REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czym się różnią? Co dają te ubezpieczenia?

Dziennikarka medyczno-prawna
ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to dwie zupełnie różne rzeczy, mimo że nazwy brzmią podobnie. Są to niezwykle ważne ubezpieczenia – od opłacania na nie składek uzależnione jest, czy przysługuje zasiłek chorobowy, a także bezpłatne leczenie. Jakie są różnice i co dają oba ubezpieczenia?  
rozwiń >

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe – różnice 

  • Ubezpieczenie chorobowe jest jednym z ubezpieczeń społecznych, które zapewnia prawo do świadczeń zarówno w okresie choroby, jak i macierzyństwa. 
  • Ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach publicznej służby zdrowia – ambulatoryjnej oraz szpitalnej. Podmiotem odpowiedzialnym za powszechną opiekę zdrowotną jest Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Jak tłumaczą różnicę pomiędzy oboma ubezpieczeniami eksperci – ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie, a ubezpieczenie chorobowe zapewnia świadczenie na czas tego leczenia. 

REKLAMA

Autopromocja

Ubezpieczenie zdrowotne - kto płaci, komu przysługuje

Obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza pracodawca w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę bądź umowę zlecenie. W przypadku składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – są opłacane przez pracownika, gdy zdecyduje o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Ustawa wymienia kilkadziesiąt grup osób podlegających ubezpieczeniu obowiązkowemu. Przysługuje ono m.in. 

  • pracownikom – osobom zatrudnionym na umowę o pracę;
  • rolnikom i ich domownikom; 
  • osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą;
  • osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej bądź umowy zlecenia;
  • bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy;
  • osobom pobierającym zasiłek stały Pomocy Społecznej;
  • emerytom i rencistom; 
  • uczniom i studentom. 

Czy ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe

Ubezpieczenie tego rodzaju jest obowiązkowe dla osób pracujących na umowę o pracę – składki chorobowe odprowadza pracodawca. W przypadku umowy zlecenia składka chorobowa nie jest obowiązkowa. Pracownik może sam się ubezpieczyć dobrowolnie, składając wniosek do pracodawcy o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym - pracodawca ma obowiązek przyjąć wniosek. 

Ważne

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy to nie to samo

Wynagrodzenie chorobowe jest bardzo często niższą kwotą niż standardowa pensja. Kwota uzależniona jest od przyczyny niemożności wykonywania pracy. Wynagrodzenie chorobowe otrzymuje na podstawie zwolnienia lekarskiego – zaświadczenia stwierdzającego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy to nie to samo. To pierwsze wypłaca pracodawca, a to drugie jest wypłacane przez ZUS. Składka chorobowa chroni w obu tych przypadkach, ale zmienia się płatnik.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za pierwsze 33 dni choroby. Dla osób 50+, okres ten wynosi 14 dni w danym roku kalendarzowym. W przypadku, gdy powodem niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy bądź choroba zawodowa – od pierwszego dnia pobytu na zwolnieniu przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. 

Jak długo wypłaca się zasiłek chorobowy

Zasiłek może być wypłacany przez 182 dni. Jedynie w przypadku niezdolności do pracy z powodu ciąży bądź gruźlicy okres ten może się wydłużyć do 270 dni. 

Naliczanie wynagrodzenia chorobowego

Są dwie możliwości sposobu naliczania wynagrodzenia chorobowego: 

  • 80 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy; 
  • 100 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy – 100 proc. średniego wynagrodzenia bierze się pod uwagę jedynie w przypadku ciąży i wypadku w pracy. Korzystniejszy sposób naliczania wynagrodzenia chorobowego dotyczy również nieobecności w pracy wskutek badań dla dawców szpiku czy pobytu w szpitalu w związku z oddawaniem narządów. 

Ubezpieczenie społeczne i składka zdrowotna 

Każdy pracodawca obowiązkowo płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne swoich pracowników. W zakres ubezpieczenia społecznego wchodzi ubezpieczenie chorobowe, rentowe, wypadkowe i emerytalne. Składki naliczane są na podstawie wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi, stanowią więc odpowiedni procent od wynagrodzenia pracownika.  

Jakie świadczenia gwarantuje ZUS w ramach ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczenie chorobowe daje prawo do płatnego zwolnienia, w przypadku, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby, a także daje prawo do: 

  • zasiłku opiekuńczego; 
  • wypłacania świadczenia rehabilitacyjnego; 
  • wypłacenia świadczenia macierzyńskiego. 

Co daje składka zdrowotna

Ubezpieczenie zdrowotne jest ubezpieczeniem obowiązkowym – dla zatrudnionych na umowę o pracę, umowę-zlecenia, prowadzących działalność gospodarczą, emerytów lub osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy. Jeżeli osoba nie ma tytułu do ubezpieczenia, powinna zostać do niego zgłoszona, jako członek rodziny. Niezależnie od tego ile osób z rodziny zostanie zgłoszonych do ubezpieczenia, składka nie wzrasta i będzie wynosić w dalszym ciągu 9 proc. od podstawy obliczeniowej. W przypadku, gdy ktoś nie może zostać ubezpieczony, jako członek rodziny, warto przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnego, ponieważ uchroni ono przed ewentualnymi kosztami za pobyt w szpitalu i opiekę medyczną. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - czy warto

Od lat korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej wiąże się z oczekiwaniem w długiej kolejce. Tymczasem pomoc lekarska z reguły potrzebna jest od razu. Między innymi dlatego korzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest dobrym rozwiązaniem. Główną zaletą prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest szybki dostęp do specjalistów. Ponadto ubezpieczenie można z powodzeniem dostosować do sytuacji życiowej, w której się znaleźliśmy. Prywatne ubezpieczenia medyczne cieszą się dużą popularnością.

 
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA