REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego

Sebastian Tomaszewski
Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. / Fot. Fotolia
Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenie o przychodzie dla osób uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego pracodawca ma obowiązek wystawić do dnia 1 czerwca 2015 r. Obowiązek rozliczenia przychodu powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego, który przypada na 31 maja.

Zaświadczenie o przychodzie dla osób uprawnionych do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego

Pracodawcy (zleceniodawcy) muszą przesłać do ZUS do 1 czerwca 2015 r. zaświadczenia o przychodzie osób pobierających świadczenie/zasiłek przedemerytalny za okres od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. Obowiązek rozliczenia przychodu powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego, który przypada na 31 maja.

REKLAMA

Autopromocja

W przypadku świadczeń/zasiłków przedemerytalnych – odmiennie, niż ma to miejsce przy emeryturach i rentach, gdzie są rozliczane przychody osiągane w latach kalendarzowych – ZUS dokonuje rozliczenia zarobków osiągniętych w okresie od 1 marca danego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego (art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych). Płatnik musi wystawić zaświadczenie o przychodzie osób pobierających świadczenie/zasiłek przedemerytalny i przesłać je do ZUS w terminie do 31 maja. Ponieważ w 2015 r. 31 maja przypada w niedzielę, termin upływa w poniedziałek 1 czerwca.

W zaświadczeniu płatnik ma obowiązek wykazania przychodów uzyskanych w poszczególnych miesiącach rozliczanego okresu. Wystawiając zaświadczenie o przychodzie, pracodawca (zleceniodawca) musi uwzględnić poszczególne wypłaty w miesiącach, w których zostały one wypłacone (postawione do dyspozycji osoby ubezpieczonej). Płatnik nie powinien uwzględniać przychodu, który został wypłacony z tytułu pracy wykonywanej przed nabyciem prawa do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego. Taki przychód nie wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia, mimo że został wypłacony już po ustaleniu uprawnień.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Pracodawca zatrudnia pracownika uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2014 r. W maju 2014 r. pracodawca wypłacił nagrodę roczną za 2013 r. W zaświadczeniu o przychodzie płatnik składek nie powinien uwzględniać nagrody rocznej, ponieważ dotyczy ona 2013 r., kiedy pracownik nie miał prawa do świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek powiadomienia ZUS o przychodzie

Obowiązek powiadomienia ZUS o wysokości przychodu osiąganego przez osobę uprawnioną do tych świadczeń spoczywa – w zależności od rodzaju wykonywanej działalności – na pracodawcy lub zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę – na właściwej jednostce organizacyjnej. Płatnik składek jest zobowiązany do powiadomienia ZUS o wysokości przychodów uzyskanych przez osobę uprawnioną do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego w formie zaświadczenia z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach danego okresu rozliczeniowego.

Zadaj pytanie: FORUM

Analogicznie, jak ma to miejsce w przypadku emerytur i rent, na zawieszenie lub zmniejszenie wysokości świadczeń przedemerytalnych wpływ mają wyłącznie przychody uzyskane z pracy zarobkowej, z tytułu której osoba uprawniona do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Zaświadczenie dla pracownika

W zaświadczeniu o przychodzie dla pracownika należy uwzględnić wynagrodzenie zasadnicze oraz wszelkie inne składniki wynagrodzenia, od których należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne (np. nagrody kwartalne, premie, wynagrodzenie za nadgodziny).

Wyjątkiem od tej zasady są kwoty (od których nie odprowadza się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe) uzyskane z tytułu:

  • pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego oraz zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

REKLAMA

Pozostałe wypłaty, od których płatnik nie odprowadza składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie mają wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia bądź zasiłku przedemerytalnego. Takich kwot nie należy uwzględniać w zaświadczeniu wystawianym do ZUS (np. zapomogi losowe, diety za podróż służbową, odprawy).

Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego pobrała za 16 dni października 2014 r. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. W lutym 2015 r. wypłacono jej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dodatek za urlop wypoczynkowy. Przy ustalaniu przychodu należy uwzględnić wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy i nie należy wykazywać dopłaty do wczasów.

Zaświadczenie dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie - jakie obowiązki ma pracodawca

Wzór zaświadczenia dla pracownika

Zaświadczenie dla zleceniobiorcy

Zleceniodawca, wystawiając zaświadczenie o przychodzie dla zleceniobiorców, ma obowiązek wykazania przychodu w takiej wysokości, w jakiej był on przyjmowany do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rozliczeniu podlegają także przychody osób wyłączonych z ubezpieczeń społecznych ze względu na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.

Osoba uprawniona do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego jest rozliczana z łącznej kwoty przychodu niezależnie od tego, czy od tych przychodów opłaca składki na ubezpieczenia społeczne.

Zaświadczenie o zarobkach emerytów i rencistów

Zleceniodawca zawarł umowę zlecenia na okres od 1 lipca 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. z osobą uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego, która jednocześnie jest zatrudniona u innej osoby na podstawie umowy o pracę. Z tytułu umowy zlecenia wypłacał wynagrodzenie w kwotach od 200 zł do 700 zł miesięcznie. Od tych wynagrodzeń nie były opłacane składki, gdyż osoba uprawniona podlega obowiązkowi ubezpieczeń z tytułu umowy o pracę. Na zleceniodawcy spoczywa jednak obowiązek powiadomienia ZUS o kwotach wypłaconego wynagrodzenia. W zaświadczeniu wskazuje wypłacone kwoty (brutto), gdyż od tych kwot zostałyby opłacone składki w przypadku podlegania przez zleceniobiorcę obowiązkowi ubezpieczeń.

Oświadczenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą mają obowiązek złożyć w ZUS oświadczenie o wysokości uzyskanego przychodu. Przez „przychód” należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która obowiązuje przedsiębiorcę składającego oświadczenie z tytułu prowadzonej przez niego działalności (art. 104 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z FUS w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych). Jeśli wymienione osoby są zwolnione z tego obowiązku (np. podlegają ubezpieczeniu z tytułu umowy o pracę albo są uprawnione do renty rodzinnej) – wskazują, od jakiej kwoty opłacałyby składkę w przypadku podlegania temu obowiązkowi.

Rozliczeniu podlegają wszystkie przychody, nawet zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne z powodu innego tytułu do ubezpieczeń.

Rozliczenie przychodu

Na podstawie zaświadczenia o przychodzie ZUS rozliczy pracujące osoby uprawnione do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego przy zastosowaniu dwóch progów zarobkowych: rocznej granicznej kwoty przychodu (30 661,20 zł) oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu (10 951,20 zł). W przypadku gdy przychód uzyskany przez osobę uprawnioną do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego przekroczył roczną kwotę graniczną, ZUS ustali, że świadczenie (zasiłek) – w całym rozliczanym okresie – podlegało zawieszeniu. Gdy została przekroczona dopuszczalna kwota przychodu, świadczenie/zasiłek przedemerytalny podlega odpowiedniemu zmniejszeniu.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

REKLAMA

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

SN: Kto dostaje podwyżkę przez staż pracy? Ty masz 6 lat. Kolega 15 lat. Koleżanka 10 lat stażu. Jaka pensja? Co z urlopem?

Staż pracy, to źródło konfliktów w firmach. Pracownik ma 6 lat stażu pracy i zarabia miesięcznie 1000 zł mniej od starszego pracownika (15 lat stażu). Ale obaj wykonują te same czynności. Jest tu dyskryminacja, czy nie? Albo odwrotna sytuacja. Pracownik ma staż pracy o np. 8 lat więcej od kolegów (na tym samym stanowisku pracy). Ale zarabia tyle samo co oni. Co zrobi sąd z pozwami pracowników domagających się wyrównania pensji?

1 października ruszył program Aktywny Rodzic. W ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50000 wniosków o świadczenie

Rodzice dzieci w wieku do trzech lat mogą składać wnioski na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu. Nabór wniosków ruszył 1 października 2024 r. i w ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50 tys. wniosków o świadczenie.

REKLAMA

Benefity pozapłacowe jako kluczowy element employer brandingu. Dlaczego warto inwestować w świadczenia dla pracowników?

W dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, pracodawcy poszukują skutecznych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów. W obliczu rosnącej konkurencji, nie wystarcza już tylko atrakcyjne wynagrodzenie – kluczowym elementem strategii employer brandingu stają się benefity pozapłacowe. Te dodatkowe świadczenia wpływają na satysfakcję, zaangażowanie oraz lojalność pracowników, a także przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie benefity warto oferować oraz jakie korzyści wynikają z ich implementacji.

Już można składać wnioski do ZUS. Nowe świadczenia od 500 zł do 1900 zł

Ruszył program Aktywny Rodzic. Jest to program wsparcia finansowego dla rodziców dzieci do lat 3. Od 1 października można składać do ZUS wnioski o nowe świadczenia.

REKLAMA