REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wiadomo już, jakie składki zdrowotne zapłacą rolnicy

Sejm uchwalił nowelę ustawy o składkach zdrowotnych rolników za 2012 rok. Zgodnie z nowelą dotychczasowe zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników będą obowiązywały jeszcze przez rok.

Koniec złudzeń o podwyżkach płac

W przyszłym roku aż 25 proc. przedsiębiorstw nie zamierza w ogóle podnosić wynagrodzeń. W pozostałych średni wzrost nie przekroczy 4 proc. - wynika z raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak, który przytacza "Dziennik Gazeta Prawna".

Usługi szansą na pracę

Jest szansa, by Polska stała się prawdziwym zagłębiem usługowym świata biznesu. Ma to dać pracę tysiącom ludzi - informuje "Rzeczpospolita".

Kiedy ojciec zatrudniający syna w swojej firmie nie musi zgłaszać go do ZUS jako osobę współpracującą

Jestem rzemieślnikiem, mistrzem cukiernictwa. Prowadzę średniej wielkości rodzinną firmę (piekarnię-cukiernię), w której zatrudniam młodocianych pracowników w celu praktycznej nauki zawodu. Od 1 września br. w mojej firmie do wykonywania zawodu cukiernika przyucza się również mój 16-letni syn. Księgowa powiedziała mi, że członek rodziny zatrudniony na podstawie umowy o pracę musi zostać zgłoszony do ZUS jako osoba współpracująca. Oznacza to bardzo wysokie składki, które musiałbym opłacać za syna. Czy to prawda?

REKLAMA

Planujesz zwolnienia? Oto praktyczna instrukcja, jak zrobić to zgodnie z prawem

Żeby wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę odniosło pożądany skutek, należy wykonać określone czynności m.in. sprawdzić, czy zwalniany pracownik podlega ochronie przed zwolnieniami lub czy podpisał listę obecności. W przeciwnym razie pracodawca może mieć kłopoty w sądzie pracy w trakcie ewentualnego procesu z pracownikiem.

Przegląd najważniejszych zmian w prawie pracy w 2012 r.

Zmiany w urlopach wypoczynkowych, nowa norma czasu pracy pracowników niepełnosprawnych, większe kary za zatrudnianie cudzoziemców i wreszcie powrót do zasad liczenia czasu pracy z 2010 r. – to najważniejsze ze zmian w prawie pracy w 2012 r.

Jakie pożyczki dla pracownika należy opodatkować

Pracodawca może udzielać pracownikom pożyczek zarówno oprocentowanych, jak i nieoprocentowanych. Zdaniem organów podatkowych, niezapłacone odsetki z tytułu nieoprocentowanej umowy pożyczki nie są dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Jest tak m.in. wówczas, gdy pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i zasady ich przyznawania są jednolite dla wszystkich pracowników.

Jakie zmiany w czasie pracy są pożądane?

Od kilku miesięcy nasza gospodarka ostro hamuje. Słabnie przemysł i konsumpcja, rośnie bezrobocie, zmniejsza się liczba zatrudnionych. W tej sytuacji jednym z priorytetów polityki państwa powinna być ochrona miejsc pracy. Jednym ze sposobów walki z bezrobociem może być uelastycznienie czasu pracy - uważa PKPP Lewiatan.

REKLAMA

Wkrótce nie będzie komu pracować

Demograficzna sytuacja Polski jest dramatyczna, a będzie jeszcze gorsza ok. 2020 r., kiedy pokolenie wyżu powojennego zacznie odchodzić na emerytury- ostrzegał ekonomista, prof. Krzysztof Rybiński podczas konferencji "Bariery ograniczające dzietność w Polsce", zorganizowanej w Senacie.

Jest praca - nie ma specjalistów

W Polsce pracy nie ma 20 proc. osób z wyższym wykształceniem. Pracodawcy narzekają jednak na to, że nie ma na rynku kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami, a uczelnie kształcą na mało przydatnych kierunkach. Eksperci przewidują, że szkoły, które nie współpracują z przedsiębiorcami i nie dostosują się do ich wymagań będą stopniowo upadać. Nie cała wina leży jednak po ich stronie.

Czy od kwoty ekwiwalentu za użytkowanie własnego sprzętu przez telepracownika należy opłacić składki i podatek

Jednemu z naszych pracowników, na jego wniosek, planujemy zmienić warunki pracy na telepracę. Będzie on pracował w domu korzystając ze swojego komputera i własnego specjalistycznego oprogramowania, używając do tego Internetu. Miesięczne koszty abonamentu internetowego wynoszą 100 zł. Chcielibyśmy ustalić mu ekwiwalent z tytułu eksploatacji własnego sprzętu na rzecz pracodawcy oraz co miesiąc zwracać mu połowę kosztów abonamentu za stałe łącze internetowe. Czy od kwoty ekwiwalentu oraz zwrotu połowy opłaty za abonament należy odprowadzić składki na ubezpieczenia oraz podatek?

Zlecenie przeprowadzenia postępowania powypadkowego firmie zewnętrznej

Nasza firma otworzyła filię w innym mieście. W tej filii zdarzył się wypadek przy pracy. Ponieważ placówki dzieli duża odległość, ani inspektor bhp, ani społeczny inspektor pracy nie mogli dotrzeć na miejsce. W związku z tym pracodawca zlecił przeprowadzenie postępowania powypadkowego firmie zewnętrznej. Czy mógł tak postąpić?

Czynniki wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okres faktycznego wykonywania pracy zawodowej, ale także inne określone przepisami prawa okresy, np. czas odbywania służby wojskowej.

Pracodawcy płacą zbyt dużo za przywileje związków zawodowych

Związki zawodowe w naszym kraju mają zbyt duże przywileje, za które płacą pracodawcy - takie stanowisko przedstawiło w środę Forum Obywatelskiego Rozwoju. Chodzi m.in. o etaty związkowe, obowiązek udostępnienia pomieszczenia dla związku i obowiązek zbierania składek związkowych.

Jak zaplanować pracę niepełnoetatowca

Aby obliczyć wymiar czasu pracy pracownika niepełnoetatowego, należy postąpić tak samo jak w przypadku osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy.

Szykują się ważne zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Ruch Palikota złożył w środę w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada zniesienie obowiązku podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu - a co za tym idzie - opłacania składki emerytalnej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Samozatrudnienie coraz mniej popularne

Według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności w ciągu roku z rynku zniknęło 51 tys. jednoosobowych firm, a w ciągu 15 miesięcy 64 tys. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Silne związki chcą monopolu

OPZZ, Forum Związków Zawodowych oraz NSZZ "Solidarność" chcą większych uprawnień kosztem małych organizacji. W czasach kryzysu taka konsolidacja sił może być potężnym orężem w ręku działaczy - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej pieniędzy dla opiekunów niepełnosprawnych

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad wprowadzeniem systemowego wsparcia osób wymagających całodobowej opieki oraz ich opiekunów. Zgodnie z nowymi propozycjami pomoc będzie uzależniona od sytuacji zdrowotnej i społecznej osoby wymagającej opieki. Alternatywny projekt w tej sprawie powstaje w Senacie.

Po szkole zawodowej większa szansa na pracę

Zmiany w klasyfikacji zawodów, nowe programy nauczania i zasady uzyskania dyplomu – zakłada reforma szkolnictwa zawodowego, wprowadzana właśnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym jej założeniem jest zwiększenie czasu przeznaczonego na zajęcia praktyczne. Uzyskane w nowy sposób wykształcenie ma być pomocne w znalezieniu pracy również za kilkadziesiąt lat.

Jak udostępniać pracownikowi informacje o wynagrodzeniu

Pracodawca ma obowiązek udostępniać dokumenty na żądanie pracownika, na podstawie których zostało obliczone jego wynagrodzenie. Jednocześnie musi dbać, aby nie ujawnić danych dotyczących wynagrodzenia innych pracowników.

Zatrudniasz emeryta lub rencistę - sprawdź, jakie składki za niego płacić

Niezadowalająca wysokość świadczeń emerytalnych i rentowych sprawia, że emeryci i renciści bardzo często podejmują zatrudnienie w celu uzyskania dodatkowych dochodów. Liczne są również przypadki, gdy mimo ustalenia przez organ rentowy prawa do emerytury lub renty, świadczeniobiorca kontynuuje już wcześniej podjęte zatrudnienie. Okoliczność posiadania ustalonego prawa do emerytury lub renty nie oznacza jednak, że z tytułu zatrudnienia nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z reguły bowiem zatrudnienie emeryta lub rencisty pociąga za sobą obowiązek opłacania tych składek. Dotyczy to zarówno zatrudnienia w ramach stosunku pracy, jak i niepracowniczego stosunku zatrudnienia.

Już wkrótce nowe przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy

W przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych i międzyresortowych trafi przygotowany przez resort pracy projekt zmian dotyczący rozliczania czasu pracy - poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czy będzie lepiej z pracą dla młodych? UE szuka rozwiązań

UE wzmaga walkę z bezrobociem wśród młodzieży. W środę Komisja Europejska przedstawi rekomendacje dla krajów członkowskich, które będą się opierały m.in. na rozwiązaniach austriackich, gdzie bezrobocie wśród młodych należy do najniższych w Europie.

Choroba pracownika na przełomie roku

ZUS będzie kontynuował po 31 grudnia 2012 r. podjętą wcześniej wypłatę zasiłku chorobowego, nawet jeżeli od 1 stycznia 2013 r. płatnik składek będzie zobowiązany do jego wypłaty.

Ustalanie planu urlopów – co sprawia największe problemy

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzania planu urlopów, powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Pracodawca podejrzewający pracownika o nadużywanie zwolnienia lekarskiego może w pewnych okolicznościach sam skontrolować chorego pracownika. Jak przebiega kontrola chorego pracownika przez pracodawcę?

Kolejna przegrana ZUS-u

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzył we wtorek kolejnych dwanaście skarg polskich rodziców, którym ZUS odebrał wcześniej przyznane emerytury z tytułu opieki nad chorymi dziećmi. Każdemu z nich Polska wypłaci od 7 tys. do 12 tys. euro odszkodowania

Kiedy pracodawca musi opłacić składki ZUS od kosztów zakwaterowania pracowników

Jestem właścicielem firmy budowlanej. Często realizuję zamówienia w różnych częściach Polski, wysyłając tam moich pracowników. Czy poniesione przeze mnie koszty zakwaterowania pracowników są zwolnione ze składek ZUS?

Oczekiwania młodych Polaków nie tak wysokie, jak innych europejczyków

Polak po studiach chce zarabiać 2,2 tys. zł - sześć razy mniej niż jego rówieśnik w Wielkiej Brytanii - podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w oparciu o raport firmy Deloitte.

Kiedy rodzice zmarłego pracownika mają prawo do odprawy pośmiertnej

Zmarł nasz pracownik. Był kawalerem, mieszkał sam, nie miał dzieci. Rodzice pracownika domagają się od nas wypłaty odprawy pośmiertnej. Czy mają do niej prawo?

Jak zatrudniać młodocianych

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat i nie przekroczyła 18 lat. Takie wyznaczenie przedziału wiekowego osób młodocianych wiąże się z zakazem zatrudniania osób poniżej 16. roku życia, od której to zasady istnieje kilka wyjątków. Z drugiej strony, osoby powyżej 18. roku życia niezależnie od tego, czy uczęszczają do szkoły, przy zatrudnieniu są traktowane jak osoby dorosłe.

Jak rozliczyć świadczenie niepieniężne przyznane praktykantowi

Praktyka absolwencka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Podmioty przyjmujące na praktyki często jednak oferują takim osobom świadczenia niepieniężne. Powstaje wówczas wątpliwość, czy przekazanie takiego świadczenia jest zgodne z przepisami i jak wpływa na obowiązki podatkowe stron umowy o praktyki.

W Unii będzie gwarancja pracy dla każdego młodego

Komisja Europejska chce zobowiązać państwa UE do zapewnienia miejsc pracy wszystkim osobom poniżej 25 lat, które szukają zatrudnienia - informuje w poniedziałek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Wypowiedzenie umowy o pracę - praktyczna instrukcja

Prześwietlanie firmy

Komunikacja stanowi o skuteczności firmy i w dłuższej perspektywie na równi z kulturą organizacji decyduje o szansach biznesowych. Zwłaszcza w warunkach coraz większej konkurencji. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na zamówienie profesjonalnego badania komunikacji, zwanego audytem komunikacyjnym.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych pracowników w 2013 roku

W 2013 roku wzrośnie wsparcie dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych pracowników. Wynagrodzenie będzie musiało być przekazywane bezpośrednio na konto niepełnosprawnego pracownika.

Kwota bazowa 2012 / 2013 dla celów emerytalnych

Od 1 marca 2012 r. do końca lutego 2013 r. kwota bazowa wynosi 2974,69 zł. Kwota bazowa wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącane od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Kwota bazowa ustalana jest corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego.

Czy po zmianach w ustalaniu kapitału początkowego pracodawca ma dodatkowe obowiązki wobec pracownika przechodzącego na emeryturę

W 1999 r. przesłaliśmy do ZUS komplet dokumentacji niezbędnej do ustalenia kapitału początkowego dla jednego z naszych pracowników, którego zatrudniamy nieprzerwanie od 1975 r. Wśród przekazanych dokumentów były zaświadczenia na druku ZUS Rp-7, dokumentujące jego wynagrodzenia za lata 1980–1998. Nie potwierdzaliśmy wtedy zarobków za okres sprzed 1980 r., gdyż ZUS i tak nie mógł ich uwzględnić przy ustalaniu 10 najkorzystniejszych lat ubezpieczenia. W 2000 r. pracownik otrzymał decyzję ustalającą kapitał początkowy. Po ukończeniu w styczniu 2013 r. 60 lat zamierza on ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach. Czy w związku z ostatnimi zmianami w zasadach ustalania kapitału początkowego może on ubiegać się o przeliczenie tego kapitału przed nabyciem uprawnień emerytalnych? Czy w celu dokonania tego przeliczenia, a także ustalenia wysokości emerytury powinniśmy potwierdzić dodatkowo zarobki pracownika za lata 1975–1979 oraz za okres po 1998 r.?

Bon, czyli lekarstwo na starość

Jeszcze w tym miesiącu na biurko ministra pracy ma trafić projekt ustawy o opiece nad osobami, dla których jest ona niezbędna - ustaliła "Rzeczpospolita". Zgodnie z nim każda osoba niesamodzielna będzie dostawała bon, którym zapłaci za opiekę.

Po wprowadzeniu tych zmian więcej niepełnosprawnych znajdzie pracę

Sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy rozwiązać miałoby zrównanie przywilejów dla pracodawców. Takich zmian chce Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ustawa już jest, ale pieniędzy na jej realizację zabrakło. Dlatego zapisy dotyczące zrównania przywilejów wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych wejdą w życie najwcześniej w 2014 roku.

Jakie są konsekwencje uznania umowy cywilnoprawnej za umowę o pracę

Samo ustalenie, że umowa cywilnoprawna spełnia warunki właściwe dla umowy o pracę jest najczęściej tylko początkiem do innych roszczeń, z którymi może wystąpić pracownik. Będzie on bowiem miał prawo do urlopu wypoczynkowego za okres, gdy pracował na podstawie umowy cywilnoprawnej, do ewentualnych roszczeń za pracę w godzinach nadliczbowych i porze nocnej czy do wyrównania wynagrodzenia, jeżeli zarabiał poniżej minimalnego wynagrodzenia.

Telepracownik - jakie są korzyści z jego zatrudnienia

Z definicji stosunku pracy wynika, że praca jest świadczona pod nadzorem (kierownictwem) pracodawcy.  Pogląd, zakładający, że praca może być efektywnie wykonywana tylko w miejscu pracy rozumianym jako siedziba pracodawcy, co umożliwia stałe kontrolowanie pracownika, jest cały czas aktualny w przeważającej części świadomości pracodawców.

Czy w zaświadczeniu o zarobkach należy wykazać kwoty dobrowolnych potrąceń

Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wypełnienie otrzymanego z banku zaświadczenia o zarobkach. W tym dokumencie znajduje się pytanie o inne potrącenia z wynagrodzenia. Pracownik współfinansuje abonament medyczny oraz opłaca składkę na grupowe ubezpieczenie na życie. Czy taką informację powinniśmy podać w zaświadczeniu?

ZUS podał terminy dla emerytów w związku z niedawnym wyrokiem TK

Emeryci, który stracili wskutek obowiązywania przepisu nakazującego im w 2011 r. rozwiązanie umowy o pracę, powinni do 22 grudnia br. złożyć w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania - poinformował ZUS w komunikacie, dotyczącym skutków wyroku TK z 13 listopada.

Bezrobocie wciąż wzrasta

Stopa bezrobocia w strefie euro w październiku br. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,7 proc. wobec 11,6 proc. we wrześniu - poinformował Eurostat, urząd statystyczny UE. To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych.

Jak być dobrze zorganizowanym?

Konieczność koordynowania wielu projektów i zadań oraz spektrum odpowiedzialności sprawiają, że dla menedżerów HR kwestia organizacji pracy staje się jednym z najważniejszych czynników sukcesu. Z jakich narzędzi warto korzystać, aby skutecznie zaplanować i w terminie zrealizować wszystkie działania? Jak pracować i żyć, nie mając poczucia, że czas przecieka przez palce?Doba ma 24 godziny, a czas dla wszystkich biegnie tak samo. Nikt nie potrafi zmagazynować, pożyczyć czy zdeponować czasu. Możemy jednak właściwie gospodarować czasem, wybierając i realizując te zadania, które są ważne i właściwe. A jak poznać, co jest właściwe?

Zasiłek chorobowy przy dodatkowym zatrudnieniu w czasie urlopu wychowawczego

Zatrudniamy pracownicę na pełny etat. W okresie od 1 czerwca 2011 r. do 8 września 2012 r. pracownica przebywała na urlopie wychowawczym. W tym czasie, od 1 września 2011 r. do 8 września br., zatrudniliśmy ją na 1/4 etatu. Pracownica zachorowała 30 lipca br. Wypłaciliśmy jej wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu. Czy po zakończeniu urlopu wychowawczego, tj. od 9 września br., pracownica ma również prawo do zasiłku z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu, czy tylko z pełnego etatu, z którego przebywała na urlopie wychowawczym?

Nieterminowe wykonanie zobowiązania pieniężnego

Jeżeli pracodawca opóźnia się w wypłacie wynagrodzenia, pracownik może żądać odsetek od zaległości. Świadczenie to jest należne również wtedy, gdy opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

Nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy już wkrótce w kodeksie

Rozwiązania dotyczące elastycznego rozliczania czasu pracy znajdą się w Kodeksie pracy prawdopodobnie już w przyszłym roku. Zmiana polegać ma na wydłużeniu okresu rozliczeniowego. Obecnie firma, która nie ma zleceń (np. poza sezonem) musi płacić pracownikom tzw. postojowe, a w chwili, gdy zamówień jest nagle dużo – nadgodziny.

REKLAMA