REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych" - dyrektywa unijna

REKLAMA

30 procent kobiet lub mężczyzn we władzach spółek skarbu państwa do 2015 roku. Taki cel postawił przed sobą rząd - powiedziała Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

W Sejmie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych”. Minister Skarbu Państwa wydał już rozporządzenie dotyczące udziału kobiet i mężczyzn we władzach spółek giełdowych kontrolowanych przez Skarb Państwa.

REKLAMA

Autopromocja

"W tej chwili jednak jest za wcześnie na ocenę skutków tego rozwiązania, poznamy je dopiero w czerwcu podczas walnych zgromadzeń w spółkach" - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Agnieszka Kozłowska - Rajewicz. W ocenie pełnomocnika rządu, ważny jest jednak sygnał ze strony państwa, że obecna nierównowaga przy obsadzaniu tych stanowisk nie sprzyja ani sprawiedliwości społecznej ani wynikom ekonomicznym. "Staramy się stworzyć odpowiedni klimat, pomóc tym inicjatywom, które są teraz przez biznes prowadzone, które poprawią warunki działań tych, którzy chcą udział kobiet i mężczyzn równoważyć w spółkach"- powiedziała.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Podstawą dyskusji w Sejmie był projekt unijnej dyrektywy, która zobowiązuje państwa członkowskie do podjęcia działań w celu zapewnienia minimum 40 procent udziału płci niedostatecznie reprezentowanej wśród dyrektorów spółek giełdowych do 2020 roku. Temat ten wywołuje duże kontrowersje w związku z propozycją Komisji Europejskiej, by regulacja obowiązywała we wszystkich państwach członkowskich. W tej sprawie istnieje również rozbieżność pomiędzy rządem polskim a sejmową komisją ds. unii europejskiej, która uważa, że problem ten powinno regulować przede wszystkim prawo krajowe. Agnieszka Pomaska, przewodnicząca komisji na nadzieję, że debata pomoże jej rozwiać wiele wątpliwości związanych z tym problemem.

Tymczasem profesor Ewa Łętowska, była Rzecznik Praw Obywatelskich i była sędzia Trybunału Konstytucyjnego uważa, że dyskusję na temat kwot i emocje z nią związane wywołuje niezrozumienie tego, czego oczekuje od nas Unia Europejska. Jej zdaniem w dyrektywie jest napisane, że państwa członkowskie mają jedynie zagwarantować dążenie do 40 procentowego udziału każdej z płci we władzach spółek, co nie jest równoznaczne z zapisem, „że ma być 40 procent”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Od 2013 r. statystyki publiczne z uwzględnieniem kryterium płci

Konferencja „Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych” została zorganizowana przez Sejm, Europejski Uniwersytet Viadrina we Frakfurcie nad Odrą i Polsko- Niemieckie Stowarzyszenie Prawników. Patronem konferencji byli: Pełnomocnik Rządu RP ds. Równego Traktowania, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie oraz Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Współfinansowana została przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA