Dwa dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
Dni wolne od pracy w 2021 r.
W świetle obowiązującego prawa święto ustawowo wolne od pracy, które wypada w sobotę, zobowiązuje pracodawcę do wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego. Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w Polsce są to wszystkie niedziele oraz następujące święta:
REKLAMA
- 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok,
- 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela 4 kwietnia),
- drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek 5 kwietnia),
- 1 maja (sobota) – Święto Pracy,
- 3 maja (poniedziałek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela 23 maja),
- dzień Bożego Ciała (czwartek 3 czerwca),
- 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada (poniedziałek) – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia (sobota) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia (niedziela) – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami
W 2021 r. dwa święta przypadają więc na sobotę: Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja) oraz pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia). Oznacza to, że pracodawca w okresie rozliczeniowym, w którym wypadają te święta, musi udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy. Dotyczy to pracowników niepracujących w soboty. Często okres rozliczeniowy równa się miesiącowi kalendarzowemu, dlatego dzień wolny powinien zostać udzielony i w maju i w grudniu 2021 r.
Przykład 1
Pracodawca poinformował pracowników, ze dniem wolnym w zamian za święto 1 maja, które wypada w 2021 r. w sobotę, będzie 4 maja (wtorek). Pracodawca przedłużył w ten sposób pracownikom majówkę, gdyż w poniedziałek wypada Święto Konstytucji 3 maja, które również jest dniem wolnym od pracy.
Przykład 2
Pracodawca ma trzy typy dni, kiedy chciałby oddać pracownikom dzień wolny od pracy w zamian za święto Bożego Narodzenia, które w 2021 r. wypada w sobotę. Zastanawia się nad 23 (wigilia Świąt Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy u tego pracodawcy), 27 lub 31 grudnia. Na spotkaniu z pracownikami wspólnie ustalili, że najdogodniejszym terminem będzie dla nich 31 grudnia, czyli Sylwester.
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę
Jeśli wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy święta przypadają na sobotę, pracodawca ustala inny termin, kiedy pracownik nie będzie musiał przyjść do pracy. Mechanizm ten jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11), który uznał, że art. 130 § 21 Kodeksu pracy jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP (zasada równości wobec prawa).
Art. 130 § 2 Kodeksu pracy stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Natomiast zgodnie z uchylonym art. 130 § 21 święto wypadające w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, nie obniża wymiaru czasu pracy. Do 7 października 2012 r. obowiązywała więc generalna zasada nieoddawania dni wolnych za święta wypadające w soboty. Po tej dacie § 21 omawianego artykułu został uchylony. Obecnie funkcjonuje więc reguła traktująca o tym, że każde święto występujące w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Nieoddanie dnia wolnego za ten dzień świąteczny skutkowałoby przekroczeniem normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym i konieczność wypłacenia dodatku do wynagrodzenia za nadgodziny, a także niezachowanie przez pracodawcę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Za naruszenie przepisów o czasie pracy pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
Kiedy udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy?
Co do zasady pracodawca sam ustala, kiedy udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby uzgodnił tę kwestię z pracownikami czy przedstawicielami pracowników. Uznaje się, że można nawet ustalić inne dni wolne dla poszczególnych pracowników.
Taki dzień wolny za święto wypadające w sobotę może wypadać przed lub po tym święcie. Ważne jest, aby wypadał w okresie rozliczeniowym, w którym występuje to święto.
Święto wypadające w niedzielę, która jest dla pracownika wolna od pracy, nie powoduje obowiązku ustalenia dodatkowego dnia wolnego.
Czas pracy w 2021 r.
W 2021 r. przepracujemy 252 dni, w sumie będzie to 2016 godzin pracy. Najbardziej pracowitym miesiącem będzie marzec – 184 godzin (23 dni pracy), a najmniej pracy czeka nas w styczniu i maju, bo 152 godziny (19 dni pracy). Maj dorównał styczniowi najniższą liczbą godzin pracy właśnie z tego względu, że w maju odejmuje się 8 godzin od wymiaru czasu pracy ze względu na święto wypadające w sobotę.
Sprawdź, jak ewidencjonować dzień wolny za święto wypadające w sobotę >>>
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 90)
Art. 66 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dziennik Ustaw rok 1997 nr 78 poz. 483)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat