Kategorie

Jak zadbać o rozwój kariery?

Joanna Niemyjska
Rozwój kariery. /Fot. Fotolia
Rozwój kariery. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Planowanie swojej ścieżki zawodowej jest coraz trudniejsze. Wpływa na to dynamiczny rozwój nowych technologii, który zmienia też sytuację na rynku pracy.

Czy w dzisiejszych czasach możemy mówić w ogóle o budowaniu ścieżki kariery? Doradcy zawodowi zapewniają, że warto sensownie dobierać kroki w rozwoju naszej kariery, mając przy tym na uwadze zmieniające się nieustannie warunki pracy.

Kiedy najlepiej zacząć?

Reklama

Warto zacząć budować swoją ścieżkę kariery jeszcze w trakcie studiów. Można oczywiście podjąć odpowiednie działania wcześniej, jednak należy pamiętać, że nasze działania nie powinny negatywnie odbijać się na jakości zdobywanej przez nas wiedzy.

W trakcie studiów jest wiele możliwości zdobywania dodatkowego doświadczenia zawodowego. Przede wszystkim stwarza je już sama uczelnia. Warto angażować się w różnego rodzaju działania, jakie nam proponuje. Zwykle jest to możliwość zakładania specjalnych kół naukowych, prowadząc które nabywamy doświadczenie w szerszym zakresie, niż może się pierwotnie wydawać. Ponadto, jeżeli mamy takie możliwości, warto też uczestniczyć w konferencjach czy wspierać inicjatywy naszych wykładowców, którzy prowadzą różnego rodzaju działalność, np. społeczną, także poza uczelnią. Tego rodzaju działania mogą okazać się bezcenne dla rozwoju naszej kariery.

Zobacz także: Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Warto też uczestniczyć w różnego rodzaju praktykach czy stażach. Dzięki nim nabywamy doświadczenie na stanowiskach i w firmach, w których chcielibyśmy być w przyszłości zatrudnieni.

Wiele osób, aby zdobyć pieniądze na naukę i utrzymanie w obcym mieście, podejmuje w okresie studiów pracę. Warto już na tym etapie, przeszukując dostępne oferty, skupić się na tych, które będą choć trochę związane z naszym przyszłym życiem zawodowym. Dobrze jest więc zadać sobie pytania: „Jakie cechy dzięki tej pracy rozwinę? Jakie umiejętności nabędę, które ułatwią mi zdobycie wymarzonej pracy? Czy chciałabym mieć podobny charakter pracy w przyszłości?”. Wbrew pozorom, nawet praca kelnera może okazać się przydatna, jeżeli pracujemy w hotelu, przy obsłudze konferencji, a w przyszłości sami będziemy osobami odpowiedzialnymi za organizację imprez.

Aktywność popłaca!

Swoistego rodzaju błędem, a z pewnością niewykorzystaną okazją, jest pomijanie małych, niezbyt popularnych firm w poszukiwaniach wymarzonego miejsca praktyk. Zdarza się bowiem, że to właśnie te przedsiębiorstwa mogą więcej zaoferować praktykantom niż firmy, które są „na topie”, a więc pełno ich np. na miejskich billboardach. Wiele firm nie stać na ekspansywną politykę reklamową lub też nie podejmują jej z różnych względów. Mogą one posiadać jednak ogromny potencjał rozwojowy oraz zgrany zespół ludzi, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą.

Polecamy także serwis: Rekrutacja

Jak jeszcze można zadbać o budowanie swojej ścieżki kariery? Przede wszystkim warto być osobą elastyczną i otwartą na wiedzę. Należy też uważnie śledzić interesujący nas sektor rynku pracy. Warto też wyprzedzać trendy. Jeśli bowiem zauważymy, że jakaś dziedzina staje się coraz popularniejsza (np. rynek aplikacji mobilnych), dobrze jest zainteresować się tym tematem. Jeżeli będziemy dokształcać się samodzielnie, nawet czytając artykuły branżowe, współpracując czy odbywając praktyki w firmach, które też zauważyły potencjał na rynku, mamy szansę dołączyć do nielicznego grona specjalistów poszukiwanych na rynku pracy.

Praca (nie) na całe życie

Dziś chyba już nikt nie wierzy to, że będzie pracował całe życie w jednej firmie (no chyba, że jest jej właścicielem). Na rynku pracy liczy się więc przede wszystkim elastyczność, mobilność, kreatywność… Należy przy tym zwrócić uwagę, aby sukcesywnie budować swoją ścieżkę kariery. Warto też zadbać o budowę sieci kontaktów. Znajomości, które nabędziemy, pracując w aktualnie w interesującej nas branży, mogą zaowocować także w przyszłości.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?