reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Czy potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia wymaga pisemnej zgody pracownika?

Czy potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia wymaga pisemnej zgody pracownika?

Pracownik ma nadpłacone wynagrodzenie. Przebywał przez kilka dni w miesiącu na urlopie bezpłatnym, a otrzymał za ten miesiąc pełne wynagrodzenie. Czy na potrącenie nadwyżki wynagrodzenia potrzebna jest pisemna zgoda pracownika?

PROBLEM

Pracownik ma nadpłacone wynagrodzenie. Już po jego wypłacie przebywał bowiem na urlopie bezpłatnym przez kilka dni w miesiącu, za który dostał pełną pensję. Czy na potrącenie tej nadwyżki z następnej wypłaty potrzebna jest pisemna zgodna pracownika?

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.

RADA

Nie! Mimo że co do zasady należności o charakterze dobrowolnym można potrącać z wynagrodzenia pracownika jedynie za jego zgodą wyrażoną na piśmie, to jednak od tej reguły jest też wyjątek. Jest nim sytuacja, w której mamy do czynienia z nadpłaconym na rzecz pracownika wynagrodzeniem za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Ponieważ pracownik nie nabył do niego prawa, pracodawca może odliczyć tę nadwyżkę z wynagrodzenia płatnego w następnym terminie bez zgody pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama