| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Gdy zachoruje pracownik po 50-tce

Gdy zachoruje pracownik po 50-tce

Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym dla pracownika, który ukończył 50. rok życia, wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Za dalszy okres pobytu w szpitalu zasiłek jest wypłacany w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru.

Niektórzy pracownicy, którzy stali się niezdolni do pracy z powodu choroby, mają prawo do wynagrodzenia chorobowego ze środków pracodawcy przez okres do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, zamiast 33 dni. Mają oni również prawo do 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Wynagrodzenie chorobowe do 14 dni

Krótszy okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego ma zastosowanie do pracownika w wieku powyżej 50. roku życia, do niezdolności do pracy przypadającej w następnych latach po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia.

Pracownik po 50-tce za okres, w którym jest niezdolny do pracy wskutek choroby, ma prawo do co najmniej 80 proc. wynagrodzenia. Taka wysokość wynagrodzenia obowiązuje również w okresie pobytu pracownika w szpitalu. Pracodawca może wprowadzić wyższą wysokość wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Czasami pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego, np. gdy niezdolność pracownika, który ukończył 50. rok życia, została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub w drodze z pracy lub powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Zasiłek od 15. dnia choroby

Od 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, pracownikowi który ukończył 50. rok życia przysługuje prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków FUS.

Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby uznaje się również niemożność wykonywania pracy powstałą m.in. wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz w okresie stacjonarnego leczenia odwykowego.

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi (pracownicy), który ukończył 50. rok życia przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada w okresie ciąży – wówczas zasiłek może być wypłacany nie dłużej niż przez 270 dni.

Zasiłek bez okresu wyczekiwania

Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Od tej zasady są przewidziane pewne wyjątki.

Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, jeżeli:

  • niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
  • ma on wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Bez okresu wyczekiwania ubezpieczonemu, np. pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Wówczas pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas choroby, nawet wtedy gdy nie wykorzystał jeszcze okresu 14 dni wypłaty wynagrodzenia w tym roku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »