reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kadry dla początkujących > Jak ewidencjonować dzień wolny za sobotę?

Jak ewidencjonować dzień wolny za sobotę?

Jak ewidencjonować dzień wolny udzielany w zamian za święto wypadające w sobotę? II dzień Świąt Bożego Narodzenia czyli 26 grudnia 2020 r. wypada właśnie w sobotę. W związku z tym pracodawca musi oddać niektórym grupom pracowników inny dzień wolny od pracy. Jak odnotować to w ewidencji czasu pracy?

Jak zaewidencjonować dzień wolny za sobotę?

W 2020 r. w sobotę przypadają święta z 15 sierpnia i 26 grudnia. Zgodnie zatem z przepisami Kodeksu pracy, w celu ustalenia odpowiedniego wymiaru czasu do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym, koniecznym będzie udzielenie niektórym grupom pracowników dnia wolnego.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania

Wymiar czasu pracy

Przypomnijmy, że wymiar czasu pracy na dany okres rozliczeniowy oblicza się wg następującej zasady:

Liczbę tygodni w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin; do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadającego od poniedziałku do piątku. Ponadto każde święto, które przypada w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W konsekwencji w niektórych przypadkach koniecznym będzie udzielenie pracownikom dodatkowego dnia wolnego celem ustalenia prawidłowego wymiaru czasu pracy. Taki dzień wolny, zależnie od przyjętych u danego pracodawcy rozwiązań, może być udzielony „na sztywno” tzn. wszyscy pracownicy wykorzystują go w jednym terminie lub w sposób bardziej elastyczny – tzn. pracownicy wykorzystują go w okresie rozliczeniowym, w terminie uzgodnionym np. z bezpośrednim przełożonym.

Ewidencja czasu pracy

Udzielenie dnia wolnego musi zostać odpowiednio odzwierciedlone w ewidencji czasu pracy, w której należy podać m.in. informacje o dniach wolnych oraz oznaczyć tytuł ich udzielenia. Zatem w miesięcznej karcie czasu pracy w rubryce „dzień wolny” należałoby wpisać datę wykorzystania dnia wolnego wraz z adnotacją, która przykładowo może być następująca:  „dzień wolny za sobotę 26.12.2020 – tj. święto obniżające wymiar czasu pracy”.

Podstawa prawna:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama