REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczenie handlu w niedzielę i święta od marca 2018 r.

Od 1 marca 2018 r. zrobisz zakupy w supermarkecie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Dotychczas kwestie wykonywania pracy w niedzielę i święta w placówkach handlowych określał kodeks pracy. Zgodnie z dotychczasowymi zapisami praca w święta w placówkach handlowych była niedozwolona, jeśli zaś chodzi o pracę w niedzielę była ona dozwolona ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2018 r. w praktyce

Roczny wymiar czasu pracy w 2018 roku wynosi 2008 godzin. Jest to o 8 godzin więcej niż w roku 2017. Ustalenie wymiaru czasu pracy jest konieczne aby można było zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Sprawdź, jak ustalić wymiar czasu pracy w praktyce w 2018 roku.

Praca w godzinach nadliczbowych - dodatkowe profity

Pracą w nadgodzinach jest praca ponad obowiązujące normy czasu pracy. Czy można z tego tytułu liczyć na dodatkowe profity?

Odpracowanie nieobecności w pracy spowodowanej wyjściem w celach prywatnych

Przepisy prawa pracy nie zabraniają pracownikom korzystania z tzw. wyjść prywatnych, jeśli pracodawca wyraża na nie zgodę. Pracownik powinien odpracować wyjście, aby nie doszło do zmniejszenia jego wynagrodzenia. Odpracowywanie nieobecności jest jednak bardziej problematyczne niż początkowo mogło by się zdawać.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2018 r.

Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. W 2018 roku tylko jedno święto wypada w sobotę.

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku tworzenia harmonogramu czasu pracy?

Co do zasady, pracodawca powinien zaplanować czas pracy poszczególnych pracowników w harmonogramach. Jednakże w ustawowo określonych wypadkach jest on zwolniony z tego obowiązku.

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 r. a czas pracy

Zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z 28 na 29 października 2017 r. Wprowadzenie czasu zimowego polega na zmianie wskazówek zegarów z godz. 3.00 na godzinę 2.00. W jaki sposób wpływa na rozliczanie czasu pracy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Kiedy udzielić dnia wolnego za święto 11 listopada 2017 r.

Święto 11 listopada w 2017 r. wypada w sobotę. Z tego powodu pracownikowi za święto przypadające w sobotę, tj. w jego dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, należy zapewnić inny dzień wolny.

Handel w niedziele w 2018 roku - kalendarz

Od 2018 roku handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Co zmiany oznaczają dla klientów i właścicieli placówek handlowych? Sprawdź, kalendarz dni, w których będzie możliwe zrobienie zakupów w niedziele w 2018 roku.

Wymiar czasu pracy w 2018 roku

Wymiar czasu pracy w całym 2018 roku wynosi 2000 godzin. Jak kształtuje się wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach w 2018 r.?

Dodatkowy dzień wolny za święto 11 listopada 2017 r.

Jedynym świętem, które wypada w sobotę w 2017 roku to Święto Niepodległości (11 listopada). Za ten dzień pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny.

Zadaniowy system czasu pracy

Czy można zwolnić pracownika pracującego w zadaniowym systemie czasu pracy, z powodu jego niestawiennictwa w pracy w danym dniu?

Praca na zmiany - planowanie pracy zmianowej

Stosowanie w zakładzie pracy zmianowej dopuszczalne jest niezależnie od obowiązującego w nim systemu czy systemów czasu pracy, opisanych w wewnętrznym akcie prawnym, jakim jest Regulamin Pracy. Charakteryzuje się ona uciążliwością związaną z częstym zmienianiem przez pracowników pory wykonywania pracy, pozwala jednak na planowanie pracy w niedziele i święta. Praca zmianowa uzasadniona jest rodzajem lub organizacją procesu pracy.

Dodatkowe przerwy w czasie pracy pracownika

Jednym z uprawnień pracowniczych uregulowanych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa pracy jest prawo do przerwy, które przysługuje pracownikowi w związku z wykonywaną przez niego pracą. Przepisy kodeksu pracy przewidują pewne okresy w czasie pracy, które mogą być przeznaczone bądź na spożycie posiłku, bądź na chwilowy odpoczynek lub na karmienie dziecka. Pracodawca niektóre przerwy jest zmuszony udzielać pracownikom – obligują go do tego przepisy. Niekiedy to pracodawca może sam decydować o udzieleniu dodatkowej przerwy. Jakie uprawnienia oraz jakie obowiązki przewidują przepisy w stosunku do pracodawców jeżeli chodzi o ustalenie w zakładzie pracy dodatkowych przerw związanych przykładowo z wysoką temperatura panującą w okresie letnim?

Dni wolne od pracy w 2018 roku

W 2018 roku będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Tylko jedno święto wypada w sobotę, za którą pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego. Święto wypadające w niedzielę nie daje dodatkowego dnia wolnego. Zobacz listę świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w 2018 roku.

Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy

System zadaniowego czasu pracy może być stosowany w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. Jego wprowadzenie jest uzasadnione, gdy charakter pracy powoduje, że pracodawca ma efektywnie mniejszą kontrolę nad czasem pracy pracownika, ale jest w stanie go rozliczyć z wykonania określonych zadań.

System przerywanego czasu pracy - kiedy można go zastosować, jak wprowadzić

Istotną różnicą pomiędzy przerywanym systemem czasu pracy a pozostałymi systemami jest występowanie przerwy, która może trwać maksymalnie 5 godzin. Kiedy zastosować przerywany system czasu pracy i jak go wprowadzić?

Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w nadgodzinach

Nadgodziny stanowią przedłużenie pracy ponad obowiązujący pracownika harmonogram pracy. Czy pracodawca może zaplanować pracę w godzinach nadliczbowych?

Przerwa w pracy na palenie papierosa

Pracownicy palący papierosy często oddają się nałogowi również w godzinach pracy. Towarzyszy temu „robienie sobie” przez nich dodatkowych przerw w pracy. W związku z tym powstaje pytanie, czy przepisy prawa upoważniają pracowników do „przerw na papierosa”?

Czas pracy kobiet w ciąży – zmiany od 1 maja 2017 roku

Ciąża jest dla kobiety szczególnym czasem w życiu, stan ten jednak może w znacznym stopniu utrudniać jej wykonywanie dotychczasowych obowiązków w pracy. Ustawodawca ustalił więc szczególne regulacje czasu pracy dla kobiet w ciąży. Jakie zmiany w związku z nim zaszły od 1 maja 2017 roku?

Zakaz handlu w niedzielę - zmiany w projekcie ustawy

Trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Prawdopodobnie wykaz podmiotów wyłączonych z zakazu zostanie rozszerzony m.in. o hale targowe i urzędy pocztowe. Zgodnie z postulatami rządu projektodawcy zrezygnowali m.in. z kary więzienia za naruszenie zakazu.

Zadaniowy czas pracy - na czym polega i jak go wprowadzić

Zadaniowy czas pracy to jeden z systemów czasu pracy, który może być zastosowany wobec pracownika w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. System czasu pracy określa dopuszczalny wymiar czasu pracy i zasady jego rozłożenia w poszczególnych dniach, tygodniach czy miesiącach w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Przerwy w pracy - ile ich przysługuje?

Przepisy prawa pracy przewidują kilka rodzajów przerw w pracy. W praktyce najszersze zastosowanie mają: 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy, 60-minutowa przerwa niewliczana do czasu pracy oraz 5 – minutowe przerwy wliczane do czasu pracy związane z pracą przy komputerze.

Wady i zalety ruchomego czasu pracy

W ciągu ostatnich kilku lat mamy do czynienia ze zmianami w prawie pracy, które mają na celu coraz większe uelastycznienie czasu pracy. Jedną z instytucji temu służących jest tzw. ruchomy czas pracy. Zobaczmy jakie wady oraz jakie zalety wiążą się z tą instytucją.

Czy udział pracowników w szkoleniach wlicza się do czasu pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Biorąc to pod uwagę, pojawia się pytanie, jak zakwalifikować udział pracowników w szkoleniach – czy czas ten należy uwzględniać w czasie pracy, czy też nie.

Kontrola czasu pracy kierowców przez PIP

Czas pracy kierowcy kontrolowany jest nie tylko przez Inspekcję Transportu Drogowego, ale również przez Państwową Inspekcję Pracy. W związku z szerokim katalogiem uprawnień w czasie kontroli u przedsiębiorcy transportowego, może on zapłacić w konsekwencji podwójną karę za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie czasu pracy: od PIP oraz ITD.

Obowiązek pracy w godzinach nadliczbowych

Polecenie pracodawcy pracy w godzinach nadliczbowych nie ma charakteru bezwzględnego. Pracownik może odmówić jego wykonania. Jednakże odmowa musi mieć uzasadnienie w przepisach prawa lub zasadach współżycia społecznego.

Odmowa pracy w godzinach nadliczbowych

Przeważająca część doktryny prawa pracy oraz orzecznictwa stoi na stanowisku, iż pracownik nie ma prawa odmówić zastosowania się do polecenia pracodawcy o pracy w godzinach nadliczbowych. Nie dotyczy to jednak pewnych grup pracowników np. kobiet w ciąży lub pracowników niepełnosprawnych.

Kiedy stosować równoważny system czasu pracy

Warunkiem stosowania systemu równoważnego czasu pracy jest potrzeba pracodawcy wynikająca z rodzaju lub organizacji pracy. Wdrożenie tego systemu następuje w formie wprowadzenia odpowiednich postanowień do regulaminu pracy albo układu zbiorowego.

Wniosek o obniżenie wymiaru etatu - wzór

Pracownik może wnioskować o zmianę obowiązującego go wymiaru czasu pracy, wnosząc o zwiększenie wymiaru etatu bądź jego obniżenie. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić zgody na wniosek pracownika. Zobacz wzór wniosku o obniżenie wymiaru etatu pracownika uprawnionego do skorzystania z urlopu wychowawczego.

Komu nie można zlecić pracy w godzinach nadliczbowych?

Bezwzględny zakaz pracy w godzinach nadliczbowych dotyczy pracownicy w ciąży czy pracownika młodocianego. Z kolei pracownik opiekujący się dzieckiem w wieku do 4 lat może pracować w nadgodzinach, jeżeli się na to zgodzi.

Choroba pracownika w dniu wolnym udzielonym za pracę w niedzielę i święta

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje odpowiednia rekompensata w postaci dnia wolnego w wybranym dniu roboczym. Co jednak w przypadku, gdy pracownik zachoruje w tym czasie i nie skorzysta z dnia wolnego?

Ruchomy czas pracy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Rodzice dzieci niepełnosprawnych będą mogli złożyć wniosek o objęcie ich indywidualnym rozkładem czasu pracy, ruchomym czasem pracy lub systemem przerywanego czasu pracy - taka rekomendacja nowelizacji przepisów Kodeksu pracy została zawarta w uchwale Rady Ministrów z 20 grudnia 2016 r.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2017 r.

W 2017 r. wymiar czasu pracy wynosi 2000 godzin. W przyszłym roku występuje święto przypadające w sobotę oraz w niedzielę. Jak ustalać wymiar czasu pracy w poszczególnych okresach rozliczeniowych i dla pracowników niepełnoetatowych?

Długie weekendy w 2017 r.

W 2017 roku pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę. W 2017 roku mamy 6 długich weekendów. Przedstawiamy jak wziąć urlop, by uzyskać jeszcze dłuższy weekend w środku roku.

Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników

Coraz częściej firmy stosują tzw. elastyczny czas pracy, aby umożliwić swoim pracownikom pogodzenie aktywności zawodowej ze sprawami osobistymi lub dokształcaniem. Poszukiwanie tzw. work-life balance powoduje, że pracodawcy decydują się na większą elastyczność w celach zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nich posad. Dlatego w obecnych czasach tak bardzo przydatny jest system ruchomego czasu pracy, dający stronom możliwość elastycznego regulowania godzin pracy i uniezależnienie ich od ściśle określonego rozkładu.

Dyżur pracowniczy w podstawowym systemie czasu pracy

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy, tzw. dyżur pracowniczy. Wydając polecenie wykonania dyżuru w podstawowym systemie czasu pracy, pracodawca nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku

Wymiar czasu pracy w 2017 r.

W 2017 roku jedyne święto, które wypada w sobotę to Święto Niepodległości (11 listopada) i za ten czas pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dnia wolnego. Ile wynosi wymiar czasu pracy w 2017 roku?

Błędny sposób liczenia tygodniowego odpoczynku w programach kadrowo-płacowych

Każdy zatrudniony ma prawo do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Sposób liczenia odpoczynku tygodniowego w programach kadrowo-płacowych wprowadza w błąd i jest sprzeczny z przepisami unijnymi.

Błędy pracodawców związane z czasem pracy

Planowanie miesiąca, układanie grafików czy rozkład czasu pracy to wszystko rutynowe czynności, wykonywane w każdej firmie. Nie jest to wcale takie proste i z tego powodu, szczególnie w dużych firmach, zajmuje się tym specjalny dział kadr i płac. Część pracodawców jednak samodzielnie prowadzi ewidencję czasu pracy i układa harmonogramy. Czy wiesz, jakie pułapki i błędy mogą narazić Cię na nieprzyjemności?

Dni wolne od pracy 2017

W 2017 roku wypada 13 dni świątecznych, przy czym jedno święto przypada w sobotę, za które pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego. Jak kształtują się dni wolne w 2017 roku?

Rekompensowanie pracy w wolną sobotę

Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 kodeksu pracy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Zasady organizacji czasu pracy poprzez wprowadzenie tzw. instytucji ruchomego czasu pracy

Ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy dwie regulacje, których naczelnym celem jest uelastycznienie organizacji czasu pracy. Jak wprowadzić ruchomy czas pracy w zakładzie pracy?

Jak rekompensować pracę w święto

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała?

Wprowadzenie elastycznego rozkładu czasu pracy

Wprowadzenie ruchomego rozkładu czasu pracy nie jest możliwe bez zgody związków zawodowych lub niezorganizowanych w organizacjach pracowniczych reprezentantów pracowników. Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inspekcji pracy o jego wprowadzeniu.

Czas pracy kierowcy samochodu osobowego 2016

Kierowcy samochodów osobowych są objęci przepisami ustawy o czasie pracy kierowców. Jak rozliczyć czas pracy kierowców osobowych w 2016 r.?

15 minutowa przerwa w pracy - uprawnienia pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jakie są zasady realizowania uprawnienia pracownika?

Wymiar czasu pracy w poszczególnych okresach rozliczeniowych 2016

Wymiar czasu pracy w 2016 roku wyniesie 252 dni. Najwięcej pracy czeka nas w marcu, czerwcu, sierpniu i we wrześniu, najmniej w styczniu. Jak wymiar czasu pracy będzie kształtował się w poszczególnych okresach rozliczeniowych?

Ustalenie wymiaru czasu pracy w 2016 r.

Na koniec roku 2015 roku należy ustalić wymiary czasu pracy na 2016 rok, tak by zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Jak ustalić wymiary czasu pracy w poszczególne miesiące w 2016 r. we wszystkich systemach czasu pracy?

Dzień wolny za 26 grudnia 2015 r.

Święto 26 grudnia 2015 r. czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę. Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Wyznaczenie dnia wolnego powinno przypadać do końca okresu rozliczeniowego obowiązującego w danej firmie.

REKLAMA