reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie

Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie

Pracownik, który zgodnie z zapisami umowy o pracę, jest zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, powinien pracować po 8 godzin dziennie. Co w przypadku, gdy pracownikowi skrócono wymiar czasu pracy do 7 godzin dziennie, a pracownik zostaje w pracy o 1 godzinę dłużej? Czy za taką pracę należy mu się dodatkowe wynagrodzenie?

PROBLEM

Jesteśmy niepubliczną placówką wychowania przedszkolnego. Zatrudnieni u nas pełnoetatowi nauczyciele wykonują pracę po 7 godzin dziennie, gdyż skróciliśmy im wymiar czasu pracy na podstawie przepisów wewnętrznych, nie obniżając wymiaru etatu. Wcześniej pracowali po 8 godzin dziennie. Niekiedy zdarza się, że osoby te pozostają w pracy o 1 godzinę dłużej. Czy za taką pracę powinniśmy wypłacać im dodatkowe wynagrodzenie? Wymiar czasu pracy tych osób nie uległ zmianie, a ponadto pracownicy nie przekraczają ogólnych norm czasu pracy.

RADA

Tak. Państwa pracownicy są zobowiązani do świadczenia pracy przez 7 godzin na dobę pomimo zatrudnienia ich w pełnym wymiarze czasu pracy. Zatem przepracowanie przez nich w danym dniu 8. godziny powoduje konieczność opłacenia takiej pracy zwykłym wynagrodzeniem, jednak bez żadnych dodatków. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Czas pracy nie może przekraczać:

  • 8 godzin na dobę oraz
  • przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym,

z zastrzeżeniem przepisów przewidujących systemy, w których jest możliwe przedłużenie wymiaru dobowego (np. w równoważnym systemie czasu pracy) lub tygodniowego (w systemie pracy w ruchu ciągłym) (art. 129 § 1 Kodeksu pracy).

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Pracownik, który zgodnie z zapisami umowy o pracę, jest zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, powinien pracować po 8 godzin dziennie. Niezapewnienie mu możliwości wypracowania czasu uzgodnionego w umowie wymusza na pracodawcy obowiązek wypłaty wynagrodzenia za umówiony wymiar czasu pracy, jaki w danym okresie pracownik powinien przepracować. Inaczej jest tylko wtedy, gdy wypracowanie przez pracownika mniejszej liczby godzin wynikało z jego winy, np. nieusprawiedliwionej nieobecności czy spóźnienia.

W okolicznościach przedstawionych w pytaniu nauczyciele, pomimo zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie wewnątrzzakładowych uregulowań są zobligowani do wypełniania obowiązków służbowych przez 7 godzin na dobę. Postanowienia w tym zakresie są dla pracodawcy wiążące. Zatem jeśli pracownik w danym dniu będzie pracował dłużej, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie. Wynagrodzenie przysługuje bowiem za pracę wykonaną, a za czas nieświadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy tak przewidują przepisy prawa pracy (art. 80 Kodeksu pracy).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekspert i praktyk, od wielu lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, absolwent Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie / Fot. Fotolia
Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie / Fot. Fotolia

Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama