Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r.
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r.
Fotolia
W 2021 r. przysługuje dzień wolny od pracy za święto 25 grudnia, które wypada w sobotę. Jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia, który jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Jeśli wypada w sobotę, należy pracownikom, dla których jest to zgodnie z rozkładem czasu pracy dzień wolny od pracy, oddać inny dzień w tym samym okresie rozliczeniowym.

Dwa dodatkowe dni wolne w 2021 r.

W 2021 r. dwa święta wypadają w sobotę: 1 maja czyli Święto Pracy oraz 25 grudnia czyli pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Zgodnie z zasadą pracodawca musi oddać za taki dzień inny dzień wolny od pracy. Dotyczy to pracowników, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Kalendarz świąt wolnych od pracy w Polsce na 2021 r. (art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy):

 1. 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok,
 2. 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli,
 3. pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela 4 kwietnia),
 4. drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek 5 kwietnia),
 5. 1 maja (sobota) – Święto Pracy,
 6. 3 maja (poniedziałek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 7. pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela 23 maja),
 8. dzień Bożego Ciała (czwartek 3 czerwca),
 9. 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 10. 1 listopada (poniedziałek) – Wszystkich Świętych,
 11. 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości,
 12. 25 grudnia (sobota) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 13. 26 grudnia (niedziela) – drugi dzień Bożego Narodzenia.

INFOR - portal finansowo-prawno-gospodarczy

Copyright © 2007 - 2019 INFOR PL S.A.

>: 7 ERROR: query_wait_timeout server closed the connection unexpectedly This probably means the server terminated abnormally before or while processing the request. #0 /w/aplikacje/fobos/Core/Infor_Fobos_Core_PdoFactory.php(45): PDO->query('SET NAMES 'UTF-...') #1 /w/aplikacje/fobos/Core/Infor_Fobos_Core_PdoFactory.php(69): Infor_Fobos_Core_PdoFactory::set('db_fobos') #2 /w/aplikacje/fobos/app/Utils/EntityManagerFactory.php(79): Infor_Fobos_Core_PdoFactory::get('db_fobos') #3 /w/aplikacje/fobos/app/Utils/EntityManagerFactory.php(129): Infor\Fobos\Utils\EntityManagerFactory::set('db_fobos') #4 /w/aplikacje/fobos/app/Db/EntityManagerFactory.php(9): Infor\Fobos\Utils\EntityManagerFactory::get('db_fobos') #5 /w/aplikacje/fobos/app/Repo/RepoFactory.php(58): Infor\Fobos\Db\EntityManagerFactory->get() #6 /w/aplikacje/fobos/app/Repo/RepoFactory.php(80): Infor\Fobos\Repo\RepoFactory->getFobosEm() #7 /w/aplikacje/fobos/app/Log/Monolog/DbHandler.php(24): Infor\Fobos\Repo\RepoFactory->getLogRepo() #8 /w/aplikacje/fobos/app/Log/Monolog/MonologLoggerFactory.php(36): Infor\Fobos\Log\Monolog\DbHandler->__construct(Object(Infor\Fobos\Repo\RepoFactory)) #9 /w/aplikacje/fobos/app/Service/ServiceFactory.php(497): Infor\Fobos\Log\Monolog\MonologLoggerFactory->get('DocumentSetServ...') #10 /w/aplikacje/fobos/app/Service/ServiceFactory.php(148): Infor\Fobos\Service\ServiceFactory->getDocumentSetService() #11 /w/aplikacje/fobos/app/Service/AnyInService/AnyInServiceService.php(61): Infor\Fobos\Service\ServiceFactory->getDocumentService() #12 /w/aplikacje/fobos/app/Service/ServiceFactory.php(235): Infor\Fobos\Service\AnyInService\AnyInServiceService->__construct(Object(Infor\Fobos\BusinessLogic)) #13 /w/aplikacje/fobos/app/Controller/Cms/PsavController.php(64): Infor\Fobos\Service\ServiceFactory->getAnyInServiceService() #14 /w/aplikacje/fobos/app/Controller/Cms/PsavController.php(25): Infor\Fobos\Controller\Cms\PsavController->getAisListHtml(Array) #15 /w/aplikacje/fobos/vendor/symfony/http-kernel/HttpKernel.php(151): Infor\Fobos\Controller\Cms\PsavController->ais(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #16 /w/aplikacje/fobos/vendor/symfony/http-kernel/HttpKernel.php(68): Symfony\Component\HttpKernel\HttpKernel->handleRaw(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request), 1) #17 /w/aplikacje/fobos/app/Kernel/KernelGeneral.php(58): Symfony\Component\HttpKernel\HttpKernel->handle(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #18 /w/aplikacje/fobos/app/Kernel/KernelGeneral.php(133): Infor\Fobos\Kernel\KernelGeneral->getResponse(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #19 /w/aplikacje/fobos/index.php(122): Infor\Fobos\Kernel\KernelGeneral->run(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #20 {main} -->

Obowiązek oddania innego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę

Podstawą prawną obowiązku oddania innego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę jest art. 130 § 2 Kodeksu pracy traktujący o tym, że święto wypadające w każdym innym dni tygodnia niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin czyli o jeden dzień pracy. Pracownikom wykonującym w tym dniu pracę zgodnie z rozkładem czasu pracy obniża się wymiar czasu pracy ze względu na występowanie danego święta (czyli po prostu tego dnia wyjątkowo nie pracują). Natomiast tym, którzy mają w soboty wolne, należy obniżyć wymiar czasu pracy w ten sposób, że pracodawca ustali inny dzień wolny od pracy. Nieobniżenie wymiaru czasu pracy byłoby niezgodne z zasadą równości wyrażoną w Konstytucji RP (wyrok TK z dnia 2 października 2012 r., sygn. akt K 27/11).

Co więcej, pracodawca mógłby otrzymać grzywnę za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy w wysokości od 1000 zł do 30000 zł, a za przepracowane w danym okresie rozliczeniowym nadgodziny musiałby wypłacić dodatek do wynagrodzenia pracownika.

Sprawdź, jak ewidencjonować dzień wolny za święto wypadające w sobotę >>>

Termin udzielenia dnia wolnego za święto 25 grudnia 2021 r.

Pracodawca samodzielnie określa termin dnia wolnego udzielanego za święto, które przypada na sobotę 25 grudnia 2021 r. Może jednak wysłuchać w tej sprawie swoich pracowników. Dopuszcza się także wyznaczenie różnych dat dla poszczególnych osób. Niektórzy wprowadzają zasadę ustalania dni wolnych z bezpośrednim przełożonym. Często jednak pracodawcy wybierają jedną datę dla całego zakładu pracy.

Właściwie jedynym warunkiem oddania dnia wolnego jest wyznaczenie go w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada dane święto. Jeśli podmiot zatrudniający stosuje miesięczny okres rozliczeniowy, powinien udzielić wolnego w tym samym miesiącu, a więc w grudniu 2021 r.

W 2021 r. 25 grudnia wypada w sobotę. Jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia i pracodawca musi oddać inny dzień wolny od pracy. Jego pracownicy pracują bowiem od poniedziałku do piątku, a więc sobota jest ich dniem wolnym zgodnie z harmonogramem czasu pracy. Pracodawca co roku zwalnia pracowników z pracy w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia) i będzie kontynuował tę tradycję także i w tym roku. Dodatkowo, po rozmowie ze swoim zespołem, zdecydował się na udzielenie wolnego 31 grudnia (piątek), a więc w Sylwestra.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 90)

Art. 66 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dziennik Ustaw rok 1997 nr 78 poz. 483)

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook za 98 zł
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • jan wolny
  2021-11-10 14:18:44
  wolne za wolne. brawo!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Roman
  2021-12-22 19:05:21
  Dzień dobry Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r Kończy mi się izolacja 24 grudnia ? Czy za 25 grudnia przysługuje dzień wolny ?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Święta i dni wolne od pracy w Polsce
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
poniedziałki
środy
piątki
niedziele
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?
Więcej kobiet z wykształceniem wyższym niż mężczyzn
Na 52 proc. kobiet z wykształceniem wyższym w wieku 25-35 lat przypada 32 proc. mężczyzn z wyższym wykształceniem - przekłada się na proces tworzenia nowych rodzin.
Urlop ojcowski ma zostać przedłużony
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopu ojcowskiego. Na jakim etapie jest projekt ustawy?
Jaka jest kondycja finansowa FUS?
Wskaźniki makroekonomiczne okazały się lepsze, niż przewidywali ekonomiści. Pozytywnie wpłynęło to także na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności FUS do wypłaty świadczeń.
Zmiany w Kodeksie pracy. Kto skorzysta?
Jakie zmiany przewiduje nowa wersja rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy?
Niedziela handlowa – lipiec 2022
Lipiec 2022 ma 5 niedziel. Czy 3 lipca, 10 lipca, 17 lipca, 24 lipca lub 31 lipca to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
E-ZLA do kontroli
Tylko w I kwartale 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku skontrolował ponad 9 tys. zwolnień lekarskich, z czego zakwestionowanych zostało prawie 600 e-ZLA na kwotę 407 tys. zł. W analogicznym czasie w całej Polsce przeprowadzonych zostało 100,4 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.
Polacy rzadziej na L4
W 2021 r. chorowaliśmy znacznie rzadziej w porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami mimo pandemii Covid-19. To dobre wieści dla pracodawców – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.
Wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia w Kodeksie pracy
Z badań i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że konieczne jest wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – powiedziała w czwartek w TVP 1 szefowa ministerstwa rodziny i pracy Marlena Maląg, odnosząc się do procedowanego w Sejmie projektu noweli Kodeksu pracy.
Przepisy o pracy zdalnej w Sejmie
Na obecnym posiedzeniu Sejm zajmuje się m.in. przepisami dotyczącymi pracy zdalnej, a także obywatelskim projektem liberalizującym przepisy dotyczące aborcji. Ponadto przysięgę złożył wybrany na drugą kadencję prezes NBP Adam Glapiński.
Lipcowe wynagrodzenia a nowelizacja Polskiego Ładu
Zmiany w Polskim Ładzie wchodzą w życie 1 lipca 2022 roku, a wśród nich oczekiwana obniżka podatku PIT z 17% do 12%. Wielu podatników zastanawia się z tej okazji, czy w lipcowej wypłacie zostanie rozliczona nadwyżka podatku dochodowego opłaconego za okres od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku.
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany
Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".
Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji wśród młodych ludzi, to wyzwania rynku pracy
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wskazywał, że największe wyzwania na rynku pracy, to podnoszenie kompetencji i kwalifikacji w przygotowaniu młodych ludzi do pracy. Dodatkowym wyzwaniem jest też brak rąk do pracy w branżach, w których zatrudniano pracowników z Ukrainy.
Zarobki IT w polskich startupach
Na co powinien zwrócić uwagę rekruter szukający programistów dla polskich startupów? Jacy specjaliści są poszukiwani w tego rodzaju firmach? Jakie stawki oferować? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w raporcie przygotowany przez fundusz bValue venture capital we współpracy z portalem publikującym oferty pracy dla programistów Just Join IT.
Jakie dokumenty potwierdzają ważność badania lekarskiego przeprowadzonego u poprzedniego pracodawcy
Pracownik jest zatrudniany do pracy do nowego pracodawcy i ma ważne aktualne badania okresowe wykonane np. w 2021 roku i czynniki szkodliwe występujące na obecnym jak i przyszłym stanowisku pracy są identyczne (stanowisko jest analogiczne). Natomiast pracownik nie dysponuje oryginałami (bo np. je zagubił) skierowania na badania oraz orzeczenia lekarskiego, a do nowego pracodawcy przedstawia kopie tych dokumentów, kopie te pozyskał od aktualnego pracodawcy. Czy nowy pracodawca może uznać ważność tych badań i nie kierować nowozatrudnianego pracownika na badania wstępne, bazując na otrzymanych od pracownika kopiach w/w dokumentów.? Czy zatem aby uznać ważność badań od poprzedniego pracodawcy, nowy pracodawca musi wymagać oryginałów dokumentów (skierowania oraz orzeczenia lekarskiego), a jeśli takowych pracownik nie posiada to nowy pracodawca powinien go raz jeszcze skierować na badania lekarskie, mimo iż u poprzedniego pracodawcy badania są jeszcze ważne?
Pracodawcom udaje się zaangażować w pracę tylko połowę Zetek
Jak wynika z badań Kincentric Polska, tylko 50% pracowników przed 25 rokiem życia czuje się angażowanych przez swojego pracodawcę mimo, że to właśnie Zetki najlepiej poradziły sobie ze zmianami, jakie przyniosła pandemia i praca zdalna. Młodzi przede wszystkim nie czują wpływu na to, co dzieje się w firmie. Od pracodawcy oczekują większego przyzwolenia na eksperymentowanie i uczenie się na błędach oraz swobody w sposobie wykonywania pracy. Bardzo ważna jest dla nich również odpowiedzialność firmy za wpływ na klimat i lokalne społeczności.
Do 30 czerwca 2022 r. można składać wnioski o zgodę na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia po terminie
Ważna zmiana dla przedsiębiorców i innych płatników składek, którzy korzystają z dobrowolnych ubezpieczeń (chorobowego, emerytalnego i rentowych) i opłacili składki po terminie za listopad 2021 r. Jeżeli chcą zachować ciągłość ubezpieczeń, powinni złożyć do ZUS wniosek o zgodę na opłacenie składek po terminie. Wniosek można złożyć na formularzu US-9 tylko do 30 czerwca 2022 r.
100 mln elektronicznych zwolnień lekarskich
Od 2016 roku lekarze wystawili 100 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. Ich wdrożenie okazało się wielkim sukcesem. Niewielu krajom UE do tej pory udało się przeprowadzić tak trudną reformę. Z doświadczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych korzystają teraz inne kraje Unii.
ZUS - rozmowy na temat podwyżek
W najbliższych dniach pracodawca zaprosi do rozmów wszystkie zakładowe organizacje związkowe działające w ZUS w celu uzgodnienia wysokości kwot oraz zasad podziału środków na podwyżki - przekazał rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.
Mniej pracowników spodziewa się podwyżki
W kwietniu 41 proc. pracowników spodziewało się podwyżki wynagrodzenia; to nadal dużo, choć w porównaniu ze styczniem widać wyraźny spadek - wynika z badania na zlecenie Gi Group. W dalszym ciągu wyższe zarobki są najczęstszym powodem poszukiwania nowej pracy.
Kucharze, pomoce kuchenne i pracownicy hotelowi pilnie poszukiwani
Restauracje, hotele i obiekty handlowe nadal gorączkowo rekrutują pracowników do pracy sezonowej. Ofert jest mnóstwo, a stawki wydają się być atrakcyjne. Eksperci przyznają jednak, że widoczne jest ustabilizowanie propozycji finansowych wobec kandydatów.
Money, money, money. Wyższe wynagrodzenia i pragnienie samorealizacji głównymi powodami chęci zmiany pracy
Choć niepewna sytuacja związana z wojną w Ukrainie wpłynęła na zmniejszenie oczekiwań pracowników, w kwietniu br. podwyższenia wynagrodzenia spodziewało się 41 proc. badanych. Wyższe zarobki to nadal najważniejszy powód chęci zmiany miejsca zatrudnienia, coraz istotniejsza jest jednak potrzeba samorealizacji, wynika z XVI Barometru Rynku Pracy zrealizowanego na zlecenie Gi Group. Jak zatrzymać dotychczasową kadrę i przyciągnąć nowych pracowników?