REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zadbać o rozwój kariery?

Joanna Niemyjska
Rozwój kariery. /Fot. Fotolia
Rozwój kariery. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Planowanie swojej ścieżki zawodowej jest coraz trudniejsze. Wpływa na to dynamiczny rozwój nowych technologii, który zmienia też sytuację na rynku pracy.

Czy w dzisiejszych czasach możemy mówić w ogóle o budowaniu ścieżki kariery? Doradcy zawodowi zapewniają, że warto sensownie dobierać kroki w rozwoju naszej kariery, mając przy tym na uwadze zmieniające się nieustannie warunki pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy najlepiej zacząć?

Warto zacząć budować swoją ścieżkę kariery jeszcze w trakcie studiów. Można oczywiście podjąć odpowiednie działania wcześniej, jednak należy pamiętać, że nasze działania nie powinny negatywnie odbijać się na jakości zdobywanej przez nas wiedzy.

W trakcie studiów jest wiele możliwości zdobywania dodatkowego doświadczenia zawodowego. Przede wszystkim stwarza je już sama uczelnia. Warto angażować się w różnego rodzaju działania, jakie nam proponuje. Zwykle jest to możliwość zakładania specjalnych kół naukowych, prowadząc które nabywamy doświadczenie w szerszym zakresie, niż może się pierwotnie wydawać. Ponadto, jeżeli mamy takie możliwości, warto też uczestniczyć w konferencjach czy wspierać inicjatywy naszych wykładowców, którzy prowadzą różnego rodzaju działalność, np. społeczną, także poza uczelnią. Tego rodzaju działania mogą okazać się bezcenne dla rozwoju naszej kariery.

Zobacz także: Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Warto też uczestniczyć w różnego rodzaju praktykach czy stażach. Dzięki nim nabywamy doświadczenie na stanowiskach i w firmach, w których chcielibyśmy być w przyszłości zatrudnieni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele osób, aby zdobyć pieniądze na naukę i utrzymanie w obcym mieście, podejmuje w okresie studiów pracę. Warto już na tym etapie, przeszukując dostępne oferty, skupić się na tych, które będą choć trochę związane z naszym przyszłym życiem zawodowym. Dobrze jest więc zadać sobie pytania: „Jakie cechy dzięki tej pracy rozwinę? Jakie umiejętności nabędę, które ułatwią mi zdobycie wymarzonej pracy? Czy chciałabym mieć podobny charakter pracy w przyszłości?”. Wbrew pozorom, nawet praca kelnera może okazać się przydatna, jeżeli pracujemy w hotelu, przy obsłudze konferencji, a w przyszłości sami będziemy osobami odpowiedzialnymi za organizację imprez.

Aktywność popłaca!

Swoistego rodzaju błędem, a z pewnością niewykorzystaną okazją, jest pomijanie małych, niezbyt popularnych firm w poszukiwaniach wymarzonego miejsca praktyk. Zdarza się bowiem, że to właśnie te przedsiębiorstwa mogą więcej zaoferować praktykantom niż firmy, które są „na topie”, a więc pełno ich np. na miejskich billboardach. Wiele firm nie stać na ekspansywną politykę reklamową lub też nie podejmują jej z różnych względów. Mogą one posiadać jednak ogromny potencjał rozwojowy oraz zgrany zespół ludzi, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą.

Polecamy także serwis: Rekrutacja

Jak jeszcze można zadbać o budowanie swojej ścieżki kariery? Przede wszystkim warto być osobą elastyczną i otwartą na wiedzę. Należy też uważnie śledzić interesujący nas sektor rynku pracy. Warto też wyprzedzać trendy. Jeśli bowiem zauważymy, że jakaś dziedzina staje się coraz popularniejsza (np. rynek aplikacji mobilnych), dobrze jest zainteresować się tym tematem. Jeżeli będziemy dokształcać się samodzielnie, nawet czytając artykuły branżowe, współpracując czy odbywając praktyki w firmach, które też zauważyły potencjał na rynku, mamy szansę dołączyć do nielicznego grona specjalistów poszukiwanych na rynku pracy.

Praca (nie) na całe życie

Dziś chyba już nikt nie wierzy to, że będzie pracował całe życie w jednej firmie (no chyba, że jest jej właścicielem). Na rynku pracy liczy się więc przede wszystkim elastyczność, mobilność, kreatywność… Należy przy tym zwrócić uwagę, aby sukcesywnie budować swoją ścieżkę kariery. Warto też zadbać o budowę sieci kontaktów. Znajomości, które nabędziemy, pracując w aktualnie w interesującej nas branży, mogą zaowocować także w przyszłości.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA