| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jak zadbać o rozwój kariery?

Jak zadbać o rozwój kariery?

Planowanie swojej ścieżki zawodowej jest coraz trudniejsze. Wpływa na to dynamiczny rozwój nowych technologii, który zmienia też sytuację na rynku pracy.

Czy w dzisiejszych czasach możemy mówić w ogóle o budowaniu ścieżki kariery? Doradcy zawodowi zapewniają, że warto sensownie dobierać kroki w rozwoju naszej kariery, mając przy tym na uwadze zmieniające się nieustannie warunki pracy.

Kiedy najlepiej zacząć?

Warto zacząć budować swoją ścieżkę kariery jeszcze w trakcie studiów. Można oczywiście podjąć odpowiednie działania wcześniej, jednak należy pamiętać, że nasze działania nie powinny negatywnie odbijać się na jakości zdobywanej przez nas wiedzy.

W trakcie studiów jest wiele możliwości zdobywania dodatkowego doświadczenia zawodowego. Przede wszystkim stwarza je już sama uczelnia. Warto angażować się w różnego rodzaju działania, jakie nam proponuje. Zwykle jest to możliwość zakładania specjalnych kół naukowych, prowadząc które nabywamy doświadczenie w szerszym zakresie, niż może się pierwotnie wydawać. Ponadto, jeżeli mamy takie możliwości, warto też uczestniczyć w konferencjach czy wspierać inicjatywy naszych wykładowców, którzy prowadzą różnego rodzaju działalność, np. społeczną, także poza uczelnią. Tego rodzaju działania mogą okazać się bezcenne dla rozwoju naszej kariery.

Zobacz także: Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Warto też uczestniczyć w różnego rodzaju praktykach czy stażach. Dzięki nim nabywamy doświadczenie na stanowiskach i w firmach, w których chcielibyśmy być w przyszłości zatrudnieni.

Wiele osób, aby zdobyć pieniądze na naukę i utrzymanie w obcym mieście, podejmuje w okresie studiów pracę. Warto już na tym etapie, przeszukując dostępne oferty, skupić się na tych, które będą choć trochę związane z naszym przyszłym życiem zawodowym. Dobrze jest więc zadać sobie pytania: „Jakie cechy dzięki tej pracy rozwinę? Jakie umiejętności nabędę, które ułatwią mi zdobycie wymarzonej pracy? Czy chciałabym mieć podobny charakter pracy w przyszłości?”. Wbrew pozorom, nawet praca kelnera może okazać się przydatna, jeżeli pracujemy w hotelu, przy obsłudze konferencji, a w przyszłości sami będziemy osobami odpowiedzialnymi za organizację imprez.

Aktywność popłaca!

Swoistego rodzaju błędem, a z pewnością niewykorzystaną okazją, jest pomijanie małych, niezbyt popularnych firm w poszukiwaniach wymarzonego miejsca praktyk. Zdarza się bowiem, że to właśnie te przedsiębiorstwa mogą więcej zaoferować praktykantom niż firmy, które są „na topie”, a więc pełno ich np. na miejskich billboardach. Wiele firm nie stać na ekspansywną politykę reklamową lub też nie podejmują jej z różnych względów. Mogą one posiadać jednak ogromny potencjał rozwojowy oraz zgrany zespół ludzi, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »