Polacy boją się utraty pracy
REKLAMA
36 procent polskich respondentów odczuwa duże lub umiarkowane ryzyko utraty pracy w nadchodzącym półroczu. Jest to najwyższe wskazanie w ponad 3-letniej historii badania.
Najbardziej obawiają się osoby młode - w wieku 25-34 lata oraz w wieku 18-24 lata. Najmniejsze ryzyko utraty pracy odczuwają pracownicy w wieku 35-44 lat. Obawy o stabilność zatrudnienia znajdują przełożenie w otwartości na zmianę pracy. Zajmujemy pod tym względem pierwsze miejsce w Europie.
REKLAMA
Zobacz również: Polacy mniej boją się o utratę pracy
Z badania wynika poza tym, że w ciągu ostatniego półrocza niemal co czwarty badany zmienił zatrudnienie. Średnia dla krajów europejskich wynosiła 17 procent.
Traci na sile wysokie do niedawna przekonanie Polaków o możliwości znalezienia nowej pracy. W grupie osób, które ukończyły 45 rok życia rzadziej niż co 2 zakłada, że mógłby znaleźć porównywalne do obecnego zajęcie. Mniejszymi optymistkami pod tym względem są kobiety, których oceny były o 10 punktów niższe niż mężczyzn.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Tymczasem oczekiwania pracodawców rosną - szczególnie jeśli chodzi o umiejętności posługiwania się mediami elektronicznymi oraz umiejętności interpersonalne.
Monitor rynku pracy to kwartalne badanie ankietowe przeprowadzane w 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Sondaż realizowano od 17 sierpnia do 5 września. Z Polski wzięło w nim udział 405 osób, w całym badaniu blisko 14 tysiecy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat