REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy?

Ewa Kowszun
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz powiązanych zagadnień prawa podatkowego i administracyjnego, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w kompleksowym wsparciu prawnym działów HR bezpośrednio w wewnętrznych strukturach przedsiębiorców oraz w kancelarii prawnej, prowadzi własną firmę doradczą
Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy? Czynna służba wojskowa i urlop bezpłatny w świadectwie pracy. / fot. Shutterstock
Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy? Czynna służba wojskowa i urlop bezpłatny w świadectwie pracy. / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nasi pracownicy często są powoływani na ćwiczenia wojskowe. Niedługo jednemu z pracowników kończy się umowa o pracę, która nie będzie kontynuowana. Czy w świadectwie pracy musimy podać informację o odbyciu przez pracownika ćwiczeń wojskowych? Jeśli tak, to w którym miejscu i jak sformułować taką informację? - pyta Czytelniczka z Torunia.

PROBLEM

Nasi pracownicy często są powoływani na ćwiczenia wojskowe. Niedługo jednemu z pracowników kończy się umowa o pracę, która nie będzie kontynuowana. Czy w świadectwie pracy musimy podać informację o odbyciu przez pracownika ćwiczeń wojskowych? Jeśli tak, to w którym miejscu i jak sformułować taką informację? - pyta Czytelniczka z Torunia.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania

RADA

W świadectwie pracy powinni Państwo zamieścić informację o okresie odbywania ćwiczeń wojskowych. Trzeba ją podać w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy, gdzie wskazujemy okres odbytej w czasie zatrudnienia czynnej służby wojskowej, a także w ust. 6 pkt 2 świadectwa, w którym podajemy okres urlopu bezpłatnego udzielonego w celu odbycia ćwiczeń wojskowych oraz podstawę prawną jego udzielenia.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o okresie odbytej przez pracownika czynnej służby wojskowej (także jej form zastępczych), jeśli miało to miejsce w trakcie zatrudnienia (§ 2 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Ćwiczenia wojskowe zalicza się do czynnej służby wojskowej (art. 59 ust. 1 pkt 4 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). W związku z tym czas ich trwania, jeśli uczestniczy w nich pracownik, powinien zostać uwzględniony w świadectwie pracy.

Forma ćwiczeń wojskowych

Ćwiczenia wojskowe mogą się odbywać w różnych formułach. Mogą być one:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe - trwające nieprzerwanie do 30 dni,
  • długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni,
  • rotacyjne - trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.

Ustalenie okresu służby wojskowej

Dla ustalenia okresu odbywania czynnej służby wojskowej kluczowa jest treść doręczonej karty powołania. Datą powołania do takiej służby, którą należy wpisać w świadectwie pracy, jest wskazany w karcie powołania dzień stawienia się np. na ćwiczenia. W przypadku ćwiczeń wojskowych rotacyjnych takim dniem jest dzień stawienia się na te ćwiczenia w pierwszym dniu ich rozpoczęcia w danym roku kalendarzowym. Natomiast datą zakończenia jest ostatni dzień ćwiczeń. W przypadku rotacyjnych ćwiczeń wojskowych do karty powołania dołączony jest jako załącznik wykaz dni, w których w danym roku kalendarzowym się one odbywają (art. 60 ust. 3-3a ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). Te dni należy zamieścić w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy.

Daty odbywania czynnej służby wojskowej, w tym ćwiczeń wojskowych, wpisywane w świadectwie pracy powinny pokrywać się z datami zawartymi w karcie powołania pracownika.

Urlop bezpłatny na czas odbywania ćwiczeń wojskowych

Pracownikowi powołanemu do odbycia ćwiczeń wojskowych, a także pełnienia okresowej służby wojskowej czy terytorialnej służby wojskowej rotacyjnej, na okres trwania tych ćwiczeń lub służby pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu bezpłatnego (art. 124 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). W celu uzyskania tego urlopu pracownik nie musi składać żadnego wniosku. Podczas urlopu pracownik ten zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Urlop ten jest tzw. urlopem bezpłatnym, udzielonym na podstawie odrębnych przepisów, w odróżnieniu od urlopów bezpłatnych udzielanych na podstawie przepisów Kodeksu pracy (art. 174-1741 Kodeksu pracy).

Informacja o ćwiczeniach wojskowych i bezpłatnym urlopie

Informację o okresie wykorzystanego w czasie trwania stosunku pracy urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia pracodawca ma obowiązek zamieścić w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy. Zatem dni urlopu bezpłatnego udzielonego w celu odbycia ćwiczeń wojskowych powinny zostać ujęte w tym miejscu świadectwa pracy ze wskazaniem art. 124 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej jako podstawy prawnej jego udzielenia.

Pracownik zatrudniony w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 30 kwietnia 2020 r. na czas określony przebywał na urlopie bezpłatnym od 1 lipca do 14 sierpnia 2019 r. na swój wniosek. Natomiast 5 września 2019 r. otrzymał kartę powołania na 30-dniowe ćwiczenia wojskowe, w której wskazano 1 października 2019 r. jako dzień stawienia się w jednostce wojskowej.

Pracodawca powinien na okres od 1 do 30 października 2019 r. udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego.

W świadectwie pracy należy zawrzeć następujące informacje:

1. w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy wpisać okres trwania obu urlopów bezpłatnych wraz ze wskazaniem ich podstaw prawnych,

6. W okresie zatrudnienia pracownik:

(…)

  1. korzystał z urlopu bezpłatnego:

2. w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy wpisać okres odbywania czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych:

6. W okresie zatrudnienia pracownik:

(…)

10) odbył służbę wojskową w okresie: od 1 października 2019 r. do

30 października 2019 r. - ćwiczenia wojskowe

Informacja wskazywana w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy dotyczy wszystkich form odbywania czynnej służby wojskowej w okresie objętym świadectwem pracy. Poza ćwiczeniami wojskowymi zalicza się do nich także:

  • zasadniczą służbę wojskową,
  • przeszkolenie wojskowe,
  • terytorialną służbę wojskową (OT),
  • służbę przygotowawczą,
  • okresową służbę wojskową oraz
  • służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Natomiast informacja wskazywana w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy dotyczy tylko tych form czynnej służby wojskowej, na okres pełnienia których pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, czyli ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej rotacyjnej. Oznacza to, że nie zawsze okres ujęty w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy będzie się pokrywał z tym wskazanym w ust. 6 pkt 10 tego dokumentu.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 97 § 2, art. 174-1741, art. 301 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495),

art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 3 i 3a, art. 101 ust. 1, art. 118, art. 124 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1541; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 374),

§ 2 ust. 1 pkt 7 i 14 oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1289; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1709).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA