Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie
REKLAMA
REKLAMA
Izabela Dziubak, aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.
REKLAMA
Zwolnienie lekarskie podczas urlopu bezpłatnego
Pytanie: Pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny obejmujący krótki okres, np. 7 dni. Jednocześnie przed rozpoczęciem urlopu bezpłatnego pracownik zachorował i przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą. Czy urlop bezpłatny zostanie w takim przypadku przerwany, a pracownikowi przysługiwać będą odpowiednie świadczenia z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby?
Choroba pracownika - wynagrodzenia i zasiłki chorobowe na przykładach
Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy
Odpowiedź: W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego zwolnienie lekarskie nie przerywa urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi. Urlop bezpłatny stanowi nieobecność usprawiedliwioną, za czas której nie przysługuje wynagrodzenie u pracodawcy. Urlop bezpłatny jest również okresem nieskładkowym (przerwą w ubezpieczeniu chorobowym), a pracownikowi w czasie jego trwania nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego ani do tzw. wynagrodzenia chorobowego (za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym).
Udzielenie urlopu bezpłatnego i związanie nim
Urlop jest udzielany wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. Decyzja co do udzielenia urlopu należy do pracodawcy – może odmówić jego udzielenia. Jeżeli jednak zostanie wyrażona zgoda na urlop bezpłatny, pracodawca nie może swobodnie i jednostronnie decydować o jego przerwaniu w przypadku, gdy urlop jest udzielony na krócej niż 3 miesiące, a strony nie zastrzegły takiej możliwości.
Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego
Brak świadczeń
Podsumowując, jeżeli nie minęły jeszcze łącznie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego niezdolności do pracy wskutek choroby za czas niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje tzw. wynagrodzenie chorobowe (w wysokości 80% wynagrodzenia) za dni nieobecności przypadającej przed urlopem bezpłatnym i po tym urlopie. W trakcie trwania urlopu bezpłatnego pracownikowi nie przysługują żadne świadczenia, tj. ani wynagrodzenie chorobowe ani ewentualnie zasiłek chorobowy.
Anulowanie urlopu bezpłatnego
Anulowanie urlopu, który został udzielony nie zależy od jednostronnej decyzji pracodawcy – wymaga to zgody dwóch stron. Pracownik, jeśli jest tym zainteresowany, powinien więc złożyć odpowiedni wniosek w tym zakresie. Jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony przez pracownika, należy uznać, że urlop bezpłatny obowiązuje we wskazanych dniach.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat