REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie chorobowe, Przychód pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przychody uzyskiwane z tytułu dwóch umów zlecenia

Przychody uzyskiwane z tytułu dwóch (lub więcej) umów zlecenia są opodatkowane na ogólnych zasadach. Od 1 stycznia 2016 r. w razie zbiegu dwóch (lub więcej) umów zlecenia oskładkowaniu podlegają wszystkie kolejno zawierane umowy aż do osiągnięcia lub przekroczenia progu minimalnego wynagrodzenia - w 2016 r. 1850 zł; w 2017 r. 2000 zł.

Zwolnienia lekarskie dla mundurowych płatne w 100 procentach

Miesięcznie zwolnienia lekarskie służb mundurowych mają być płatne w 100 procentach. W przypadku dłuższego zwolnienia uposażenie będzie pomniejszone - zakłada projekt ustawy wprowadzającej zmiany do ustaw pragmatycznych o policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej, Biurze Ochrony Rządu oraz Służbie Celnej.

Choroba i inne nieobecności w trakcie miesiąca a wynagrodzenie

Pracownik może w jednym miesiącu być nieobecny z wielu powodów, np. z powodu choroby, urlopu okolicznościowego, wypoczynkowego. Wszystkie nieobecności muszą być prawidłowo rozliczone i wypłacone. Jak więc obliczyć wynagrodzenie, jeżeli pracownik w trakcie miesiąca miał różne nieobecności?

Wynagrodzenie za dyżur w podstawie zasiłku chorobowego

Za pełnienie dyżurów w ramach stosunku pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Czy w związku z tym należy uwzględnić je w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?

Wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim

W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik ma prawo do otrzymania wynagrodzenia chorobowego oraz do zasiłku chorobowego. Kto wypłaca i jakie wynagrodzenie przysługuje na zwolnieniu lekarskim?

Jak obliczyć wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i był na urlopie wypoczynkowym

Pracownik przez większą część miesiąca przebywał na urlopie wypoczynkowym, a następnie na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Jak wyliczyć wynagrodzenie, w którym zatrudniony nie świadczy pracy?

Nieodpłatne korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych - przychód pracownika

Nieodpłatne korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych powoduje po stronie pracownika dodatkowy przychód w wysokości zależnej od pojemności samochodu.

Kwoty przychodu stosowane przy zawieszaniu emerytur i rent za IV kwartał 2015 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 15 lutego 2016 r. wystosował dwa komunikaty w sprawie: kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za IV kwartał 2015 r. ogłoszonego do celów emerytalnych stosowanej przy zawieszeniu renty socjalnej i kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2015 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Zaświadczenie o przychodzie emeryta/rencisty za 2015 r.

Do końca lutego pracodawcy i zleceniodawcy mają obowiązek przesłać do ZUS zaświadczenia o zarobkach emeryta lub rencisty za 2015 rok. Jak prawidłowo wystawić do ZUS zaświadczenie o przychodzie emeryta/rencisty za 2015 r.?

Sprostowanie zwolnienia lekarskiego od stycznia 2016

Od 1 stycznia 2016 r. błędy w zwolnieniu lekarskim (ZUS ZLA) mogą być korygowane. Do tych najczęstszych można zaliczyć, m.in. błędny PESEL, numer NIP, datę początkową lub końcową zwolnienia. Na czym polega zmiana?

Prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę a składki ZUS i podatek

Pracownik odchodzący na emeryturę, oprócz odprawy emerytalnej otrzyma prezenty rzeczowe od firmy w ramach podziękowania za współpracę. Czy otrzymanie prezentów skutkuje powstaniem przychodu u osób je otrzymujących i czy należy od ich wartości pobrać zaliczkę na podatek oraz składki ZUS? Jak rozliczyć pracownika odchodzącego na emeryturę?

Kwoty przychodu dla 2015 r. stosowane przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość granicznych kwot przychodu dla 2015 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent.

Czym jest wynagrodzenie chorobowe?

Prawo do wynagrodzenia chorobowego mogą nabyć pracownicy, osoby wykonujące pracę nakładczą i osoby odbywające służbę zastępczą. Pozostali ubezpieczeni (którzy przystąpili do ubez­pieczenia chorobowego i mają okres wyczekiwania) od pierwszego dnia niezdolności do pracy nabywa­ją prawo do zasiłku chorobowego.

Przychód ze stosunku pracy

Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pienięż­na świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, na przykład wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbo­we, różnego rodzaju dodatki, nagrody. W art. 12 ust. 1 updof wskazano, co uważa się za przychody ze stosunku pracy,

Definicja hotelu pracowniczego

Pracodawca, wedle uznania może wynająć miejsca hotelowe pracownikom, którzy pracują daleko od swojego miejsca zamieszkania. Udostępnienie nieodpłatnego świad­czenia w formie bezpłatnego zakwaterowania, np. w hotelu pracowniczym, powoduje powstanie przy­chodu ze stosunku pracy.

Prawa i obowiązki pracownika w czasie choroby

Choroba pracownika jest rodzajem usprawiedliwio­nej nieobecności w pracy. W czasie choroby pracownik podlega szczególnej ochronie, tj. pracodawca nie może mu wypowiedzieć umowy o pracę oraz wręczyć wypowiedzenia zmieniającego. Ponadto za czas niezdolności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Płaca minimalna w Niemczech także za czas choroby

Sądy niemieckie stwierdzają, że płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za godzinę pracy należy wypłacać także za czas niezdolności do pracy. Czy zasada wypłaty minimalnego wynagrodzenia za czas choroby pracownika rozszerza się także na Polaków pracujących w Niemczech?

Kwoty przychodu stosowane przy zawieszaniu emerytur i rent za I kwartał 2015 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 28 maja 2015 r. wystosował dwa komunikaty w sprawie: kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2015 r. ogłoszonego do celów emerytalnych stosowanej przy zawieszeniu renty socjalnej i kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2015 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Zaświadczenie o przychodzie osób na zasiłku/świadczeniu przedemerytalnym za okres 2014/2015

Płatnicy składek mają obowiązek sporządzenia zaświadczenia o przychodzie osób na zasiłku/świadczeniu przedemerytalnym za okres 2014/2015 i złożenia go do ZUS w terminie do 1 czerwca 2015 r. Jak prawidłowo sporządzić zaświadczenie o przychodzie wskazanych osób?

Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego

Zaświadczenie o przychodzie dla osób uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego pracodawca ma obowiązek wystawić do dnia 1 czerwca 2015 r. Obowiązek rozliczenia przychodu powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego, który przypada na 31 maja.

Świadczenia zasiłkowe w związku z chorobą zawodową

Osobom niezdolnym do pracy z powodu choroby zawodowej przysługują świadczenia z ZUS. Chorobę zawodową stwierdza się u pracownika lub byłego pracownika. Natomiast o świadczenia związane z chorobą zawodową mogą ubiegać się zarówno pracownicy, jak i osoby niebędące pracownikami, jeżeli ich niezdolność do pracy jest następstwem choroby zawodowej.

Jak obniżyć dietę o bezpłatne posiłki w delegacji

Zasada obniżania diety o bezpłatne posiłki różni się w zależności od rodzaju podróży służbowej. W podróży krajowej zapewnione śniadanie obniża dietę o 25%, obiad o 50%, a kolacja o 25%. W podróży zagranicznej to odpowiednio 15%, 30% i 30%.

Przychód ze świadczeń nieodpłatnych w umowach cywilnoprawnych

Świadczenie nieodpłatne jest korzyścią otrzymaną bez ekwiwalentu. Podobnie jak w przypadku pracowników mogą je otrzymać zleceniobiorcy i wykonawcy. Pracodawca musi wówczas wykazać, że udostępnił zleceniobiorcy np. samochód firmowy wyłącznie do celów związanych z umową i otrzymał świadczenie wzajemne w postaci wykonania zlecenia. W takiej sytuacji podatnik nie otrzymuje świadczenia nieodpłatnego.

Czasowa niezdolność do pracy – uprawnienia pracownika

Pracownikowi, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, za okres czasowej niezdolności do pracy przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę. Do kategorii tej zaliczamy również pracowników młodocianych.

Czy przedsiębiorcy przysługuje urlop?

Kodeks pracy gwarantuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę prawo do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wynagrodzenia chorobowego za czas choroby. Czy przedsiębiorca również ma prawo do urlopu i innych gwarancji dotyczących pracownika?

Wynagrodzenia i zasiłki chorobowe na przełomie roku

Jeśli choroba pracownika przypada na okres przełomu roku kalendarzowego to od 1 stycznia choremu będzie przysługiwał taki rodzaj świadczenia, do jakiego miał prawo w dniu 31 grudnia. Gdyby pracownik ostatniego dnia roku miał prawo do wynagrodzenia chorobowego to w pierwszym dniu roku następnego również będzie przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe.

Kwoty przychodu dla 2014 r. stosowane przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość granicznych kwot przychodu dla 2014 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Jak długo można przebywać na L4? Czy możliwe jest wydłużenie tego okresu zwolnienia lekarskiego? Czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającemu długo na L4?

Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym. Zwolnienie lekarskie nie przerywa tego typu urlopu. Oznacza to, że za czas choroby podczas urlopu bezpłatnego nie przysługuje ani wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy.

Wynagrodzenie za czas choroby

Każdy pracownik powinien pamiętać, że za czas choroby należy mu się od pracodawcy wynagrodzenie. Jak kwestię tę przedstawia kodeks pracy?

Kwoty przychodu ogłoszone do celów emerytalnych oraz zmniejszania i zawieszania emerytur i rent

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał w komunikatach wysokość kwot przychodu ogłoszonych do celów emerytalnych oraz zmniejszania albo zawieszania emerytur i rent.

Korzystanie z telefonu służbowego a przychód pracownika

Czy w konsekwencji używania przez pracownika telefonu służbowego, powstaje po jego stronie przychód, który podlega opodatkowaniu łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia?

Rozliczanie przychodu emeryta z kilku zleceń na rzecz tego samego podmiotu

Zleceniobiorca, który zawrze kilka umów zlecenia z tym samym podmiotem, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z jednej umowy – zwykle z tej, którą zaczął wykonywać najwcześniej. Każda z tych umów podlega jednak obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jaki wpływ na sposób rozliczenia składek i podatku w przypadku wykonywania przez jedną osobę kilku umów zlecenia ma uprawnienie tej osoby do emerytury?

Podstawa wymiaru zasiłku, a przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

Niekiedy wyliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego może sprawiać trudności. Jedną z takich sytuacji jest przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek?

Wydatki organizacji na kurs prawa jazdy pracownika a koszt uzyskania przychodu

Do tej pory organy podatkowe nie zgadzały się na to, aby pracodawca mógł zwiększyć koszty uzyskania przychodu o wydatki na sfinansowanie pracownikowi kursu prawa jazdy kategorii B. Uzasadnieniem była możliwość wykorzystywania prawa jazdy tej kategorii nie tylko w pracy, ale i poza nią. Dlatego warto zwrócić uwagę na jedną z najnowszych interpretacji, w której organ podatkowy uznał wydatek pracodawcy na sfinansowanie kosztów takiego kursu za koszt podatkowy.

Przychód z tytułu pobytu w domu wypoczynkowym albo w hotelu pracodawcy w okresie urlopowym

Pracownik i zleceniobiorca, którym pracodawca w sezonie urlopowym wynajmie dom w ośrodku wczasowym albo pokój w hotelu, będącymi jego własnością, mogą otrzymać przychód z tego tytułu. Jeżeli jednak urlopowicze zapłacą za pobyt według stawek rynkowych, takie przysporzenie nie wystąpi.

Preferencyjna sprzedaż towaru pracownikowi a jego przychód ze stosunku pracy

Nierzadko dodatkowym atutem pracodawców jest możliwość korzystania przez pracowników z ich usług na warunkach korzystniejszych od pozostałych nabywców, niebędących pracownikami. Na tym tle powstaje pytanie, czy sprzedaż pracownikowi towaru po preferencyjnej cenie wpływa na jego przychód ze stosunku pracy.

Opodatkowanie ekwiwalentu za media i Internet wypłacanego telepracownikowi

Jedną z form współpracy jest zatrudnienie pracownika w ramach telepracy. Z uwagi na jej specyfikę pracodawca ma m. in obowiązek dostarczenia telepracownikowi sprzętu niezbędnego do pracy. Strony mogą również umówić się na wykorzystywanie przez pracownika sprzętu stanowiącego jego własność. Pracodawca wypłaca mu wówczas stosowny ekwiwalent.

Świadczenia pieniężne ze stosunku pracy ponoszone przez przedsiębiorcę

W praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw częstym problemem jest właściwa kwalifikacja podatkowa świadczeń wypłacanych osobom będącym pracownikami bądź byłymi pracownikami.

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

Zwolnienie lekarskie 2015

Zwolnienia lekarskie w 2015 r. będą wystawiane na nowych zasadach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. powstanie elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przewiduje to rządowy projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Jak uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował i odbierał czas wolny za nadgodziny

Pobierając w jednym miesiącu wynagrodzenie chorobowe i otrzymując dzień wolny od pracy za pracę w godzinach nadliczbowych, powstaje problem uzupełnienia wynagrodzenia za dany miesiąc.

Imprezy integracyjne a przychód pracownika – orzecznictwo

Imprezy integracyjne (imprezy firmowe) wiążą się zwykle z zapewnieniem przez pracodawcę napojów i poczęstunku. Czy ich wartość stanowi przychód pracownika? Poznaj stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kiedy nabędziesz świadczenie chorobowe bez okresu wyczekiwania

Zasiłek i wynagrodzenie za czas choroby przysługują ubezpieczonemu po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.

Jak rozliczyć składki i podatek od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego

Naszemu pełnoetatowemu pracownikowi udzieliliśmy urlopu bezpłatnego na okres od 1 października do 31 grudnia 2012 r. W listopadzie zawarliśmy z nim umowę zlecenia (na okres 2 tygodni). Czy od kwoty wynagrodzenia wypłaconego mu z tytułu zlecenia powinniśmy opłacić składki ZUS na zasadach obowiązujących pracowników?

Jak uzupełnić wynagrodzenie

Zdarza się, że w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru świadczeń chorobowych, pracownik wskutek nieobecności w pracy nie osiąga pełnego wynagrodzenia. Ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego, należy pamiętać o uzupełnieniu pensji w miesiącu, w którym została ona pomniejszona z powodu usprawiedliwionej nieobecności. Stanie się tak np. w przypadku korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego.

Umowa - zlecenie w podstawie wynagrodzenia chorobowego

Przychód pracownika z umowy-zlecenia zawartej z własnym pracodawcą wlicza się do podstawy wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli jednak umowa rozwiązuje się w trakcie zwolnienia lekarskiego, wówczas za niezdolność do pracy przypadającą po rozwiązaniu umowy-zlecenia podstawę tę ustala się na nowo bez tego przychodu.

Gdy zachoruje pracownik po 50-tce

Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym dla pracownika, który ukończył 50. rok życia, wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Za dalszy okres pobytu w szpitalu zasiłek jest wypłacany w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru.

Jak wyliczyć wynagrodzenie za część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory bez prawa do wynagrodzenia chorobowego

Często zdarza się, że pracownik był niezdolny do pracy przez część miesiąca, ale za ten okres nie nabył prawa do świadczeń chorobowych. W takiej sytuacji pojawia się wątpliwość, jak ustalić wynagrodzenie za czas faktycznie przepracowany, zwłaszcza gdy pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną.

Czy za chorobę w trakcie urlopu należy wypłacić wynagrodzenie za urlop czy świadczenie chorobowe

Co zrobić w sytuacji, kiedy tuż przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego albo w trakcie urlopu pracownik zachoruje. Czy choroba powstała przed rozpoczęciem albo w trakcie urlopu powoduje, że urlop nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu. Co w takiej sytuacji ma pierwszeństwo – wynagrodzenie za urlop, czy świadczenie chorobowe.

REKLAMA