reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym. Zwolnienie lekarskie nie przerywa tego typu urlopu. Oznacza to, że za czas choroby podczas urlopu bezpłatnego nie przysługuje ani wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy.

Izabela Dziubak, aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.

Zwolnienie lekarskie podczas urlopu bezpłatnego

Pytanie: Pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny obejmujący krótki okres, np. 7 dni. Jednocześnie przed rozpoczęciem urlopu bezpłatnego pracownik zachorował i przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą. Czy urlop bezpłatny zostanie w takim przypadku przerwany, a pracownikowi przysługiwać będą odpowiednie świadczenia z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby?

Choroba pracownika - wynagrodzenia i zasiłki chorobowe na przykładach

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Odpowiedź: W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego zwolnienie lekarskie nie przerywa urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi. Urlop bezpłatny stanowi nieobecność usprawiedliwioną, za czas której nie przysługuje wynagrodzenie u pracodawcy. Urlop bezpłatny jest również okresem nieskładkowym (przerwą w ubezpieczeniu chorobowym), a pracownikowi w czasie jego trwania nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego ani do tzw. wynagrodzenia chorobowego (za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym).

Udzielenie urlopu bezpłatnego i związanie nim

Urlop jest udzielany wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. Decyzja co do udzielenia urlopu należy do pracodawcy – może odmówić jego udzielenia. Jeżeli jednak zostanie wyrażona zgoda na urlop bezpłatny, pracodawca nie może swobodnie i jednostronnie decydować o jego przerwaniu w przypadku, gdy urlop jest udzielony na krócej niż 3 miesiące, a strony nie zastrzegły takiej możliwości.

Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

Brak świadczeń

Podsumowując, jeżeli nie minęły jeszcze łącznie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego niezdolności do pracy wskutek choroby za czas niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje tzw. wynagrodzenie chorobowe (w wysokości 80% wynagrodzenia) za dni nieobecności przypadającej przed urlopem bezpłatnym i po tym urlopie. W trakcie trwania urlopu bezpłatnego pracownikowi nie przysługują żadne świadczenia, tj. ani wynagrodzenie chorobowe ani ewentualnie zasiłek chorobowy.

Anulowanie urlopu bezpłatnego

Anulowanie urlopu, który został udzielony nie zależy od jednostronnej decyzji pracodawcy – wymaga to zgody dwóch stron. Pracownik, jeśli jest tym zainteresowany, powinien więc złożyć odpowiedni wniosek w tym zakresie. Jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony przez pracownika, należy uznać, że urlop bezpłatny obowiązuje we wskazanych dniach.

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 15.10.2014

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie. /Fot. Shutterstock
Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie. /Fot. Shutterstock

Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy48.95 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama