Kategorie

Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy?

Ewa Kowszun
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz powiązanych zagadnień prawa podatkowego i administracyjnego, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w kompleksowym wsparciu prawnym działów HR bezpośrednio w wewnętrznych strukturach przedsiębiorców oraz w kancelarii prawnej, prowadzi własną firmę doradczą
Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy? Czynna służba wojskowa i urlop bezpłatny w świadectwie pracy. / fot. Shutterstock
Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy? Czynna służba wojskowa i urlop bezpłatny w świadectwie pracy. / fot. Shutterstock
ShutterStock
Nasi pracownicy często są powoływani na ćwiczenia wojskowe. Niedługo jednemu z pracowników kończy się umowa o pracę, która nie będzie kontynuowana. Czy w świadectwie pracy musimy podać informację o odbyciu przez pracownika ćwiczeń wojskowych? Jeśli tak, to w którym miejscu i jak sformułować taką informację? - pyta Czytelniczka z Torunia.

PROBLEM

Nasi pracownicy często są powoływani na ćwiczenia wojskowe. Niedługo jednemu z pracowników kończy się umowa o pracę, która nie będzie kontynuowana. Czy w świadectwie pracy musimy podać informację o odbyciu przez pracownika ćwiczeń wojskowych? Jeśli tak, to w którym miejscu i jak sformułować taką informację? - pyta Czytelniczka z Torunia.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania

RADA

W świadectwie pracy powinni Państwo zamieścić informację o okresie odbywania ćwiczeń wojskowych. Trzeba ją podać w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy, gdzie wskazujemy okres odbytej w czasie zatrudnienia czynnej służby wojskowej, a także w ust. 6 pkt 2 świadectwa, w którym podajemy okres urlopu bezpłatnego udzielonego w celu odbycia ćwiczeń wojskowych oraz podstawę prawną jego udzielenia.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o okresie odbytej przez pracownika czynnej służby wojskowej (także jej form zastępczych), jeśli miało to miejsce w trakcie zatrudnienia (§ 2 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Ćwiczenia wojskowe zalicza się do czynnej służby wojskowej (art. 59 ust. 1 pkt 4 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). W związku z tym czas ich trwania, jeśli uczestniczy w nich pracownik, powinien zostać uwzględniony w świadectwie pracy.

Forma ćwiczeń wojskowych

Ćwiczenia wojskowe mogą się odbywać w różnych formułach. Mogą być one:

 • jednodniowe,
 • krótkotrwałe - trwające nieprzerwanie do 30 dni,
 • długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni,
 • rotacyjne - trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.

Ustalenie okresu służby wojskowej

Dla ustalenia okresu odbywania czynnej służby wojskowej kluczowa jest treść doręczonej karty powołania. Datą powołania do takiej służby, którą należy wpisać w świadectwie pracy, jest wskazany w karcie powołania dzień stawienia się np. na ćwiczenia. W przypadku ćwiczeń wojskowych rotacyjnych takim dniem jest dzień stawienia się na te ćwiczenia w pierwszym dniu ich rozpoczęcia w danym roku kalendarzowym. Natomiast datą zakończenia jest ostatni dzień ćwiczeń. W przypadku rotacyjnych ćwiczeń wojskowych do karty powołania dołączony jest jako załącznik wykaz dni, w których w danym roku kalendarzowym się one odbywają (art. 60 ust. 3-3a ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). Te dni należy zamieścić w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy.

Daty odbywania czynnej służby wojskowej, w tym ćwiczeń wojskowych, wpisywane w świadectwie pracy powinny pokrywać się z datami zawartymi w karcie powołania pracownika.

Urlop bezpłatny na czas odbywania ćwiczeń wojskowych

Pracownikowi powołanemu do odbycia ćwiczeń wojskowych, a także pełnienia okresowej służby wojskowej czy terytorialnej służby wojskowej rotacyjnej, na okres trwania tych ćwiczeń lub służby pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu bezpłatnego (art. 124 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). W celu uzyskania tego urlopu pracownik nie musi składać żadnego wniosku. Podczas urlopu pracownik ten zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Urlop ten jest tzw. urlopem bezpłatnym, udzielonym na podstawie odrębnych przepisów, w odróżnieniu od urlopów bezpłatnych udzielanych na podstawie przepisów Kodeksu pracy (art. 174-1741 Kodeksu pracy).

Informacja o ćwiczeniach wojskowych i bezpłatnym urlopie

Informację o okresie wykorzystanego w czasie trwania stosunku pracy urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia pracodawca ma obowiązek zamieścić w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy. Zatem dni urlopu bezpłatnego udzielonego w celu odbycia ćwiczeń wojskowych powinny zostać ujęte w tym miejscu świadectwa pracy ze wskazaniem art. 124 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej jako podstawy prawnej jego udzielenia.

Pracownik zatrudniony w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 30 kwietnia 2020 r. na czas określony przebywał na urlopie bezpłatnym od 1 lipca do 14 sierpnia 2019 r. na swój wniosek. Natomiast 5 września 2019 r. otrzymał kartę powołania na 30-dniowe ćwiczenia wojskowe, w której wskazano 1 października 2019 r. jako dzień stawienia się w jednostce wojskowej.

Pracodawca powinien na okres od 1 do 30 października 2019 r. udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego.

W świadectwie pracy należy zawrzeć następujące informacje:

1. w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy wpisać okres trwania obu urlopów bezpłatnych wraz ze wskazaniem ich podstaw prawnych,

6. W okresie zatrudnienia pracownik:

(…)

 1. korzystał z urlopu bezpłatnego:

 • w okresie od 1 lipca 2019 r. do 14 sierpnia 2019 r. - art. 174 § 1 Kodeksu pracy,

 • w okresie od 1 października 2019 r. do 30 października 2019 r. - art. 124 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej

2. w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy wpisać okres odbywania czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych:

6. W okresie zatrudnienia pracownik:

(…)

10) odbył służbę wojskową w okresie: od 1 października 2019 r. do

30 października 2019 r. - ćwiczenia wojskowe

Informacja wskazywana w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy dotyczy wszystkich form odbywania czynnej służby wojskowej w okresie objętym świadectwem pracy. Poza ćwiczeniami wojskowymi zalicza się do nich także:

 • zasadniczą służbę wojskową,
 • przeszkolenie wojskowe,
 • terytorialną służbę wojskową (OT),
 • służbę przygotowawczą,
 • okresową służbę wojskową oraz
 • służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Natomiast informacja wskazywana w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy dotyczy tylko tych form czynnej służby wojskowej, na okres pełnienia których pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, czyli ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej rotacyjnej. Oznacza to, że nie zawsze okres ujęty w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy będzie się pokrywał z tym wskazanym w ust. 6 pkt 10 tego dokumentu.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 97 § 2, art. 174-1741, art. 301 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495),

art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 3 i 3a, art. 101 ust. 1, art. 118, art. 124 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1541; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 374),

§ 2 ust. 1 pkt 7 i 14 oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1289; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1709).

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.