reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jak zadbać o rozwój kariery?

Jak zadbać o rozwój kariery?

Planowanie swojej ścieżki zawodowej jest coraz trudniejsze. Wpływa na to dynamiczny rozwój nowych technologii, który zmienia też sytuację na rynku pracy.

Czy w dzisiejszych czasach możemy mówić w ogóle o budowaniu ścieżki kariery? Doradcy zawodowi zapewniają, że warto sensownie dobierać kroki w rozwoju naszej kariery, mając przy tym na uwadze zmieniające się nieustannie warunki pracy.

Kiedy najlepiej zacząć?

Warto zacząć budować swoją ścieżkę kariery jeszcze w trakcie studiów. Można oczywiście podjąć odpowiednie działania wcześniej, jednak należy pamiętać, że nasze działania nie powinny negatywnie odbijać się na jakości zdobywanej przez nas wiedzy.

W trakcie studiów jest wiele możliwości zdobywania dodatkowego doświadczenia zawodowego. Przede wszystkim stwarza je już sama uczelnia. Warto angażować się w różnego rodzaju działania, jakie nam proponuje. Zwykle jest to możliwość zakładania specjalnych kół naukowych, prowadząc które nabywamy doświadczenie w szerszym zakresie, niż może się pierwotnie wydawać. Ponadto, jeżeli mamy takie możliwości, warto też uczestniczyć w konferencjach czy wspierać inicjatywy naszych wykładowców, którzy prowadzą różnego rodzaju działalność, np. społeczną, także poza uczelnią. Tego rodzaju działania mogą okazać się bezcenne dla rozwoju naszej kariery.

Zobacz także: Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Warto też uczestniczyć w różnego rodzaju praktykach czy stażach. Dzięki nim nabywamy doświadczenie na stanowiskach i w firmach, w których chcielibyśmy być w przyszłości zatrudnieni.

Wiele osób, aby zdobyć pieniądze na naukę i utrzymanie w obcym mieście, podejmuje w okresie studiów pracę. Warto już na tym etapie, przeszukując dostępne oferty, skupić się na tych, które będą choć trochę związane z naszym przyszłym życiem zawodowym. Dobrze jest więc zadać sobie pytania: „Jakie cechy dzięki tej pracy rozwinę? Jakie umiejętności nabędę, które ułatwią mi zdobycie wymarzonej pracy? Czy chciałabym mieć podobny charakter pracy w przyszłości?”. Wbrew pozorom, nawet praca kelnera może okazać się przydatna, jeżeli pracujemy w hotelu, przy obsłudze konferencji, a w przyszłości sami będziemy osobami odpowiedzialnymi za organizację imprez.

Aktywność popłaca!

Swoistego rodzaju błędem, a z pewnością niewykorzystaną okazją, jest pomijanie małych, niezbyt popularnych firm w poszukiwaniach wymarzonego miejsca praktyk. Zdarza się bowiem, że to właśnie te przedsiębiorstwa mogą więcej zaoferować praktykantom niż firmy, które są „na topie”, a więc pełno ich np. na miejskich billboardach. Wiele firm nie stać na ekspansywną politykę reklamową lub też nie podejmują jej z różnych względów. Mogą one posiadać jednak ogromny potencjał rozwojowy oraz zgrany zespół ludzi, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Rozwój kariery. /Fot. Fotolia
Rozwój kariery. /Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama