Polubowne załatwianie sporów między pracownikiem i pracodawcą (art.243)
REKLAMA
REKLAMA
Wszelkie powstałe konflikty wynikające ze stosunku pracy powinny zakończyć się ugodą pracodawcy z pracownikiem. Ugoda zawarta między tymi osobami jest umową cywilnoprawną, której podstawą jest uchylenie niepewności co do roszczeń lub zażegnanie powstałego lub mogącego powstać sporu.
REKLAMA
Pracodawca i pracownik może zawrzeć ugodę sądową, jak i ugodę pozasądową.
Ugoda pozasądowa
Ugoda pozasądowa może zostać zawarta w dowolnej formie. Jednak forma pisemna dla ugody jest bardziej pewna i może stanowić w razie potrzeby dowód w sądzie.
Pracownik może ponadto złożyć do istniejącej u pracodawcy komisji pojednawczej wniosek o ugodowe załatwienie powstałego sporu. Takie uprawnienie przysługuje wyłącznie pracownikowi. Oczywiście takie uprawnienie ma sens, jeśli u pracodawcy działa komisja pojednawcza. Nie jest to bowiem organ, który musi powołać w swoim zakładzie pracy każdy pracodawca. Nie mniej jednak komisje pojednawcze mogą być tworzone u każdego pracodawcy, niezależnie od jego formy organizacyjno-prawnej czy liczby zatrudnianych pracowników.
Zobacz: Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy (art. 242-280)
Jak już wspomniano z wnioskiem do komisji pojednawczej może wystąpić tylko pracownik. Z możliwości skierowania sporu do komisji pojednawczej nie może skorzystać pracodawca. Pracodawca swoich roszczeń może dochodzić jedynie przed sądem pracy.
Pracownik wniosek o ugodowe załatwienie sporu może złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu.
Komisja pojednawcza powinna dążyć do załatwienia sprawy w drodze ugody w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika.
Należy pamiętać, że zawarta ugoda nie może być sprzeczna z przepisami prawa, zasadami współżycia społecznego i słusznym interesem pracownika. Nie może także spowodować pogorszenia sytuacji pracownika.
Ugoda daje możliwość szybkiego i mniej kosztownego załatwienia sporu pracowniczego, niż postępowanie sadowe. Dlatego zarówno pracownik, jak i pracodawca powinni dążyć do polubownego rozwiązania.
Zobacz: Prawo pracownika do sądu (art. 242)
Ugoda sądowa
Pracownik i pracodawca w czasie trwania postępowania sądowego mogą również zawrzeć ugodę. Zawarta ugoda powinna być zgodna z prawem, z zasadami współżycia społecznego, nie zmierzać do obejścia prawa i nie naruszać słusznego interesu pracownika. Treść ugody zawieranej przed sądem wpisywana jest do protokołu rozprawy. Ugodę podpisuje pracownik i pracodawca. Możliwe jest zawarcie ugody co do części lub niektórych żądań zawartych w pozwie. Ugoda sądowa podlega wykonaniu na takich samych zasadach, jak wyrok sądu. Jest to tytuł egzekucyjny, który po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności może być egzekwowany w drodze egzekucji komorniczej.
Podstawa prawna: Art. 243 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat