REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie chorobowe medyków na kwarantannie i izolacji

Wynagrodzenie chorobowe medyków i strażaków za czas kwarantanny lub izolacji wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Kto jeszcze może otrzymać pełne chorobowe? Od 29 listopada 2020 r. na 100% zasiłku mogą liczyć również osoby zatrudnione w pomocy społecznej. Jakie dokumenty są niezbędne do wypłaty wyższego zasiłku z ZUS?

100% chorobowego dla medyków i strażaków

100% chorobowego znowu przysługuje medykom. Na taką kwotę mogą liczyć również niemedyczni pracownicy podmiotów leczniczych. Zasiłek w pełnej wysokości przysługuje również strażakom ochotnikom. Co zrobić, aby otrzymać taką kwotę?

Oświadczenie do chorobowego dla medyków (wzór)

Oświadczenie do chorobowego dla medyków i strażaków to dokument, który należy przedstawić ZUS w celu uzyskania pełnego zasiłku za czas niezdolności do pracy. Pobierz wzór oświadczenia.

Naliczanie składek PPK [PORADNIK]

Naliczanie składek PPK to ostatnio częsty przedmiot pytań i wątpliwości kadr. Czy składka powinna być zaokrąglona do 10 gr? Kiedy przedstawicielstwo zagranicznej spółki powinno zawrzeć umowę o prowadzenie i zarządzanie PPK? Czy wpłaty do PPK pobiera się także od dofinansowania z NFZ? Czy przystąpienie do PPK wymaga zmiany wysokości wynagrodzenia członka zarządu? Co w przypadku finansowania składek za czas przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy? Jak prawidłowo naliczyć pierwszą składkę PPK? Poradnik wskazuje konkretny przykład, jak zrobić to krok po kroku.

Kwarantanna a nieobecność w pracy

Kwarantanna to inaczej odosobnienie osoby zdrowej, ale podejrzanej o zakażenie koronawirusem, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Jakie wynagrodzenie przysługuje w czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny? Co w przypadku opieki nad dzieckiem? Jak poinformować o kwarantannie domownika osoby chorej na COVID-19?

Kwarantanna i izolacja - dokumenty do świadczeń chorobowych

Dokumentowanie kwarantanny i izolacji domowej jest niezbędne do wypłaty świadczeń chorobowych. Jak dokumentować kwarantannę, gdy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS? A co w przypadku wypłacania świadczenia przez pracodawcę? Jaka jest procedura w sytuacji osób poddanych kwarantannie jako domownicy osób zakażonych koronawirusem lub kiedy kwarantanną lub izolacją zostało objęte dziecko?

Przekroczenie limitów podatkowych i składkowych w 2020 r.

Przekroczenie rocznych limitów podatkowych i składkowych w 2020 r. wpływa na obowiązki pracodawcy. Jakie konsekwencje niesie za sobą przekroczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej)? Co w przypadku przekroczenia I progu podatkowego? Kiedy należy dokonać korekty rozliczeń?

Czy można pracować na kwarantannie?

Praca na kwarantannie mogłaby być wykonywana, jeśli pozwalałby na to stan zdrowia pracownika. Czy zawsze kwarantanna uprawnia do chorobowego? Czy praca zarobkowa pozbawia zasiłku? Czym w ogóle jest kwarantanna? Co na to wszystko nowe przepisy?

Co zrobić, aby otrzymać chorobowe na kwarantannie?

Informacje o kwarantannie i izolacji domowej znajdują się już na PUE ZUS. Płatnicy i ubezpieczeni mają więc do nich dostęp. Są one niezbędne do wypłaty chorobowego. Co zrobić, aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy?

Roboty w księgowości i kadrach

Roboty zastąpią pracowników w księgowości i kadrach. Pierwszy proces, który ma być całkowicie zrobotyzowany, to naliczanie i zamykanie listy płac. W czym konkretnie pomogą algorytmy robotyzacyjne? Ludzie będą jednak niezbędni do kontroli robotów.

Kwarantanna - nowe zasady dot. zgłaszania ZUS i pracodawcy

Kwarantanna nałożona decyzją sanepidu uprawnia do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Dotychczas ubezpieczony musiał przedstawić decyzję pracodawcy lub ZUS. Nowe zasady pomijają obowiązek zgłaszania kwarantanny w ten sposób. Przewidują, że ZUS sam pobierze informację o kwarantannie z systemu EWP.

Wniosek o wyrównanie zaniżonego z powodu covid zasiłku

Można już składać wniosek o wyrównanie zaniżonego z powodu COVID-19 zasiłku. Dotyczy to zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych. Komu złożyć wniosek?

COVID-19 jako choroba zawodowa - wyższy zasiłek chorobowy

COVID-19 jako choroba zakaźna znajduje się w wykazie chorób zawodowych. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wyższy zasiłek chorobowy. Najważniejsze jest potwierdzenie, że do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czy koronawirus to choroba zawodowa tylko medyków? Okazuje się, że nie.

Obniżone zasiłki będą przeliczane na wniosek

Zasiłki obniżone z powodu niższego wymiaru czasu pracy podyktowanego epidemią koronawirusa będą ponownie przeliczane. Aby uzyskać wyrównanie zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, należy złożyć wniosek.

Obniżony czas pracy a wysokość zasiłku - nowe przepisy

Czy obniżony wymiar czas pracy z powodu koronawirusa wpłynie na obniżenie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? Co na to nowe przepisy?

Zasiłki nie zostaną obniżone - nowe przepisy

Zasiłki chorobowe i macierzyńskie nie zostaną obniżone ze względu na skrócenie wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa. Nowe przepisy chroniące m.in. kobiety w ciąży weszły w życie. Co z zasiłkami już wypłaconymi?

Czy przy ponownym zatrudnieniu pracownika trzeba zakładać nowe akta osobowe

Zatrudnialiśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 sierpnia 2019 r. do 29 lutego 2020 r. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku technika farmaceutycznego. Umowa o pracę rozwiązała się z upływem czasu, na jaki była zawarta. Po 6-miesięcznej przerwie od 1 września 2020 r. ponownie nawiązaliśmy stosunek pracy z byłym pracownikiem w niepełnym wymiarze czasu pracy na tym samym stanowisku. Czy akta osobowe tego pracownika powinny być kontynuowane, czy należy założyć nową dokumentację?

Bezpłatne szkolenie online: “Praca zdalna z perspektywy działów HR. Aspekty prawne” (cz. I)

Zapraszamy na najbliższe bezpłatne szkolenie online dla branży hr "Praca zdalna z perspektywy działów HR. Aspekty prawne", które odbędzie się 9 października 2020 r. o godz. 10:30. Patronat nad cyklem szkoleń objął portal Infor.pl.

Praca działu kadr w czasie epidemii

Praca działu kadr z czasie epidemii zmieniła się diametralnie.: kontakty z pracownikami zostały zmniejszone do minimum, zmieniona została organizacja pracy, a proces cyfryzacji znacznie przyspieszył. Czy praca zdalna i model hybrydowy wymusiły przebudowę systemów kadrowych? Jak działu kadr poradziły sobie w czasie lockdownu?

Komu zgłosić dyskryminację w pracy?

Co trzeci Polak doświadcza dyskryminacji w pracy. Najczęściej jest to nierówne traktowanie ze względu na wiek, wygląd i płeć. Mimo ubiegłorocznej nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyskryminacji i mobbingu, wciąż jest problem z sygnalizowaniem takich przypadków. Pracownicy nie wiedzą, komu zgłosić dyskryminację w pracy.

Aspekty prawne pracy zdalnej – 3 bezpłatne szkolenia on-line dla branży HR!

Zapraszamy na cykl bezpłatnych szkoleń online dla branży HR. Będą to spotkania dotyczące prawnych aspektów pracy zdalnej. Zaczynają się 9 października 2020 r. Patronat nad szkoleniami objął portal Infor.pl.

PPK – Jak ustalić liczbę osób zatrudnionych?

Co do zasady, to kiedy należy wprowadzić PPK, zależy od stanu zatrudnienia. Ustawa wprowadza własną definicję osoby zatrudnionej. Jak obliczyć stan zatrudnienia na potrzeby określenia wielkości podmiotu zatrudniającego?

Obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie obniży zasiłków - projekt

Wszystko wskazuje na to, że obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie wpłynie na zaniżenie wysokości zasiłków. Rząd pracuje nad projektem dotyczącym ustalania kwoty zasiłku z uwzględnieniem wynagrodzenia w wysokości obowiązującej przed obniżeniem wymiaru czasu pracy.

Czy wrześniową ratę odpisu na zfśs można skorygować według faktycznego stanu zatrudnienia

Chcemy zminimalizować ryzyko nadpłaty środków socjalnych podczas robienia ich ostatecznej korekty na koniec 2020 r. Czy obliczając drugą ratę odpisów na zfśs, którą nasza jednostka przekaże do 30 września, można już uwzględnić faktyczny stan przeciętnego zatrudnienia w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. oraz planowane zmiany kadrowe, mające nastąpić do końca roku? - pyta Czytelniczka z Mławy.

Świadczenia chorobowe za okres poddania się kwarantannie bez decyzji sanepidu

Pracownik zatrudniony od 1 sierpnia 2020 r. przebywał na kwarantannie domowej od 19 sierpnia do 2 września 2020 r. (złożył oświadczenie). Nie otrzymał jednak decyzji sanepidu o konieczności odbycia takiej kwarantanny, lecz poddał się jej dobrowolnie, ponieważ jego syn, z którym zamieszkuje, został objęty obowiązkową kwarantanną. Czy wobec tego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres kwarantanny? Pracownik ma 15-letni okres podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy dla medyków od 5 września 2020 r.

Od 5 września 2020 r. zasiłek chorobowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla medyków funkcjonuje na zasadach ogólnych. Przestały obowiązywać tymczasowe przepisy dotyczące wysokości zasiłku oraz możliwości świadczenia pracy podczas pobierania zasiłków.

Jak przechowywać dokumentację PPK?

Oficjalny portal PPK poinformował, jak należy przechowywać dokumentację PPK. Czy robić to na tych samych zasadach jak dokumentację pracowniczą? Gdzie i jak długo przechowywać dokumentację dotyczącą PPK?

Przetwarzanie i przechowywanie orzeczeń o niepełnosprawności pracownika

Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawcy zwracają się z pytaniami dotyczącymi orzeczeń o niepełnosprawności pracownika. Zastanawiają się, na jakiej podstawie prawnej mają je przetwarzać oraz gdzie przechowywać.

Czas pracy w 2021 – tabela wymiaru czasu pracy

Wymiar czasu pracy w 2021 r. wyniesie 2016 godzin. Dwa święta wypadają w sobotę, a więc każde z nich obniża czas pracy o 8 godzin. Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2021 r.?

Jak liczyć 6 miesięcy pracy cudzoziemca na oświadczeniu?

Obcokrajowiec wykonujący w Polsce pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi może robić to maksymalnie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jak liczyć 6 miesięcy pracy na oświadczeniu?

Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2020 r.

Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2020 r. przedstawia wszystkie obowiązki miesięczne, wymiar czasu pracy, wysokość dodatku za pracę w nocy, ciekawe cytaty oraz wyrok Sądu Najwyższego dotyczący nadgodzin podczas pracy w systemie "home office".

Czas pracy w 2020 r. – tabela wymiaru czasu pracy

Czas pracy w 2020 r. przedstawia poniższa tabela. Zgodnie z Kodeksem Pracy maksymalna liczba godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracującym wynosi 8 godzin – czyli 40 tygodniowo. Wymiar czasu pracy w 2020 r. różni się jednak od tego z lat poprzednich. Sprawdź, ile dni będzie trzeba przepracować w tym roku i kiedy najbardziej opłaca się wziąć urlop.

Jak ewidencjonować dzień wolny za sobotę?

Jak ewidencjonować dzień wolny udzielany w zamian za święto wypadające w sobotę? II dzień Świąt Bożego Narodzenia czyli 26 grudnia 2020 r. wypada właśnie w sobotę. W związku z tym pracodawca musi oddać niektórym grupom pracowników inny dzień wolny od pracy. Jak odnotować to w ewidencji czasu pracy?

RODO w kadrach – rekrutacja cz. 1

Jednym z ważniejszych zagadnień, z którym stykają się pracownicy związani z obszarem kadrowym jest przetwarzanie danych osobowych. Pozyskiwanie danych, ich gromadzenie odbywa się praktycznie na każdym etapie. Od rekrutacji, przez całe zatrudnienie, aż do zwolnienia pracownika.

Świadczenie rehabilitacyjne 2020 –  wysokość, wniosek, dokumenty

Świadczenie rehabilitacyjne w 2020 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach - po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek ZUS ZNp-7. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w 2020 r.?

Dodatek solidarnościowy a zwolnienie lekarskie

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można otrzymać dodatek solidarnościowy? Pewne jest, że nie można pobierać jednocześnie zasiłku chorobowego i dodatku solidarnościowego. Ubezpieczony musi wybrać, co jest dla niego bardziej korzystne.

Pobierz darmowy poradnik „PPK w praktyce: Poradnik PPK dla kadr i płac”

PFR Portal PPK udostępnia darmową publikację dla kadrowych: „PPK w praktyce: Poradnik PPK dla kadr i płac”. Dowiedz się o obowiązkach, terminach i procedurach obowiązujących pracowników i pracodawców wchodzących do PPK.

Dokumenty kadrowe we wszystkich etapach zatrudnienia - zestawienie

Artykuł zawiera zestawienie najważniejszych dokumentów oraz informacji kadrowych we wszystkich etapach zatrudnienia, zaczynając od rekrutacji po rozwiązanie stosunku pracy.

Zwolnienie od psychiatry – ile dni wstecz, wysokość chorobowego, kontrola ZUS

Zwolnienie od psychiatry to szczególnego rodzaju zwolnienie lekarskie, gdyż wystawiane jest z przyczyn natury psychicznej, a nie fizycznej. Wysokość chorobowego zależy od wysokości wynagrodzenia – jak przy każdym innym zaświadczeniu o niezdolności do pracy. Różnica polega na możliwości wystawienia zwolnienia na większą liczbę dni przed badaniem. Ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry w ciągu roku? Czy można w trakcie zwolnienia wykonywać pracę zarobkową? Czy częsta jest kontrola ZUS?

Czy otrzymam zasiłek chorobowy za czas kwarantanny, jeśli jestem pierwszy miesiąc na zleceniu?

Pierwszą w życiu umowę zlecenia podpisałam 5. maja 2020 r. W tym samym miesiącu przebywałam na kwarantannie w związku z koronawirusem. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Na pytanie odpowiada Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy można wypłacić wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień?

Pracownik centrum pomocy społecznej rozpoczął pracę, ale po godzinie źle się poczuł i lekarz udzielił mu zwolnienia lekarskiego na ten sam dzień. Czy za przepracowany czas (tj. godzinę) pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za pracę i za ten sam dzień również wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek? Jak rozliczyć takie wynagrodzenie? - pyta Czytelnik z Łomży.

Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy?

Nasi pracownicy często są powoływani na ćwiczenia wojskowe. Niedługo jednemu z pracowników kończy się umowa o pracę, która nie będzie kontynuowana. Czy w świadectwie pracy musimy podać informację o odbyciu przez pracownika ćwiczeń wojskowych? Jeśli tak, to w którym miejscu i jak sformułować taką informację? - pyta Czytelniczka z Torunia.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu likwidacji pracodawcy

Zatrudniamy 8 pracowników, w tym 1 kobietę we wczesnej ciąży, oraz 4 zleceniobiorców. Prowadzona przez nas działalność zostanie niebawem zlikwidowana. Pracownica w ciąży ma wątpliwości, czy po rozwiązaniu umowy o pracę nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Potrącenia z wynagrodzenia w Tarczy Antykryzysowej 3.0 – podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń

Potrącenia z wynagrodzenia ulegają zmianom. Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadza podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń o 25% na każdego członka rodziny w przypadku, gdy pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu.

Zmiana etatu w trakcie choroby a podstawa wymiaru zasiłku

Jeżeli w miesiącu powstania niezdolności do pracy (trwania choroby) lub w okresie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy ( art. 40). Nie jest to średnia z miesięcy poprzedzających miesiąc uzyskania prawa do zasiłku.

Czy potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia wymaga pisemnej zgody pracownika?

Pracownik ma nadpłacone wynagrodzenie. Przebywał przez kilka dni w miesiącu na urlopie bezpłatnym, a otrzymał za ten miesiąc pełne wynagrodzenie. Czy na potrącenie nadwyżki wynagrodzenia potrzebna jest pisemna zgoda pracownika?

Nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków (chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Zostały one zwaloryzowane kwotowo jak w poprzednim roku rozliczeniowym trwającym do 29 lutego 2020 r. Płatnicy zasiłków ustalają wysokość potrąceń z zasiłków z zastosowaniem dotychczasowych granic, które nie uległy zmianie.

Kwarantanna po powrocie z zagranicy - wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy także dla domowników

Od 1 kwietnia obowiązkowa kwarantanna po powrocie z zagranicy dotyczy również domowników. Im także należy się za ten czas wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy. Ważne, aby osoby te były objęte ubezpieczeniem chorobowym.

Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Komu przysługuje? - pytania i odpowiedzi

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

ZUS: specjalna infolinia dotycząca zasiłków opiekuńczych, chorobowych

ZUS poinformował o uruchomieniu specjalnych linii tematycznych w związku z uzyskaniem zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek oświatowych czy poddania się kwarantannie.

REKLAMA