REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w górnictwie - spółki mają czas na spłatę zobowiązań do 2025 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zmiany w górnictwie - spółki mają czas na spłatę zobowiązań do 2025 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w górnictwie - spółki mają czas na spłatę zobowiązań do 2025 r. Aby spółki sektora węgla kamiennego utrzymały swoją stabilność finansową potrzebowały wsparcia. Wydłużono termin zawieszenia spłaty zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) dla dużych firm. 
rozwiń >

Zmiana ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego

W ostatnim czasie doszło do zmian w sprawie ustawy z dnia 20 grudnia 2023 r o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Co jest główną przyczyną zmian i jakie to skutki wywoła dla spółek węglowych, w tym dla zatrudnionych w niej pracowników na 2024 rok?

REKLAMA

Autopromocja

Ustawa ma na celu przedłużenie terminu zawieszenia:

1) pozostałych do spłaty zobowiązań pieniężnych przedsiębiorstwa górniczego objętego systemem wsparcia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowej przez ubezpieczonych i płatnika, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenie zdrowotne, które na mocy umów zawartych przed dniem 31 grudnia 2021 r. zostały rozłożone na raty lub których termin płatności został odroczony,

2) wymagalnych oraz niewymagalnych zobowiązań pieniężnych przedsiębiorstwa górniczego objętego systemem wsparcia z tytułu wsparcia finansowego udzielonego przez Polski Fundusz Rozwoju Spółka Akcyjna, w ramach rządowego programu udzielania dużym przedsiębiorcom wsparcia finansowego, o którym mowa w art. 21a ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju

– nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie przedsiębiorstwa górniczego z obowiązku wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych

Niezależnie od powyższego ustawa wprowadza regulację, która ma na celu zwolnienie przedsiębiorstwa górniczego objętego systemem wsparcia z obowiązku wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych.

Co jest przyczyną wprowadzenia zmian?

Jak wynika z uzasadnienia do ustawy zmieniającej: "Agresja na Ukrainę oraz kryzys energetyczny w Unii Europejskiej spowodowały, że w 2022 r. doszło do znaczących wzrostów cen węgla kamiennego na rynku światowym oraz wzrostu zapotrzebowania na węgiel kamienny. Wydarzenia te były konsekwencją wprowadzenia embarga na węgiel rosyjski i drastycznych wzrostów cen gazu. Skutki wyżej wymienionych negatywnych zjawisk odczuwane są do chwili obecnej w całej gospodarce, w tym również w sektorze górnictwa węgla kamiennego. Mając na uwadze wydarzenia 2022 r. (wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny), Ministerstwo Aktywów Państwowych w maju 2023 r. dokonało aktualizacji wniosku notyfikacyjnego Nowy System Wsparcia dla sektora górnictwa węgla kamiennego, który był jednym z elementów podpisanej w dniu 25 maja 2021 r. Umowy Społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego. W Nowym Systemie Wsparcia są mechanizmy wsparcia publicznego dla spółek sektora węgla kamiennego (pomoc na koszty nadzwyczajne i dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych), których celem będzie zapewnienie stabilności funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego do momentu jego zamknięcia, w całym okresie funkcjonowania Umowy Społecznej. W konsekwencji przedłużenie procesu notyfikacyjnego Nowy System Wsparcia prowadzi do konieczności zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, m.in. w zakresie wydłużenia termin zawieszenia spłaty zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) dla dużych firm. W projektowanej ustawie zakłada się również zmiany założeń systemu dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych. Z uwagi na „sezonowość” generowania przychodów przez spółki węglowe (wyższa sprzedaż w okresie jesienno-zimowym), a co za tym idzie „sezonowość” zysku proponuje się zwolnić podmioty objęte Nowym Systemem Wsparcia z obowiązku wpłaty do urzędu skarbowego (US) zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (tzw. CIT)".

Jakie podmioty objęte są preferencjami podatkowymi? 

Ważne
Spółki objęte systemem wsparcia to:

Polska Grupa Górnicza S.A., Tauron Wydobycie S.A., Węglokoks Kraj Sp. z o.o.

Zwolnienie spółek objętych systemem wsparcia z obowiązku wpłaty na rachunek urzędu skarbowego zaliczek miesięcznych, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Zwolnienia te pozwolą na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwom objętym Nowym Systemem Wsparcia.

Korzyści w ramach zobowiązań do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Przesunięcie terminu dokonania umorzeń z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Nie wpływa to jednak na sytuację pracowników zatrudnionych w sektorze górnictwa.

Podmiot dokonując umorzeń – Polski Fundusz Rozwoju

Przesunięcie terminu dokonania umorzenia pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) dla dużych firm.

Kiedy zmiany w chodzą w życie?

Ustawa wchodzi w życie w z dniem 1 stycznia 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA