reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jakie ograniczenia pracy w handlu w niedziele i święta obowiązują w 2019 r.

Jakie ograniczenia pracy w handlu w niedziele i święta obowiązują w 2019 r.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. handel jest dozwolony w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego. W Wigilię i Wielką Sobotę handel jest dopuszczalny tylko do godziny 14.00. Osoby, które złamią zakaz handlu w niedziele i święta, podlegają karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

W 2019 r. zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnią niedzielę miesiąca. Ponadto 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy placówki handlowe będą czynne do godziny 14.00. 

1 marca 2018 r. weszły w życie ograniczenia w handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Nowe regulacje wprowadziły ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w:

  • niedziele,
  • święta,
  • Wigilię (24 grudnia),
  • Wielką Sobotę (sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy).

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Niedziele handlowe w 2019 r.

Obecnie jesteśmy na etapie stopniowego wprowadzania zakazu pracy w placówkach handlowych.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. handel jest dozwolony w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego. Ponadto sklepy są czynne także w dwie niedziele wypadające bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem i w niedzielę wypadającą bezpośrednio przed Wielkanocą. Oznacza to, że w 2019 r. handel jest dopuszczalny tylko w 15 niedziel. Wykaz niedziel, w których handel jest dozwolony przedstawia tabela.

Niedziele handlowe w 2019 r.

Wykaz niedziel w 2019 r., w których handel jest dozwolony

styczeń

27

luty

24

marzec

31

kwiecień

14, 28

maj

26

czerwiec

30

lipiec

28

sierpień

25

wrzesień

29

październik

27

listopad

24

grudzień

15, 22, 29

W 2019 r. w ostatnią niedzielę każdego miesiąca handel jest dozwolony.

Od 1 stycznia 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje tylko w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Ponadto placówki handlowe są czynne także w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy.

Przed Wielkanocą i w Wigilię handel tylko do godz. 14.00

W niezmienionej formie pozostał handel i wykonywanie czynności związanych z handlem, a także powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w Wigilię (24 grudnia) i w Wielką Sobotę (sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy). W te dni placówki handlowe są czynne do godziny 14.00 (art. 8 ustawy o ograniczeniu handlu). Ograniczenie to nie dotyczy wskazanych niżej placówek handlowych, których nie obejmuje zakaz handlu w niedziele i święta.

W Wigilię i Wielką Sobotę handel jest dopuszczalny tylko do godziny 14.00.

Handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem będą możliwe do godziny 14.00 także w przypadku, gdy Wigilia przypadnie w niedzielę. W związku ze skróceniem czasu pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany, a wynagrodzenie to ma być obliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego (art. 9 ustawy o ograniczeniu handlu).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama