Projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych - rozmowy z KE
REKLAMA
W dniu 8 lipca 2013 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie z komisarzem Joaquinem Almunia, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. W spotkaniu, którego tematem był projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (GBER) wziął udział Podsekretarz Stanu w MPiPS Radosław Mleczko oraz Podsekretarz Stanu w MRR Paweł Orłowski. Główny temat rozmów to konsekwencje wprowadzenia projektu rozporządzenia w obecnym kształcie dla systemu wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce. Projekt zakłada obowiązek notyfikacji do Komisji Europejskiej programów pomocy, których roczny budżet przekracza 0,01% PKB oraz 100 mln. euro. Obecnie regulacje nie zawierają takiego wymogu.
REKLAMA
Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni
Wiceminister Radosław Mleczko przedstawił obawy związane z procedurą notyfikacji, wskazał na znaczenie programu wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce. Komisarz Almunia zapewnił, że zamiarem Komisji Europejskiej nie jest ograniczanie wsparcia zatrudnienia. Podkreślił, że niezależnie od jego wysokości nie zakłóca ono konkurencji na jednolitym rynku europejskim. Stwierdził, że zawarty w projekcie rozporządzenia wymóg notyfikacji dużych programów pomocy ma na celu umożliwienie sprawdzenia ich zgodności z prawem europejskim przed ich wprowadzeniem w życie.
Komisarz Almunia wskazał, że konsultacje projektu rozporządzenia trwają, Komisja analizuje stanowiska państw członkowskich przedstawione w formie odpowiedzi na ankietę oraz na spotkaniu Komitetu Doradczego. Zapewnił, że jest otwarty na różne scenariusze możliwych rozwiązań tak, aby pomoc na zatrudnienie osób niepełnosprawnych mogła być kontynuowana bez zakłóceń.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat