Kategorie

Gdy zachoruje pracownik po 50-tce

Artur Bogacki
Miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym dla pracownika, który ukończył 50. rok życia, wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Za dalszy okres pobytu w szpitalu zasiłek jest wypłacany w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru.

Niektórzy pracownicy, którzy stali się niezdolni do pracy z powodu choroby, mają prawo do wynagrodzenia chorobowego ze środków pracodawcy przez okres do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, zamiast 33 dni. Mają oni również prawo do 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Wynagrodzenie chorobowe do 14 dni

Krótszy okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego ma zastosowanie do pracownika w wieku powyżej 50. roku życia, do niezdolności do pracy przypadającej w następnych latach po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia.

Reklama

Pracownik po 50-tce za okres, w którym jest niezdolny do pracy wskutek choroby, ma prawo do co najmniej 80 proc. wynagrodzenia. Taka wysokość wynagrodzenia obowiązuje również w okresie pobytu pracownika w szpitalu. Pracodawca może wprowadzić wyższą wysokość wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Czasami pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia chorobowego, np. gdy niezdolność pracownika, który ukończył 50. rok życia, została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub w drodze z pracy lub powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Zasiłek od 15. dnia choroby

Od 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, pracownikowi który ukończył 50. rok życia przysługuje prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków FUS.

Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby uznaje się również niemożność wykonywania pracy powstałą m.in. wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz w okresie stacjonarnego leczenia odwykowego.

Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi (pracownicy), który ukończył 50. rok życia przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada w okresie ciąży – wówczas zasiłek może być wypłacany nie dłużej niż przez 270 dni.

Zasiłek bez okresu wyczekiwania

Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Od tej zasady są przewidziane pewne wyjątki.

Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, jeżeli:

 • niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
 • ma on wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Bez okresu wyczekiwania ubezpieczonemu, np. pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Wówczas pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas choroby, nawet wtedy gdy nie wykorzystał jeszcze okresu 14 dni wypłaty wynagrodzenia w tym roku.


Wysokość zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy jest wypłacany pracownikowi po 50-tce w wysokości 80 proc. podstawy jego wymiaru.

Reklama

Wyższy miesięczny zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru przysługuje takiemu pracownikowi, jeżeli jego niezdolność do pracy z powodu choroby lub niemożność wykonywania pracy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. Zasiłek w wysokości 100% wymiaru przysługuje również osobie, której niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży. W tej samej wysokości, ale na zasadach uregulowanych przepisami ustawy wypadkowej, przysługuje pracownikowi po 50-tce zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Gdy zachodzą okoliczności uprawniające do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w tej wysokości za okres pobytu w szpitalu.

Za okres pobytu w szpitalu miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 70 proc. podstawy wymiaru. Nie dotyczy to okresu pobytu w szpitalu pracownika, który ukończył 50. rok życia.

Jeżeli pobyt w szpitalu przypada na okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy pracownika, który ukończył 50. rok życia, zasiłek ten przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Zasada ta ma zastosowanie jedynie do pracowników, którzy w poprzednim roku kalendarzowym lub wcześniej ukończyli 50. rok życia.

Okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, za który przysługuje zasiłek chorobowy w wyższej wysokości w związku z pobytem w szpitalu, liczony jest, począwszy od pierwszego dnia niezdolności do pracy przypadającej po okresie wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia chorobowego (za 14 dni).

Jeżeli chory pracownik nie wykorzystał okresu wypłaty wynagrodzenia i znajdzie się w szpitalu, wówczas wynagrodzenie nadal jest wypłacane w wysokości 80 proc. lub 100 proc. podstawy jego wymiaru.

Zasiłek chorobowy jest również wypłacany w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, gdy niezdolność do pracy pracownika po 50-tce z powodu choroby wynika z późniejszych następstw, które zaistniały w związku ze stwierdzonym wcześniej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Przykład

Wojciech O. w listopadzie 2011 r. ukończył 50 lat. Od 31 sierpnia do 12 października 2012 r. przebywał w szpitalu. Jest to jego pierwsza niezdolność do pracy z powodu choroby w tym roku. W związku z tym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy Wojciechowi O. przysługują następujące świadczenia chorobowe w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru: wynagrodzenie chorobowe (za 14 dni, tj. od 31 sierpnia do 13 września br.) oraz zasiłek chorobowy (za 19 dni, tj. od 14 września do 2 października br.). Od 34. dnia niezdolności do pracy, tj. od 3 października do 12 października br., przysługuje mu zasiłek chorobowy w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:

 • art. 92 § 1, 4 Kodeksu pracy,
 • art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 4 ust. 3 pkt 2 i 3, art. 6 ust. 2, art. 8 i art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

 

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?