reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > „Reforma usług zatrudnienia” - debata ekspercka

„Reforma usług zatrudnienia” - debata ekspercka

Wiceminister Jacek Męcina 12 kwietnia 2013 r. wziął udział w debacie eksperckiej „Reforma usług zatrudnienia”. Debata koncentrowała się na dwóch ważnych aspektach przygotowywanych zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. na profilowaniu osób bezrobotnych oraz na założeniach dotyczących Programu Aktywizacja i Integracja (PAI)

Debata zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Do udziału w debacie zostali zaproszeni eksperci, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, administracji rządowej, służb zatrudnienia i pomocy społecznej, organizacji pracodawców i zrzeszających agencje pracy oraz dziennikarze piszący o rynku pracy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej było reprezentowane przez Sekretarza Stanu Jacka Męcinę oraz dyrektorów w Departamencie Rynku Pracy i Departamencie Analiz Ekonomicznych i Prognoz.

Debata koncentrowała się na dwóch ważnych aspektach przygotowywanych zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. na profilowaniu osób bezrobotnych oraz na założeniach dotyczących Programu Aktywizacja i Integracja (PAI). Pierwsze z omawianych rozwiązań ma służyć indywidualizacji wsparcia udzielanego osobom bezrobotnym w powiatowych urzędach pracy a jednocześnie przyczyniać się do zwiększania skuteczności prowadzonych działań. PAI jest działaniem adresowanym do długotrwale bezrobotnych, którzy korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej. Jego istotą jest integracja działań prowadzonych przez publiczne służby zatrudnienia i pomoc społeczną celem aktywizacji społecznej i zawodowej tych osób.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Schemat spotkania przewidywał, iż dyskusja na każdy z tematów będzie poprzedzona wystąpieniem eksperta. Uczestnicy podkreślali, że reforma rynku pracy jest koniecznością z uwagi na szybko zachodzące zmiany w stosunkach pracy i gospodarce. Wskazywano, że projektowane zmiany są próbą innowacyjnego podejścia do rozwiązywania istniejących problemów, choć pojawiały się również głosy, że zakres zmian jest zbyt mały. Uczestnicy mówili również o możliwości wystąpienia niezamierzonych efektów projektowanych zmian.

W podsumowaniu debaty wiceminister Jacek Męcina powiedział, że projektowane zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy to zapowiedź nowego podejścia do problematyki zatrudnienia. Uzyskanie satysfakcjonujących rozwiązań wymaga testowania nowych, innowacyjnych rozwiązań. Zdaniem ministra, być może, obecnie przygotowywane zmiany będą modyfikowane tak, aby w lepszym stopniu odpowiadały bieżącym wymaganiom. Jacek Męcina spuentował całą dyskusję zdaniem „nie myli się ten, kto nic nie robi”.

Zobacz również: Urzędy pracy bardziej skuteczne?

Zamykając debatę, minister Irena Wójcicka zwróciła uwagę, że wprowadzając zmiany, należy monitorować ich skutki. Podkreśliła również zasadność prowadzenia programów pilotażowych. Na zakończenie podziękowała zgromadzonym za obecność i udział w debacie. Wyraziła również nadzieję, że dyskutowanie proponowanych zmian pozwoli na wypracowanie skutecznych rozwiązań.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama