REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych" - dyrektywa unijna

REKLAMA

30 procent kobiet lub mężczyzn we władzach spółek skarbu państwa do 2015 roku. Taki cel postawił przed sobą rząd - powiedziała Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

W Sejmie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych”. Minister Skarbu Państwa wydał już rozporządzenie dotyczące udziału kobiet i mężczyzn we władzach spółek giełdowych kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Autopromocja

"W tej chwili jednak jest za wcześnie na ocenę skutków tego rozwiązania, poznamy je dopiero w czerwcu podczas walnych zgromadzeń w spółkach" - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Agnieszka Kozłowska - Rajewicz. W ocenie pełnomocnika rządu, ważny jest jednak sygnał ze strony państwa, że obecna nierównowaga przy obsadzaniu tych stanowisk nie sprzyja ani sprawiedliwości społecznej ani wynikom ekonomicznym. "Staramy się stworzyć odpowiedni klimat, pomóc tym inicjatywom, które są teraz przez biznes prowadzone, które poprawią warunki działań tych, którzy chcą udział kobiet i mężczyzn równoważyć w spółkach"- powiedziała.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Podstawą dyskusji w Sejmie był projekt unijnej dyrektywy, która zobowiązuje państwa członkowskie do podjęcia działań w celu zapewnienia minimum 40 procent udziału płci niedostatecznie reprezentowanej wśród dyrektorów spółek giełdowych do 2020 roku. Temat ten wywołuje duże kontrowersje w związku z propozycją Komisji Europejskiej, by regulacja obowiązywała we wszystkich państwach członkowskich. W tej sprawie istnieje również rozbieżność pomiędzy rządem polskim a sejmową komisją ds. unii europejskiej, która uważa, że problem ten powinno regulować przede wszystkim prawo krajowe. Agnieszka Pomaska, przewodnicząca komisji na nadzieję, że debata pomoże jej rozwiać wiele wątpliwości związanych z tym problemem.

Tymczasem profesor Ewa Łętowska, była Rzecznik Praw Obywatelskich i była sędzia Trybunału Konstytucyjnego uważa, że dyskusję na temat kwot i emocje z nią związane wywołuje niezrozumienie tego, czego oczekuje od nas Unia Europejska. Jej zdaniem w dyrektywie jest napisane, że państwa członkowskie mają jedynie zagwarantować dążenie do 40 procentowego udziału każdej z płci we władzach spółek, co nie jest równoznaczne z zapisem, „że ma być 40 procent”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Od 2013 r. statystyki publiczne z uwzględnieniem kryterium płci

Konferencja „Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych” została zorganizowana przez Sejm, Europejski Uniwersytet Viadrina we Frakfurcie nad Odrą i Polsko- Niemieckie Stowarzyszenie Prawników. Patronem konferencji byli: Pełnomocnik Rządu RP ds. Równego Traktowania, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie oraz Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Współfinansowana została przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA