REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy?

Ewa Kowszun
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz powiązanych zagadnień prawa podatkowego i administracyjnego, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w kompleksowym wsparciu prawnym działów HR bezpośrednio w wewnętrznych strukturach przedsiębiorców oraz w kancelarii prawnej, prowadzi własną firmę doradczą
Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy? Czynna służba wojskowa i urlop bezpłatny w świadectwie pracy. / fot. Shutterstock
Jak zamieścić informację o służbie wojskowej w świadectwie pracy? Czynna służba wojskowa i urlop bezpłatny w świadectwie pracy. / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nasi pracownicy często są powoływani na ćwiczenia wojskowe. Niedługo jednemu z pracowników kończy się umowa o pracę, która nie będzie kontynuowana. Czy w świadectwie pracy musimy podać informację o odbyciu przez pracownika ćwiczeń wojskowych? Jeśli tak, to w którym miejscu i jak sformułować taką informację? - pyta Czytelniczka z Torunia.

PROBLEM

Nasi pracownicy często są powoływani na ćwiczenia wojskowe. Niedługo jednemu z pracowników kończy się umowa o pracę, która nie będzie kontynuowana. Czy w świadectwie pracy musimy podać informację o odbyciu przez pracownika ćwiczeń wojskowych? Jeśli tak, to w którym miejscu i jak sformułować taką informację? - pyta Czytelniczka z Torunia.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania

RADA

W świadectwie pracy powinni Państwo zamieścić informację o okresie odbywania ćwiczeń wojskowych. Trzeba ją podać w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy, gdzie wskazujemy okres odbytej w czasie zatrudnienia czynnej służby wojskowej, a także w ust. 6 pkt 2 świadectwa, w którym podajemy okres urlopu bezpłatnego udzielonego w celu odbycia ćwiczeń wojskowych oraz podstawę prawną jego udzielenia.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o okresie odbytej przez pracownika czynnej służby wojskowej (także jej form zastępczych), jeśli miało to miejsce w trakcie zatrudnienia (§ 2 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Ćwiczenia wojskowe zalicza się do czynnej służby wojskowej (art. 59 ust. 1 pkt 4 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). W związku z tym czas ich trwania, jeśli uczestniczy w nich pracownik, powinien zostać uwzględniony w świadectwie pracy.

Forma ćwiczeń wojskowych

Ćwiczenia wojskowe mogą się odbywać w różnych formułach. Mogą być one:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe - trwające nieprzerwanie do 30 dni,
  • długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni,
  • rotacyjne - trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.

Ustalenie okresu służby wojskowej

Dla ustalenia okresu odbywania czynnej służby wojskowej kluczowa jest treść doręczonej karty powołania. Datą powołania do takiej służby, którą należy wpisać w świadectwie pracy, jest wskazany w karcie powołania dzień stawienia się np. na ćwiczenia. W przypadku ćwiczeń wojskowych rotacyjnych takim dniem jest dzień stawienia się na te ćwiczenia w pierwszym dniu ich rozpoczęcia w danym roku kalendarzowym. Natomiast datą zakończenia jest ostatni dzień ćwiczeń. W przypadku rotacyjnych ćwiczeń wojskowych do karty powołania dołączony jest jako załącznik wykaz dni, w których w danym roku kalendarzowym się one odbywają (art. 60 ust. 3-3a ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). Te dni należy zamieścić w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy.

Daty odbywania czynnej służby wojskowej, w tym ćwiczeń wojskowych, wpisywane w świadectwie pracy powinny pokrywać się z datami zawartymi w karcie powołania pracownika.

Urlop bezpłatny na czas odbywania ćwiczeń wojskowych

Pracownikowi powołanemu do odbycia ćwiczeń wojskowych, a także pełnienia okresowej służby wojskowej czy terytorialnej służby wojskowej rotacyjnej, na okres trwania tych ćwiczeń lub służby pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu bezpłatnego (art. 124 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej). W celu uzyskania tego urlopu pracownik nie musi składać żadnego wniosku. Podczas urlopu pracownik ten zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Urlop ten jest tzw. urlopem bezpłatnym, udzielonym na podstawie odrębnych przepisów, w odróżnieniu od urlopów bezpłatnych udzielanych na podstawie przepisów Kodeksu pracy (art. 174-1741 Kodeksu pracy).

Informacja o ćwiczeniach wojskowych i bezpłatnym urlopie

Informację o okresie wykorzystanego w czasie trwania stosunku pracy urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia pracodawca ma obowiązek zamieścić w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy. Zatem dni urlopu bezpłatnego udzielonego w celu odbycia ćwiczeń wojskowych powinny zostać ujęte w tym miejscu świadectwa pracy ze wskazaniem art. 124 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej jako podstawy prawnej jego udzielenia.

Pracownik zatrudniony w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 30 kwietnia 2020 r. na czas określony przebywał na urlopie bezpłatnym od 1 lipca do 14 sierpnia 2019 r. na swój wniosek. Natomiast 5 września 2019 r. otrzymał kartę powołania na 30-dniowe ćwiczenia wojskowe, w której wskazano 1 października 2019 r. jako dzień stawienia się w jednostce wojskowej.

Pracodawca powinien na okres od 1 do 30 października 2019 r. udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego.

W świadectwie pracy należy zawrzeć następujące informacje:

1. w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy wpisać okres trwania obu urlopów bezpłatnych wraz ze wskazaniem ich podstaw prawnych,

6. W okresie zatrudnienia pracownik:

(…)

  1. korzystał z urlopu bezpłatnego:

2. w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy wpisać okres odbywania czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych:

6. W okresie zatrudnienia pracownik:

(…)

10) odbył służbę wojskową w okresie: od 1 października 2019 r. do

30 października 2019 r. - ćwiczenia wojskowe

Informacja wskazywana w ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy dotyczy wszystkich form odbywania czynnej służby wojskowej w okresie objętym świadectwem pracy. Poza ćwiczeniami wojskowymi zalicza się do nich także:

  • zasadniczą służbę wojskową,
  • przeszkolenie wojskowe,
  • terytorialną służbę wojskową (OT),
  • służbę przygotowawczą,
  • okresową służbę wojskową oraz
  • służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Natomiast informacja wskazywana w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy dotyczy tylko tych form czynnej służby wojskowej, na okres pełnienia których pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, czyli ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej rotacyjnej. Oznacza to, że nie zawsze okres ujęty w ust. 6 pkt 2 świadectwa pracy będzie się pokrywał z tym wskazanym w ust. 6 pkt 10 tego dokumentu.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 97 § 2, art. 174-1741, art. 301 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495),

art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 3 i 3a, art. 101 ust. 1, art. 118, art. 124 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1541; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 374),

§ 2 ust. 1 pkt 7 i 14 oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1289; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1709).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

REKLAMA