REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla absolwentów - Wsparcie w starcie

REKLAMA

Praca dla absolwentów ma zostać wsparta poprzez realizację programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Studenci ostatnich lat studiów i absolwenci będą mieli łatwiej założyć własną firmę.

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyła się 9 lipca konferencja pn. „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” – rola szkół wyższych w realizacji Programu”. Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z CPS „Dialog”. Inspiracją do tego było podpisanie 12 czerwca 2013 r. przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na wdrożenie Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Celem inicjatywy ma być pobudzanie rozwoju przedsiębiorczości i tworzenie warunków dla powstania nowych miejsc pracy, a także przeciwdziałanie bezrobociu i promowanie zatrudnienia.

REKLAMA

Autopromocja

Konferencje otworzył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej dr hab. Jacek Męcina, podkreślając, że resort pracy chce stworzyć młodym ludziom takie instrumenty, które osobom z pasją i wiedzą, umożliwią przekierowanie ich w realny program samozatrudnienia. Wspomniany Program, który kierowany jest przede wszystkim do środowiska akademickiego, ma przyczyniać się do zmiany podejścia uczelni, ale i samych studentów. Analiza samozatrudnienia w Polsce pokazuje bowiem, że największym problemem jest przejście z samozatrudnienia do mikroprzedsiębiorstwa. Projekt, który jest adresowany w pierwszej kolejności do trzech województw: mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, ma to zmienić. Wiceminister Jacek Męcina podkreślił, że liczy na organizacje, ale też na publiczne służby zatrudnienia, które mają swoich ekspertów w zakresie wspierania przedsiębiorczości. Te środowiska współpracując razem, będą mogły tworzyć potencjał kapitału społecznego na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

O założeniach Programu mówili przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego – instytucji zarządzającej Programem. Oferta jest kierowana do studentów ostatnich lat studiów, absolwentów w okresie do 48 miesięcy, a docelowo do osób bezrobotnych. Bardzo ważnym zadaniem, przy którym będzie pomagać Bank, jest znalezienie pośredników finansowych i osób, które zapewnią standard współpracy ze środowiskami akademickimi. Z kolei rolę szkół wyższych w realizacji Programu omówił dr Marek Laszuk ze Szkoły Głównej Handlowej. Opowiedział o doświadczeniach swojej uczelni w promowaniu innwacyjności i przedsiębiorczości wśród studentów. Prelegent przytoczył również dane i ich opinie odnośnie przygotowania młodych do prowadzenia własnej firmy. Ten temat rozwinęli przedstawiciele Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości z Warszawy, Kielc i Krakowa, a także dwóch młodych przedsiębiorców, podkreślając działalność Inkubatorów i uczelni wyższych w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Po wystąpieniach prelegentów wśród prelegentów i zaproszonych gości – głównie publicznych służb zatrudnienia – odbyła się dyskusja o tym, jak powinna być realizowana współpraca pomiędzy poszczególnymi instytucjami zaangażowanymi w realizację Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA