich podjęcie lub w sytuacji, gdy pracodawca rozwiązał umowę o pracę z działaczem związkowym prowadzącym spór.

Mediacje w sporach zbiorowych

Zaznaczeni wymaga fakt, iż udział każdego z pracowników w strajku jest dobrowolny, a co za tym idzie każdy pracownik biorący udział w strajku, może się z niego wycofać w dowolnym momencie. Przedstawiciele nie wszystkich zawodów maja zapewnione prawo do strajku. Zgodnie z ustawą z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych bowiem, miedzy innymi policjanci, strażnicy graniczni i więzienni nie mają prawa do strajku. Dodatkowo, w pełni uzasadniony jest zakaz zaprzestania pracy w wyniku strajku na stanowiskach pracy, urzędach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz bezpieczeństwu państwa.

Strajk zakładowy jest dopuszczalny, a co za tym idzie ogłaszany przez organizacje związkową, po wyrażeniu zgody przez większość głosujących pracowników, gdy w głosowaniu tym wzięło udział co najmniej 50 proc. pracowników danego zakładu pracy. Strajk wielozakładowy jest zaś dopuszczalny w sytuacji, gdy uzyskano zgodę większości głosujących w zakładach pracy, które mają zostać objęte strajkiem, gdy w głosowaniu w każdym z tych zakładów udział wzięła co najmniej połowa pracowników.

Referendum strajkowe w czasie mediacji

Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku

Prawo do strajku stanowi podstawową wolność związkową co podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 lutego 2007 r. (I PK 209/2006), a co za tym idzie powstrzymanie się przez pracownika od wykonywania pracowniczych obowiązków w związku z udziałem w legalnym strajku, nie będzie stanowiło naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 lutego 2007 r., I PK 209/2006, kryterium oceny legalności strajku określają przepisy ustawy, zaś strajk może być nielegalny w różnym stopniu, w zależności od zakresu i wagi naruszenia przepisów ustawy. Stopień nielegalności strajku ma wpływ na odpowiedzialność za jego zorganizowanie bądź udział w nim. Udział w nielegalnym strajku stanowi naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych i może skutkować rozwiązaniem z pracownikiem umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Aby doszło do odpowiedzialności z tytułu udziału w nielegalnym strajku, pracownik musi być świadomy jego bezprawności. Nie będzie wiec stanowił naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, udział w strajku, którego nielegalność wyszła na jaw dopiero w konsekwencji badani legalności referendum strajkowego przez sąd.

Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku. /Fot. Fotolia
Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama