REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Arbitraż społeczny

Arbitraż społeczny to inaczej rozjemstwo. Stanowi alternatywę strajku. Reguluje go ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Arbitraż społeczny ma charakter dobrowolny.

Zmiany w firmie - od czego zacząć?

Zmiany w firmie często mogą doprowadzić do lepszych rezultatów. Wykorzystanie wiedzy i mądrości pracowników może pomóc w określeniu niezbędnych zmian. Od czego zacząć? Jakie narzędzia HR zastosować?

Nowe korzyści z zatrudniania bezrobotnych

Nowe korzyści z zatrudniania bezrobotnych przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia. Jedną z propozycji jest zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP oraz FGŚP przez rok.

REKLAMA

Komu wypłacić trzynastkę za 2012 r.

Komu należy wypłacić trzynastkę za 2012 r.? Katalog osób, które nie muszą spełnić wymogu przepracowania 6 miesięcy, aby otrzymać trzynastą pensję, został rozszerzony o pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich.

Większa ochrona dla osób przebywających na urlopach w UE

Większa ochrona dla osób przebywających na urlopach w UE została zaproponowana przez Komisję Europejską.

Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp

Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp została uregulowana w Kodeksie karnym. Pracodawca odpowiada za narażenie pracownika na utratę życia lub zdrowia oraz za niezawiadomienie o wypadku przy pracy.

Telepraca atrakcyjna dla pracodawcy i pracownika

Jakie podjąć kroki, by telepraca była atrakcyjna dla pracodawcy i pracownika? Przedsiębiorcy i związkowcy chcą przygotować rozwiązania, które zachęciłyby do stosowania telepracy, a jednocześnie były korzystne dla pracowników.

REKLAMA

Wsparcie dla niepełnosprawnych nie będzie niższe

Wsparcie dla niepełnosprawnych nie będzie niższe - zapewnia Komisja Europejska. Nie dojdzie do zmniejszenia puli pieniędzy na zatrudnianie osób niepełnosprawnych w Polsce.

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

Elastyczny czas pracy – zmiany w prawie pracy

Elastyczny czas pracy został uchwalony 13 czerwca 2013 r. przez sejm. Zmiany w prawie pracy weszły w życie dnia 23 sierpnia 2013 r. Funkcjonują już dłuższe 12-miesięczne okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy. Okres rozliczeniowy może być wydłużony w każdym systemie czasu pracy.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2014 roku

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2014 roku będzie przysługiwał osobom, które spełnią określone kryterium dochodowe. Kryterium dochodowe ulegnie zmianie z dniem 1 listopada 2014 roku. Specjalny zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń rodzinnych.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2014 roku

Świadczenie pielęgnacyjne w 2014 roku czeka zmiana w zakresie jego wysokości. Będzie to kwota stała, przysługująca wszystkim uprawnionym, gdyż ustawa nie warunkuje otrzymania świadczenia od spełnienia określonego kryterium dochodowego.

Zatrudnianie asystentów sędziów - nowe przepisy wchodzą w życie

Zatrudnianie asystentów sędziów od dziś odbywa się na nowych zasadach. Nowe przepisy wchodzą w życie 8 lipca 2013 r. i przewidują zatrudnianie absolwentów prawa bez konieczności odbycia aplikacji.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy - tryb i termin

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jednak czy nieobecność pracownika faktycznie jest nieusprawiedliwiona, jeśli nie mamy z nim żadnego kontaktu? Jakie konsekwencje możemy wyciągnąć wobec pracownika, który bez poinformowania pracodawcy nie zjawia się w pracy?

Zasiłek rodzinny w 2014 r.

W 2014 r. nastąpi kolejna zmiana w zasiłkach rodzinnych. Od listopada 2014 r. podwyższeniu ulegnie kryterium dochodowe, które uprawnia do przyznania zasiłku rodzinnego.

Upały a obowiązki pracodawcy

Upały stwarzają dodatkowe obowiązki po stronie pracodawcy. Pracodawca dostarcza bezpłatnie zimne napoje, dba o klimatyzację czy zabezpieczenie okien np. roletami.

System emerytalny - potrzeba zmian

System emerytalny należy zmienić. Wielu ekspertów jednak krytykuje rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym. Ich zdaniem rządowi nie chodzi o nic innego, jak zlikwidowanie Otwartych Funduszy Emerytalnych i przeniesienie środków do ZUS.

Emerytury 2014 r.

Emerytury w 2014 r. niewiele wzrosną. Wskaźnik waloryzacji pozostanie na ustawowym minimum 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Wobec tego podwyżka emerytury wyniesie od 34 gr do 1,24 zł dziennie.

Zasiłek opiekuńczy - nowe zasady przyznawania

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat będzie przyznawany na nowych zasadach. Na czym polegają nowe zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego?

Ustalenie wysokości świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Jak dokonuje się ustalenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego?

Polecenie pozostawania w gotowości do pracy a odmowa

Pracodawca może wydać pracownikowi polecenie pozostawania w gotowości do pracy, czyli pełnienia dyżuru w domu. Czy pracownik ma prawo odmówić wykonania plecenia pracodawcy?

Wybór przedstawiciela pracowników

Wybór przedstawiciela pracowników następuje w zakładach pracy, w których nie działają związki zawodowe. W niektórych sytuacjach przepisy prawa pracy przewidują obowiązek pracodawcy konsultacji określonych spraw z przedstawicielem pracowników. Czy wybór przedstawiciela jest obowiązkiem pracodawcy?

Rezygnacja z tworzenia ZFŚS

Zakład pracy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty ma obowiązek utworzenia ZFŚS. Czy możliwa jest jednak rezygnacja z tworzenia ZFŚS?

Odprawa pośmiertna a finansowanie składki na ubezpieczenie grupowe

Pracodawca może zawrzeć umowę o ubezpieczenie grupowe pracowników. Czy finansowanie części składki na ubezpieczenie grupowe zwalnia go z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej?

Najniższa emerytura po zmianach w 2014 roku

Najniższa emerytura została od dnia 1 marca 2014 roku odpowiednio zwaloryzowana. Do końca lutego 2014 roku wynosiła 831,15 zł. W jakim celu reguluje się najniższą emeryturę? Kogo nie dotyczy ta regulacja?

Odwołanie pracownika z urlopu - najważniejsze informacje

Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe. Kodeks pracy uprawnia pracodawcę do przerwania urlopu wypoczynkowego jedynie wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Sprawdź, kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Praca w wakacje

Praca w wakacje to często pomysł na spędzenie okresu letniego przez studentów. Część z nich zamierza wykorzystać trzymiesięczne wakacje na odpoczynek. Inni zamierzają spędzić ten czas na praktykach, stażach lub w pracy. Wielu studentów wykorzystuje lato do wzbogacenia swojego CV.

Żłobki i przedszkola przy zakładach pracy

Żłobki i przedszkola przy zakładach pracy gwarantują pracującym rodzicom większy komfort. Przedsiębiorcy chcieliby otwierać w swoich firmach żłobki i przedszkola. Twierdzą jednak, że na przeszkodzie stoją przepisy budowlane czy sanitarne.

Dofinansowanie do wynagrodzenia - schorzenia specjalne a schorzenia szczególne

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zwiększa się w przypadku występowania schorzeń specjalnych. Schorzenia specjalne należy odróżniać od schorzeń szczególnych. Jak należy to robić? Jakie jest stanowisko BON w tej sprawie?

Dłuższe okresy rozliczeniowe przyjęte przez senat

Dłuższe okresy rozliczeniowe zostały dziś (4 lipca 2013 r.) przyjęte przez senat. Wniesiono również poprawki do nowelizacji Kodeksu pracy.

Kara pieniężna dla przewodniczącego związku zawodowego

Kara pieniężna dla przewodniczącego związku zawodowego może zostać nałożona za naruszenie przepisów regulaminowych. Wynika to z ogólnych przepisów o odpowiedzialności pracowników. Ustawa o związkach zawodowych nie przewiduje takiego rozwiązania.

Samozatrudnienie coraz bardziej popularne

Samozatrudnienie staje się coraz bardziej popularne. Dzięki internetowi freelancerzy mogą pracować dla firm z całego świata. Samozatrudnienie wiąże się wprawdzie z niepewnością, ale można je łączyć z inną pracą.

Certyfikaty pomagają kandydatom do pracy

Certyfikaty pomagają kandydatom do pracy. Nawet jeśli potencjalny pracodawca nie wymaga ich posiadania, częściej są wybierani w procesach rekrutacyjnych.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego?

Porozumienie i wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy pracownika

Porozumienie i wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy pracownika wynikają z potrzeby obniżenia kosztów funkcjonowania organizacji non profit. Pociąga to za sobą konieczność dokonania zmian organizacyjnych. Łączenie etatów, zwiększanie zakresu obowiązków, zmiana wysokości wynagrodzenia, zmiany dotyczące miejsca świadczenia pracy czy inny system czasu pracy – to tylko część zabiegów, z jakich w takich przypadkach korzystają pracodawcy.

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia – kontrowersje

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia - którą z umów zastosować? Wśród tego tematu rodzą się kontrowersje. Niewłaściwe zastosowanie umowy o dzieło może doprowadzić do tego, że ZUS obciąży stowarzyszenie albo fundację z tytułu nieodprowadzenia od takiej umowy składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku organizacji pozarządowych takie sytuacje szczególnie często mają miejsce w odniesieniu do zamawiania wykładów i szkoleń. ZUS ma możliwość wykazania przed sądem, że umowa o dzieło była w rzeczywistości umową zlecenia – i z tej możliwości korzysta.

Urlop na wypowiedzeniu

Urlop w okresie wypowiedzenia powinien być wykorzystany w całości. Jeśli pracodawca udzieli pracownikowi nawet bez uzgodnienia w tym czasie urlopu, pracownik ma obowiązek go wykorzystać.

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r.

Podwyżka płacy minimalnej nastąpi w 2014 r. Rząd proponuje podwyższenie wynagrodzenia o 80 zł, czyli z 1600 zł do 1680 zł brutto. Wobec tego pracodawca poniesie dodatkowy koszt w wysokości co najmniej 1159,08 zł w skali roku na jednego pracownika.

Wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie następujące w związku z pracą, wywołane przyczyną zewnętrzną i powodujące uraz lub śmierć. Obowiązkiem pracodawcy jest zapobieganie wypadkom przy pracy. W tym celu pracodawca przestrzega przepisy bhp oraz przeprowadza niezbędne badania lekarskie.

Chorwaci bez zezwolenia na pracę w Polsce

Chorwaci bez zezwolenia na pracę w Polsce. Dnia 1 lipca 2013 r. Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej. Obecnie Chorwaci nie potrzebują zezwolenia na pracę w Polsce.

Świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy - zmiany od dziś

Świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy - od dziś wchodzą w życie zmiany. Świadczenia pielęgnacyjne od 1 lipca 2013 r. wynoszą 620 zł. Razem z rządową pomocą finansową w wysokości 200 zł uprawnieni otrzymają 820 zł.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania gwarantujące sukces rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna powinna obejmować pytania gwarantujące sukces rekrutacji. Jakie pytania należy zadawać kandydatom do pracy?

Uprawnienia emerytalno-rentowe a przystąpienie Chorwacji do UE

Uprawnienia emerytalno-rentowe a przystąpienie Chorwacji do UE. W związku z przystąpieniem Chorwacji do UE rozporządzenia unijne w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych rozciągają się także na stosunki polsko-chorwackie. Co się zmienia?

Stan konta ubezpieczonego - informacja bardziej przejrzysta

Stan konta ubezpieczonego będzie podawany za pomocą bardziej przejrzystej informacji. Dokument ma zmienioną szatę graficzną oraz dołączoną wkładkę edukacyjną informującą o najważniejszych elementach obecnego systemu emerytalnego.

Zwolnienie lekarskie 2015

Zwolnienia lekarskie w 2015 r. będą wystawiane na nowych zasadach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. powstanie elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przewiduje to rządowy projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Wysokość odsetek z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego

Wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego została podana przez Prezesa ZUS.

Wysokość wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za I kwartał 2013 r.

Wysokość wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za I kwartał 2013 r. została podana przez Prezesa ZUS.

Szczegółowe rozkłady czasu pracy krytykowane

Szczegółowe rozkłady czasu pracy są krytykowane przez pracodawców. Konfederacja Lewiatan apeluje do senatorów, aby zmienili te przepisy i ograniczyli wprowadzanie harmonogramów czasu pracy.

Wsparcie bezrobotnych ludzi młodych z UE

Wsparcie bezrobotnych ludzi młodych otrzymają państwa Unii Europejskiej. Przywódcy europejscy zdecydowali w Brukseli o przyspieszeniu wypłaty pieniędzy przeznaczonych na ten cel w budżecie na lata 2014-2020.

Elastyczny czas pracy 2014

Elastyczny czas pracy został uchwalony przez Sejm. W 2014 r. będzie można stosować dłuższe 12-miesięczne okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz przerywany czas pracy wprowadzany w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

REKLAMA