Walka o godną płacę w krajach trzeciego świata
REKLAMA
Jedna z organizatorek akcji „Godna płaca, prawo człowieka” Joanna Szabuńko wyjaśnia, że pracownicy fabryk odzieżowych w krajach trzeciego świata potrzebują wsparcia w walce o swoje prawa. Według rozmówczyni IAR szacunki wskazują, że minimalna płaca, którą otrzymują najczęściej pracownicy fabryk pokrywa średnio 30 procent potrzeb, które wystarczyłyby na jedzenie, mieszkanie, edukację dzieci i opiekę zdrowotną.
REKLAMA
Zobacz również serwis: Ochrona wynagrodzenia
Organizacja, jak informuje jej koordynatorka Maria Huma, prowadzi działania między innymi w Bangladeszu, na Srilance, w Indiach, Chinach czy w Kambodży. Tam wśród pracowników i producentów prowadzone są szkolenia z zakresu prawa pracy i bezpieczeństwa na miejscu pracy. Akcja odbywa się w 15 krajach Europy w tym w Polsce. Według szacunków organizacji Clean Clothes około 15 mln osób pracuje w przemyśle odzieżowym w Azji. Z ceny sklepowej ubrania do pracowników trafia zwykle około 1 do 2 procent.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Organizatorzy planowali na jutro happeningi przed sklepami sieci LPP. Firma na początku tygodnia zdecydowała się przystąpić do porozumienia o bezpieczeństwie w bangladeskich fabrykach. 24 października mija pół roku od zawalenia się fabryki odzieżowej w Bangladeszu. W katastrofie tej zginęło ponad 1 tysiąc osób.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat