REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w ustawie zdrowotnej od 1 stycznia 2013 r.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. ustawa zdrowotna zostanie znowelizowana, a część zmian będzie dotyczyć m.in. ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny.

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Przewiduje on ograniczenie obowiązku przeprowadzania badań lekarskich do pracowników zatrudnianych na stanowiskach wymagających braku przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy.

Nie wszyscy nauczyciele z dużym stażem pracy przejdą na wcześniejszą emeryturę

Sejm odrzucił w piątek projekt nowelizacji ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, umożliwiających nauczycielom z dużym stażem pracy przechodzenie na wcześniejsze emerytury. Projekt zakładał rozszerzenie grupy uprawnionych do tego świadczenia.

Jak często trzeba przeprowadzać okresowe szkolenia BHP?

Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane w czasie trwania stosunku pracy pracowników. Częstotliwość ich przeprowadzania uzależniona jest od stanowiska zajmowanego przez pracownika w zakładzie pracy. Jak często muszą być organizowane okresowe szkolenia BHP?

REKLAMA

Jak wynagradzać za pracę w dłuższym okresie rozliczeniowym

Wprowadzenie dłuższego niż 1-miesięczny okresu rozliczeniowego czasu pracy może okazać się dla firmy sporą oszczędnością. Planując bowiem czas pracy pracowników w dłuższym okresie nie zawsze powstaje obowiązek zapłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Okresowe szkolenie BHP dla pracowników

Okresowe szkolenia BHP mają na celu przypomnienie i rozwój wiedzy z zakresu BHP wśród zatrudnionych pracowników. Czym charakteryzuje się okresowe szkolenie BHP dla pracowników?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko partnera

Urlop wychowawczy po nowemu

Jeden miesiąc z 36-miesiecznego urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy - zakłada projekt nowelizacji kodeksu pracy, który posłowie skierowali do dalszych prac w komisji polityki społecznej.

REKLAMA

ZUS zapłaci za całe chorobowe?

Według złożonego w Sejmie poselskiego projektu zmian w Kodeksie pracy koszty choroby pracownika mają być od początku i w całości finansowane przez ZUS. Obecnie przez pierwsze 33 dni ciężar ten spoczywa na pracodawcy. Według BCC jest to rozwiązanie ciekawe, które zmniejszałoby istotnie koszty pracy, ale powinno być wprowadzane stopniowo.

Warunki przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ubezpieczonemu, który jest nadal niezdolny do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem przyznania świadczenia jest to, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odrębnych rozwiązań w zakresie rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży zatrudnioną na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego. Zatem ta grupa zatrudnionych podlega ogólnym zasadom dotyczącym ochrony zatrudnienia w okresie ciąży.

Przeciętny okres poszukiwania pracy

Przeciętny okres poszukiwania pracy w Polsce wynosi już 11 miesięcy. W wypadku ludzi młodych jest to okres 18 miesięcy. Około 40% bezrobotnych jest gotowych podjąć jakiekolwiek zatrudnienie, niezależnie od tego, czy jest to umowa o pracę, na jaki okres i za jaką płacę – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski.

Czy ocena 360 stopni to narzędzie dla każdej firmy?

Proces oceny 360 stopni można z powodzeniem przeprowadzić w każdej firmie – bez względu na jej wielkość, rodzaj prowadzonej działalności czy strukturę. Wystarczy, że organizacja chce wykorzystać to narzędzie i jest gotowa, by zaangażować w tym celu niezbędne środki i zasoby. Warto zaznaczyć, że firmy decydujące się na wprowadzenie u siebie oceny 360 stopni nie muszą inwestować w rozbudowane rozwiązania informatyczne czy merytoryczne, które umożliwią jej zastosowanie.

Jak przebiega wstępne szkolenie BHP?

Szkolenia BHP to nieodłączny element funkcjonowania firmy. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Postępowanie powypadkowe w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Gdybym np. w trakcie wykonywania pracy miał wypadek, to kto powinien prowadzić postępowania powypadkowe?

Czy zleceniobiorca, który nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Zatrudniamy od kilku lat zleceniobiorcę. Jest on wynagradzany stawką godzinową w kwocie 20 zł. Zleceniobiorca ten we wrześniu br. uległ wypadkowi przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie na 14 dni. Podlega on jedynie ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy jako płatnik zasiłków mamy wypłacić zleceniobiorcy zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego? Czy jeśli ZUS zakwestionuje, że był to wypadek przy pracy, zleceniobiorca będzie musiał zwracać świadczenie?

Wkrótce może powstać nawet 30 tys. nowych miejsc pracy

Nawet 30 tys. miejsc pracy mają przynieść inwestycje realizowane obecnie przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W tej chwili są to 134 projekty o łącznej wartości ok. 4,2 mld euro. – Paradoksalnie, im gorszy klimat w Europy, tym lepsze wyniki inwestycyjne mamy od kilku lat w Polsce – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Sławomir Majman, szef PAIiIZ. Naszym krajem wciąż najbardziej interesują się firmy z USA, ale coraz chętniej zaglądają tu też przedsiębiorcy z Chin.

Przed świętami łatwiej o pracę tymczasową

W ostatnich tygodniach roku rośnie popyt na pracowników tymczasowych. W przedświątecznym szczycie więcej osób zatrudniają sklepy a także producenci, chcąc zdążyć z realizacją zamówień - twierdzą przedstawiciele agencji zatrudnienia.

Czy za chorobę w trakcie urlopu należy wypłacić wynagrodzenie za urlop czy świadczenie chorobowe

Co zrobić w sytuacji, kiedy tuż przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego albo w trakcie urlopu pracownik zachoruje. Czy choroba powstała przed rozpoczęciem albo w trakcie urlopu powoduje, że urlop nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu. Co w takiej sytuacji ma pierwszeństwo – wynagrodzenie za urlop, czy świadczenie chorobowe.

Gdy pracownik podnosi kwalifikacje - świadczenia, które mu przysługują

Pracownikowi, podnoszącemu kwalifikacje za zgodą pracodawcy, przysługuje urlop szkoleniowy. Pracodawca jest zobowiązany udzielać go w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Jaką odpowiedzialność wobec pracodawcy ponosi pracownik, który ujawnia tajemnice firmy

Pracownik ma obowiązek chronić tajemnice pracodawcy. Jeśli tego nie robi, naraża się na sankcje nie tylko w czasie trwania zatrudnienia, ale także trzy lata po jego ustaniu.

Deregulacja zawodów szansą na spadek bezrobocia i cen usług

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotkał się w Sejmie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i prezydium klubu PiS, z którym rozmawiał o najnowszych propozycjach resortu, w tym m.in. o projekcie deregulacyjnym - poinformowała PAP rzeczniczka ministerstwa Patrycja Loose.

Czy za szkolenie zawodowe po godzinach pracy należy wypłacić wynagrodzenie jak za pracę nadliczbową

Odbywanie przez pracownika szkolenia w godzinach pracy należy uznać, co do zasady, za pozostawanie w dyspozycji pracodawcy. Jeżeli jednak pracownik będzie uczestniczył w szkoleniu po wyznaczonych godzinach pracy, takie szkolenie nie zawsze będzie zaliczane do czasu pracy.

Jak połączyć pracę z wychowaniem dzieci

"Między pracą a domem. Kto wychowa nasze dzieci" - nad tą kwestią zastanawiać się będą uczestnicy środowej debaty w Pałacu Prezydenckim. W spotkaniu weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, jego małżonka oraz m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jakie są konsekwencje zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego osoby współpracującej zatrudnionej na umowę o pracę

Przedsiębiorcy zatrudniający członków rodziny często mają wątpliwości, jak zgłosić taką osobę do ubezpieczeń – jako pracownika czy jako osobę współpracującą. Aby dokonać poprawnego wyboru tytułu do ubezpieczeń niezbędna jest znajomość warunków, jakie musi spełnić członek rodziny, aby został uznany za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Nieprawidłowe zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczeń może bowiem skutkować odmową wypłaty świadczeń takiej osobie przez ZUS.

Oto recepta na uzdrowienie systemu emerytalnego

Powrót do wyższych składek dla OFE i likwidacja emerytur mundurowych – to, zdaniem Business Centre Club, recepta na uzdrowienie systemu emerytalnego w Polsce. Eksperci przekonują, że kolejne "manewry" przy OFE są niepotrzebne. Z wyliczeń BCC wynika, że przywileje emerytalne służb mundurowych to dla budżetu wydatek rzędu 20 mld zł.

Czy pracownikowi, który regularnie przez 3 miesiące w roku wykonuje inną pracę w innym systemie czasu pracy niż zwykle, można ustalić jeden uniwersalny system czasu pracy

Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w danym roku bez konieczności stosowania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Zdarza się, że taka praca będzie wykonywana w innym systemie czasu pracy niż dotychczasowy. W takiej sytuacji niezbędne będzie poinformowanie pracownika o tej zmianie.

Zmiany w systemie rentowym mundurowych

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o funkcjonowaniu komisji lekarskich podległych MSW. Nowe przepisy wprowadzają - podobnie jak w systemie powszechnym - dwie kategorie niezdolności do pełnienia służby w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich.

Oto 20 obowiązków pracodawcy na przełomie roku

Od 8 października 2012 r. zmianie uległ sposób obliczania wymiaru czasu pracy. Ustalając zatem wymiary czasu pracy na 2013 r. pracodawcy powinni pamiętać o nowych regulacjach w tym zakresie. Nie należy też zapominać o obowiązkach na przełomie roku w zakresie urlopów wypoczynkowych. Niektórzy pracodawcy mają bowiem obowiązek ustalić m.in. plan urlopów na 2013 r., a wszyscy współczynnik urlopowy, jaki będzie obowiązywał w 2013 r.

Wskaźnik Dobrobytu w listopadzie bez zmian

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, w listopadzie pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca - podało we wtorek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Elastyczny szef

Według jednej z definicji styl kierowania to względnie trwały i powtarzalny sposób, w jaki przełożony oddziałuje na podwładnych w celu pobudzenia i koordynacji ich działania w zespole, a przez to – osiągania celów stojących przed organizacją. Jeżeli z definicji styl kierowania jest względnie trwały dla danej osoby, to czy można go zmieniać, poprawiać, w jakikolwiek sposób nad nim pracować?

Pobicie na terenie zakładu a wypadek przy pracy

Jesteśmy firmą budowlaną. Na terenie budowy doszło do nieprzyjemnego incydentu. Jeden z naszych pracowników został pobity przez osobę niezatrudnioną przez nas i nie pracującą na budowie. Pracownik został popchnięty przez tę osobę i złamał rękę. Czy jest to wypadek przy pracy?

Jak dokonywać dobrowolnych potrąceń z wynagrodzenia pracownika

Z wynagrodzenia pracownika za jego zgodą pracodawca może potrącić również inne należności niż obowiązkowe. Zatrudniający powinien jednak pamiętać, że potrącenia nie mogą objąć całego wynagrodzenia za pracę ze względu na przepisy ochronne.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in.: bezpieczeństwa i higieny pracy; prewencji wypadkowej, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad wypełniania, korygowania, przekazywania do ZUS dokumentów zgłoszeniowych.

Zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia

Pracodawca na wniosek pracownika ma obowiązek wystawienia mu zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia. W przypadku podania w zaświadczeniu nieprawdziwych informacji pracodawca może podlegać odpowiedzialności karnej.

Zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego

Czy to koniec z przywilejami emerytalnymi?

By system emerytalny w Polsce był efektywny, musi być trójfilarowy; należy wyeliminować przywileje emerytalne, które za dużo kosztują budżet państwa; nie wolno dalej manipulować przy składkach do Otwartych Funduszy Emerytalnych - przekonywali w poniedziałek eksperci Business Centre Club.

Więcej pracowników dostanie "trzynastki"

Opublikowano projekt ustawy zmieniającej ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników strefy budżetowej. Proponowane regulacje zwiększają krąg osób uprawnionych do otrzymania „trzynastki”.

Pensje wzrosną niemal wszędzie, ale niewiele

Najwyższe podwyżki płac w 2013 r. zapowiadają sektory technologiczny - o 4,3 proc. i produkcyjny - o 4,2 proc. - informuje "Puls Biznesu", powołując się na badania firmy doradczej Mercer.

Co zyska pracodawca zatrudniając bezrobotnego

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, mogą osiągać spore oszczędności w kosztach pracy. Mogą się bowiem ubiegać m.in. o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla takiej osoby oraz o jednorazowy zwrot kosztów wynagrodzenia i opłacone za bezrobotnego składki na ubezpieczenia społeczne.

Zakres składników wynagrodzeń w gospodarce

Jak obliczyć wysokość zasiłku wyrównawczego w miesiącu, w którym pracownik chorował

Zatrudniamy pracownika, który od lutego br. odbywa rehabilitację zawodową. 10 września br. przedstawił nam zwolnienie lekarskie obejmujące okres do 30 września br. Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim 16 dni w lutym, 7 dni w marcu oraz 17 dni w kwietniu. Przed rehabilitacją otrzymywał 2500 zł wynagrodzenia, natomiast w trakcie rehabilitacji przysługuje mu 1800 zł. Jak obliczyć wysokość zasiłku chorobowego dla tego pracownika? W jakiej wysokości przysługuje mu zasiłek wyrównawczy za sierpień?

Od nowego roku pieniądze pójdą za bezrobotnym

Współpraca urzędów pracy i prywatnych agencji zatrudnienia to krok w dobrym kierunku – uważają niektórzy eksperci. Wskazują przykłady innych krajów, gdzie od lat widać pozytywne skutki takiego współdziałania. W Polsce pierwszy program pilotażowy w Gdańsku nie zakończył się sukcesem, ale resort pracy zamierza uruchomić kolejny. Ma ruszyć na początku przyszłego roku i będzie kosztować ok. 30 mln zł.

Kiedy pracodawca może korzystać z rzeczy pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Nie wyklucza to jednak używania przez pracowników ich własnych rzeczy, np. telefonu lub samochodu, jeśli pracodawca wypłaci ekwiwalent za ich używanie.

Samochód służbowy wykorzystywany w prywatnych celach

Samochód służbowy oprócz tego, że jest narzędziem pracy, często służy pracownikom w celach prywatnych. Jeśli jest leasingowany, pracodawca powinien wypisać stosowne upoważnienie do korzystania. W ewidencji przebiegu pojazdu pracownik powinien wskazać liczbę przejechanych kilometrów ze wskazaniem celu używania pojazdu.

Nowe świadczenia rodzinne uchwalone

Zasiłek pielęgnacyjny - 620 zł - tylko dla rodziców i najbliższych krewnych dzieci niepełnosprawnych oraz specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł - uzależniony od dochodu rodziny wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych uchwalona w piątek przed Sejm.

Minister podał wysokość wynagrodzeń w sądach

W sądach w całym kraju pracuje ponad 2,7 tys. asystentów sędziego; jest ponad 200 wakatów. Średnie miesięczne wynagrodzenie asystenta wynosi od 2,7 tys. zł w sądach rejonowych do 3,5 tys. zł w sądach apelacyjnych - wynika z informacji resortu sprawiedliwości.

Kto straci przywileje emerytalne?

Trwa przegląd stanowisk górniczych, w wyniku którego resort pracy ma zdecydować, którzy górnicy pracują bezpośrednio przy wydobyciu węgla. Tylko oni mają zachować prawo do wcześniejszych emerytur. Inni – mimo że też pracują pod ziemią – ten przywilej utracą, jeśli rząd przeforsuje ustawę o zmianach w emeryturach górniczych. Według związkowców taki podział jest sztuczny i niemożliwy do przeprowadzenia.

Jakie są konsekwencje zatrudniania pracowników tymczasowych przez okres dłuższy niż dopuszczalny

Korzystanie z pracy pracowników tymczasowych polega na „wypożyczeniu” ich z agencji pracy tymczasowej, z którą takie osoby mają podpisane umowy o pracę. Wypożyczenie nie może mieć jednak charakteru trwałego i zastępować w sposób ciągły zatrudniania pracowników w formie stosunku pracy. Ustawodawca kształtując warunki zatrudnienia w formie tymczasowej przewidział pewne ograniczenia w tym zakresie.

Zawody regulowane wspierają bezrobocie młodych

Jedną z przyczyn bezrobocia młodych jest to, że Polska ma 369 zawodów regulowanych i zajmuje niechlubne pod tym względem 1. miejsce w UE - mówił w czwartek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podczas XIV Dolnośląskiego Forum Gospodarczego i Politycznego.

REKLAMA