REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nabycie prawa do urlopu uzupełniającego

Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą

REKLAMA

Wątpliwość może nasunąć sposób obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który w ciągu roku osiągnie staż uprawniający do urlopu w wyższym wymiarze. Jaki charakter będzie miał wynikły stąd urlop uzupełniający?

Problem:

Autopromocja

Od 1 kwietnia 2013 r. zatrudniamy pracownika, który 1 września 2013 r. nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze (26 dni urlopu). Czy pracownikowi będzie przysługiwało 6 dni urlopu uzupełniającego w pełnej wysokości czy też proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku?

Odpowiedź:

Pracownik nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym u obecnego pracodawcy. W tym przypadku będzie to dodatkowo 5 dni urlopu.

Uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownikowi, który wykorzystał w danym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy, a następnie w ciągu tego roku uzyskał prawo do tego urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający. Zwiększenie wymiaru urlopu następuje najczęściej wskutek upływu okresu pracy powodującego zwiększenie uprawnień urlopowych. Może być także skutkiem wliczenia do stażu pracy okresu nauki zakończonej podczas trwania zatrudnienia. Momentem nabycia prawa do urlopu uzupełniającego jest ostatni dzień okresu uprawniającego do urlopu w niższym wymiarze.

Jeżeli pracownik przez cały rok kalendarzowy był zatrudniony u jednego pracodawcy, wówczas ma prawo do wykorzystania urlopu uzupełniającego w pełnym wymiarze. Natomiast przy zmianie pracodawców w ciągu danego roku kalendarzowego również do urlopu uzupełniającego będzie miała zastosowanie zasada proporcjonalności.

W omawianym przypadku pracownik zatrudniony od 1 kwietnia br. ma prawo do:

 • 20/12 x 9 miesięcy = 15 dni urlopu.

Natomiast 1 września br. nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze:

 • 6/12 x 9 miesięcy = 4,5 dnia = 5 dni

W roku kalendarzowym, w którym nastąpiło nawiązanie stosunku pracy, pracownikowi u dotychczasowego pracodawcy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy, pod warunkiem że nie wykorzystał urlopu w przysługującym lub wyższym wymiarze (art. 1551 § 21 Kodeksu pracy).

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, do którego prawo (z wyjątkiem pierwszego roku pracy zawodowej) nabywane jest 1 stycznia każdego roku.

Podstawa prawna:

 • art. 1551 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 675),
 • § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagradzania za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14, ost. zm. DzU z 2009 r. nr 174, poz. 1353).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • S
  2023-05-10 13:21:57
  Czyli jeżeli pracownik przychodzi do mnie w listopadzie i w grudniu nabywa praw do wyższego wymiaru mam prawo oskubać go z 4 dni urlopowych?
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

REKLAMA

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

REKLAMA