REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie / Fot. Fotolia
Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który zgodnie z zapisami umowy o pracę, jest zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, powinien pracować po 8 godzin dziennie. Co w przypadku, gdy pracownikowi skrócono wymiar czasu pracy do 7 godzin dziennie, a pracownik zostaje w pracy o 1 godzinę dłużej? Czy za taką pracę należy mu się dodatkowe wynagrodzenie?

PROBLEM

Autopromocja

Jesteśmy niepubliczną placówką wychowania przedszkolnego. Zatrudnieni u nas pełnoetatowi nauczyciele wykonują pracę po 7 godzin dziennie, gdyż skróciliśmy im wymiar czasu pracy na podstawie przepisów wewnętrznych, nie obniżając wymiaru etatu. Wcześniej pracowali po 8 godzin dziennie. Niekiedy zdarza się, że osoby te pozostają w pracy o 1 godzinę dłużej. Czy za taką pracę powinniśmy wypłacać im dodatkowe wynagrodzenie? Wymiar czasu pracy tych osób nie uległ zmianie, a ponadto pracownicy nie przekraczają ogólnych norm czasu pracy.

RADA

Tak. Państwa pracownicy są zobowiązani do świadczenia pracy przez 7 godzin na dobę pomimo zatrudnienia ich w pełnym wymiarze czasu pracy. Zatem przepracowanie przez nich w danym dniu 8. godziny powoduje konieczność opłacenia takiej pracy zwykłym wynagrodzeniem, jednak bez żadnych dodatków. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas pracy nie może przekraczać:

 • 8 godzin na dobę oraz
 • przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym,

z zastrzeżeniem przepisów przewidujących systemy, w których jest możliwe przedłużenie wymiaru dobowego (np. w równoważnym systemie czasu pracy) lub tygodniowego (w systemie pracy w ruchu ciągłym) (art. 129 § 1 Kodeksu pracy).

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Pracownik, który zgodnie z zapisami umowy o pracę, jest zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, powinien pracować po 8 godzin dziennie. Niezapewnienie mu możliwości wypracowania czasu uzgodnionego w umowie wymusza na pracodawcy obowiązek wypłaty wynagrodzenia za umówiony wymiar czasu pracy, jaki w danym okresie pracownik powinien przepracować. Inaczej jest tylko wtedy, gdy wypracowanie przez pracownika mniejszej liczby godzin wynikało z jego winy, np. nieusprawiedliwionej nieobecności czy spóźnienia.

W okolicznościach przedstawionych w pytaniu nauczyciele, pomimo zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie wewnątrzzakładowych uregulowań są zobligowani do wypełniania obowiązków służbowych przez 7 godzin na dobę. Postanowienia w tym zakresie są dla pracodawcy wiążące. Zatem jeśli pracownik w danym dniu będzie pracował dłużej, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie. Wynagrodzenie przysługuje bowiem za pracę wykonaną, a za czas nieświadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy tak przewidują przepisy prawa pracy (art. 80 Kodeksu pracy).

W przypadku Państwa pracowników 8. godzina ich pracy w danym dniu wymaga odpowiedniej rekompensaty w postaci zwykłego wynagrodzenia. Wypracowanie dodatkowej godziny nie uprawnia do dodatków jak za nadgodziny, gdyż nie została wykonana praca nadliczbowa. Za taką pracę uznaje się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę świadczoną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 Kodeksu pracy).

Obliczając normalne wynagrodzenie za pracę, trzeba uwzględnić składniki wypłacane stale i systematycznie, a więc zarówno płacę zasadniczą wynikającą ze stawki osobistego zaszeregowania (określonego stawką godzinową lub miesięczną), jak i dodatkowe elementy pensji o charakterze stałym (np. dodatek funkcyjny i stażowy oraz stałe premie regulaminowe), jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma do nich prawo (wyroki SN: z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, z 22 czerwca 2011 r., II PK 3/11, oraz z 15 lutego 2012 r., I PK 156/11).

Aby ustalić wysokość normalnego wynagrodzenia za 1 godzinę pracy pracownika opłacanego stałą stawką miesięczną, sumę stałych składników wynagrodzenia przysługujących w konkretnym miesiącu, wypłacanych stale i systematycznie, należy podzielić przez liczbę godzin nominalnie do przepracowania w tym miesiącu (z uwzględnieniem wymiaru etatu pracownika).

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony jako nauczyciel w niepublicznej placówce wychowania przedszkolnego pracuje na pełny etat. Jednak na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych ma obowiązek wypełniać obowiązki służbowe od poniedziałku do piątku przez 7 godzin dziennie. W październiku 2018 r. wystąpiła konieczność świadczenia pracy przez 5 dni po 8 godzin. W związku z tym za dodatkową godzinę pracy w tych dniach pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie (zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy). Pracownik otrzymuje pensję zasadniczą w wysokości 3700 zł brutto oraz 20% dodatek stażowy (ustalony z pełnej pensji zasadniczej). Za 5 dodatkowo przepracowanych godzin pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 120,65 zł, obliczone w następujący sposób:

Ponadto pracownik ma prawo do zwykłego wynagrodzenia za pracę, tj. pensji zasadniczej w kwocie 3700 zł i 20% dodatku stażowego (740 zł).

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA