REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r.
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2021 r. przysługuje dzień wolny od pracy za święto 25 grudnia, które wypada w sobotę. Jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia, który jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Jeśli wypada w sobotę, należy pracownikom, dla których jest to zgodnie z rozkładem czasu pracy dzień wolny od pracy, oddać inny dzień w tym samym okresie rozliczeniowym.

Dwa dodatkowe dni wolne w 2021 r.

W 2021 r. dwa święta wypadają w sobotę: 1 maja czyli Święto Pracy oraz 25 grudnia czyli pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Zgodnie z zasadą pracodawca musi oddać za taki dzień inny dzień wolny od pracy. Dotyczy to pracowników, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Kalendarz świąt wolnych od pracy w Polsce na 2021 r. (art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy):

 1. 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok,
 2. 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli,
 3. pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela 4 kwietnia),
 4. drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek 5 kwietnia),
 5. 1 maja (sobota) – Święto Pracy,
 6. 3 maja (poniedziałek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 7. pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela 23 maja),
 8. dzień Bożego Ciała (czwartek 3 czerwca),
 9. 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 10. 1 listopada (poniedziałek) – Wszystkich Świętych,
 11. 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości,
 12. 25 grudnia (sobota) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 13. 26 grudnia (niedziela) – drugi dzień Bożego Narodzenia.

INFOR - portal finansowo-prawno-gospodarczy

Copyright © 2007 - 2019 INFOR PL S.A.

>: 7 ERROR: query_wait_timeout server closed the connection unexpectedly This probably means the server terminated abnormally before or while processing the request. #0 /w/aplikacje/fobos/Core/Infor_Fobos_Core_PdoFactory.php(45): PDO->query('SET NAMES 'UTF-...') #1 /w/aplikacje/fobos/Core/Infor_Fobos_Core_PdoFactory.php(69): Infor_Fobos_Core_PdoFactory::set('db_fobos') #2 /w/aplikacje/fobos/app/Utils/EntityManagerFactory.php(79): Infor_Fobos_Core_PdoFactory::get('db_fobos') #3 /w/aplikacje/fobos/app/Utils/EntityManagerFactory.php(129): Infor\Fobos\Utils\EntityManagerFactory::set('db_fobos') #4 /w/aplikacje/fobos/app/Db/EntityManagerFactory.php(9): Infor\Fobos\Utils\EntityManagerFactory::get('db_fobos') #5 /w/aplikacje/fobos/app/Repo/RepoFactory.php(58): Infor\Fobos\Db\EntityManagerFactory->get() #6 /w/aplikacje/fobos/app/Repo/RepoFactory.php(80): Infor\Fobos\Repo\RepoFactory->getFobosEm() #7 /w/aplikacje/fobos/app/Log/Monolog/DbHandler.php(24): Infor\Fobos\Repo\RepoFactory->getLogRepo() #8 /w/aplikacje/fobos/app/Log/Monolog/MonologLoggerFactory.php(36): Infor\Fobos\Log\Monolog\DbHandler->__construct(Object(Infor\Fobos\Repo\RepoFactory)) #9 /w/aplikacje/fobos/app/Service/ServiceFactory.php(497): Infor\Fobos\Log\Monolog\MonologLoggerFactory->get('DocumentSetServ...') #10 /w/aplikacje/fobos/app/Service/ServiceFactory.php(148): Infor\Fobos\Service\ServiceFactory->getDocumentSetService() #11 /w/aplikacje/fobos/app/Service/AnyInService/AnyInServiceService.php(61): Infor\Fobos\Service\ServiceFactory->getDocumentService() #12 /w/aplikacje/fobos/app/Service/ServiceFactory.php(235): Infor\Fobos\Service\AnyInService\AnyInServiceService->__construct(Object(Infor\Fobos\BusinessLogic)) #13 /w/aplikacje/fobos/app/Controller/Cms/PsavController.php(64): Infor\Fobos\Service\ServiceFactory->getAnyInServiceService() #14 /w/aplikacje/fobos/app/Controller/Cms/PsavController.php(25): Infor\Fobos\Controller\Cms\PsavController->getAisListHtml(Array) #15 /w/aplikacje/fobos/vendor/symfony/http-kernel/HttpKernel.php(151): Infor\Fobos\Controller\Cms\PsavController->ais(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #16 /w/aplikacje/fobos/vendor/symfony/http-kernel/HttpKernel.php(68): Symfony\Component\HttpKernel\HttpKernel->handleRaw(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request), 1) #17 /w/aplikacje/fobos/app/Kernel/KernelGeneral.php(58): Symfony\Component\HttpKernel\HttpKernel->handle(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #18 /w/aplikacje/fobos/app/Kernel/KernelGeneral.php(133): Infor\Fobos\Kernel\KernelGeneral->getResponse(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #19 /w/aplikacje/fobos/index.php(122): Infor\Fobos\Kernel\KernelGeneral->run(Object(Symfony\Component\HttpFoundation\Request)) #20 {main} -->

Obowiązek oddania innego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę

Podstawą prawną obowiązku oddania innego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę jest art. 130 § 2 Kodeksu pracy traktujący o tym, że święto wypadające w każdym innym dni tygodnia niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin czyli o jeden dzień pracy. Pracownikom wykonującym w tym dniu pracę zgodnie z rozkładem czasu pracy obniża się wymiar czasu pracy ze względu na występowanie danego święta (czyli po prostu tego dnia wyjątkowo nie pracują). Natomiast tym, którzy mają w soboty wolne, należy obniżyć wymiar czasu pracy w ten sposób, że pracodawca ustali inny dzień wolny od pracy. Nieobniżenie wymiaru czasu pracy byłoby niezgodne z zasadą równości wyrażoną w Konstytucji RP (wyrok TK z dnia 2 października 2012 r., sygn. akt K 27/11).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, pracodawca mógłby otrzymać grzywnę za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy w wysokości od 1000 zł do 30000 zł, a za przepracowane w danym okresie rozliczeniowym nadgodziny musiałby wypłacić dodatek do wynagrodzenia pracownika.

Sprawdź, jak ewidencjonować dzień wolny za święto wypadające w sobotę >>>

Termin udzielenia dnia wolnego za święto 25 grudnia 2021 r.

Pracodawca samodzielnie określa termin dnia wolnego udzielanego za święto, które przypada na sobotę 25 grudnia 2021 r. Może jednak wysłuchać w tej sprawie swoich pracowników. Dopuszcza się także wyznaczenie różnych dat dla poszczególnych osób. Niektórzy wprowadzają zasadę ustalania dni wolnych z bezpośrednim przełożonym. Często jednak pracodawcy wybierają jedną datę dla całego zakładu pracy.

Właściwie jedynym warunkiem oddania dnia wolnego jest wyznaczenie go w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada dane święto. Jeśli podmiot zatrudniający stosuje miesięczny okres rozliczeniowy, powinien udzielić wolnego w tym samym miesiącu, a więc w grudniu 2021 r.

W 2021 r. 25 grudnia wypada w sobotę. Jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia i pracodawca musi oddać inny dzień wolny od pracy. Jego pracownicy pracują bowiem od poniedziałku do piątku, a więc sobota jest ich dniem wolnym zgodnie z harmonogramem czasu pracy. Pracodawca co roku zwalnia pracowników z pracy w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia) i będzie kontynuował tę tradycję także i w tym roku. Dodatkowo, po rozmowie ze swoim zespołem, zdecydował się na udzielenie wolnego 31 grudnia (piątek), a więc w Sylwestra.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 90)

Art. 66 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dziennik Ustaw rok 1997 nr 78 poz. 483)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • jan wolny
  2021-11-10 14:18:44
  wolne za wolne. brawo!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Roman
  2021-12-22 19:05:21
  Dzień dobry Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r Kończy mi się izolacja 24 grudnia ? Czy za 25 grudnia przysługuje dzień wolny ?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

REKLAMA

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

REKLAMA