REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty sądowe w sprawach pracowniczych. Rewolucja: Pracownicy nie będą (prawie) nic płacić

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Pracownicy będą zwolnieni od opłat sądowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik nie będzie ponosił opłat sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. Zwolnienie pracowników od opłat sądowych wprowadza nowelizacja ustawy o kosztach sądowych. Jest jednak jeden wyjątek – wyjaśniamy jaki.

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje aktualnie, że pracownik zwolniony jest z opłat sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 000 zł. Jednak w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 50 000 złotych, od pracownika pobiera się opłatę stosunkową od wszystkich podlegających opłacie pism. W szczególności pracownik wnoszący powództwo albo składający wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego ma obowiązek wniesienia opłaty stosunkowej w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu, jednak nie więcej niż 200 000 złotych. Zmianę w tym zakresie przynosi ustawa nowelizująca m.in. ustawę o kosztach sądowych. Prezydent podpisał ją 28 sierpnia, wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy pracownik będzie musiał wnieść opłatę sądową

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kosztach sądowych pracownik będzie zwolniony z obowiązku wnoszenia opłat w sprawach z zakresu prawa pracy. Zwolnienie to dotyczy wszelkich pism, w szczególności pozwów lub wniosków o wszczęcie postępowania nieprocesowego, z jednym wyjątkiem.

Ważne

Pracownik będzie miał obowiązek uiszczenia opłaty sądowej od apelacji, jeżeli wartość przedmiotu sporu przewyższa 50 000 zł. 

W takim przypadku sąd pobierze od pracownika opłatę w wysokości 5 proc. od wartości przedmiotu sporu ponad kwotę 50 000 zł. Maksymalna wysokość tej opłaty będzie wynosiła 200 000 zł. 

Jakie opłaty sądowe od pracodawcy

W sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu przewyższała 50 000 zł także pracodawca miał dotychczas obowiązek uiszczenia opłaty stosunkowej od wszystkich pism podlegających opłacie. Po wejściu w życie lipcowej nowelizacji przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od pracodawcy będzie pobierana opłata od apelacji – na takich samych zasadach jak w przypadku pracowników.

Poza tym pracodawca będzie miała nadal (przepisy w tym zakresie nie ulegają zmianie) obowiązek uiszczania opłaty podstawowej w wysokości 30 zł od:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • apelacji w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przewyższa kwoty 50 000 zł,
  • zażalenia,
  • skargi kasacyjnej,
  • skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Od kiedy obowiązują nowe przepisy

Nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia zmian w życie nowe przepisy będą stosować się wyłącznie do pism i wniosków podlegających opłacie, wnoszonych po dniu wejścia zmian w życie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA