REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renty, Odprawa emerytalna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wypłacać odprawę emerytalną przy zwolnieniu grupowym

W czerwcu 2009 r. wypowiedziałem jednemu z moich pracowników umowę o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Pracownik ten ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik przyszedł do mnie z pytaniem, czy wypłacę mu odprawę emerytalną, bo będzie się starał w ZUS o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, i odprawę z tytułu zwolnień grupowych. Moim zdaniem nie muszę wypłacać ani jednej, ani drugiej odprawy, przecież świadczenie przedemerytalne to nie emerytura, zwolnień grupowych też nie przeprowadzałem, zwolniłem tylko tego jednego pracownika. Kto ma rację, ja czy pracownik?

Wniosek o świadczenia polskie i amerykańskie

Wniosek o emeryturę lub rentę zgłoszony w instytucji ubezpieczeniowej jednego państwa – strony umowy uruchamia postępowanie o przyznanie odpowiednich świadczeń w instytucji ubezpieczeniowej drugiego państwa – strony umowy.

Dorabianie na emeryturze pomostowej

Spełniam warunki do nabycia prawa do emerytury pomostowej, mimo to nadal chciałbym pracować. Czy jest możliwe pobieranie tego świadczenia i zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku?

Wypłata odprawy emerytalnej przy zwolnieniu grupowym

W maju 2009 r. wypowiedziałem jednemu z moich pracowników umowę o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Pracownik ten ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik przyszedł do mnie z pytaniem, czy wypłacę mu odprawę emerytalną, bo będzie się starał w ZUS o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, i odprawę z tytułu zwolnień grupowych. Moim zdaniem nie muszę wypłacać ani jednej, ani drugiej odprawy, przecież świadczenie przedemerytalne to nie emerytura, zwolnień grupowych też nie przeprowadzałem, zwolniłem tylko tego jednego pracownika. Kto ma rację, ja czy pracownik?

Polsko - Amerykańska umowa o zabezpieczeniu społecznym

Zakres przedmiotowy polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym odnosi się do emerytur i rent. Umowa nie obejmuje swoim zasięgiem świadczeń krótkoterminowych, czyli np. zasiłków z tytułu choroby.

Czy przedsiębiorcy pobierającemu rentę rodzinną przysługuje zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i od 2 marca 2009 r. nieprzerwanie jestem na zasiłku chorobowym. 10 kwietnia 2009 r. złożyłam w ZUS wniosek o rentę rodzinną po mężu, którą do tej pory pobierała córka. Utraciła do niej prawo, ponieważ w kwietniu 2009 r. skończyła studia. Jako wdowa mam prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli w ciągu 5 lat od zaprzestania pobierania renty przez dziecko będę niezdolna do pracy. Czy po uzyskaniu prawa do renty będę miała prawo do zasiłku chorobowego?

Wypłata odprawy emerytalnej

Od 8 stycznia 2009 r. po zmianie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracodawcy mogą równocześnie wypłacać pracownikom emeryturę i wynagrodzenie bez rozwiązywania z nimi umowy o pracę.

Czy inwalida wojenny, który mieszka w Unii Europejskiej, ma prawo do renty wypłacanej przez ZUS

Mój dziadek mieszka na stałe w Holandii. W latach 90. ubiegał się w ZUS o rentę dla inwalidy wojennego. Ma orzeczenie, że jego inwalidztwo ma związek z działalnością partyzancką w czasie II wojny światowej, jednak ZUS odmówił mu renty ze względu na to, że nie mieszka w Polsce. Była to jedyna przyczyna odmowy. Uważaliśmy, że decyzja ZUS jest niesłuszna, jednak dziadek nie odwołał się do sądu. Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 29 maja 2008 r. ma w jego przypadku zastosowanie? Czy teraz dziadek może ponownie wystąpić o wypłatę renty?

Odprawa emerytalna przy świadczeniu przedemerytalnym

Czy pracownikowi, który otrzymał odprawę emerytalną w związku z przejściem na świadczenie przedemerytalne, przysługuje ponownie odprawa emerytalna w związku z przejściem na emeryturę?

Odprawy dla nauczycieli

Karta Nauczyciela przewiduje wypłacenie rekompensat nauczycielom, którzy rozstają się z dotychczasowym pracodawcą. Świadczeniami tymi są odprawy.

Ile odpraw wypłacić pracownikowi zwalnianemu w związku ze zwolnieniami grupowymi i przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę

W ramach reorganizacji w zakładzie pracy są przeprowadzane zwolnienia grupowe. Do zwolnienia wytypowaliśmy m.in. dwóch pracowników, którzy spełniają warunki do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury. Czy tym pracownikom przysługuje odprawa emerytalna? Jeśli tak, to czy w tej sytuacji należy im wypłacić dwie odprawy - emerytalną i z tytułu zwolnień grupowych?

Kiedy ZUS do podstawy wymiaru przyjmie minimalne wynagrodzenie za pracę

Były pracownik naszej firmy kończy w marcu wiek emerytalny 65 lat. Zwrócił się do nas o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu Rp-7. Pracował w naszym zakładzie od 1993 r. do 1998 r., z czego w latach 1993-1994 i 1998 r. świadczył pracę na 1/4 etatu i osiągał zarobki niższe od obowiązującego ówcześnie minimalnego wynagrodzenia. W pozostałym okresie pracował na pełny etat. Wystawiliśmy zaświadczenie o zarobkach jedynie za okres od 1993 r. do 1996 r., gdyż dokumentacja płacowa za lata 1997-1998 uległa zniszczeniu wskutek pożaru. Czy ZUS uwzględni wynagrodzenie minimalne w latach 1997-1998? Czy za lata 1993-1994 ZUS podwyższy wynagrodzenie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

Jakie są, w zakresie emerytur i rent, skutki umowy między Polską a USA o zabezpieczeniu społecznym

Od 1 marca 2009 r. obowiązuje umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym. Umowa reguluje sytuację osób, które ubiegają się o emeryturę lub rentę i podlegały ubezpieczeniom społecznym w obu krajach.

Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

W 1992 r. ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru świadczenia była ustalona z 3 kolejnych lat kalendarzowych (1987-1989). W maju 2008 r. ukończyłem 65 lat i ZUS z urzędu zamienił mi rentę na emeryturę. Do obliczenia emerytury z urzędu ZUS przyjął podstawę wymiaru renty. Po otrzymaniu decyzji z ZUS przedstawiłem zarobki z lat 1980-1990. Nigdzie nie mogę odnaleźć dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych przeze mnie zarobków w latach 1971-1979. Na tej podstawie ZUS do ustalenia wysokości podstawy wymiaru emerytury przyjął zarobki z 20 lat kalendarzowych. Za część tych lat ZUS przyjął wynagrodzenie zerowe. Dlaczego ZUS nie ustalił podstawy wymiaru emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających przed przyznaniem renty, tj. z okresu 1980-1989? Do wniosku dołączyłem oświadczenie kolegi, który pracował ze mną w tym okresie na takim samym stanowisku pracy. Nie chcę, aby ZUS przyjął wynagrodzenie minimalne, bo uważam że zostanę skrzywdzony. W tym okresie zarabiałem znacznie więcej niż minimum.

Czy musi istnieć związek między śmiercią rencisty a chorobą zawodową, aby uzyskać prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego

Prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego po zmarłym renciście może przysługiwać tylko w przypadku, gdy zostanie wykazane, że choroba zawodowa była co najmniej współprzyczyną zgonu (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 2009 r., II UK 249/08).

Czy pracownik zatrudniony u dwóch pracodawców może nabyć dwie odprawy emerytalne

Pracownica pracuje w naszej firmie na 1/2 etatu i na 3/4 etatu u innego pracodawcy. Pracę tę rozpoczęła jeszcze przed podjęciem pracy w naszej firmie. Wkrótce przechodzi na emeryturę. Czy pracownicy zatrudnionej w dwóch firmach należy wypłacić odprawę emerytalną z tytułu każdego stosunku pracy? Jeśli tak, to czy w świadectwie pracy należy zamieścić zapis, że pracownicy wypłacono odprawę emerytalną?

Jakie są zasady wypłaty odprawy emerytalnej po zmianie ustawy emerytalnej

Od 8 stycznia 2009 r. pracownicy mogą jednocześnie otrzymywać emeryturę i pensję od pracodawcy, bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. W związku z tym powstały wątpliwości, czy takim pracownikom przysługuje odprawa emerytalna.

Przy jakiej kwocie przychodu studenta ZUS zawiesi mu wypłatę renty socjalnej

Od 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy umowę zlecenia ze studentem, który jest uprawniony do renty socjalnej. Jest on równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu w innej firmie i miesięcznie otrzymuje 320 zł. Jaką kwotę wynagrodzenia ze zlecenia może osiągnąć, aby ZUS nie zawiesił wypłaty renty socjalnej? Czy wynagrodzenie wypłacone za styczeń 2009 r. w lutym 2009 r. będzie rzutować na zawieszenie renty w styczniu czy w lutym?

Kiedy pracodawca powinien uwzględnić odprawę emerytalną w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia

Jeden z pracowników odchodzi w lutym z firmy w związku z przejściem na emeryturę. Zgodnie z obowiązującym w naszej firmie regulaminem wynagradzania przysługuje mu odprawa emerytalna w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia, a więc wyższa niż ta, którą przewiduje Kodeks pracy. Czy od kwoty nadwyżki ponad kwotę odprawy emerytalnej wynikającą z przepisów Kodeksu pracy powinniśmy opłacić składki?

Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Nasz pracownik w lutym 2009 r. złożył wniosek o emeryturę, mimo że kontynuuje zatrudnienie i nadal zamierza pracować. Ma 61 lat i do końca grudnia 2008 r. miał udokumentowane ponad 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 35 lat na podstawie umowy o pracę. Czy ZUS zawiesi pracownikowi prawo do emerytury w związku z tym, że nie rozwiązał umowy o pracę? Czy jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę w terminie późniejszym, będziemy mogli wypłacić mu odprawę emerytalną?

Czy mam prawo do dwóch odpraw?

Pracuje u dwóch pracodawców. Osiągnąłem wiek emerytalny i chce przejść na emeryturę. Czy otrzymam odprawy od obydwu pracodawców? 

Czy odprawa emerytalno- rentowa jest świadczeniem jednorazowym?

Pracownik, który już raz uzyskał prawo do odprawy emerytalnej lub rentowej nie może ponownie nabyć do niej prawa w związku z ponownym zatrudnieniem. Oznacza to, że odprawa emerytalno – rentowa jest świadczeniem jednorazowym. 

Jak ZUS ustali wysokość renty rodzinnej

Kompletuję wniosek o rentę rodzinną po naszym zmarłym pracowniku. Pracownik pozostawił dwoje małoletnich dzieci i wdowę. Wszyscy są uprawnieni do renty rodzinnej (dzieci, bliźnięta mają 17 lat i uczą się, wdowa ma ukończone 50 lat). Ponadto wdowa pracuje. Co dla uprawnionych członków rodziny jest bardziej korzystne? Jak ZUS oblicza rentę rodzinną? Czy wysokość tej renty będzie inna, jeśli do świadczenia upoważniona będzie tylko wdowa, a może ZUS obliczy świadczenie korzystniej, gdy świadczenie będzie pobierało również dwoje dzieci?

Jak prawo do emerytury lub renty wpływa na obowiązek ubezpieczeń?

Sposób podlegania ubezpieczeniom społecznym osób posiadających prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może się różnić w niektórych przypadkach od obowiązku ubezpieczenia osób nie mających takiego prawa.

Przejście z renty na emeryturę

ZUS z urzędu przyznaje emeryturę zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny.

Wliczanie okresów zatrudnienia do okresów mających wpływ na wysokość odprawy emerytalnej

Jesteśmy pracownikami Zarządu Dróg i Komunikacji, którzy w wyniku reorganizacji zostali zmuszeni do przejścia na emeryturę. Mamy więc prawo do odprawy emerytalnej. Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od lat pracy. Powstaje jednak pytanie, czy do okresu zatrudnienia mającego wpływ na wysokość odprawy emerytalnej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia czy wyłącznie staż pracy u danego pracodawcy?

W jakiej wysokości odprawa?

Spełniam wszystkie warunki wymagane do przejścia na emeryturę. Swoje już w życiu przepracowałem. Na jaką odprawę mogę liczyć. Ile dostanę na odchodne od pracodawcy?  

Na jakich zasadach wypłaca się odprawę emerytalno-rentową

Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa emerytalno-rentowa w przypadku, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Pracownik, który otrzymał taką odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Czy firma powinna zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny osoby uprawnionej do renty

Zatrudniamy pracownicę, która jest uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Mąż pracownicy jest osobą bezrobotną i właśnie stracił prawo do zasiłku. Czy pracownica powinna zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego w naszej firmie, czy przy swojej rencie?

Odprawa emerytalna od dwóch pracodawców

Nasz pracownik jest zatrudniony równocześnie w dwóch zakładach pracy, w naszej gminnej bibliotece na 1/2 etatu i w gimnazjum jako nauczyciel w pełnym wymiarze. Od 1 września pracownik przechodzi na emeryturę nauczycielską - bez względu na wiek. Równocześnie poinformował nas, że chce rozwiązać umowę o pracę z biblioteką. W związku z rozwiązaniem umowy z gimnazjum pracownik otrzyma odprawę emerytalną z Karty Nauczyciela. Spełnia tam wymagane kryteria. Czy drugi zakład pracy - biblioteka może wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Moim zdaniem pracownik nie nabył u nas prawa do odprawy emerytalnej. Pracownik nie ma prawa do emerytury w związku z zatrudnieniem w naszym zakładzie, bo ma dopiero 58 lat.

Czy zarobki osiągane w czasie trwania sprawy w sądzie o przyznanie renty mają wpływ na jej wypłatę

Jeżeli osoba osiągała zarobki w okresie trwania postępowania przed sądem o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, to po przyznaniu renta powinna być rozliczona z uwzględnieniem przychodów za okres od dnia uprawomocnienia się wyroku przyznającego rentę (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II UZP 2/08).

Czy osoba, która nadal pracuje, ma prawo do renty rodzinnej

Zmarł mąż naszej 47-letniej pracownicy, który przez 10 lat był pracownikiem innej firmy. Na wychowaniu pracownicy pozostała córka w wieku 15 lat, która nadal się uczy. Czy pracownica ma prawo do renty po zmarłym mężu? Czy jeśli otrzyma na siebie rentę rodzinną, będzie mogła nadal pracować?

Świadczenie przedemerytalne a odprawa emerytalna

Pracownik przeszedł na świadczenie przedemerytalne. Nie otrzymał wówczas odprawy emerytalnej. Obecnie uzyskał prawo do emerytury. Czy powinniśmy wypłacić mu odprawę emerytalną?

Czy każda osoba ubiegająca się o rentę musi mieć 5-letni staż w okresie ostatnich 10 lat

Zatrudniony przez nas 29-letni pracownik zachorował. Przepracował w naszym zakładzie 3 lata po ukończeniu studiów. Choroba nie pozwala mu na powrót do pracy. Czy pracownik może starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie ma 5 lat pracy w ostatnim dziesięcioleciu?

Czy pracownik, którego zakład pracy ponownie zatrudni po przejściu na emeryturę, może zrzec się odprawy emerytalnej

Nasz pracownik przechodzi na emeryturę. Niebawem zatrudnimy go ponownie, ale tylko na 1/2 etatu. Pracownik poinformował nas, że w związku z tym, że będzie dalej u nas pracował, chce się zrzec odprawy emerytalnej. Czy jeżeli odbierzemy od pracownika takie oświadczenie na piśmie, to możemy niewypłacać mu odprawy?

Czy ukończenie 25 lat pozbawia prawa do renty rodzinnej

Zatrudniamy studenta 3. roku na podstawie umowy zlecenia. Zaczął już sesję egzaminacyjną i wszystkie egzaminy zaliczy do końca czerwca, a od października rozpocznie 4., ostatni rok studiów. Od 1998 r. ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Student - zleceniobiorca ukończy w sierpniu 25 lat. Czy ZUS wstrzyma mu prawo do renty rodzinnej od 1 października 2008 r., tj. od początku ostatniego roku studiów? Do jakiej daty zleceniobiorcy przysługuje prawo do renty?

Uzależnienie prawa do renty rodzinnej od terminu śmierci ubezpieczonego

Artykuł 57 ust. 1 w zw. z art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) jest zgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 marca 2008 r., sygn. SK 58/06).

Na jakich zasadach wypłaca się odprawę emerytalno-rentową

Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa emerytalno-rentowa w przypadku, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Pracownik, który otrzymał taką odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Jak ZUS ustali podstawę wymiaru renty przyznanej ponownie po 5 latach przerwy

W okresie od czerwca 1995 r. do czerwca 2002 r. pobierałem rentę z tytułu niezdolności do pracy. Następnie prowadziłem działalność gospodarczą. Obecnie choruję na nowotwór złośliwy i w marcu 2008 r. skończy mi się 182 dni zasiłku chorobowego. Jak ZUS obliczy mi rentę, jeżeli w okresie 20 lat wstecz, tj. do 1987 r. nie mam kolejnych 10 lat pracy? Mogę udowodnić zarobki z 10 kolejnych lat, ale do 1982 r. Wybranie 20 różnych lat jest dla mnie niekorzystne, bo część zakładów pracy nie ma wszystkich dokumentów i wskazane zarobki z tych okresów nie są pełne (np. zaświadczenia są wystawiane na podstawie akt osobowych, więc uwzględniają tylko płacę zasadniczą bez podania kwoty premii regulaminowej lub uznaniowej). Czy ZUS może brać pod uwagę moje zarobki z 10 kolejnych lat, np. 1984-1994? Liczenie brakujących lat jako 0% jest dla mnie krzywdzące.

Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu

W 2007 r. złożyłem w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik, a następnie komisja lekarska ZUS uznały mnie za zdolnego do pracy. ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do renty. Odwołałem się do sądu. W styczniu 2008 r. sąd wydał wyrok, w którym stwierdził, że jestem częściowo niezdolny do pracy i mam prawo do renty od dnia złożenia wniosku w styczniu 2007 r. do końca 2009 r. Czy po uprawomocnieniu się tego wyroku będę mógł również domagać się od ZUS wypłaty odsetek za zaległe świadczenia?

Orzeczenia sądu ubezpieczeń społecznych

Sąd ocenia legalność decyzji ZUS z uwzględnieniem stanu faktycznego i prawnego istniejącego w chwili jej wydania.

Zatrudnienie w szczególnych warunkach

Ustalanie okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na podstawie art. 32 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodne z Konstytucją RP.

Kadra kierownicza w orzeczeniach SN

• odprawa rentowa z układu zbiorowego pracy• nagroda jubileuszowa z układu zbiorowego pracy• odprawa emerytalna a ustawa kominowa• wynagradzanie kierowników za nadgodzinyStosunek pracy pracowników należących do kadry kierowniczej budzi wiele kontrowersji, które niejednokrotnie musiał rozstrzygać Sąd Najwyższy. Dlatego warto zwrócić uwagę na najistotniejsze orzeczenia sądowe dotyczące tej grupy pracowników.

Wypłata odprawy emerytalnej

Jeden z naszych pracowników przechodzi na emeryturę (odchodzi za porozumieniem stron). W jakim terminie powinniśmy wypłacić mu odprawę emerytalną - w terminie rozwiązania umowy czy dopiero w momencie, gdy udokumentuje nam przyznanie emerytury przez ZUS?

Czy przychód z tytułu umowy o dzieło wpływa na zawieszenie renty socjalnej?

Chcemy zawrzeć umowę o dzieło na tłumaczenie tekstów z języka fińskiego z osobą, która ma prawo do renty socjalnej. Podpisanie umowy osoba ta uzależniła od tego, czy nadal będzie miała prawo do renty socjalnej. Od wynagrodzenia z umowy o dzieło nie będą odprowadzane żadne składki do ZUS, tylko podatek od osób fizycznych. Czy o zawarciu tej umowy trzeba informować ZUS? Czy otrzymane wynagrodzenie może mieć wpływ na rentę socjalną? Umowa zostanie zawarta na określony czas, jednak wynagrodzenie wypłacimy dopiero po otrzymaniu tłumaczenia.

Czy przychód z tytułu umowy o dzieło wpływa na zawieszenie renty socjalnej

Chcemy zawrzeć umowę o dzieło na tłumaczenie tekstów z języka fińskiego z osobą, która ma prawo do renty socjalnej. Podpisanie umowy osoba ta uzależniła od tego, czy nadal będzie miała prawo do renty socjalnej. Od wynagrodzenia z umowy o dzieło nie będą odprowadzane żadne składki do ZUS, tylko podatek od osób fizycznych. Czy o zawarciu tej umowy trzeba informować ZUS? Czy otrzymane wynagrodzenie może mieć wpływ na rentę socjalną? Umowa zostanie zawarta na określony czas, jednak wynagrodzenie wypłacimy dopiero po otrzymaniu tłumaczenia.

Regulamin wynagradzania

Regulamin wynagradzania w naszym zakładzie przewiduje wypłatę odprawy emerytalno-rentowej w wysokości pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy uregulowanie to ma moc obowiązującą, skoro część pracowników na mocy Kodeksu pracy ma prawo do wyższej odprawy?

Dwie odprawy

Pracownikowi odchodzącemu na emeryturę w ramach zwolnień grupowych należy się zarówno odprawa emerytalna, jak i odprawa z tytułu zwolnień grupowych. Dla pracodawcy oznacza to, że taki pracownik może otrzymać nawet 4-miesięczne wynagrodzenie.

Dwie odprawy

Pracownikowi odchodzącemu na emeryturę w ramach zwolnień grupowych należy się zarówno odprawa emerytalna, jak i odprawa z tytułu zwolnień grupowych. Dla pracodawcy oznacza to, że taki pracownik może otrzymać nawet 4-miesięczne wynagrodzenie.

Ubezpieczenie przedsiębiorcy na rencie

Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, które wykonują działalność gospodarczą, od 1 stycznia 2008 r. zostały objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi.

REKLAMA