REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r.
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r.
Fotolia

REKLAMA

W 2021 r. przysługuje dzień wolny od pracy za święto 25 grudnia, które wypada w sobotę. Jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia, który jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Jeśli wypada w sobotę, należy pracownikom, dla których jest to zgodnie z rozkładem czasu pracy dzień wolny od pracy, oddać inny dzień w tym samym okresie rozliczeniowym.

Dwa dodatkowe dni wolne w 2021 r.

W 2021 r. dwa święta wypadają w sobotę: 1 maja czyli Święto Pracy oraz 25 grudnia czyli pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Zgodnie z zasadą pracodawca musi oddać za taki dzień inny dzień wolny od pracy. Dotyczy to pracowników, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Kalendarz świąt wolnych od pracy w Polsce na 2021 r. (art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy):

 1. 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok,
 2. 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli,
 3. pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela 4 kwietnia),
 4. drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek 5 kwietnia),
 5. 1 maja (sobota) – Święto Pracy,
 6. 3 maja (poniedziałek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 7. pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela 23 maja),
 8. dzień Bożego Ciała (czwartek 3 czerwca),
 9. 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 10. 1 listopada (poniedziałek) – Wszystkich Świętych,
 11. 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości,
 12. 25 grudnia (sobota) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 13. 26 grudnia (niedziela) – drugi dzień Bożego Narodzenia.

INFOR - portal finansowo-prawno-gospodarczy

Copyright © 2007 - 2019 INFOR PL S.A.

>: 7 ERROR: query_wait_timeout server closed the connection unexpectedly This probably means the server terminated abnormally before or while processing the request. #0 /w/aplikacje/fobos/Core/Infor_Fobos_Core_PdoFactory.php(45): PDO->query('SET NAMES 'UTF-...') #1 /w/aplikacje/fobos/Core/Infor_Fobos_Core_PdoFactory.php(69): Infor_Fobos_Core_PdoFactory::set('db_fobos') #2 /w/aplikacje/fobos/app/Utils/EntityManagerFactory.php(79): Infor_Fobos_Core_PdoFactory::get('db_fobos') #3 /w/aplikacje/fobos/app/Utils/EntityManagerFactory.php(129): Infor\Fobos\Utils\EntityManagerFactory::set('db_fobos') #4 /w/aplikacje/fobos/app/Db/EntityManagerFactory.php(9): Infor\Fobos\Utils\EntityManagerFactory::get('db_fobos') #5 /w/aplikacje/fobos/app/Repo/RepoFactory.php(58): Infor\Fobos\Db\EntityManagerFactory->get() #6 /w/aplikacje/fobos/app/Repo/RepoFactory.php(80): Infor\Fobos\Repo\RepoFactory->getFobosEm() #7 /w/aplikacje/fobos/app/Log/Monolog/DbHandler.php(24): Infor\Fobos\Repo\RepoFactory->getLogRepo() #8 /w/aplikacje/fobos/app/Log/Monolog/MonologLoggerFactory.php(36): Infor\Fobos\Log\Monolog\DbHandler->__construct(Object(Infor\Fobos\Repo\RepoFactory)) #9 /w/aplikacje/fobos/app/Service/ServiceFactory.php(497): Infor\Fobos\Log\Monolog\MonologLoggerFactory->get('DocumentSetServ...') #10 /w/aplikacje/fobos/app/Service/ServiceFactory.php(148): Infor\Fobos\Service\ServiceFactory->getDocumentSetService() #11 /w/aplikacje/fobos/app/Service/AnyInService/AnyInServiceService.php(61): Infor\Fobos\Service\ServiceFactory->getDocumentService() #12 /w/aplikacje/fobos/app/Service/ServiceFactory.php(235): Infor\Fobos\Service\AnyInService\AnyInServiceService->__construct(Object(Infor\Fobos\BusinessLogic)) #13 /w/aplikacje/fobos/app/Controller/Cms/PsavController.php(64): Infor\Fobos\Service\ServiceFactory->getAnyInServiceService() #14 /w/aplikacje/fobos/app/Controller/Cms/PsavController.php(25): Infor\Fobos\Controller\Cms\PsavController->getAisListHtml(Array) #15 /w/aplikacje/fobos/vendor/symfony/http-kernel/HttpKernel.php(151): Infor\Fobos\Controller\Cms\PsavController->ais(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #16 /w/aplikacje/fobos/vendor/symfony/http-kernel/HttpKernel.php(68): Symfony\Component\HttpKernel\HttpKernel->handleRaw(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request), 1) #17 /w/aplikacje/fobos/app/Kernel/KernelGeneral.php(58): Symfony\Component\HttpKernel\HttpKernel->handle(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #18 /w/aplikacje/fobos/app/Kernel/KernelGeneral.php(133): Infor\Fobos\Kernel\KernelGeneral->getResponse(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #19 /w/aplikacje/fobos/index.php(122): Infor\Fobos\Kernel\KernelGeneral->run(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #20 {main} -->

Autopromocja

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Kup ksiażkę:

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Obowiązek oddania innego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę

Podstawą prawną obowiązku oddania innego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę jest art. 130 § 2 Kodeksu pracy traktujący o tym, że święto wypadające w każdym innym dni tygodnia niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin czyli o jeden dzień pracy. Pracownikom wykonującym w tym dniu pracę zgodnie z rozkładem czasu pracy obniża się wymiar czasu pracy ze względu na występowanie danego święta (czyli po prostu tego dnia wyjątkowo nie pracują). Natomiast tym, którzy mają w soboty wolne, należy obniżyć wymiar czasu pracy w ten sposób, że pracodawca ustali inny dzień wolny od pracy. Nieobniżenie wymiaru czasu pracy byłoby niezgodne z zasadą równości wyrażoną w Konstytucji RP (wyrok TK z dnia 2 października 2012 r., sygn. akt K 27/11).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, pracodawca mógłby otrzymać grzywnę za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy w wysokości od 1000 zł do 30000 zł, a za przepracowane w danym okresie rozliczeniowym nadgodziny musiałby wypłacić dodatek do wynagrodzenia pracownika.

Sprawdź, jak ewidencjonować dzień wolny za święto wypadające w sobotę >>>

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Termin udzielenia dnia wolnego za święto 25 grudnia 2021 r.

Pracodawca samodzielnie określa termin dnia wolnego udzielanego za święto, które przypada na sobotę 25 grudnia 2021 r. Może jednak wysłuchać w tej sprawie swoich pracowników. Dopuszcza się także wyznaczenie różnych dat dla poszczególnych osób. Niektórzy wprowadzają zasadę ustalania dni wolnych z bezpośrednim przełożonym. Często jednak pracodawcy wybierają jedną datę dla całego zakładu pracy.

Właściwie jedynym warunkiem oddania dnia wolnego jest wyznaczenie go w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada dane święto. Jeśli podmiot zatrudniający stosuje miesięczny okres rozliczeniowy, powinien udzielić wolnego w tym samym miesiącu, a więc w grudniu 2021 r.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

W 2021 r. 25 grudnia wypada w sobotę. Jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia i pracodawca musi oddać inny dzień wolny od pracy. Jego pracownicy pracują bowiem od poniedziałku do piątku, a więc sobota jest ich dniem wolnym zgodnie z harmonogramem czasu pracy. Pracodawca co roku zwalnia pracowników z pracy w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia) i będzie kontynuował tę tradycję także i w tym roku. Dodatkowo, po rozmowie ze swoim zespołem, zdecydował się na udzielenie wolnego 31 grudnia (piątek), a więc w Sylwestra.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 90)

Art. 66 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dziennik Ustaw rok 1997 nr 78 poz. 483)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • jan wolny
  2021-11-10 14:18:44
  wolne za wolne. brawo!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Roman
  2021-12-22 19:05:21
  Dzień dobry Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r Kończy mi się izolacja 24 grudnia ? Czy za 25 grudnia przysługuje dzień wolny ?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

REKLAMA

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

Czy za studenta płaci się składki na ZUS

Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

Polacy nie boją się utraty pracy?

Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

REKLAMA

Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

Płaca godziwa

Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

REKLAMA