REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czym się różnią? Co dają te ubezpieczenia?

Dziennikarka medyczno-prawna
ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to dwie zupełnie różne rzeczy, mimo że nazwy brzmią podobnie. Są to niezwykle ważne ubezpieczenia – od opłacania na nie składek uzależnione jest, czy przysługuje zasiłek chorobowy, a także bezpłatne leczenie. Jakie są różnice i co dają oba ubezpieczenia?  
rozwiń >

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe – różnice 

 • Ubezpieczenie chorobowe jest jednym z ubezpieczeń społecznych, które zapewnia prawo do świadczeń zarówno w okresie choroby, jak i macierzyństwa. 
 • Ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach publicznej służby zdrowia – ambulatoryjnej oraz szpitalnej. Podmiotem odpowiedzialnym za powszechną opiekę zdrowotną jest Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Jak tłumaczą różnicę pomiędzy oboma ubezpieczeniami eksperci – ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie, a ubezpieczenie chorobowe zapewnia świadczenie na czas tego leczenia. 

REKLAMA

Autopromocja

Ubezpieczenie zdrowotne - kto płaci, komu przysługuje

Obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza pracodawca w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę bądź umowę zlecenie. W przypadku składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – są opłacane przez pracownika, gdy zdecyduje o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Ustawa wymienia kilkadziesiąt grup osób podlegających ubezpieczeniu obowiązkowemu. Przysługuje ono m.in. 

 • pracownikom – osobom zatrudnionym na umowę o pracę;
 • rolnikom i ich domownikom; 
 • osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą;
 • osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej bądź umowy zlecenia;
 • bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy;
 • osobom pobierającym zasiłek stały Pomocy Społecznej;
 • emerytom i rencistom; 
 • uczniom i studentom. 

Czy ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe

Ubezpieczenie tego rodzaju jest obowiązkowe dla osób pracujących na umowę o pracę – składki chorobowe odprowadza pracodawca. W przypadku umowy zlecenia składka chorobowa nie jest obowiązkowa. Pracownik może sam się ubezpieczyć dobrowolnie, składając wniosek do pracodawcy o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym - pracodawca ma obowiązek przyjąć wniosek. 

Ważne

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy to nie to samo

Wynagrodzenie chorobowe jest bardzo często niższą kwotą niż standardowa pensja. Kwota uzależniona jest od przyczyny niemożności wykonywania pracy. Wynagrodzenie chorobowe otrzymuje na podstawie zwolnienia lekarskiego – zaświadczenia stwierdzającego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy to nie to samo. To pierwsze wypłaca pracodawca, a to drugie jest wypłacane przez ZUS. Składka chorobowa chroni w obu tych przypadkach, ale zmienia się płatnik.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za pierwsze 33 dni choroby. Dla osób 50+, okres ten wynosi 14 dni w danym roku kalendarzowym. W przypadku, gdy powodem niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy bądź choroba zawodowa – od pierwszego dnia pobytu na zwolnieniu przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. 

Jak długo wypłaca się zasiłek chorobowy

Zasiłek może być wypłacany przez 182 dni. Jedynie w przypadku niezdolności do pracy z powodu ciąży bądź gruźlicy okres ten może się wydłużyć do 270 dni. 

Naliczanie wynagrodzenia chorobowego

Są dwie możliwości sposobu naliczania wynagrodzenia chorobowego: 

 • 80 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy; 
 • 100 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy – 100 proc. średniego wynagrodzenia bierze się pod uwagę jedynie w przypadku ciąży i wypadku w pracy. Korzystniejszy sposób naliczania wynagrodzenia chorobowego dotyczy również nieobecności w pracy wskutek badań dla dawców szpiku czy pobytu w szpitalu w związku z oddawaniem narządów. 

Ubezpieczenie społeczne i składka zdrowotna 

Każdy pracodawca obowiązkowo płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne swoich pracowników. W zakres ubezpieczenia społecznego wchodzi ubezpieczenie chorobowe, rentowe, wypadkowe i emerytalne. Składki naliczane są na podstawie wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi, stanowią więc odpowiedni procent od wynagrodzenia pracownika.  

Jakie świadczenia gwarantuje ZUS w ramach ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczenie chorobowe daje prawo do płatnego zwolnienia, w przypadku, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby, a także daje prawo do: 

 • zasiłku opiekuńczego; 
 • wypłacania świadczenia rehabilitacyjnego; 
 • wypłacenia świadczenia macierzyńskiego. 

Co daje składka zdrowotna

Ubezpieczenie zdrowotne jest ubezpieczeniem obowiązkowym – dla zatrudnionych na umowę o pracę, umowę-zlecenia, prowadzących działalność gospodarczą, emerytów lub osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy. Jeżeli osoba nie ma tytułu do ubezpieczenia, powinna zostać do niego zgłoszona, jako członek rodziny. Niezależnie od tego ile osób z rodziny zostanie zgłoszonych do ubezpieczenia, składka nie wzrasta i będzie wynosić w dalszym ciągu 9 proc. od podstawy obliczeniowej. W przypadku, gdy ktoś nie może zostać ubezpieczony, jako członek rodziny, warto przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnego, ponieważ uchroni ono przed ewentualnymi kosztami za pobyt w szpitalu i opiekę medyczną. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - czy warto

Od lat korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej wiąże się z oczekiwaniem w długiej kolejce. Tymczasem pomoc lekarska z reguły potrzebna jest od razu. Między innymi dlatego korzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest dobrym rozwiązaniem. Główną zaletą prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest szybki dostęp do specjalistów. Ponadto ubezpieczenie można z powodzeniem dostosować do sytuacji życiowej, w której się znaleźliśmy. Prywatne ubezpieczenia medyczne cieszą się dużą popularnością.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

REKLAMA

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

REKLAMA