REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla absolwentów - Wsparcie w starcie

REKLAMA

Praca dla absolwentów ma zostać wsparta poprzez realizację programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Studenci ostatnich lat studiów i absolwenci będą mieli łatwiej założyć własną firmę.

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyła się 9 lipca konferencja pn. „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” – rola szkół wyższych w realizacji Programu”. Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z CPS „Dialog”. Inspiracją do tego było podpisanie 12 czerwca 2013 r. przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na wdrożenie Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Celem inicjatywy ma być pobudzanie rozwoju przedsiębiorczości i tworzenie warunków dla powstania nowych miejsc pracy, a także przeciwdziałanie bezrobociu i promowanie zatrudnienia.

REKLAMA

Autopromocja

Konferencje otworzył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej dr hab. Jacek Męcina, podkreślając, że resort pracy chce stworzyć młodym ludziom takie instrumenty, które osobom z pasją i wiedzą, umożliwią przekierowanie ich w realny program samozatrudnienia. Wspomniany Program, który kierowany jest przede wszystkim do środowiska akademickiego, ma przyczyniać się do zmiany podejścia uczelni, ale i samych studentów. Analiza samozatrudnienia w Polsce pokazuje bowiem, że największym problemem jest przejście z samozatrudnienia do mikroprzedsiębiorstwa. Projekt, który jest adresowany w pierwszej kolejności do trzech województw: mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, ma to zmienić. Wiceminister Jacek Męcina podkreślił, że liczy na organizacje, ale też na publiczne służby zatrudnienia, które mają swoich ekspertów w zakresie wspierania przedsiębiorczości. Te środowiska współpracując razem, będą mogły tworzyć potencjał kapitału społecznego na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

O założeniach Programu mówili przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego – instytucji zarządzającej Programem. Oferta jest kierowana do studentów ostatnich lat studiów, absolwentów w okresie do 48 miesięcy, a docelowo do osób bezrobotnych. Bardzo ważnym zadaniem, przy którym będzie pomagać Bank, jest znalezienie pośredników finansowych i osób, które zapewnią standard współpracy ze środowiskami akademickimi. Z kolei rolę szkół wyższych w realizacji Programu omówił dr Marek Laszuk ze Szkoły Głównej Handlowej. Opowiedział o doświadczeniach swojej uczelni w promowaniu innwacyjności i przedsiębiorczości wśród studentów. Prelegent przytoczył również dane i ich opinie odnośnie przygotowania młodych do prowadzenia własnej firmy. Ten temat rozwinęli przedstawiciele Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości z Warszawy, Kielc i Krakowa, a także dwóch młodych przedsiębiorców, podkreślając działalność Inkubatorów i uczelni wyższych w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Po wystąpieniach prelegentów wśród prelegentów i zaproszonych gości – głównie publicznych służb zatrudnienia – odbyła się dyskusja o tym, jak powinna być realizowana współpraca pomiędzy poszczególnymi instytucjami zaangażowanymi w realizację Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA