REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odszkodowanie za zakaz konkurencji podlega wliczeniu do podstawy zasiłkowej

Renata Tonder
Czy odszkodowanie za zakaz konkurencji podlega wliczeniu do podstawy zasiłkowej
Czy odszkodowanie za zakaz konkurencji podlega wliczeniu do podstawy zasiłkowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niektórym naszym pracownikom będziemy wypłacali odszkodowanie za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej w czasie trwania stosunku pracy. Odszkodowanie zostało ustalone w stałej miesięcznej kwocie i będzie wypłacane na podstawie składanych przez te osoby co miesiąc oświadczeń o powstrzymaniu się od działalności konkurencyjnej. Czy odszkodowanie powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków?

RADA

Odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji wypłacane w stałej miesięcznej kwocie i bez względu na nieobecność pracownika w pracy spowodowaną absencją chorobową nie powinno być uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Szczegóły w uzasadnieniu. 

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zakaz konkurencji w trakcie trwania zatrudnienia. Pracodawca może zobowiązać pracownika pozostającego w zatrudnieniu, aby ten nie prowadził wobec niego działalności konkurencyjnej. W tym celu strony stosunku pracy zawierają, pod rygorem nieważności, umowę na piśmie (art. 1013 Kodeksu pracy). Umowa ta wiąże się niekiedy z wypłatą odszkodowania dla pracownika za wywiązywanie się z zawartych w niej postanowień. W odpłatnej umowie o zakazie konkurencji zawieranej w czasie trwania zatrudnienia strony określają, poza wysokością odszkodowania, również termin jego wypłaty. Wypłata, zgodnie z wolą stron, może nastąpić jednorazowo albo miesięcznie.

Składniki wliczane do podstawy zasiłkowej. Dla ustalenia, czy odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania zatrudnienia należy uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, istotna jest odpowiedź na następujące pytania:

 • czy odszkodowanie stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a jeżeli tak, to
 • czy jest ono pomniejszane za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków.

Wyraźne wskazania w tej kwestii dotyczą odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji zawieranej po ustaniu zatrudnienia (§ 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia składkowego). Z przepisów powołanego rozporządzenia wynika, że tego rodzaju odszkodowanie nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przy czym ze względu na to, że wypłata odszkodowania następuje po ustaniu zatrudnienia, rozpatrywanie tego w aspekcie wliczania go do podstawy zasiłkowej pracownika pozostającego w stosunku pracy jest bezprzedmiotowe. 

Natomiast odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji wypłacane w czasie trwania zatrudnienia pracownika nie jest wyłączone ze składek na ubezpieczenia społeczne. Podlega oskładkowaniu na wskazane ubezpieczenia jak większość przychodów pracowniczych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Odszkodowanie za zakaz konkurencji wypłacane w czasie trwania zatrudnienia pracownika podlega oskładkowaniu. 

Jednak ewentualne uwzględnienie tego rodzaju wypłaty w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków jest uzależnione od tego, czy pracownik zachowuje do niego prawo za okresy pobierania tych świadczeń. Jeżeli bowiem pracownik otrzymuje przychód z tytułu odszkodowania w stałej miesięcznej wysokości, niepomniejszany w żaden sposób w związku z nieobecnością w pracy z powodu choroby i macierzyństwa, to nie należy go wliczać do podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jednak odszkodowanie za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej może zostać wliczone przez ZUS do podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi za okres po ustaniu zatrudnienia, ale z ograniczeniem tej podstawy do 100% przeciętnego wynagrodzenia.

Przykład

Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 10 000 zł (ma prawo do wynagrodzenia w tej wysokości od stycznia 2022 r.). Zawarł z pracodawcą umowę o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy. Pracodawca przez okres 6 miesięcy, począwszy od 1 marca 2023 r., wypłaca pracownikowi co miesiąc na podstawie tej umowy odszkodowanie w wysokości 15% ww. wynagrodzenia miesięcznego. Wysokość odszkodowania może być zmniejszona wyłącznie wtedy, gdy umowa o pracę rozwiąże się w trakcie miesiąca lub pracownik nie złoży oświadczenia o powstrzymaniu się od działalności konkurencyjnej. Na wysokość odszkodowania nie mają wpływu nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby, urlopu czy innych usprawiedliwionych przyczyn. Pracownik chorował przez 2 dni kwietnia 2023 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracodawca uwzględni wyłącznie miesięczne wynagrodzenie, tj. kwotę 10 000 zł. 

Renata Tonder
specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA