Czy odprawa emerytalno- rentowa jest świadczeniem jednorazowym?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik nie otrzyma drugi raz odprawy emerytalno–rentowej, jeśli już w swoim życiu odebrał taką odprawę. Nie należy jednak mylić sytuacji. Zdarza się niekiedy, że pracodawca błędnie interpretując przepisy prawa wypłaca pracownikowi odprawę, mimo że nie miał do tego prawo. W takiej sytuacji pracownik ma nadal prawo do odprawy emerytalnej czy rentowej.
REKLAMA
Wcześniej wypłacona odprawa była odprawą wypłaconą wbrew przepisom prawo.
Pracownik zatrudniony w kilku zakładach pracy ma prawo do odprawy emerytalno – rentowej u każdego zatrudnionego pracodawcy. Pod warunkiem, że spełnia warunki do uzyskania odprawy.
Pracownikowi pracującemu w więcej niż jednym zakładzie pracy przysługuje odprawa w każdym z tych zakładów.
Zobacz: Kto otrzyma odprawę w związku ze zwolnieniami grupowymi?
Pracownik, który pobrał już raz odprawę emerytalna, a następnie ponownie zatrudnił się i ponownie przeszedł na emeryturę nie ma prawo do odprawy emerytalnej.
Istnieje możliwość, że otrzyma uzupełnienie odprawy, jeśli spełnione zostaną wymagania do uzyskania odprawy w wyższej wysokości. Do takich sytuacji zaliczymy:
- zatrudnienie się u pracodawcy, który w swoich przepisach wewnątrz zakładowych przewiduje wyższą odprawę emerytalną czy rentową,
- pracownik uzyskuje wyższe wynagrodzenie za pracę, w porównaniu do poprzedniego pracodawcy.
Nie ma natomiast przeszkód, aby pracownik nabył prawo do odprawy emerytalnej i rentowej oraz do odprawy w związku ze zwolnieniami grupowymi.
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat