Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umorzenie zaległości wobec ZUS

Joanna Stolarska
Umorzenie zaległości wobec ZUS. /Fot. Fotolia
Umorzenie zaległości wobec ZUS. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości z tytułu nieopłaconych składek należnych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Jak ubiegać się o umorzenie zaległości wobec ZUS na podstawie nowych przepisów?

Abolicja dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenia przedsiębiorcy. Warunkiem jest jednak opłacenie wszystkich zaległych składek niepodlegających umorzeniu, tj. m.in. składek należnych za zatrudnione osoby. Przedsiębiorca ubiegający się o umorzenie nie może mieć ponadto żadnego zadłużenia wobec ZUS za okres od marca 2009 r.

Ustawa wprowadzająca umorzenie składek dla przedsiębiorców została uchwalona 9 listopada 2012 r. Na jej podstawie osoby prowadzące działalność pozarolniczą, które za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. nie opłaciły należnych składek, mogą – po spełnieniu wskazanych w ustawie warunków – ubiegać się o umorzenie tych zaległości.

Abolicja składkowa

Taką możliwość wprowadza ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (dalej: ustawa o abolicji składkowej). Na jej podstawie umorzenie może zostać przyznane przedsiębiorcy niezależnie od tego, jaka była przyczyna powstania zadłużenia. Inaczej niż w przypadku obecnie obowiązujących, ogólnych przepisów dotyczących umorzenia składek, nie jest wymagane udowodnienie całkowitej nieściągalności długu ani udokumentowanie wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej płatnika. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Zobacz: Abolicja oznacza niższą emeryturę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści (+)

O umorzenie zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek ZUS może ubiegać się każdy przedsiębiorca, który spełni ustawowe warunki i bez względu na to, z jakiej przyczyny powstało i jak duże jest jego zadłużenie.

Umorzeniu na podstawie ustawy o abolicji składkowej podlegają wyłącznie zaległości z tytułu nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia przedsiębiorcy. Nie ma możliwości, aby w trybie nowej ustawy zostały umorzone składki należne za ubezpieczonych. Co więcej, podstawowym warunkiem umorzenia na podstawie nowych przepisów jest uregulowanie należności niepodlegających umorzeniu i nieposiadanie żadnych zaległości bieżących.

(!)

Jednym z podstawowych warunków umorzenia zaległości jest opłacenie wszystkich zaległych składek za osoby ubezpieczone oraz nieposiadanie zadłużenia wobec ZUS w bieżącym okresie.

Przedmiot i podmiot umorzenia

Umorzeniu podlegają należne za przedsiębiorcę a nieopłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz składki na Fundusz Pracy. Razem z tymi należnościami umorzone zostaną odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia, opłaty dodatkowe, a także naliczone od nich koszty egzekucyjne (art. 1 ust. 1 i 6 ustawy o abolicji składkowej). Jeżeli przedsiębiorca zawarł z ZUS układ ratalny, wówczas umorzeniu podlegać będą również te należności, których w ramach tego układu jeszcze nie opłacił.

Zobacz również serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

PRZYKŁAD

Anita K. prowadzi od 10 lat pracownię krawiecką. Działalność wykonuje jednoosobowo (nigdy nie zatrudniała żadnej osoby). W latach 2006–2007 nie opłaciła składek z tytułu prowadzonej działalności ze względu na trudną sytuację życiową (w 2005 r. owdowiała i od tego czasu samotnie wychowuje troje dzieci). Anita K. ubiegała się o umorzenie zaległych składek w trybie art. 28 ustawy systemowej (na ogólnych zasadach). ZUS nie wyraził zgody na umorzenie w tym trybie i ostatecznie zawarł z Anitą K. układ ratalny. Do całkowitej spłaty zadłużenia pozostało jej 1700 zł, a termin płatności kolejnej raty przypada za miesiąc. Po wejściu w życie ustawy o abolicji składkowej Anita K. będzie mogła skutecznie ubiegać się o umorzenie reszty długu. Jeżeli złoży wniosek o umorzenie i spełni warunki wskazane przez ZUS (przede wszystkim nie będzie miała innych zaległości za okres po lutym 2009 r.), nie będzie musiała spłacać pozostałego zadłużenia.

Z możliwości, które daje ustawa o abolicji składkowej, mogą skorzystać wszystkie osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy systemowej. Będą to zatem zarówno przedsiębiorcy prowadzący własną firmę na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (także wspólnicy spółek cywilnych), jak i wspólnicy jednoosobowych spółek z o. o., spółek jawnych, komandytowych i partnerskich, przedstawiciele wolnych zawodów, twórcy i artyści oraz osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Umorzenie w dwóch etapach

Postępowanie w sprawie umorzenia zaległych składek na podstawie ustawy o abolicji składkowej będzie dwuetapowe. Pierwsza część postępowania obejmuje:

  • złożenie wniosku o umorzenie przez osobę prowadzącą działalność pozarolniczą,
  • analiza jej indywidualnej sytuacji przez ZUS,
  • wydanie przez ZUS decyzji o warunkach umorzenia.

Umorzenie nie nastąpi zatem z mocy ustawy. Niezbędne jest, aby przedsiębiorca (lub były przedsiębiorca) złożył do ZUS wniosek w tej sprawie. Musi to zrobić w terminie 24 miesięcy od wejścia w życie ustawy (art. 1 ust. 4 ustawy o abolicji składkowej).

Jak wskazuje dotychczasowa praktyka, ZUS niedługo opracuje wzór wniosku o umorzenie, którym będą się mogły posłużyć osoby ubiegające się o umorzenie. Po otrzymaniu wniosku ZUS sprawdzi, czy należności, o których umorzenie ubiega się płatnik, mogą zostać umorzone w trybie ustawy o abolicji składkowej (m.in. czy należne są za okres wskazany w ustawie oraz czy są to tylko składki na własne ubezpieczenia przedsiębiorcy). Następnie ZUS przeanalizuje szczegółowo stan rozliczeń płatnika z tytułu składek. Na tej podstawie organ wyda decyzję określającą warunki udzielenia ulgi (art. 1 ust. 8 ustawy o abolicji składkowej). W tej decyzji ZUS precyzyjnie wskaże kwoty składek podlegające umorzeniu (z wyjątkiem kosztów egzekucyjnych), a także określi warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby umorzenie długu mogło dojść do skutku. Osoba ubiegająca się o umorzenie będzie musiała spłacić należności niepodlegające umorzeniu w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji o warunkach umorzenia. Jeżeli w tym terminie należności niepodlegające umorzeniu zostaną rozłożone na raty (lub ZUS odroczy termin ich płatności), to warunki określone w decyzji ZUS uzna za spełnione dopiero po całkowitej spłacie zadłużenia (art. 1 ust. 12 ustawy o abolicji składkowej).

Zobacz także: TK: przepisy o umorzeniu składek ZUS - konstytucyjne

PRZYKŁAD

Patryk M. złożył wniosek o umorzenie zaległych składek w trybie ustawy o abolicji składkowej. ZUS wydał decyzję o warunkach umorzenia, w której wskazał, jako warunek udzielenia ulgi, spłacenie zaległości składkowych na własne ubezpieczenia należnych za okres od maja 2009 r. do końca 2010 r. Patryk M. uznał, że nie jest w stanie spłacić tego zadłużenia w ciągu 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji o warunkach umorzenia i wystąpił do ZUS o rozłożenie tego długu na raty, które chce spłacać przez 2 lata. Układ ratalny został zawarty na warunkach zaproponowanych przez płatnika. ZUS uzna, że warunki określone w decyzji zostały spełnione i udzieli umorzenia, ale dopiero po wypełnieniu przez Patryka M. układu ratalnego i po całkowitym uregulowaniu należności niepodlegającej umorzeniu (a zatem faktycznie po okresie dłuższym niż 12 miesięcy wskazanym w art. 1 ust. 11 ustawy o abolicji składkowej).

Drugi etap procedury umorzeniowej to wydanie przez ZUS decyzji o umorzeniu, o które wnioskował przedsiębiorca. ZUS ponownie zbada stan rozliczeń płatnika i po stwierdzeniu, że warunki umorzenia zostały spełnione, wyda decyzję o umorzeniu zaległych składek za okres do 28 lutego 2009 r. Jeżeli ZUS uzna, że warunki określone w pierwszej decyzji nie zostały przez płatnika wypełnione, wyda decyzję o odmowie umorzenia składek (art. 1 ust. 13 ustawy o abolicji składkowej). Od tej decyzji płatnik będzie mógł odwołać się do sądu.

Skutki wniosku o umorzenie

Od dnia zgłoszenia wniosku o umorzenie do dnia uprawomocnienia się decyzji o umorzeniu (lub o odmowie jej udzielenia), postępowanie egzekucyjne prowadzone w sprawie odzyskania zaległych należności ulega zawieszeniu. Zawieszeniu ulega również bieg terminu przedawnienia (art. 14 i 15 ustawy o abolicji składkowej).

(!)

Na czas trwania postępowania o umorzenie składek zawieszeniu ulega zarówno postępowanie egzekucyjne, jak i bieg terminu przedawnienia należności.

Skutki złożenia wniosku o umorzenie i umorzenie należności przez ZUS mają charakter długofalowy. Przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty dla osoby, która uzyskała umorzenie, nie zostanie uwzględniony okres, za który nie zostały opłacone składki, mimo podlegania w tym okresie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (art. 5 ust. 4 ustawy emerytalnej). Ponadto:

  • okres, za który składki zostały umorzone, nie będzie uwzględniony przy ustalaniu prawa i wysokości emerytur i rent z ubezpieczenia społecznego oraz innych świadczeń, do których prawo uzależnione jest od posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego przewidzianego przepisami ustawy emerytalnej,
  • kwota umorzonych składek nie podlega wliczeniu do podstawy obliczenia tzw. nowej emerytury (art. 4 ustawy o abolicji składkowej).

Okres, za który zostaną umorzone składki, nie zostanie również zaliczony do stażu składkowego i nieskładkowego uprawniającego do podwyższenia emerytury do kwoty najniższego świadczenia na podstawie art. 87 ustawy emerytalnej.

Od kwoty podlegającej umorzeniu nie będzie naliczany podatek dochodowy od osób fizycznych. Ustawa o abolicji składkowej wskazuje, że kwota umorzenia nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 3 ustawy o abolicji składkowej).

Zobacz także: Forum Kadry - ZUS i Płace

Pomoc publiczna

O umorzenie mogą ubiegać się zarówno osoby, które zakończyły własną działalność gospodarczą, jak i osoby, które ją kontynuują. W przypadku tej drugiej grupy dodatkowym warunkiem umorzenia będzie dokonanie przez ZUS oceny, czy udzielenie umorzenia przedsiębiorcy będzie stanowiło pomoc publiczną, a także do prawidłowej kwalifikacji ulgi jako pomocy de minimis lub innej niż de minimis. Ta ocena, tak jak w przypadku innych ulg udzielanych płatnikom przez ZUS, będzie przeprowadzona na podstawie przedłożonej przez przedsiębiorcę dokumentacji. Jeżeli ZUS stwierdzi, że w przypadku umorzenia nastąpi przekroczenie progów ustalonych dla pomocy de minimis lub gdy uzna, że przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (co wyklucza udzielenie pomocy de minimis), wówczas udzielenie umorzenia będzie dopuszczalne dopiero wówczas, gdy Komisja Europejska wyrazi zgodę na udzielenie przedsiębiorcy pomocy publicznej.

Procedurę umorzenia przedstawia tabela:

Należności podlegające umorzeniu

Podmioty uprawnione do ubiegania się o umorzenie

Etapy postępowania

  • należności za osobę podlegającą ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.:
  • składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie wypadkowe,
  • odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia, opłaty dodatkowe, a także koszty egzekucyjne naliczone przez dyrektora oddziału ZUS, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • twórcy i artyści,
  • osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu,
  • wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.
  • złożenie wniosku w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy lub 12 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji ZUS o wysokości zadłużenia lub o podleganiu ubezpieczeniom w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
  • wydanie przez ZUS decyzji o warunkach udzielenia umorzenia.
  • spełnienie warunków określonych w decyzji w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji ZUS lub w terminie określonym w odrębnej umowie zawartej z ZUS (układzie ratalnym lub umowie określającej warunki odroczenia terminu płatności składek).
  • wydanie przez ZUS decyzji o umorzeniu lub decyzji odmawiającej umorzenia należności.

Podstawa prawna:

● ustawa z 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012, poz. 1551)
● art. 6 ust. 5, art. 8 ust. 6, art. 13 ust. 4, art. 23–24, art. 28–29 i art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.)
● art. 5 ust. 4 i art. 87 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.)

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Sposób na płace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotnej - ostatnie dwa dni na wysłanie wniosku

    Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja, nie skutkuje konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o najpóźniej pierwszego czerwca - gwarantuje zwrot nadpłaty. 

    Płace w sektorze IT w Polsce w 2023 roku hamują po latach dynamicznych wzrostów

    Średnie wynagrodzenie rodzimych specjalistów w sektorze IT wzrosło – takie są wnioski wynikające z badania „Raport Płacowy 2023”, przeprowadzonego przez firmę badawczą Valueships na zlecenie Organizacji Pracodawców Usług IT – SoDA w lutym 2023 roku. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę otrzymały podwyżki wynoszące średnio 12 proc. r/r. Natomiast w przypadku kontraktów B2B pensje świadczących usługi urosły o 6 proc. r/r. Podwyżki te są odzwierciedleniem koniunktury, która w panowała w 2022 r. Na początku br. firmy deklarowały kolejne wzrosty płac. W związku z dynamicznymi zmianami w IT branżowi eksperci przewidują dalsze podwyżki, jednak nie na spodziewanych wcześniej poziomach. Według nich wyniosą one od 5 do 10 procent i będą dotyczyły jedynie konkretnych stanowisk, co wynika ze słabnącej sytuacji gospodarczej na świecie.

    Czym jest urlop na żądanie?

    Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

    Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

    Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

    Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

    Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

    Praca zdalna. Jakie zdarzenia nie będą uznawane za wypadki przy pracy

    Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń. 

    Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

    Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

    Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

    Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

    Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

    Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

    Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

    Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

    Zasady równego wynagradzania. Walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć

    Równość płci i walka z dyskryminacją to ważne kwestie społeczne i prawne, które mają istotne znaczenie w dziedzinie pracy. Jednym z najważniejszych aspektów równości jest zapewnienie równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet wykonujących tę samą pracę lub pracę o równorzędnej wartości.

    Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

    Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli. 

    Dzień Matki. Co należy się matkom

    Dzień Matki to dobra okazja, by przypomnieć, z jakich świadczeń pieniężnych korzystają matki i ojcowie. Co należy się rodzicom mającym dzieci?

    Dzień Matki. Łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy to wyzwanie

    Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami. Dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy. 

    Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

    Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

    Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

    Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

    Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

    Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

    Webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” + certyfikat gwarantowany

    Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 12 czerwca 2023 roku. Polecamy!

    IT. Idealna branża dla mam?

    Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

    Chorwacja: Świętowanie z pasją

    Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

    Chorwacja – Dni wolne 2023

    Chorwacja znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz chorwackich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chorwacji?

    Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

    Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

    Zwolnienia w branży IT

    Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.

    Centrum technologiczne Visa w Polsce

    Visa uruchomi w Polsce nowoczesny Hub Technologiczny. Będzie to piąte tego typu centrum Visa na świecie i pierwsze w Europie.

    Minister Maląg o egzaminie ósmoklasisty

    Przed wami bardzo ważne dni. Jestem przekonana, że wykonana przez was ogromna praca w trakcie roku szkolnego przyniesie zamierzone rezultaty - napisała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, życząc ósmoklasistom powodzenia na egzaminie.