REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Depresja jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Depresja jako powód wypowiedzenia umowy o pracę. / Fot. Fotolia
Depresja jako powód wypowiedzenia umowy o pracę. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy depresja może być powodem do wypowiedzenia umowy o pracę? Okresowy spadek efektywności pracy może dotknąć każdego pracownika, nawet tego, który dotychczas wzorowo i nienagannie wykonywał swoje obowiązki. Obniżenie jakości i wydajności pracy może być spowodowane przemęczeniem lub problemami osobistymi. Nierzadko jednak okazuje się, że przyczyny tkwią głębiej, gdyż pracownik ma depresję, a taki stan trwa niestety znacznie dłużej niż okresowe załamanie psychiczne.

 Czym jest depresja?

Jak wskazuje się w literaturze przedmiotu u osób dotkniętych depresją można zaobserwować takie objawy jak: problemy z podejmowaniem decyzji, spadek koncentracji, utratę wiary we własne siły, spadek zdolności do przeżywania radości, uczucie ciągłego zmęczenia, czy pogorszenie pamięci. Wymienione wyżej objawy w efekcie prowadzą do spadku aktywności życiowej i zawodowej, odbijając się na jakości świadczonej pracy. Spada wydajność i efektywność pracownika, a w pracy pojawia się coraz więcej błędów.

REKLAMA

Autopromocja

Niewątpliwie depresja wymaga fachowego leczenia, a właściwą diagnozę może postawić tylko lekarz, lecz pracodawca lub bezpośredni przełożony nie powinien pozostawać obojętny na niepokojące zachowanie podwładnego. Wskazanym byłoby przeprowadzenie z pracownikiem delikatnej rozmowy, która może naświetlić przyczyny nietypowego zachowania. W przypadku krótkotrwałych problemów np. na podłożu rodzinnym rozwiązaniem może być kilkudniowy urlop. Jeżeli jednak rozmowa nie odniesie efektu problemowi należałoby poświęcić więcej uwagi.

Możliwe źródła depresji

Depresja może być skutkiem zdarzeń niezwiązanych ze środowiskiem pracy, nie można jednak wykluczyć, że jej źródło tkwi w występującym w pracy mobbingu, który w przepisach prawa definiowany jest jako działania lub zachowania dotyczące pracownika lub przeciwko niemu skierowane, a polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę jego przydatności zawodowej, a także działania powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu pracowników. Nie można przy tym zapominać, że mobbing może wystąpić nie tylko w relacjach przełożony podwładny, ale również na poziomie pracownik-pracownik.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Próba rozpoznania, czy powodem depresji pracownika może być mobbing jest o tyle istotne, że jednym z obowiązków pracodawcy jest przeciwdziałanie tego typu praktykom, zaś tolerowanie mobbingu wobec pracownika wiąże się z konsekwencjami finansowymi dla firmy, wynikającymi zarówno ze spadku jakości i efektywności pracy danego pracownika, jak i z powodu ewentualnej konieczności wypłacenia mobbingowanemu pracownikowi odpowiedniego zadośćuczynienia, z tytułu rozstroju zdrowia. Zatem jeżeli powodem depresji pracownika okazałby się mobbing pracodawca powinien w pierwszej kolejności dążyć do zmiany relacji międzyludzkich w środowisku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapraszamy na FORUM

Powodem depresji mogą być również przyczyny zewnętrzne, nie mające podłoża w środowisku pracy. Pracodawca nie musi ich znać, gdyż należą do sfery dóbr osobistych pracownika, niemniej jednak wiedząc o chorobie pracownika może starć się mu pomóc np. zmieniając okresowo lub na stałe charakter jego pracy. Zmiana warunków zatrudnienia powinna oczywiście odbyć się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Należy, bowiem pamiętać, iż depresja jest schorzeniem, które przebiega z różnym natężeniem, a leczona umożliwia osobie nią dotkniętej normalne funkcjonowanie.

 Wypowiedzenie umowy

W sytuacji jednak, gdy stan obniżonej przydatności do pracy pracownika nie ulega poprawie, a pracownik świadczy pracę, która wymaga koncentracji, odpowiedzialności, dokładności, pracodawca może podjąć decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę.

W szczególności na takie rozwiązanie mogą decydować się pracodawcy zatrudniający pracownika na stanowisku wymagającym szczególnej sprawności psychofizycznej wymienionym w rozporządzeniu MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. U podstaw wypowiedzenia umowy o pracę mogą leżeć także przeciwwskazania lekarza medycyny pracy do wykonywania przez pracownika pracy określonego rodzaju, bądź potencjalne narażenie pracodawcy na szkody materialne.

Należy przy tym pamiętać, że powodem wypowiedzenia umowy nie może być depresja jako jednostka chorobowa, jak bowiem wskazano powyżej, choroba ta może przebiegać z różnym natężeniem, a samo jej wystąpienie nie musi wywoływać negatywnych skutków zawodowych. W uzasadnieniu wypowiedzenia umowy należałoby zatem opisać konkretne zachowania pracownika i uchybienia w jego pracy, skutki tych uchybień i zachowań na gruncie zawodowym, jak również okres ich występowania.  

Zanim jednak pracodawca podejmie radykalną decyzja o rozstaniu się z pracownikiem dotkniętym depresją, w pierwszej kolejności dobrze byłoby rozważyć, czy istnieje możliwość przesunięcia go do innej mniej odpowiedzialnej pracy.

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA