Jak ewidencjonować dzień wolny za sobotę?
REKLAMA
REKLAMA
Jak zaewidencjonować dzień wolny za sobotę?
W 2020 r. w sobotę przypadają święta z 15 sierpnia i 26 grudnia. Zgodnie zatem z przepisami Kodeksu pracy, w celu ustalenia odpowiedniego wymiaru czasu do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym, koniecznym będzie udzielenie niektórym grupom pracowników dnia wolnego.
REKLAMA
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania
Wymiar czasu pracy
Przypomnijmy, że wymiar czasu pracy na dany okres rozliczeniowy oblicza się wg następującej zasady:
Liczbę tygodni w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin; do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadającego od poniedziałku do piątku. Ponadto każde święto, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
W konsekwencji w niektórych przypadkach koniecznym będzie udzielenie pracownikom dodatkowego dnia wolnego celem ustalenia prawidłowego wymiaru czasu pracy. Taki dzień wolny, zależnie od przyjętych u danego pracodawcy rozwiązań, może być udzielony „na sztywno” tzn. wszyscy pracownicy wykorzystują go w jednym terminie lub w sposób bardziej elastyczny – tzn. pracownicy wykorzystują go w okresie rozliczeniowym, w terminie uzgodnionym np. z bezpośrednim przełożonym.
Ewidencja czasu pracy
Udzielenie dnia wolnego musi zostać odpowiednio odzwierciedlone w ewidencji czasu pracy, w której należy podać m.in. informacje o dniach wolnych oraz oznaczyć tytuł ich udzielenia. Zatem w miesięcznej karcie czasu pracy w rubryce „dzień wolny” należałoby wpisać datę wykorzystania dnia wolnego wraz z adnotacją, która przykładowo może być następująca: „dzień wolny za sobotę 26.12.2020 – tj. święto obniżające wymiar czasu pracy”.
Podstawa prawna:
- Art. 130 ustawy z dnia 26.6.1974 Kodeks pracy – tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.
- § 6 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej z 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej – Dz.U. z 2018 r., poz. 2356
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat