| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dress code dla mężczyzn

Dress code dla mężczyzn

Męski dress code - czyli jak powinien wyglądać mężczyzna sukcesu.

Chcesz zarabiać milion dolarów? To wyglądaj jak milion dolarów.

John D. Rockefeller

Współczesny biznesmen powinien być odpowiednikiem angielskiego gentlemana – kulturalny, uprzejmy oraz dobrze ubrany. Warto pamiętać o tym, że w sferze zawodowej jesteśmy oceniani nie tylko przez pryzmat naszych osiągnięć, ale także – poprzez zachowanie oraz wygląd. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na swój wizerunek. Co zrobić, aby w każdej chwili wyglądać profesjonalnie? Przede wszystkim należy zadbać o szczegóły.

Co leży w bon tonie?

Jak zachować się w konkretnych sytuacjach? Pamiętaj, że etykieta biznesowa nie różni się zbytnio od towarzyskiej. Obecnie rozmaicie przyjmuje się zasadę przywitania kobiety i mężczyzny – dopuszczalne jest, aby to mężczyzna pierwszy podał rękę. Trzeba pamiętać przy tym o kolejności przedstawiania osób – najpierw osoby najważniejsze w grupie (na przykład kierownik działu), następnie kobiety i pozostała część zespołu. W dobie wszechobecnego równouprawnienia w dobrym tonie pozostaje przepuszczanie kobiet w drzwiach oraz pomoc przy niektórych obowiązkach (na przykład przenoszeniu ciężkiej dokumentacji). Etykieta biznesowa odnosi się również do odpowiedniego panowania nad emocjami. Nie oznacza to, że mamy ich w ogóle nie okazywać, jednak należy zachować pewien umiar – zamiast wybuchać głośnym śmiechem, można po prostu delikatnie się uśmiechnąć. Tak samo jest z negatywnymi uczuciami – nie powinno się impulsywnie reagować na sytuacje, które w jakiś sposób wytrąciły nas z równowagi, zamiast tego dobrze jest wziąć parę głębokich oddechów i spokojnie wyjaśnić nieporozumienie.

Zobacz serwis: Szkolenia i rozwój

Tajniki męskiego dress code’u

Wracając do tematu przewodniego artykułu, warto zaznaczyć, że nie ma jednego schematu ubioru pasującego do wszystkich sytuacji związanych ze sferą zawodową. Można wyróżnić trzy główne kategorie strojów, odpowiadające różnym typom sytuacji, z którymi mamy do czynienia podczas pracy.

1. Styl formalny

Odnosi się do korporacyjnej kultury organizacyjnej, spotkań biznesowych oraz innych ważnych wydarzeń, takich jak pogrzeb czy wesele. W tym przypadku męski dress code opowiada się za eleganckim garniturem, najczęściej czarnym bądź w ciemnych odcieniach szarości i granatu. Nie jest to jednak wymóg, ponieważ najważniejsze jest, by ubiór był w kolorystycznej harmonii z naszą aparycją. Do ciemnego garnituru dobrze jest włożyć kontrastującą jasną koszulę – w odcieniach błękitu, jasnoróżową bądź po prostu białą. Należałoby też zwrócić uwagę na okoliczności, w jakich zakładamy strój formalny. Jeżeli wybieramy się na konferencję w firmie, wypada zdecydować się na białą koszulę, która podkreśli nasz profesjonalizm. Jest to jednak zły wybór, gdy w planach mamy wypowiedź przed kamerami, ponieważ kolor biały, odbijając światło, sprawi, że będziemy wyglądać blado, mizernie i – co za tym idzie – nieprofesjonalnie. W takiej sytuacji lepiej włożyć koszulę na przykład jasnoniebieską. Istotnym elementem męskiego ubioru są również obuwie. Powinny być eleganckie, pasujące do garnituru i przede wszystkim czyste. Przed wyjściem na ważne spotkanie upewnijmy się, czy buty nie wymagają dodatkowego pastowania lub czyszczenia. Nie zapomnijmy także o dopasowanych skarpetkach, w odpowiednim kolorze oraz o odpowiedniej długości.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »