REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czym się różnią? Co dają te ubezpieczenia?

Dziennikarka medyczno-prawna
ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe
ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to dwie zupełnie różne rzeczy, mimo że nazwy brzmią podobnie. Są to niezwykle ważne ubezpieczenia – od opłacania na nie składek uzależnione jest, czy przysługuje zasiłek chorobowy, a także bezpłatne leczenie. Jakie są różnice i co dają oba ubezpieczenia?  
rozwiń >

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe – różnice 

 • Ubezpieczenie chorobowe jest jednym z ubezpieczeń społecznych, które zapewnia prawo do świadczeń zarówno w okresie choroby, jak i macierzyństwa. 
 • Ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach publicznej służby zdrowia – ambulatoryjnej oraz szpitalnej. Podmiotem odpowiedzialnym za powszechną opiekę zdrowotną jest Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Jak tłumaczą różnicę pomiędzy oboma ubezpieczeniami eksperci – ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie, a ubezpieczenie chorobowe zapewnia świadczenie na czas tego leczenia. 

Autopromocja

Ubezpieczenie zdrowotne - kto płaci, komu przysługuje

Obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza pracodawca w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę bądź umowę zlecenie. W przypadku składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – są opłacane przez pracownika, gdy zdecyduje o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Ustawa wymienia kilkadziesiąt grup osób podlegających ubezpieczeniu obowiązkowemu. Przysługuje ono m.in. 

 • pracownikom – osobom zatrudnionym na umowę o pracę;
 • rolnikom i ich domownikom; 
 • osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą;
 • osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej bądź umowy zlecenia;
 • bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy;
 • osobom pobierającym zasiłek stały Pomocy Społecznej;
 • emerytom i rencistom; 
 • uczniom i studentom. 

Czy ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe

Ubezpieczenie tego rodzaju jest obowiązkowe dla osób pracujących na umowę o pracę – składki chorobowe odprowadza pracodawca. W przypadku umowy zlecenia składka chorobowa nie jest obowiązkowa. Pracownik może sam się ubezpieczyć dobrowolnie, składając wniosek do pracodawcy o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym - pracodawca ma obowiązek przyjąć wniosek. 

Ważne

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy to nie to samo

Wynagrodzenie chorobowe jest bardzo często niższą kwotą niż standardowa pensja. Kwota uzależniona jest od przyczyny niemożności wykonywania pracy. Wynagrodzenie chorobowe otrzymuje na podstawie zwolnienia lekarskiego – zaświadczenia stwierdzającego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy to nie to samo. To pierwsze wypłaca pracodawca, a to drugie jest wypłacane przez ZUS. Składka chorobowa chroni w obu tych przypadkach, ale zmienia się płatnik.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za pierwsze 33 dni choroby. Dla osób 50+, okres ten wynosi 14 dni w danym roku kalendarzowym. W przypadku, gdy powodem niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy bądź choroba zawodowa – od pierwszego dnia pobytu na zwolnieniu przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. 

Jak długo wypłaca się zasiłek chorobowy

Zasiłek może być wypłacany przez 182 dni. Jedynie w przypadku niezdolności do pracy z powodu ciąży bądź gruźlicy okres ten może się wydłużyć do 270 dni. 

Naliczanie wynagrodzenia chorobowego

Są dwie możliwości sposobu naliczania wynagrodzenia chorobowego: 

 • 80 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy; 
 • 100 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy – 100 proc. średniego wynagrodzenia bierze się pod uwagę jedynie w przypadku ciąży i wypadku w pracy. Korzystniejszy sposób naliczania wynagrodzenia chorobowego dotyczy również nieobecności w pracy wskutek badań dla dawców szpiku czy pobytu w szpitalu w związku z oddawaniem narządów. 

Ubezpieczenie społeczne i składka zdrowotna 

Każdy pracodawca obowiązkowo płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne swoich pracowników. W zakres ubezpieczenia społecznego wchodzi ubezpieczenie chorobowe, rentowe, wypadkowe i emerytalne. Składki naliczane są na podstawie wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi, stanowią więc odpowiedni procent od wynagrodzenia pracownika.  

Jakie świadczenia gwarantuje ZUS w ramach ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczenie chorobowe daje prawo do płatnego zwolnienia, w przypadku, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby, a także daje prawo do: 

 • zasiłku opiekuńczego; 
 • wypłacania świadczenia rehabilitacyjnego; 
 • wypłacenia świadczenia macierzyńskiego. 

Co daje składka zdrowotna

Ubezpieczenie zdrowotne jest ubezpieczeniem obowiązkowym – dla zatrudnionych na umowę o pracę, umowę-zlecenia, prowadzących działalność gospodarczą, emerytów lub osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy. Jeżeli osoba nie ma tytułu do ubezpieczenia, powinna zostać do niego zgłoszona, jako członek rodziny. Niezależnie od tego ile osób z rodziny zostanie zgłoszonych do ubezpieczenia, składka nie wzrasta i będzie wynosić w dalszym ciągu 9 proc. od podstawy obliczeniowej. W przypadku, gdy ktoś nie może zostać ubezpieczony, jako członek rodziny, warto przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnego, ponieważ uchroni ono przed ewentualnymi kosztami za pobyt w szpitalu i opiekę medyczną. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - czy warto

Od lat korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej wiąże się z oczekiwaniem w długiej kolejce. Tymczasem pomoc lekarska z reguły potrzebna jest od razu. Między innymi dlatego korzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest dobrym rozwiązaniem. Główną zaletą prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest szybki dostęp do specjalistów. Ponadto ubezpieczenie można z powodzeniem dostosować do sytuacji życiowej, w której się znaleźliśmy. Prywatne ubezpieczenia medyczne cieszą się dużą popularnością.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

  Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  REKLAMA

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA