REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dress code dla mężczyzn

Dress code dla mężczyzn. /Fot. Fotolia
Dress code dla mężczyzn. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Męski dress code - czyli jak powinien wyglądać mężczyzna sukcesu.

Chcesz zarabiać milion dolarów? To wyglądaj jak milion dolarów.

REKLAMA

Autopromocja

John D. Rockefeller

Współczesny biznesmen powinien być odpowiednikiem angielskiego gentlemana – kulturalny, uprzejmy oraz dobrze ubrany. Warto pamiętać o tym, że w sferze zawodowej jesteśmy oceniani nie tylko przez pryzmat naszych osiągnięć, ale także – poprzez zachowanie oraz wygląd. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na swój wizerunek. Co zrobić, aby w każdej chwili wyglądać profesjonalnie? Przede wszystkim należy zadbać o szczegóły.

Co leży w bon tonie?

Jak zachować się w konkretnych sytuacjach? Pamiętaj, że etykieta biznesowa nie różni się zbytnio od towarzyskiej. Obecnie rozmaicie przyjmuje się zasadę przywitania kobiety i mężczyzny – dopuszczalne jest, aby to mężczyzna pierwszy podał rękę. Trzeba pamiętać przy tym o kolejności przedstawiania osób – najpierw osoby najważniejsze w grupie (na przykład kierownik działu), następnie kobiety i pozostała część zespołu. W dobie wszechobecnego równouprawnienia w dobrym tonie pozostaje przepuszczanie kobiet w drzwiach oraz pomoc przy niektórych obowiązkach (na przykład przenoszeniu ciężkiej dokumentacji). Etykieta biznesowa odnosi się również do odpowiedniego panowania nad emocjami. Nie oznacza to, że mamy ich w ogóle nie okazywać, jednak należy zachować pewien umiar – zamiast wybuchać głośnym śmiechem, można po prostu delikatnie się uśmiechnąć. Tak samo jest z negatywnymi uczuciami – nie powinno się impulsywnie reagować na sytuacje, które w jakiś sposób wytrąciły nas z równowagi, zamiast tego dobrze jest wziąć parę głębokich oddechów i spokojnie wyjaśnić nieporozumienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Szkolenia i rozwój

Tajniki męskiego dress code’u

Wracając do tematu przewodniego artykułu, warto zaznaczyć, że nie ma jednego schematu ubioru pasującego do wszystkich sytuacji związanych ze sferą zawodową. Można wyróżnić trzy główne kategorie strojów, odpowiadające różnym typom sytuacji, z którymi mamy do czynienia podczas pracy.

1. Styl formalny

Odnosi się do korporacyjnej kultury organizacyjnej, spotkań biznesowych oraz innych ważnych wydarzeń, takich jak pogrzeb czy wesele. W tym przypadku męski dress code opowiada się za eleganckim garniturem, najczęściej czarnym bądź w ciemnych odcieniach szarości i granatu. Nie jest to jednak wymóg, ponieważ najważniejsze jest, by ubiór był w kolorystycznej harmonii z naszą aparycją. Do ciemnego garnituru dobrze jest włożyć kontrastującą jasną koszulę – w odcieniach błękitu, jasnoróżową bądź po prostu białą. Należałoby też zwrócić uwagę na okoliczności, w jakich zakładamy strój formalny. Jeżeli wybieramy się na konferencję w firmie, wypada zdecydować się na białą koszulę, która podkreśli nasz profesjonalizm. Jest to jednak zły wybór, gdy w planach mamy wypowiedź przed kamerami, ponieważ kolor biały, odbijając światło, sprawi, że będziemy wyglądać blado, mizernie i – co za tym idzie – nieprofesjonalnie. W takiej sytuacji lepiej włożyć koszulę na przykład jasnoniebieską. Istotnym elementem męskiego ubioru są również obuwie. Powinny być eleganckie, pasujące do garnituru i przede wszystkim czyste. Przed wyjściem na ważne spotkanie upewnijmy się, czy buty nie wymagają dodatkowego pastowania lub czyszczenia. Nie zapomnijmy także o dopasowanych skarpetkach, w odpowiednim kolorze oraz o odpowiedniej długości.

2. Styl semi-formal

Odnosi się do sytuacji, w których nie musimy już ściśle trzymać się korporacyjnych zasad. Może to być na przykład firmowe spotkanie lub po prostu praca niewymagająca wkładania garnituru. W takich okolicznościach możemy zdecydować się na sportową marynarkę, pasującą do niej koszulkę oraz jeansy.

3. Styl nieformalny

Możemy sobie na niego pozwolić w momencie, gdy firma, dla której pracujemy, nie narzuca nam żadnego konkretnego dress code’u. Niemniej jednak, nadal należy pamiętać o tym, że strój powinien być przede wszystkim czysty i schludny.

Na koniec – dodatki

W przypadku męskiego dress code’u nie mamy do czynienia z tyloma dodatkami, co u kobiet, jednak to potęguje ich znaczenie. Najbardziej powszechnym oraz charakterystycznym elementem jest tu zegarek. Powinien być elegancki, ale nierzucający się w oczy. Dyskretne dodatki przydają szyku, natomiast krzykliwe są symbolem tandety i kiczu. Mówiąc o zegarku, nie należy zapominać o pasku do spodni oraz makietach koszuli. – W eleganckim, biznesowym dress codzie trzeba pamiętać, że spinki do mankietów powinny być w kolorze klamry paska, która z kolei powinna być w kolorze koperty w zegarku - twierdzi Tomasz Jacyków. Często niedocenianą częścią męskiego wizerunku jest portfel. Upewnijmy się, że nie jest on poprzecierany, zdeformowany i że ogólnie jego wygląd świadczy o nas dobrze. Warto także zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego krawata. Jednym z bezpiecznych sposobów właściwego wyboru jest zasada „ton w ton”, czyli skompletowanie stroju w tej samej gamie kolorystycznej. Istotne jest również, by krawat sięgał do paska, a nie, przykładowo, do połowy koszuli. Ostatnią ważną częścią wyglądu są paznokcie. Trzeba pamiętać o tym, aby były czyste i zadbane. Nawet najlepiej ubrany mężczyzna traci w oczach, kiedy podaje dłoń z nieestetycznie wyglądającymi paznokciami.

W świecie biznesu to, jak wyglądamy, często decyduje o naszym sukcesie bądź porażce. Dobrze skompletowana garderoba oraz odpowiednie połączenia kolorystyczne mogą pozwolić nam nawet na pewną manipulację wrażeniem, jakie wywieramy na współpracownikach czy partnerach biznesowych. Stosowny ubiór może ułatwić nam pozyskanie czyjegoś zaufania, sympatii, a także stworzenie wizerunku profesjonalisty. Stare porzekadło mówi: „Jak cię widzą, tak cię piszą”, dlatego pamiętaj, że nie osiągniesz sukcesu w wygniecionej flanelowej koszuli i dresach, i już dziś zadbaj o swoją garderobę!

Autor: Marta Matuszewska, www.knowbox.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA