Jakie są zasady wypłaty odprawy emerytalnej po zmianie ustawy emerytalnej
REKLAMA
Dotychczas ZUS zawieszał wypłatę świadczenia emerytowi niezależnie od tego, ile emeryt zarabiał, jeżeli przechodząc na emeryturę kontynuował zatrudnienie u swojego pracodawcy. Po zmianie przepisów pracownicy mogą ubiegać się w ZUS o emeryturę, mimo że pracują i nie rozwiązali umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Jeśli ZUS im ją przyzna, będą ją otrzymywali równolegle z pensją. W takiej sytuacji prawnicy nie są jednomyślni, czy odprawa emerytalna przysługuje pracującym emerytom. Natomiast jeśli przysługuje, to kiedy - czy w dniu nabycia prawa do emerytury, czy w dniu rozwiązania umowy o pracę po nabyciu prawa do emerytury.
Pracodawca ma obowiązek wypłacenia odprawy pieniężnej pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Odprawa ta przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia (art. 921 Kodeksu pracy).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat