REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Imprezy integracyjne a przychód pracownika – orzecznictwo

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Impreza integracyjna - przychód pracownika. /Fot. Fotolia
Impreza integracyjna - przychód pracownika. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Imprezy integracyjne (imprezy firmowe) wiążą się zwykle z zapewnieniem przez pracodawcę napojów i poczęstunku. Czy ich wartość stanowi przychód pracownika? Poznaj stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z ostatnim wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie z dnia 20 lutego 2013 r. (I FSK 1256/11) tylko indywidualnie wydawane towary lub udzielane usługi przez pracodawcę pracownikom w naturze lub bezpłatnie mogą być przychodem opodatkowanym. Nie ma możliwości ustalenia przychodu i opodatkowania go w sytuacji, gdy bezpłatne towary lub usługi od pracodawcy są jedynie postawione do dyspozycji pracowników, którzy mogą z nich skorzystać lub nie.

REKLAMA

Autopromocja

Przychód

Przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy to różnego rodzaju wypłaty pieniężne, a także wartość pieniężna świadczeń w naturze czy ich ekwiwalenty. Nie ma przy tym znaczenia źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Za przychód uznaje się w szczególności:

  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki, nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz
  • wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zobacz: Czy przychodem jest sama możliwość uczestnictwa w spotkaniu integracyjnym

Stan faktyczny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka A (z ograniczoną odpowiedzialnością) złożyła wniosek o udzielenie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie przychodów. Spółka ta prowadziła działalność gospodarczą w przedmiocie tworzenia oprogramowania i doradztwa informatycznego. Spółka mając na względzie integrację pracowników, wprowadziła programy finansowane z środków obrotowych polegające na wspólnych wyjściach na imprezy kulturalne albo zorganizowaniu spotkania zespołów pracowniczych w zakładowym pokoju rekreacyjnym z poczęstunkiem.

Spółka miała jednak wątpliwości, czy w związku z udziałem pracowników w wymienionych formach integracji powstaje dla nich przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Według spółki udział pracownika w spotkaniach integracyjnych będzie stanowił przychód w takim zakresie, w jakim będzie możliwe określenie wartości nieodpłatnie otrzymanego świadczenia (np. wyjście do kina). Natomiast w sytuacji, gdy nie jest możliwe przypisanie konkretnemu pracownikowi wartości nieodpłatnie otrzymanego świadczenia obowiązek podatkowy nie powstanie (np. wynajęcie toru do gry w kręgle).

Stanowisko Ministra Finansów

Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 19 lipca 2010r. nie podzielił zdania spółki. Stwierdzono, że przychód ze stosunku pracy obejmuje również wartość nieodpłatnych świadczeń określany na podstawie art. 11 ust. 2 –ust. 2b u.p.d.o.f. Co więcej, zauważono, że opis stanu faktycznego wskazuje na możliwość zindywidualizowania otrzymanych przez pracowników świadczeń z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej. Istnieje więc możliwość wyliczenia wartości świadczeń przypadających na każdego pracownika.

Zobacz: Pracownik nie płaci PIT, jeżeli nie był na imprezie integracyjnej

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

W związku z interpretacją ministra Finansów spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Zarzuciła naruszenie art. 11 i art. 12 u.p.d.o.f. oraz art. 120 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa poprzez wskazanie metody obliczenia przychodu, która nie wynika z przepisów prawa podatkowego. Skarga zawierała również zarzut naruszenia art.14e i art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej poprzez nieodniesienie się do powoływanych przez stronę wyroków sądów administracyjnych. Minister Finansów podtrzymał jednak swoje dotychczasowe stanowisko.

Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

WSA uchylił zaskarżoną interpretację. Uznał, że w przypadku nieodpłatnych świadczeń opodatkowaniu może podlegać tylko przychód rzeczywiście otrzymany, a nie możliwy do otrzymania. Przychód pracownika jest wówczas, gdy skorzysta on z postawionych do jego dyspozycji świadczeń oraz gdy można ustalić wartość tego świadczenia według metod określonych w u.p.d.o.f. Jeśli wysokość ponoszonych wydatków nie może być przypisana do konkretnego pracownika bez względu na to, czy skorzystał on z poczęstunku - brak jest podstaw do ustalenia przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych w związku z organizacją przez pracodawcę imprez integracyjnych.

Zobacz: Czy firmowe spotkania integracyjne stanowią przychód pracowników

Skarga kasacyjna

W związku z powyższym wyrokiem Minister Finansów wniósł skargę kasacyjną. Na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zarzucił naruszenie prawa materialnego w wyniku jego błędnej wykładni tj. art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. oraz art. 12 tej ustawy poprzez uznanie, że udział pracowników w określonych formach integracji, organizowanych przez pracodawcę, powstaje dla nich przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w jakim będzie możliwe określenie wartości nieodpłatnie otrzymanego świadczenia. Natomiast w sytuacji, gdy nie jest możliwe przypisanie konkretnemu pracownikowi wartości nieodpłatnie otrzymanego świadczenia po stronie pracownika nie powstanie obowiązek podatkowy.

Minister Finansów wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA we Wrocławiu. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że skarga kasacyjna nie zasługiwała na uwzględnienie.

Według NSA w przedstawionym stanie faktycznym brak jest ustaleń, czy dana osoba (pracownik) skorzystała ze świadczenia postawionego do dyspozycji na imprezie integracyjnej i w jakim zakresie. O przychodzie pracownika można mówić, gdy korzystał z postawionych do dyspozycji świadczeń, a ponadto możliwe był ustalenie wartości tego świadczenia według metod określonych w art. 11 ust. 2a pkt 1 - 4 tej ustawy.

Gdy wartości świadczeń nieodpłatnych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika - bez względu na to, czy skorzystał on z poczęstunku czy też nie, brak jest podstaw do ustalenia przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych w związku z organizacją przez pracodawcę imprez integracyjnych. Przychód nie może zostać hipotetycznie przypisany podatnikowi, lecz ustalony zgodnie ze wskazaniami w treści art. 11 ust. 1 i ust. 2a pkt 1 - 4 w związku z art. 12 ust. 1 i 3 u.p.d.o.f. 

Zobacz: Forum Kadry - Impreza integracyjna

Istotą podatków dochodowych jest opodatkowanie skonkretyzowanego przysporzenia, a nie potencjalnej możliwości jego uzyskania. Dotyczy to w szczególności świadczeń uzyskanych w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Ustawodawca w stosunku do nich posłużył się w sposób jednoznaczny zwrotem "otrzymane". Zwrot "wartość otrzymanych", odnosi się zarówno do samego faktu uzyskania takiego świadczenia, jak i jego wielkości (wartości). Nie przewiduje się żadnych wyjątków od tej zasady (por. wyroki NSA z dnia 20 stycznia 2012r., sygn. akt II FSK 1356/10; z dnia24 stycznia 2013r., sygn. akt II FSK 1064/11; publik. w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych: http://orzeczenia.nsa.gov.pl - dalej w skrócie CBOSA).

Czysto hipotetyczne określenie, że wszyscy uprawnieni pracownicy korzystali z darmowego poczęstunku w równym zakresie jest sprzeczne z wynikającą z art. 217 Konstytucji RP zasadą określania wszystkich elementów konstrukcyjnych podatku w ustawie. Wyłączność ustawy w prawie podatkowym podkreślał niejednokrotnie w swoich wyrokach Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z wyrokiem z dnia 6 marca 2002 r., P 7/00 (OTK-A z 2002 r., 2, poz. 13) celem przyjętej w art. 217 Konstytucji RP zasady wyłączności ustawy w sferze prawa daninowego jest nie tylko stworzenie gwarancji praw podatnika wobec organów władzy publicznej, lecz przede wszystkim wzmocnienie pozycji demokratycznych struktur przedstawicielskich i ich odpowiedzialności politycznej. Ani sądy, ani organy podatkowe nie powinny zastępować ustawodawcy w tworzeniu przepisów prawa. W związku z tym należy kierować się przepisami prawnymi.

Ustawodawca nakazuje określenie wartości nieodpłatnego świadczenia dla celu ustalenia przychodu według ceny jego zakupu (czyli zgodnie z tą ceną), to niedopuszczalne jest ustalanie tej wartości w inny sposób. Jeżeli ceny takiej nie da się ustalić w odniesieniu do pracowników korzystających z tego rodzaju świadczeń (otrzymujących nieodpłatne świadczenie), to brak jest podstawy do uwzględnienia w podstawie opodatkowania przychodu ze stosunku pracy w odniesieniu do tych pracowników. Zupełnie niedopuszczalne jest ustalenie "teoretycznego" przychodu z tego tytułu w odniesieniu do pracowników, którzy z tego rodzaju świadczeń nie korzystali (nie uczestniczyli w zorganizowanym spotkaniu integracyjnym).

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 lutego 2013 r. (I FSK 1256/11)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

REKLAMA

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

REKLAMA