REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Grad-Kowalska Agnieszka
Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?. /Fot. Fotolia
Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Media społecznościowe zdają się być aktualnie dominującym źródłem informacji, a poprzez ciągły rozwój, przyciągają coraz szersza rzeszę użytkowników. Jak wykorzystać potencjał społecznościowy w prowadzeniu działalności? Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Problem:

Autopromocja

Zastanawiamy się w naszej firmie nad wprowadzeniem mediów społecznościowych. Jeśli się na to zdecydujemy, to będzie dopiero pierwszy nasz krok w tym obszarze komunikacji. Słyszałem o tym, że niektóre firmy decydują się na przekształcenie stron internetowych firm lub swoich intranetów w portale społecznościowe. Czy to dobre rozwiązanie? Jak wykorzystać potencjał społecznościowy w prowadzeniu działalności?

Rozwiązanie:

Portale społecznościowe stały się standardowymi narzędziami pracy i dobrym źródłem wiedzy dla działów HR w procesie rekrutacji w Polsce i na świecie. Na Zachodzie widoczne są nowe trendy. Organizacje, widząc zaangażowanie i zapał, szczególnie młodszego pokolenia, do interakcji w mediach społecznościowych próbują przekształcić te zainteresowania w wartość dodaną dla firmy – poprawę komunikacji wewnętrznej, utrzymanie najlepszych pracowników, wymianę informacji z klientami czy promocję brandu. Stąd też jest coraz więcej przypadków transformacji stron internetowych oraz intranetów w portale społecznościowe. Portale firmowe i intranety przestają być statyczną bazą wiedzy, gdzie możliwe jest tylko bierne przeglądanie informacji według ustalonych na sztywno ścieżek. Pracownicy, jak również partnerzy biznesowi i klienci, mogą wymieniać się wiedzą, spostrzeżeniami, a także podyskutować na forum czy tematycznych chatach. Coraz częściej są one także ważnym elementem programów motywowania i szkolenia pracowników. 

Polecamy serwis: Motywowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla najmłodszego pokolenia pracowników i osób wchodzących na rynek pracy media społecznościowe i komunikacja za ich pośrednictwem jest czymś całkowicie naturalnym. To znak czasu. Jednocześnie to wielkie wyzwanie dla kadry zarządzającej firmy. Angażowanie się na zewnętrznych mediach społecznościowych związane jest z ryzykiem upublicznienia przez pracowników poufnych informacji o firmie, ujawniania tajemnicy handlowej lub po prostu rozpowszechniania niekorzystnych opinii, szkodzących wizerunkowi firmy. Przenoszenie życia korporacyjnego do sieci może być niezwykle ryzykowne, dlatego nie jest niczym zaskakującym, że wiele firm unika przesadnej aktywności w publicznych mediach społecznościowych. Jak zatem z tym wyzwaniem radzą sobie firmy chcące podążać za trendami rynkowymi?

W gorącej atmosferze konkurencyjności, jaka panuje w krajach zachodnich, organizacje zauważyły, że mogą uzyskać realne korzyści dzięki przekształceniu sposobu prowadzenia swojego biznesu i wkraczaniu w biznes społecznościowy, wdrażając u siebie oprogramowania społecznościowe (social software).

Ręka na pulsie

Niewątpliwą zaletą przeniesienia aktywności z publicznych portali społecznościowych do zarządzanych przez daną organizację jest możliwość panowania nad informacjami zamieszczanymi w sieci. Firmy nie mają wpływu na to, co jest zamieszczane na ich temat na publicznych portalach społecznościowych. Często nawet upływa wiele czasu, zanim informacja o negatywnym komentarzu do nich dotrze. Dotyczy to zarówno opinii o kontraktach biznesowych, jak również wrażeń wymienianych pomiędzy pracownikami dotyczących atmosfery i warunków pracy w danej firmie.

Umożliwiając pracownikom oraz partnerom biznesowym wypowiadanie się na własnym portalu społecznościowym, firmy, z jednej strony, mają wpływ na to, jakie informacje wydostają się na zewnątrz – część informacji dostępna jest dopiero po zalogowaniu loginem oraz hasłem, a z drugiej, mają możliwość szybkiej reakcji i wyjaśnienia kontrowersyjnej sprawy. Dzięki narzędziom analitycznym dostępnym przy tego typu oprogramowaniu umożliwiającym ciągły monitoring mają także bieżącą informację o wizerunku firmy zarówno w oczach pracowników, jak i klientów. 

Zobacz także: Jak zarządzać nowo przejętym zespołem

Poprawa wydajności

Korzyści z posiadania społecznościowego portalu są ogromne i wielowymiarowe. Prawdopodobnie najważniejsza z perspektywy biznesowej korzyść to poprawa wydajności pracy w skali całej firmy, widoczna tym bardziej, im bardziej rozbudowane są jej struktury, im więcej oddziałów, lokalizacji i kontynentów, na których firma prowadzi działalność. Wiąże się to z nowym sposobem komunikacji: dostęp do zasobów firmy oznacza nie tylko dostępność do poszukiwanych plików przez 24 godziny na dobę z komputera, tabletu i telefonu, lecz także szybki dostęp do poszukiwanego eksperta i możliwość bezpośredniego z nim kontaktu – np. mimo różnych stref czasowych.

Kolejną cechą intranetu społecznościowego, która poprawia wydajność pracy i procesów biznesowych, jest nieograniczona możliwość tworzenia grup roboczych i zespołów eksperckich. Zapewnia ona szybką wymianę informacji w grupie i bezpośrednią interakcję niezależnie od miejsc pracy członków grupy. Jest to szczególnie przydatne w organizacjach, które przyjęły projektową kulturę pracy. Komunikacja pomiędzy członkami grupy, a także innymi grupami, czy nawet zarządem, staje się bardziej bezpośrednia. W ten sposób tradycyjny, kaskadowy system komunikacji lub delegowania zadań można w łatwy sposób pominąć, docierając do wszystkich pracowników firmy jednocześnie lub szybko, tworząc własną społeczność, do której chcemy dotrzeć z komunikatem lub zadaniem do wykonania. Portal społecznościowy daje też możliwość szybkiego zgłaszania problemów i uzyskanie informacji zwrotnej przez pracowników.

Narzędzie szkoleniowe i dzielenie się wiedzą

Intranet w stylu społecznościowym to doskonałe narzędzie szkoleniowe i platforma do dzielenia się wiedzą. Pliki, zakładki, blogi, wiki i społeczności to tylko niektóre narzędzia wymiany wiedzy i efektów codziennej pracy, które są dostępne w oprogramowaniu. Nie sposób pominąć nieograniczonych wręcz możliwości zastosowania rywalizacji jako narzędzia szkoleniowego, motywującego pracowników, a nawet narzędzia, które służy doskonaleniu produktów i usług poprzez wymianę informacji i burzę mózgów.

To także doskonały sposób na obniżenie kosztów szkolenia pracowników. Pracownicy doceniają elastyczność w kontaktach poza strukturą organizacyjną, którą udostępniają rozwiązania społecznościowe i technologie mobilne. Materiały, szkolenia elektroniczne czy filmy umieszczane on-line są dostępne w dowolnych godzinach i z dowolnych urządzeń mobilnych. Społeczności pozwalają na zakładanie wirtualnych klas, gdzie uczący się mają możliwość nie tylko kontaktu z trenerem, lecz także dyskusji i wspólnego zdobywania wiedzy z innymi uczestnikami. Mogą też samodzielnie zamieszczać materiały edukacyjne do wykorzystania przez innych uczących się. Przydatność materiałów może być oceniana przez inne osoby – za pomocą ikonek „lubię to” lub komentowana i uzupełniana. To motywuje to działania i sprzyja łatwiejszemu i ciekawszemu procesowi przyswajania wiedzy. '

Polecamy również: Jak budować zaangażowanie menedżerów w rozwój ich pracowników?

Społeczności w organizacyjnym internecie to nie tylko twarde biznesowe wskaźniki. To również większe poczucie innowacyjności danej organizacji, większy poziom zaangażowania pracowników wszystkich szczebli, większy poziom poczucia wpływu na to, co się dzieje w firmie. To możliwość przeprowadzania nieograniczonej liczby konsultacji z pracownikami, zarówno w sprawach administracyjno-organizacyjnych, jak i tych najbardziej istotnych z punktu widzenia strategii firmy, czyli np. przy współtworzeniu misji i wizji firmy. To wszystko finalnie przekłada się na lepszą motywację pracowników i większy poziom satysfakcji z pracy, a w rezultacie na obniżenie kosztów.

Podsumowując, social software to nic innego jak przeniesienie do struktur firmowych modelu komunikacji znanego z internetu – bezpośredniego, niezhierarchizowanego, demokratycznego modelu, który dla najmłodszego pokolenia pracowników, generacji Y, jest najbardziej oczywisty i naturalny. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, że oprogramowanie social software w firmach za kilka lat stanie się czymś tak powszechnym jak dziś e-mail.

Ważne!

Dzięki wykorzystaniu narzędzi pracy grupowej, mediów społecznościowych i właściwych praktyk włączających do stałego dialogu pracowników, klientów i partnerów, organizacja może bardziej efektywnie wykorzystywać zasoby, kompetencje i wiedzę w procesach biznesowych i przekraczać tradycyjne ramy organizacyjne.

Ważne!

Nawet jeśli nie wiadomo, kto może posiadać wiedzę na dany temat, za pomocą różnych narzędzi analitycznych w portalach można wyszukać osoby poprzez hasła klucze, dzięki czemu stworzenie sieci lub społeczności osób, które w przeszłości zajmowały się danym zagadnieniem, i skontaktowanie się z nimi zajmuje kilka minut. Pozwala to wyeliminować czas stracony na szukanie zaginionych plików albo wyważanie otwartych drzwi, czyli rozwiązywanie problemu, który ktoś w naszej firmie już kiedyś rozwiązał. Pozwala to także zachować wiedzę mimo migracji pracowników.

Plusy portali społecznościowych w obszarze HRM, sprzedaży i PR-u 

Zobacz serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Korzyści wewnątrzfirmowe (HR/PR wewnętrzny):

 • poprawa komunikacji,
 • zmniejszenie kosztów rozmów telefonicznych, delegacji itp.,
 • lepszy dostęp do informacji,
 • nowoczesne, mobilne miejsce pracy grupowej,
 • narzędzie koordynacji rozproszonych zespołów projektowych,
 • lepszy wizerunek firmy – firma widziana jako bardziej nowoczesna,
 • wymiana i dzielenie się wiedzą – zmiana kultury,
 • integracja pozioma i pionowa pracowników,
 • nowoczesne narzędzia szkoleniowe – poprawa wydajności szkoleń przy jednoczesnym zmniejszeniu ich kosztów,
 • efektywniejsze wykorzystanie potencjału pracowników,
 • wyselekcjonowanie najlepszych pracowników,
 • budowanie bazy wiedzy, przejmowanie wiedzy od pracowników – wiedza nie jest tracona w momencie odejścia danego pracownika z organizacji.

Korzyści w kontaktach z partnerami i klientami:

 • możliwość organizacji akcji promocyjnych,
 • zwiększenie przychodów firmy poprzez nawiązanie bezpośredniego kontaktu z klientami/partnerami,
 • zmniejszenie czasu i kosztów zmian w stronach internetowych firmy,
 • poprawa wizerunku firmy,
 • nowoczesne narzędzie marketingu i PR,
 • możliwość organizacji akcji promocyjnych,
 • zmniejszenie czasu i kosztów zmian w stronach internetowych firmy,
 • dostęp on-line do specjalistów dla klientów i partnerów,
 • nawiązanie bezpośredniego kontaktu z klientami/partnerami,
 • poznanie bieżących potrzeb i opinii klientów/partnerów.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

agnieszka.grad@pentegy.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA