reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Urlop rodzicielski w 2014 roku

Urlop rodzicielski w 2014 roku

W 2014 roku rodzice będą mogli już skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca nowe rozwiązania prorodzinne ma bowiem wejść w życie 17 czerwca 2013 roku.

Zasadniczą zmianą ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy jest wprowadzenie rocznego urlopu rodzicielskiego, który – podzielony na części – mógłby być wykorzystywany przez obojga z rodziców. Urlop rodzicielski ma wynosić 26 tygodni i przysługiwać tym rodzicom, którzy wykorzystali pełny wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Urlop rodzicielski nie musi być wykorzystany jednorazowo. Ustawa przewiduje możliwość podzielenia go na części – nie więcej jednak niż na trzy. Takie rozwiązanie pozwoli obojgu rodzicom zająć się opieką nad dzieckiem, bowiem będą oni mogli ustalić, które z nich skorzysta z kolejnych części urlopu.

Poszczególne części urlopu muszą następować jedna po drugiej, a długość każdej z nich powinna wynosić nie mniej niż 8 tygodni (stosuje się wielokrotności tygodnia). Długość urlopu rodzicielskiego nie jest uzależniona od ilości dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu.

Nowe urlopy macierzyńskie i rodzicielskie. Odpowiadamy na pytania TYLKO DO ŚRODY podczas specjalnego dyżuru telefonicznego. Skorzystaj >

Wniosek może zostać złożony przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub zaraz po porodzie. 

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika

W pierwszym przypadku wniosek składa się na co najmniej 14 dni przed planowanym urlopem rodzicielskim. Pismo powinno określać termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego - termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Pracownik ma również obowiązek dołączenia do wniosku pisemnego oświadczenia o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.

Taka możliwość oznacza, iż pracownica może nie później niż 14 dni po porodzie złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze.

Polecamy: Forum kadrowe - pytania, odpowiedzi

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 14.04.2016

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Urlop rodzicielski 2014
Urlop rodzicielski 2014

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama