REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w przygotowaniu zawodowym młodocianych

Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 2012 r. poz. 980)

Wylew a przyczyna wypadku przy pracy

W trakcie wykonywania pracy pracownik poczuł się źle. Podjęto czynności związane z udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwano pogotowie. Po badaniach przeprowadzonych w oddziale intensywnej terapii okazało się, że pracownik doznał wylewu. Ustalono, że:pracownik wykonywał normalne obowiązki związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku,lekarz medycyny pracy nie stwierdził przeciwwskazań do zatrudnienia na zajmowanym stanowisku pracy,z zakresu czynności wykonywanych w dniu wypadku, nie wynikała potrzeba przenoszenia ciężarów o masie większej niż dopuszczonej przepisami dotyczącymi ręcznych prac transportowych.Czy w takiej sytuacji zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy, a jeżeli tak, to jak ustalić przyczynę zewnętrzną?

Co nowego w emeryturach

Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo wydłużany i docelowo ma wynieść 67 lat. Osoby, które będą chciały przejść na emeryturę w obniżonym wieku, będą mogły liczyć tylko na 50% pełnego świadczenia.

Rekruter swój czy zewnętrzny?

Działalność firm doradztwa personalnego, tak charakterystyczna dla rynku pracy w Polsce po 1989 roku, była odpowiedzią na potrzebę klientów. I jak się okazuje, jest nią i dziś.

REKLAMA

Była minister pracy: Likwidacja terminowych umów o pracę to likwidacja wielu miejsc pracy

 W czasach rosnącego bezrobocia pracodawca powinien mieć dostęp do wielu instrumentów zatrudniania – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Joanna Kluzik-Rostkowska. W tym również do umów na czas określony lub umów cywilnoprawnych. Była minister pracy uważa, że postulaty związkowców, by utrudnić pracodawcom korzystanie z tego typu instrumentów, mogą oznaczać problemy na rynku pracy.

Dłuższy urlop ojcowski - nowelizacja kodeksu pracy

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu wydłużającego urlop ojcowski do ośmiu tygodni (obecnie dwa tygodnie). Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotował Ruch Palikota.

Rozliczanie podatków oraz składek ubezpieczeniowych osób współpracujących

W praktyce zdarza się, że osoby fizyczne korzystają przy prowadzeniu działalności gospodarczej z pomocy członków rodziny jako współpracowników. Prowadzenie działalności gospodarczej z pomocą członków rodziny wymaga prawidłowego rozliczenia podatków oraz składek opłacanych za te osoby. W opracowaniu przedstawiamy specyfikę rozliczeń podatkowych i składkowych związanych z taką współpracą.

Zasady udzielania części urlopu wychowawczego

Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego zakłada, że jego przepisy będą miały zastosowanie w przypadku ubiegania się o udzielenie po raz pierwszy urlopu wychowawczego na dane dziecko, poczynając od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy.

REKLAMA

Kiedy pracownikowi niepełnosprawnemu można wyznaczyć pracę przez 6 dni w tygodniu

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego, który posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, w wymiarze 1/2 etatu na stanowisku sprzedawcy. Pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. W związku z tym, że w okresie wiosennym nasze sklepy są otwarte również w sobotę, zastanawiamy się, czy jest dopuszczalne wyznaczenie pracownikowi pracy od poniedziałku do piątku oraz dodatkowo w niektóre soboty. Jeżeli jest to dopuszczalne, to jakie warunki musimy dodatkowo spełnić? Obecnie pracownik nie posiada zgody lekarza medycyny pracy na wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, a jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy.

Czy można wprowadzić dla pracowników ruchomy system czasu pracy

Chcemy wprowadzić tzw. ruchomy system czasu pracy, w którym umożliwilibyśmy pracownikom wybór godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach, wyznaczając jedynie przedział czasowy, w którym powinni przybyć do zakładu (między godz. 7.00 a 9.00). Czy możemy wprowadzić takie rozwiązanie w regulaminie pracy? Dowiedzieliśmy się, że może być ono zakwestionowane przez Państwową Inspekcję Pracy.

Jak obliczyć wynagrodzenie za część miesiąca

Może dojść do sytuacji, w której pracownik wykonywał pracę tylko przez część miesiąca, a przez resztę był nieobecny w pracy albo jej nie wykonywał z innych powodów. Pojawiają się też sytuacje, w których pracownik jest nieobecny przez kilka dni w miesiącu. Za pozostałą część przepracowaną również przysługuje pracownikowi wynagrodzenie, ale musi być ono wówczas odpowiednio obniżone.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 r.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r.

Czy można zmniejszyć II ratę odpisu na ZFŚS, jeżeli stan zatrudnienia uległ obniżeniu

Od 2012 r. tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Średnioroczny stan zatrudnienia wyliczony przed dokonaniem spłaty pierwszej raty odpisu na fundusz wynosił 32 osoby (wszystkie zatrudnione na pełny etat). Od maja stan zatrudnienia ulegał zmianom – w czerwcu zwolniliśmy 3 pracowników dyscyplinarnie, a w sierpniu 4 osobom zakończyły się terminowe umowy o pracę i wbrew wcześniejszym założeniom nie przedłużyliśmy z nimi współpracy. Ponadto w lipcu zatrudniliśmy jednego pracownika młodocianego (I rok nauki), a w sierpniu jedną osobę na 3/5 etatu i jedną na 1/2 etatu. Nie planujemy zmian w zatrudnieniu do końca roku. Czy w związku ze zmianą stanu zatrudnienia możemy obniżyć odpis na ZFŚS?

Pracodawcy często zalegają z wypłatą na czas wynagrodzeń

W skontrolowanych przez PIP firmach, w okresie styczeń-lipiec tego roku, wzrosła o 21 proc. liczba przypadków niewypłacania pensji pracownikom na czas w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. - wynika ze wstępnych danych Państwowej Inspekcji Pracy.

Pracodawcy otrzymają na nowych warunkach dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Z 1276 zł do 1386 zł wzrosła podstawa do ustalania wysokości dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jednocześnie przyznanie dofinansowania będzie uzależnione od formy przekazania przez pracodawcę wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego i terminowości wpłaty składek do ZUS. Takie m.in. zmiany wprowadza ustawa z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wynagrodzenie pracownika podczas oczekiwania na specjalistyczne badania okresowe

Długoletni pracownik naszej firmy dostał skierowanie na badania okresowe. Podczas tych badań lekarz uznał, że trzeba przeprowadzić badania specjalistyczne. Bez tych badań nie może bowiem wydać żadnego orzeczenia (ani o zdolności, ani o niezdolności do pracy). Na zlecone badania do specjalisty pracownik musi czekać 2 miesiące, ponieważ wszystkie terminy są już zajęte. Jak potraktować tak długą nieobecność w zakładzie pracy? Czy należy się pracownikowi za ten czas wynagrodzenie?

Kto może być pełnomocnikiem pracownika przed sądem pracy

Krąg osób mogących reprezentować pracownika przed sądem pracy choć jest szeroki, jednak jest ograniczony przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Niezachowanie określonych wymogów przez te przepisy może prowadzić do uchylenia, także korzystnego dla strony, wyroku.

Z jakich nowoczesnych form szkoleniowych korzystają polskie firmy

Najpopularniejsze obecnie narzędzia wykorzystywane przez duże organizacje na całym świecie to: szkolenia tworzone na potrzeby klienta i szkolenia gotowe on-line, wirtualne biblioteki wiedzy, narzędzia typu wiki, videocasty, webinary, rozwiązania bazujące na mechanizmach social learningu.

Wyższe zasiłki rodzinne

Od 1 listopada 2012 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (DzU z 2012 r., poz. 959).

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, gdy premia miesięczna została zamieniona na premię roczną

Do końca marca 2012 r. wypłacaliśmy pracownikom premie miesięczne pomniejszane za okres absencji chorobowej na podstawie przepisów płacowych (w sposób inny niż proporcjonalny). Premie te były uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku (w kwocie faktycznie wypłaconej). Od kwietnia br. zaprzestaliśmy wypłacania premii miesięcznych (przez zmianę przepisów płacowych). W miejsce zlikwidowanych premii miesięcznych wprowadziliśmy premię roczną (również pomniejszaną za czas absencji chorobowej). Zatem premia miesięczna, której wypłaty zaprzestaliśmy, została zamieniona na inny składnik wynagrodzenia, tj. na premię roczną. Pierwsza premia roczna (za 2012 r.) zostanie wypłacona w styczniu 2013 r. W jaki sposób należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika, który zachorował w lipcu br.? Jak powinniśmy ustalać podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników, którzy staną się niezdolni do pracy w kolejnych miesiącach br., a jak dla pracownika, który zachoruje np. w styczniu 2013 r.?

Sadowski: obniżyć opodatkowanie pracy

W jaki sposób będzie potwierdzane prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2013 r.

Świadczeniodawcy będą mieli możliwość elektronicznego potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie numeru PESEL świadczeniobiorcy. Nastąpią również zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia członków rodziny.

Jak się uczą dorośli?

Umiejętność uczenia się w dzisiejszych czasach jest kluczowa. Zmieniają się zasady, technologie, cały otaczający świat. Dziś już nikt, przechodząc na emeryturę, nie wykonuje tej samej pracy w ten sam sposób, jak w pierwszym dniu pracy. Konieczne jest więc, aby przez całe życie doskonalić swoje umiejętności i nabywać kolejne, zdobywać nową wiedzę i przekładać ją na praktykę – słowem uczyć się przez całe życie.

Uzupełnianie wynagrodzenia

Ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego, należy pamiętać o uzupełnieniu pensji w miesiącu, w którym została ona pomniejszona z powodu usprawiedliwionej nieobecności. Stanie się tak np. w przypadku korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego.

Przedwczesne zaprzestanie naliczania składek - konsekwencje

Płatnik składek w roku kalendarzowym nalicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych do kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym. Limit, do wysokości którego płatnik nalicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2012, wynosi 105 780 zł. Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru nie ma zastosowania przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Maleje prawdopodobieństwo znalezienia pracy przez bezrobotnych

Analiza przepływów na rynku pracy w drugim kwartale 2012 r. wskazuje na symptomy słabnięcia popytu na pracę - wynika z kwartalnego raportu o rynku pracy opublikowanego przez NBP. Oznacza to spadek prawdopodobieństwa znalezienia pracy przez osoby bezrobotne.

Ograniczenia zdrowotne a przyczyna zwolnienia

Zaświadczenie lekarza medycyny pracy powinno określać zdolność pracownika do wykonywania pracy. Jakiekolwiek przeciwwskazania dotyczące wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności pracownika uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę.

Pracodawca nie może zapytać o stan zdrowia podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Podczas rekrutacji pracodawcy często wypytują o stan zdrowia kandydatów do pracy lub chcą podania prywatnego telefonu oraz prywatnego adresu mailowego do kontaktu. Państwowa Inspekcja Pracy podkreśla, że pracodawca nie może domagać się podawania takich danych, a pytanie o stan zdrowia jest uzasadnione tylko wobec już zatrudnionych osób, gdy wymagają tego przepisy szczególne dla danego stanowiska pracy, np. w przypadku kierowców czy pilotów.

Bezrobocie w Polsce i UE - raport NBP za II kwartał 2012 r.

Stopa bezrobocia w Polsce wg BAEL (ok. 10%) jest niemal tak samo duża jak w całej UE (10,3%). W II kwartale 2012 r. spadło zatrudnienie w przemyśle i rolnictwie, zmniejszyła się dynamika przyrostu liczby zatrudnionych w usługach. W dalszym ciągu rośnie aktywność zawodowa, ale ponad połowa osób wchodzących na rynek pracy trafiła do grupy bezrobotnych.

Ministrowie nauki i pracy chcą poprawy sytuacji zawodowej absolwentów

O zaangażowanie we wspieranie absolwentów szkół wyższych na rynku pracy zaapelowali w liście do rektorów uczelni minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego

Posłowie zaproponowali zmianę przepisów dotyczących zasad udzielania urlopów wychowawczych. Jeżeli ustawa nowelizująca zostanie uchwalona, urlop będzie można podzielić na pięć części.

Wyposażenie zakładu pracy w gaśnice w przypadku innych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Nasz zakład pracy zainwestował i we wszystkich pomieszczeniach zostały zamontowane czujki dymu oraz tryskacze (uruchamiają się automatycznie w razie pożaru). Czy w związku z tym musimy wyposażać zakład w gaśnice?

Jakie są podatkowe skutki użyczenia pracodawcy narzędzi stanowiących własność pracownika

Jeden z naszych pracowników chciałby wykorzystywać w pracy prywatny komputer, drukarkę i skaner, ale bez żadnej rekompensaty z tego tytułu. Zgadzamy się na takie rozwiązanie. Czy możemy zawrzeć z pracownikiem nieodpłatną umowę użyczenia? Jakie byłyby ewentualne skutki podatkowe takiego użyczenia zarówno dla pracownika, jak i dla firmy?

Umowa o pracę na zastępstwo - jak ją rozwiązać

Umowa o pracę zawierana w celu zastępstwa nieobecnego pracownika jest niewątpliwie umową terminową. Początek zatrudnienia „zastępcy” zwykle łączy się czasowo z rozpoczęciem okresu usprawiedliwionej nieobecności w pracy „zastępowanego”. Ustanie zatrudnienia zwykle następuje w chwili powrotu do pracy pracownika zastępowanego, jeśli oczywiście stosunek pracy nie został rozwiązany wcześniej.

Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński

Pracownica zatrudniona w naszej firmie na zastępstwo ma wyznaczony termin porodu na 4 sierpnia 2012 r. Umowa na zastępstwo kończy się 31 lipca br. Pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu macierzyńskiego od 21 lipca br. Czy mamy obowiązek udzielić jej takiego urlopu, skoro nie zamierzamy podpisywać z tą pracownicą umowy na dalszy okres? Czy po ustaniu zatrudnienia będzie się jej należał zasiłek macierzyński?

Ile powinna wynosić kwota refundacji okularów dla pracowników

O ile mi wiadomo pracodawca ma obowiązek zapewnienia okularów pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. W naszym zakładzie (w innym znanym mi zakładzie jest podobnie) obowiązek ten jest realizowany w ten sposób, że pracodawca określił kwotę do wysokości której ponosi koszty zakupu okularów. W razie, gdy koszty zakupu są wyższe, nadwyżkę pokrywa pracownik. Czy jest to zgodne z prawem, a jeżeli nie do kogo zwrócić się o interwencję?

MPiPS za elastycznym rozliczaniem czasu pracy

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz liczy, że jeszcze przed końcem tego roku uda się wypracować wspólny dla rządu, pracodawców i związkowców projekt zmian w Kodeksie pracy, umożliwiający bardziej elastyczne rozliczanie czasu pracy.

Kiedy za osoby powracające z urlopu wychowawczego należy opłacać składki na FP i FGŚP

Nasza pracownica wróciła do pracy po urlopie wychowawczym, zmniejszając wymiar czasu pracy do 1/2 etatu. Jednocześnie zatrudniła się u innego pracodawcy na 1/3 etatu. Który pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?

Obowiązki pracodawcy wobec uczącego się pracownika

Pracodawca nie musi zgadzać się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika. Jednak udzielenie nawet jednorazowego zwolnienia na udział w zajęciach z zachowaniem prawa do wynagrodzenia może zostać uznane za wyrażenie takiej zgody.

Oddelegowanie za granicę - co z ubezpieczeniem społecznym

Stosowne przepisy w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mają zagwarantować obywatelom UE to, że zabezpieczenia społeczne w państwach członkowskich nie ograniczą czy wręcz nie pozbawią uprawnień nabytych lub należnych osobom pracującym lub mieszkającym na terytorium danego kraju. Pracownik oddelegowany przez polskiego pracodawcę do pracy w innym państwie członkowskim UE może nadal podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Warunkiem jest, aby jego czas pracy za granicą nie przekraczał 24 miesięcy i nie był wysłany w celu zastąpienia innego pracownika.

Składki ZUS można zapłacić on-line

Od września każdy płatnik może dokonywać płatności składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne bezpośrednio ze strony pue.zus.pl.

Dlaczego pracownicy boją się oceny okresowej i jak ich do niej przekonać?

Chcemy wdrożyć w firmie ocenę okresową, jednak wiele działań, jakie podejmujemy w tym kierunku, spotyka się z niechęcią, oporem, negatywnymi opiniami czy atakami zarówno pracowników, jak i przełożonych. Czy tylko nasza organizacja boryka się z takimi problemami? Dlaczego tak wielu pracowników boi się oceny, która przecież ma służyć ich rozwojowi oraz poprawić dialog pomiędzy przełożonym a podwładnym? Jak przekonać sceptycznie nastawione czy niechętne osoby do zaangażowania się w proces oraz rzetelnego dokonania oceny i planowania działań rozwojowych?

Na rynku pracy będzie już tylko gorzej

Według ostatnich danych GUS zatrudnienie w przedsiębiorstwach w sierpniu było na tym samym poziomie, co przed rokiem, a w ujęciu miesięcznym spadło. Nic nie wskazuje na to, że sytuacja będzie się poprawiać. Z badania Manpower Group wynika, że coraz więcej przedsiębiorców zamierza raczej zwalniać niż przyjmować nowych pracowników. Najgorsza sytuacja jest m.in. w energetyce i budownictwie.

Pracodawca kontroluje chorego pracownika

Pracodawca – niezależnie od liczby zatrudnionych – może kontrolować pracowników podczas zwolnienia lekarskiego, kiedy wypłaca wynagrodzenie z własnych środków. Może też wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli wystawiania zaświadczeń lekarskich do celów wypłaty wynagrodzenia za czas choroby.

Zwolnienie ZUS ZLA bez kodu B

Pracownica, która jest w ciąży, od 3 miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Kolejne zwolnienie lekarskie dostarczyła 1 czerwca br. na okres 21 dni bez kodu B (poprzednie zwolnienia ten kod zawierały). Czy jeśli wiemy, że pracownica jest w ciąży, możemy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru mimo braku kodu B?

Obniżony wymiar czasu pracy - ochrona przed zwolnieniem

Pracownik zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia. Pracownik taki może również skorzystać z innego rozwiązania ułatwiającego godzenie obowiązków rodzicielskich i zawodowych – może złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy (maksymalnie do 1/2 etatu) w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

PFRON: liczba zatrudnionych niepełnosprawnych stabilna, koszty wyższe

W 2013 roku liczba osób niepełnosprawnych zatrudnionych dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wzrośnie o kilka tysięcy, jednak koszty ponoszone na ten cel przez Fundusz wzrosną o ponad 10 proc. - szacuje prezes PFRON.

Negocjacje podwyżek wynagrodzeń

Związki zawodowe mogą negocjować z pracodawcą wysokość podwyżek wynagrodzeń. Wyniki przeprowadzonych rokowań powinny zostać zapisane w zawartym z pracodawcą porozumieniu.

Wynagrodzenie w sierpniu wzrosło o 2,7 proc. w ujęciu rocznym

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 3686,45 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 2,7 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 0,4 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Informacja o karalności pracownika

Pracodawca ma prawo uzyskania informacji o pracowniku, którego dane zostały zgromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym, jeżeli uprawnienie to wynika z przepisów. W przeciwnym razie takie działanie pracodawcy można uznać za niezgodne z prawem.

REKLAMA