Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
Dwa dodatkowe dni wolne w 2021 r.
W 2021 r. dwa święta wypadają w sobotę: 1 maja czyli Święto Pracy oraz 25 grudnia czyli pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Zgodnie z zasadą pracodawca musi oddać za taki dzień inny dzień wolny od pracy. Dotyczy to pracowników, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy.
REKLAMA
Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM
Kalendarz świąt wolnych od pracy w Polsce na 2021 r. (art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy):
- 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok,
- 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela 4 kwietnia),
- drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek 5 kwietnia),
- 1 maja (sobota) – Święto Pracy,
- 3 maja (poniedziałek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela 23 maja),
- dzień Bożego Ciała (czwartek 3 czerwca),
- 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada (poniedziałek) – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia (sobota) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia (niedziela) – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Obowiązek oddania innego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę
Podstawą prawną obowiązku oddania innego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę jest art. 130 § 2 Kodeksu pracy traktujący o tym, że święto wypadające w każdym innym dni tygodnia niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin czyli o jeden dzień pracy. Pracownikom wykonującym w tym dniu pracę zgodnie z rozkładem czasu pracy obniża się wymiar czasu pracy ze względu na występowanie danego święta (czyli po prostu tego dnia wyjątkowo nie pracują). Natomiast tym, którzy mają w soboty wolne, należy obniżyć wymiar czasu pracy w ten sposób, że pracodawca ustali inny dzień wolny od pracy. Nieobniżenie wymiaru czasu pracy byłoby niezgodne z zasadą równości wyrażoną w Konstytucji RP (wyrok TK z dnia 2 października 2012 r., sygn. akt K 27/11).
Co więcej, pracodawca mógłby otrzymać grzywnę za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy w wysokości od 1000 zł do 30000 zł, a za przepracowane w danym okresie rozliczeniowym nadgodziny musiałby wypłacić dodatek do wynagrodzenia pracownika.
Sprawdź, jak ewidencjonować dzień wolny za święto wypadające w sobotę >>>
Termin udzielenia dnia wolnego za święto 25 grudnia 2021 r.
REKLAMA
Pracodawca samodzielnie określa termin dnia wolnego udzielanego za święto, które przypada na sobotę 25 grudnia 2021 r. Może jednak wysłuchać w tej sprawie swoich pracowników. Dopuszcza się także wyznaczenie różnych dat dla poszczególnych osób. Niektórzy wprowadzają zasadę ustalania dni wolnych z bezpośrednim przełożonym. Często jednak pracodawcy wybierają jedną datę dla całego zakładu pracy.
Właściwie jedynym warunkiem oddania dnia wolnego jest wyznaczenie go w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada dane święto. Jeśli podmiot zatrudniający stosuje miesięczny okres rozliczeniowy, powinien udzielić wolnego w tym samym miesiącu, a więc w grudniu 2021 r.
W 2021 r. 25 grudnia wypada w sobotę. Jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia i pracodawca musi oddać inny dzień wolny od pracy. Jego pracownicy pracują bowiem od poniedziałku do piątku, a więc sobota jest ich dniem wolnym zgodnie z harmonogramem czasu pracy. Pracodawca co roku zwalnia pracowników z pracy w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia) i będzie kontynuował tę tradycję także i w tym roku. Dodatkowo, po rozmowie ze swoim zespołem, zdecydował się na udzielenie wolnego 31 grudnia (piątek), a więc w Sylwestra.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 90)
Art. 66 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dziennik Ustaw rok 1997 nr 78 poz. 483)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat