Urlop rodzicielski w 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA
Zasadniczą zmianą ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy jest wprowadzenie rocznego urlopu rodzicielskiego, który – podzielony na części – mógłby być wykorzystywany przez obojga z rodziców. Urlop rodzicielski ma wynosić 26 tygodni i przysługiwać tym rodzicom, którzy wykorzystali pełny wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
REKLAMA
Urlop w całości albo w części
Urlop rodzicielski nie musi być wykorzystany jednorazowo. Ustawa przewiduje możliwość podzielenia go na części – nie więcej jednak niż na trzy. Takie rozwiązanie pozwoli obojgu rodzicom zająć się opieką nad dzieckiem, bowiem będą oni mogli ustalić, które z nich skorzysta z kolejnych części urlopu.
Poszczególne części urlopu muszą następować jedna po drugiej, a długość każdej z nich powinna wynosić nie mniej niż 8 tygodni (stosuje się wielokrotności tygodnia). Długość urlopu rodzicielskiego nie jest uzależniona od ilości dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu.
Konieczny wniosek
Wniosek może zostać złożony przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub zaraz po porodzie.
Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika
W pierwszym przypadku wniosek składa się na co najmniej 14 dni przed planowanym urlopem rodzicielskim. Pismo powinno określać termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego - termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Pracownik ma również obowiązek dołączenia do wniosku pisemnego oświadczenia o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.
Wniosek jednorazowy
Taka możliwość oznacza, iż pracownica może nie później niż 14 dni po porodzie złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze.
Polecamy: Forum kadrowe - pytania, odpowiedzi
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat