REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zadbać o rozwój kariery?

Joanna Niemyjska
Rozwój kariery. /Fot. Fotolia
Rozwój kariery. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Planowanie swojej ścieżki zawodowej jest coraz trudniejsze. Wpływa na to dynamiczny rozwój nowych technologii, który zmienia też sytuację na rynku pracy.

Czy w dzisiejszych czasach możemy mówić w ogóle o budowaniu ścieżki kariery? Doradcy zawodowi zapewniają, że warto sensownie dobierać kroki w rozwoju naszej kariery, mając przy tym na uwadze zmieniające się nieustannie warunki pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy najlepiej zacząć?

Warto zacząć budować swoją ścieżkę kariery jeszcze w trakcie studiów. Można oczywiście podjąć odpowiednie działania wcześniej, jednak należy pamiętać, że nasze działania nie powinny negatywnie odbijać się na jakości zdobywanej przez nas wiedzy.

W trakcie studiów jest wiele możliwości zdobywania dodatkowego doświadczenia zawodowego. Przede wszystkim stwarza je już sama uczelnia. Warto angażować się w różnego rodzaju działania, jakie nam proponuje. Zwykle jest to możliwość zakładania specjalnych kół naukowych, prowadząc które nabywamy doświadczenie w szerszym zakresie, niż może się pierwotnie wydawać. Ponadto, jeżeli mamy takie możliwości, warto też uczestniczyć w konferencjach czy wspierać inicjatywy naszych wykładowców, którzy prowadzą różnego rodzaju działalność, np. społeczną, także poza uczelnią. Tego rodzaju działania mogą okazać się bezcenne dla rozwoju naszej kariery.

Zobacz także: Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Warto też uczestniczyć w różnego rodzaju praktykach czy stażach. Dzięki nim nabywamy doświadczenie na stanowiskach i w firmach, w których chcielibyśmy być w przyszłości zatrudnieni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele osób, aby zdobyć pieniądze na naukę i utrzymanie w obcym mieście, podejmuje w okresie studiów pracę. Warto już na tym etapie, przeszukując dostępne oferty, skupić się na tych, które będą choć trochę związane z naszym przyszłym życiem zawodowym. Dobrze jest więc zadać sobie pytania: „Jakie cechy dzięki tej pracy rozwinę? Jakie umiejętności nabędę, które ułatwią mi zdobycie wymarzonej pracy? Czy chciałabym mieć podobny charakter pracy w przyszłości?”. Wbrew pozorom, nawet praca kelnera może okazać się przydatna, jeżeli pracujemy w hotelu, przy obsłudze konferencji, a w przyszłości sami będziemy osobami odpowiedzialnymi za organizację imprez.

Aktywność popłaca!

Swoistego rodzaju błędem, a z pewnością niewykorzystaną okazją, jest pomijanie małych, niezbyt popularnych firm w poszukiwaniach wymarzonego miejsca praktyk. Zdarza się bowiem, że to właśnie te przedsiębiorstwa mogą więcej zaoferować praktykantom niż firmy, które są „na topie”, a więc pełno ich np. na miejskich billboardach. Wiele firm nie stać na ekspansywną politykę reklamową lub też nie podejmują jej z różnych względów. Mogą one posiadać jednak ogromny potencjał rozwojowy oraz zgrany zespół ludzi, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą.

Polecamy także serwis: Rekrutacja

Jak jeszcze można zadbać o budowanie swojej ścieżki kariery? Przede wszystkim warto być osobą elastyczną i otwartą na wiedzę. Należy też uważnie śledzić interesujący nas sektor rynku pracy. Warto też wyprzedzać trendy. Jeśli bowiem zauważymy, że jakaś dziedzina staje się coraz popularniejsza (np. rynek aplikacji mobilnych), dobrze jest zainteresować się tym tematem. Jeżeli będziemy dokształcać się samodzielnie, nawet czytając artykuły branżowe, współpracując czy odbywając praktyki w firmach, które też zauważyły potencjał na rynku, mamy szansę dołączyć do nielicznego grona specjalistów poszukiwanych na rynku pracy.

Praca (nie) na całe życie

Dziś chyba już nikt nie wierzy to, że będzie pracował całe życie w jednej firmie (no chyba, że jest jej właścicielem). Na rynku pracy liczy się więc przede wszystkim elastyczność, mobilność, kreatywność… Należy przy tym zwrócić uwagę, aby sukcesywnie budować swoją ścieżkę kariery. Warto też zadbać o budowę sieci kontaktów. Znajomości, które nabędziemy, pracując w aktualnie w interesującej nas branży, mogą zaowocować także w przyszłości.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA