REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie pracowników, Mobbing

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych

Do prac sezonowych najłatwiej zatrudniać cudzoziemców, którzy nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pracę w Polsce. Dotyczy to m.in. osób z krajów Unii Europejskiej oraz z krajów Europy Wschodniej sąsiadujących z Polską, np. Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Najkorzystniejszą formą zatrudnienia do takich prac będzie dla polskiego przedsiębiorcy umowa cywilnoprawna.

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu w okresie wakacyjnym

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu w okresie wakacyjnym jest coraz częściej praktykowane przez polskich pracodawców. Ukraińcy, Gruzini, Mołdawianie czy Wietnamczycy są skłonni wykonywać pracę za znacznie niższe wynagrodzenie niż Polacy.

Kontrola resortu zdrowia przez PIP

Kontrola resortu zdrowia przez Państwową Inspekcję Pracy dobiegła końca. Były uwagi dotyczące rozliczania godzin nadliczbowych i zawierania umów na czas określony.

Praca tymczasowa w okresie letnim

Praca tymczasowa w okresie letnim staje się bardzo popularna. Właśnie w wakacje młodzi ludzie chcą zdobywać doświadczenie zawodowe i poszerzać swoje kwalifikacje. Pracodawcy natomiast często znajdują się wówczas w okresie piku produkcyjnego bądź potrzebują osób na zastępstwo w miejsce pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych.

Współpraca uczelni z pracodawcami

Współpraca uczelni z pracodawcami staje się coraz bardziej popularna. Sytuacja na rynku pracy wymaga dostosowania kształcenia do potrzeb pracodawców. Taka praktyka powinna przyczynić się do spadku bezrobocia wśród ludzi młodych.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

Mobbing najczęściej dotyka młodych pracowników, młode małżeństwa i osoby w wieku 50+. Sytuacja, w jakiej się znajdują na danym etapie życia, sprawie, że bardzo zależy im na utrzymaniu pracy, co sprzyja mobbingowi ze strony pracodawcy. Jak przeciwdziałać temu zjawisku? Jak udowodnić mobbing w pracy?

Obowiązkowe badania sanitarne pracowników - zmiany

Pracodawca zatrudniając pracownika, kieruje go na wstępne badania medycyny pracy w celu stwierdzenia możliwości wykonywania pracy na danym stanowisku. Istnieją branże takie jak służba zdrowia, hotelarstwo, oświata i gastronomia, które nakładają obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań - sanitarnych. Jakie zmiany mogą wejść w życie?

TVN nie łamał praw pracowniczych - PIP

Zakończyła się kontrola relacji między pracownikami a pracodawcą w TVN. Stacja telewizyjna nie łamała praw pracowniczych. Takie stanowisko wygłosiła Państwowa Inspekcja Pracy.

Depresja jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Czy depresja może być powodem do wypowiedzenia umowy o pracę? Okresowy spadek efektywności pracy może dotknąć każdego pracownika, nawet tego, który dotychczas wzorowo i nienagannie wykonywał swoje obowiązki. Obniżenie jakości i wydajności pracy może być spowodowane przemęczeniem lub problemami osobistymi. Nierzadko jednak okazuje się, że przyczyny tkwią głębiej, gdyż pracownik ma depresję, a taki stan trwa niestety znacznie dłużej niż okresowe załamanie psychiczne.

Przepisy antymobbingowe wystarczająco dobre

Polskie przepisy antymobbingowe są wystarczająco dobre. Resort pracy nie przewiduje wprowadzania zmian w Kodeksie pracy. Problem polega na promowaniu i wdrażaniu w firmach procedur antymobbingowych.

Problem mobbingu i molestowania w pracy

Problem mobbingu i molestowania seksualnego w miejscu pracy polega na tym, że niewiele pracowników decyduje się na poinformowanie o przykrych sytuacjach, które nie powinny mieć miejsca.

Przyjęcie pracownika do pracy - dokumentacja pracownicza

Przyjęcie pracownika do pracy wiąże się z powstaniem po obu stronach stosunku pracy obowiązków. Bardzo ważną rolę na etapie zatrudniania pracownika odgrywa dokumentacja pracownicza (kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o pracę, kwestionariusz osobowy dla pracownika, umowa o pracę, informacja o warunkach zatrudnienia, zlecenie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy, oświadczenie pracownika dla celów podatkowych PIT-2).

Informacja o warunkach zatrudnienia - wzór

Informacja o warunkach zatrudnienia w formie pisemnej powinna być przekazana pracownikowi przez pracodawcę w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy. Dokument powinien informować o: dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz o układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

PIT-2 - oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

PIT-2. Zatrudniony pracownik powinien złożyć oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych - druk PIT-2.

Kwestionariusz osobowy dla pracownika

Kwestionariusz osobowy dla pracownika znajduje się w załączniku 1a do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Oto wzór dokumentu.

Koszty utrzymania pracownika na umowie o pracę w 2015 r.

Koszty pracy są wciąż wysokie. Pracodawcy muszą liczyć się z opłacaniem składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, chorobowych, zdrowotnych oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ile wynoszą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2015 roku?

Większa ochrona przed molestowaniem w pracy?

PIP skontroluje telewizję TVN pod kątem molestowania seksualnego, dyskryminacji i mobbingu w pracy. W razie zaistnienia potrzeby zwiększenia ochrony pracowników przed molestowaniem w pracy minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz jest otwarty na nowe rozwiązania.

Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić?

Zła atmosfera w miejscu pracy może przerodzić się w sytuację zwaną mobbingiem. Ten problem jest coraz bardziej znany. Jak radzić sobie z problemem mobbingu w zakładzie pracy?

Działy kadrowe muszą przejść transformację

W obecnych czasach działy kadrowe muszą przejść transformację. 80% zarządów firm nie ma dostatecznej wiedzy na temat własnych pracowników. Bez niej nie da się skutecznie zarządzać pracownikami. Działy personalne będą odgrywały coraz ważniejszą rolę w firmach.

"Gwarancje dla młodzieży" do 25 roku życia

Program "Gwarancje dla młodzieży" ma na celu zapewnienie młodym ludziom do 25 roku życia dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu oraz stażu w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kształcenia bądź utraty pracy. Program przewiduje dwa projekty: "Równi na rynku pracy" oraz "Pomysł na siebie".

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony praw pracowniczych odrzucone

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony praw pracowniczych zaproponowane przez Twój Ruch zostały odrzucone przez sejm.

66 proc. firm zwiększy zatrudnienie specjalistów

Jak wynika z badań, 66 proc. firm zamierza zatrudniać specjalistów. Jest to wynik ogólnej poprawy na rynku pracy.

Międzynarodowe firmy działają na rzecz zatrudniania ludzi młodych

Bezrobocie wśród osób młodych jest najważniejszym problemem rynku pracy. Duże firmy powoli zaczynają zatrudniać osoby tuż po studiach, bez doświadczenia zawodowego. Duże międzynarodowe firmy wprowadzają inicjatywy na rzecz zatrudniania ludzi młodych.

Jak zatrudnić pracownika?

Zatrudnienie pracownika wiąże się z nawiązaniem specyficznej więzi między pracodawcą a pracownikiem. Taką zależność nazywa się stosunkiem pracy. Umowa o pracę jest podstawą nawiązania każdego stosunku pracy.

Coraz więcej spraw o mobbing w sądach

Do sadów napływa coraz więcej spraw dotyczących mobbingu. W ubiegłym roku do sądów rejonowych trafiło ich ponad 600. Tylko nieliczne ze spraw rozpatrywane są na niekorzyść pracowników. Zdaniem ekspertów jest to wynik zbyt szczegółowej definicji mobbingu w kodeksie pracy.

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie skierowanych osób bezrobotnych po 50. roku życia, mogą uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych powyżej 50. roku życia?

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Z mobbingiem w miejscu pracy trudno jest walczyć, co gorsze niejednokrotnie może być trudny do udowodnienia. .Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

W 2035 r. jedna osoba na rynku pracy będzie utrzymywać trzy - raport specjalny PARP

Zgodnie z raportem specjalnym PARP w 2035 r. jedna osoba na rynku pracy będzie utrzymywać trzy inne. W związku z tym należy zapewnić gospodarce płynność i konkurencyjność. W obliczu niestabilnej sytuacji kraju w przyszłości współpraca biznesu z edukacją wydaje się być konieczna.

Nowy unijny program "Gwarancje dla młodzieży" 2014/2015

Funkcjonuje już nowy program unijny "Gwarancje dla młodzieży". Jego celem jest wspieranie na rynku pracy ludzi młodych do 25 roku życia. W ramach gwarancji dla młodzieży przewidziano realizację dwóch projektów "Pomysł na siebie" oraz "Równi na rynku pracy", które obejmują okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. Na czym polegają?

Reforma urzędów pracy weszła w życie - co zostało zmienione?

Reforma urzędów pracy weszła dziś (27 maja 2014 r.) w życie. Wprowadza refundację składek za pracowników, granty na telepracę, bony, niskooprocentowane pożyczki,  lepiej dopasowuje pomoc do potrzeb bezrobotnych. Co jeszcze zostało zmienione?

Idealna oferta pracy

Oferta pracy powinna przyciągać wzrok i docierać do grupy docelowej. Jej zadaniem jest trafienie w target. Warto więc dokładnie przemyśleć jej treść. Jak wygląda idealna oferta pracy?

Zatrudnianie pracowników - obowiązki pracodawcy cz. II

Zatrudnianie pracowników wymaga podejmowania przez pracodawców określonych czynności. Do najważniejszych obowiązków pracodawcy należy zapewnienie szkolenia stanowiskowego i zgłoszenie do ZUS-u. Co więcej, pracodawca powinien dbać o dokumentację zatrudnienia.

Zatrudnianie pracowników - obowiązki pracodawcy cz. I

Zatrudnianie pracowników wymaga przeprowadzenia szeregu określonych czynności. Niedopełnienie którejkolwiek z wymaganych czynności może skutkować złamaniem prawa. Jakie obowiązki dotyczące zatrudniania pracowników są najważniejsze?

Mobbing w zakładzie pracy i jego konsekwencje

Wzrastająca świadomość pracowników dotyczącą ich praw i obowiązków powoduje, że coraz częstszym zarzutem podejmowanym w stosunku do pracodawcy jest dopuszczanie się działań noszących znamion mobbingu. Ze względu na szeroką definicję tego pojęcia ocena zachowań nie zawsze jest jednoznaczna.

Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce - programista

Zawody związane z branżą IT należą do najbardziej poszukiwanych. Szczególnie ważni na rynku pracy są programiści. Niestety istnieje niedobór kadry IT na poziomie 25-30%. Oznacza to, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników.

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

W niektórych przypadkach przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego wcześniej pracownika. Dotyczy to sytuacji, w których do rozwiązania stosunku pracy doszło zgodnie z prawem i skutecznie. Kiedy na pracodawcy ciąży wspomniany obowiązek?

Zatrudnianie pracownika tymczasowego

Pracodawcy coraz częściej pozyskują pracowników z zasobów agencji pracy tymczasowej. Aby prawidłowo zatrudnić pracownika tymczasowego, pracodawca musi zapoznać się z zasadami jego zatrudnienia. Odpowiedzi szukać należy w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zawody przyszłości

Zawody przyszłości - jakie zawody będą popularne i poszukiwane za kilka lat? Czy tylko osoby wybierające kierunki ścisłe będą miały szansę na pracę? Jak będzie wyglądała sytuacja humanistów na rynku pracy za kilka lat?

Zatrudnianie najlepszych pracowników – oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy

Raport „Oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy” pokazuje co ma wpływ na zawodowe decyzje profesjonalistów i jak widzą swoją przyszłość. Zatrudnianie najlepszych pracowników o wysokich kwalifikacjach stanowi duże wyzwanie. Jak ich pozyskać?

Minimalne odszkodowanie za mobbing w 2014 r.

Minimalne odszkodowanie za mobbing równa się wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Ile będzie wynosiło w 2014 roku?

Networking pomocny przy poszukiwaniu pracy

Networking jest pomocny przy poszukiwaniu pracy. Dlaczego warto budować sieć znajomości i jak robić to skutecznie?

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to świetna inwestycja i znakomita decyzja biznesowa. Jakie płyną z tego korzyści? Jest ich wiele. Wymienimy kilka najważniejszych obszarów.

Czy lata nauki wpływają na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy. Warto pamiętać, że jego wymiar nie zależy tylko od faktycznie przepracowanych lat. Na wymiar ten wpływa również nasze wykształcenie. Kodeks pracy określa, w jaki sposób konkretne okresy nauki zaliczane są do okresu pracy, zwiększając przy tym wymiar urlopu.

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło jest najczęściej spotykaną podstawą świadczenia usług. Umowa o dzieło w odróżnieniu od umowy zlecenia jest umową rezultatu, czyli liczy się efekt wykonanej pracy, podczas gdy przy umowie zlecenia wystarczą same dobre chęci i starania. Co ważne umowa o dzieło nie daje pracownikowi żadnej ochrony socjalnej.

ZUS Rp-7 – 4 najczęstsze błędy

Jednym z dokumentów, na podstawie którego ustala się wysokość emerytury i renty, jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, sporządzane na druku ZUS Rp-7. Błędne informacje w wystawianym przez pracodawcę druku Rp-7 mogą spowodować nadpłatę lub niedopłatę świadczenia należnego ubezpieczonemu.

Zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy nie zakazują wprost zawierania wieloletnich, terminowych umów o pracę. Jeśli jednak organizacja zaproponuje pracownikowi np. umowę na czas określony wynoszący 10 lat – i nie uzasadni takiej decyzji celem lub okolicznościami (zwłaszcza gdy w umowie będzie przewidziana możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem), to w przypadku sporu sądowego związanego z jej wypowiedzeniem sąd może uznać taką umowę za próbę obejścia prawa (uniknięcia stosowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia).

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Dzięki środkom z Funduszu Pracy przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie lub refundację wydatków w zależności od tego, z jakiego instrumentu wsparcia zamierzają skorzystać. Warunkiem jest przyjęcie do pracy osoby bezrobotnej.

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną – program 45+

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną jest bardzo istotne. Żyje tu prawie 5 mln osób niepełnosprawnych, a roczna renta z tytułu niezdolności do pracy na jedną osobę wynosi 95000 zł. To koszty, których państwo nie musiałoby ponosić, gdyby niepełnosprawni pracowali. Kluczowym programem aktywizującym jest program 45+. Na czym polega?

Praktyki najlepszym sposobem na pozyskanie pracowników

Praktyki przez wielu pracodawców (i studentów) są wciąż niedoceniane. Często jednak bywają najlepszym sposobem na pozyskanie wartościowych pracowników.

Zawody, które wracają do łask

Zawody, które wracają do łask to zawody związane z wykonywaniem przedmiotów użytkowych. Niegdyś były bardzo popularne, z czasem zostały zapomniane, a dziś przeżywają swój renesans. O jakich dokładnie zawodach mowa?

REKLAMA