REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty sądowe w sprawach pracowniczych. Rewolucja: Pracownicy nie będą (prawie) nic płacić

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Pracownicy będą zwolnieni od opłat sądowych
Pracownicy będą zwolnieni od opłat sądowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik nie będzie ponosił opłat sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. Zwolnienie pracowników od opłat sądowych wprowadza nowelizacja ustawy o kosztach sądowych. Jest jednak jeden wyjątek – wyjaśniamy jaki.

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje aktualnie, że pracownik zwolniony jest z opłat sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 000 zł. Jednak w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 50 000 złotych, od pracownika pobiera się opłatę stosunkową od wszystkich podlegających opłacie pism. W szczególności pracownik wnoszący powództwo albo składający wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego ma obowiązek wniesienia opłaty stosunkowej w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu, jednak nie więcej niż 200 000 złotych. Zmianę w tym zakresie przynosi ustawa nowelizująca m.in. ustawę o kosztach sądowych. Prezydent podpisał ją 28 sierpnia, wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw

Autopromocja

Kiedy pracownik będzie musiał wnieść opłatę sądową

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kosztach sądowych pracownik będzie zwolniony z obowiązku wnoszenia opłat w sprawach z zakresu prawa pracy. Zwolnienie to dotyczy wszelkich pism, w szczególności pozwów lub wniosków o wszczęcie postępowania nieprocesowego, z jednym wyjątkiem.

Ważne

Pracownik będzie miał obowiązek uiszczenia opłaty sądowej od apelacji, jeżeli wartość przedmiotu sporu przewyższa 50 000 zł. 

W takim przypadku sąd pobierze od pracownika opłatę w wysokości 5 proc. od wartości przedmiotu sporu ponad kwotę 50 000 zł. Maksymalna wysokość tej opłaty będzie wynosiła 200 000 zł. 

Jakie opłaty sądowe od pracodawcy

W sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu przewyższała 50 000 zł także pracodawca miał dotychczas obowiązek uiszczenia opłaty stosunkowej od wszystkich pism podlegających opłacie. Po wejściu w życie lipcowej nowelizacji przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od pracodawcy będzie pobierana opłata od apelacji – na takich samych zasadach jak w przypadku pracowników.

Poza tym pracodawca będzie miała nadal (przepisy w tym zakresie nie ulegają zmianie) obowiązek uiszczania opłaty podstawowej w wysokości 30 zł od:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • apelacji w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przewyższa kwoty 50 000 zł,
 • zażalenia,
 • skargi kasacyjnej,
 • skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Od kiedy obowiązują nowe przepisy

Nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia zmian w życie nowe przepisy będą stosować się wyłącznie do pism i wniosków podlegających opłacie, wnoszonych po dniu wejścia zmian w życie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wnerwiony
  2023-08-31 15:57:04
  I zaczyna się jazda pozywać będą za co im się uroi zero odpowiedzialności niech żyje komuna
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

REKLAMA

Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

REKLAMA

29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

REKLAMA