Jak wyliczyć wynagrodzenie za część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory bez prawa do wynagrodzenia chorobowego
REKLAMA
Od 1 września br. zatrudniamy pracownika, który od 14 do 25 września br. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Po analizie dokumentów dotyczących jego zatrudnienia okazało się, że pracownik nie nabył jeszcze prawa do wynagrodzenia chorobowego. Jak w takiej sytuacji powinniśmy naliczyć pracownikowi wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, jeśli jest wynagradzany stawką miesięczną?
Jeżeli pracownik, wynagradzany stałą stawką miesięczną, przez część miesiąca pracował, a przez pozostałą część chorował, ale nie nabył jeszcze prawa do wynagrodzenia chorobowego, zastosowanie będzie miał art. 80 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu, wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę. W przedstawionej sytuacji, przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za część miesiąca należy zatem kwotę miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej podzielić przez liczbę godzin przypadającą do przepracowania w danym miesiącu, a następnie uzyskany wynik pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat