REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Niepełnosprawni

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop pracownika młodocianego

Młodociany jest pracownikiem otoczonym przez Kodeks pracy szczególną ochroną. Jedną z form opieki jest zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi młodocianemu. Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi młodocianemu?

Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Urlop powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop niewykorzystany w tym czasie staje się urlopem zaległym. Jakie skutki rodzi niewykorzystanie urlopu w terminie?

Prawo do urlopu – najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Prawo do urlopu jest jednym z kluczowych uprawnień pracownika zagwarantowanych przez prawo pracy. Wiedza o tym, jakie prawa przysługują pracownikowi w związku z urlopem, może nam pomóc w pełni wykorzystać czas odpoczynku. Jakie są najważniejsze cechy urlopu wypoczynkowego?

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niepełnosprawnego pracownika

Czy pracownikom niepełnosprawnym należy się taki sam wymiar urlopu wypoczynkowego co innym pracownikom? Osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje oprócz podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego, dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.

REKLAMA

Weszły w życie zmiany w czasie pracy osób niepełnosprawnych

W dniu dzisiejszym, 16 lipca, wchodzą w życie zmiany dotyczące czasu pracy osób niepełnosprawnych. Na mocy znowelizowanych przepisów, czas pracy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym, nie będzie mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Jak wyliczyć wynagrodzenie urlopowe?

W trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik nie wykonuje pracy, ale pomimo tego otrzymuje wynagrodzenie. Jak wylicza się wynagrodzenie urlopowe? Które składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego?

Zwrot kosztów odwołania z urlopu

W wyjątkowych sytuacjach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik może domagać się zwrotu kosztów poniesionych w związku z odwołaniem go z urlopu?

Ustalanie wymiaru urlopu proporcjonalnego

Pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze określonym przepisami Kodeksu pracy w pierwszym dniu każdego roku kalendarzowego, w trakcie którego trwa stosunek pracy. W szczególnych przypadkach wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się jednak proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

REKLAMA

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Nauczycielom, podobnie jak pozostałym pracownikom, za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje wynagrodzenie. Jak oblicza się wynagrodzenie urlopowe nauczycieli? Które składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego nauczycieli?

Podstawa wynagrodzenia urlopowego w przypadku nieobecności pracownika

Co do zasady za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości, w jakiej pracownik otrzymałby je, gdyby w tym czasie pracował. W przypadku zmiennych składników wynagrodzenia, należy zaś za podstawę wynagrodzenia urlopowego przyjąć wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika w ciągu 3 miesięcy poprzedzających urlop wypoczynkowy. Co w sytuacji, gdy w okresie poprzedzającym udzielenie urlopu wypoczynkowego pracownik przez długi czas był nieobecny w pracy z powodu choroby?

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Kodeks pracy przewiduje okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z zaplanowanego już urlopu wypoczynkowego. Jakie w takiej sytuacji konsekwencje spoczywają na pracodawcy? Czy ma on obowiązek zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów urlopu?

Kiedy należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy jest podstawowym i niezbywalnym prawem pracownika. Po stronie pracodawcy leży obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego. Co w przypadku, gdy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego we wskazanym przepisami czasie?

Świadczenie urlopowe

Pracodawcy w ramach prowadzenia działalności socjalnej na rzecz pracowników mogą wypłacać im świadczenia urlopowe. Kiedy pracownik może ubiegać się o świadczenie urlopowe? Jaka jest maksymalna wysokość świadczenia urlopowego?

Urlop w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych praw pracownika. Jak należy wykorzystać to uprawnienie w sytuacji, gdy umowa została wypowiedziana? W jaki sposób udziela się urlopu w okresie wypowiedzenia?

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Jakie są zasady udzielania urlopów? W które dni należy udzielać urlopu? Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestię udzielania urlopów wypoczynkowych.

Pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego

Pracownik niepełnosprawny, w stosunku do którego zostało wydane orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W skali roku kalendarzowego dodatkowy urlop wynosi 10 dni. Z jakim dniem nabywa się prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

Wczasy pod gruszą

Dofinansowanie wypoczynku pracownika jest jedną z dopuszczalnych form dofinansowania świadczeń dla pracowników, wynikających z zapisu ustawy o ZFŚS. W niektórych firmach pracownikom lub ich rodzinom wypłacane są dodatkowe pieniądze na tzw. „wczasy pod gruszą”. W rzeczywistości nie mają wiele wspólnego z wypoczynkiem pod gruszą, ale stanowią dodatkowe pieniądze na wakacje pracownika i jego rodziny. Pieniądze na „wczasy pod gruszą „ wypłacane są ze środków zgromadzonych w Funduszu Świadczeń Socjalnych .

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.

Dofinansowanie do urlopu pracownika

Pracodawca prowadzący działalność socjalną ma możliwość dofinansowania pracownikom i ich rodzinom m.in. letniego wypoczynku. W przypadku pracodawców, którzy nie tworzą zfśs, wsparcie może pochodzić ze środków obrotowych. Pracodawca ma przy tym możliwość skorzystania w określonych przypadkach z ulgi w opłacaniu podatku.

Obliczanie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi powinien zostać wykorzystany do końca roku kalendarzowego. Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Poniżej instrukcja, jak obliczyć jego wysokość.

Przedawnienie się prawa do urlopu wypoczynkowego

Co do zasady pracownik powinien wykorzystać urlop w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Zdarza się jednak, że tego nie robi i mamy wówczas do czynienia z urlopem zaległym. Kiedy przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego może przynieść trudności w przyznawaniu urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji należy stosować przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu proporcjonalnego.

Kiedy wziąć urlop w 2015 roku?

Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Kiedy wziąć urlop wypoczynkowy w 2015 r., aby uzyskać jak najdłuższy wypoczynek?

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Termin urlopu ustala się dla każdego pracownika w planie urlopów bądź indywidualnie z poszczególnymi pracownikami. Kodeks pracy przewiduje możliwość przesunięcia ustalonego wcześniej terminu urlopu. Jakie są zasady przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego?

Staż urlopowy - okresy nauki

Staż urlopowy to okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący konkretnemu pracownikowi – 20 lub 26 dni. Granicę w przyznawaniu dłuższego urlopu stanowi 10 lat zatrudnienia. Kodeks pracy przewiduje ponadto zaliczanie do stażu urlopowego lat nauki. Jak należy liczyć lata nauki?

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku czekają kolejne zmiany. W związku z wprowadzeniem nowej formy świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zasiłku dla opiekuna – konieczne były zmiany w specjalnym zasiłku opiekuńczym. Pierwsza zmiana weszła w życie 15 maja 2014 r. Kolejna zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2015 r.

Odwołanie z urlopu – zwrot kosztów

Okres urlopowy nasuwa wiele wątpliwości dotyczących udzielania dni wolnych od pracy, wynagradzania za ten czas oraz odwołania z urlopu. Otóż pracodawca posiada możliwość odwołania pracownika z urlopu. Czy na każdą prośbę pracodawcy należy przerwać urlop i stawić się do pracy? Czy pracodawca pokryje koszty związane z przerwaniem wypoczynku?

Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku ulegnie pewnym modyfikacjom na skutek podpisanej przez Prezydenta ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ustawa weszła w życie już w maju tego roku, ale wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie zmieniana stopniowo. Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku?

Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku

Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem należnym pracownikowi w sytuacji, w której nie wykorzysta on z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik. Ile będzie wynosił ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku?

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2015 roku

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w danym roku kalendarzowym, a którego nie wykorzystał w naturze. Współczynnik ten ustalany jest odrębnie dla każdego roku kalendarzowego.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2015 r.

Ekwiwalent pieniężny to świadczenie, jakie należy się pracownikowi, który w momencie wygaśnięcia stosunku pracy nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w 2015 r. jego wysokość ustalana będzie w oparciu o specjalny współczynnik.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2014 r.

Ekwiwalent pieniężny przysługuje, kiedy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik.

Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej w kwocie 520 zł będzie przysługiwał osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa z dniem 1 lipca 2013 r. Nowe przepisy weszły w życie 15 maja 2014 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2015

Zasiłek pielęgnacyjny to rodzinne świadczenie finansowane z budżetu państwa. Niezmiennie od kilku lat jego kwota wynosi 153 zł miesięcznie. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują jednak możliwość jej podniesienia.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2015

Od dnia dzisiejszego (15 maja 2014 r.) obowiązują nowe przepisy regulujące specjalny zasiłek opiekuńczy. Nowa regulacja wprowadza wiele zmian, z których część wejdzie w życie dopiero w 2015 r.

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.

1 maja 2014 r. świadczenie pielęgnacyjne wzrosło z 620 zł do 800 zł w wymiarze miesięcznym. Od początku 2015 r. jest jeszcze wyższe i wynosi miesięcznie 1200 zł. Ile będzie wynosiło w kolejnych latach?

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w 2016 r.

Świadczenie pielęgnacyjne wynosi 800 zł. Do końca 2014 r. osobom uprawnionym do świadczenia dodatkowo przysługuje pomoc rządowa w wysokości 200 zł. W 2015 r. świadczenie będzie wynosiło 1200 zł, a w 2016 r. 1300 zł. Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Od 1 maja do końca roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 800 zł i będzie rosło: w 2015 r. kwota ta wzrośnie o 400 zł, zaś od 1 stycznia 2016 r. pobierający świadczenie pielęgnacyjne otrzymają 1300 zł. Zmiany wprowadzone zostały ustawą podwyższającą świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Istnieją okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Kiedy i po spełnieniu się jakich okoliczności pracodawca może zgodnie z prawem odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Dotychczas wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosiła 620 zł miesięcznie. Od 1 maja 2014 r. wzrosła do 1000 zł miesięcznie. Stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego ma doprowadzić do zrównania go z minimalnym wynagrodzeniem za pracę.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy funkcjonariuszy ABW - wyrok TK

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy funkcjonariuszy ABW przysługuje niezależnie od przyczyny zwolnienia ze służby. Dwukrotne niestawienie się bez usprawiedliwienia przed komisją lekarską w celu określenia stanu zdrowia nie pozbawia funkcjonariusza ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy, do którego z kolei wliczane są okresy nauki potwierdzone stosownym dokumentem. Jaki dokładnie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego ma więc okres przebytej nauki?

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego i przysługuje w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może wystąpić o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Wyższe dofinansowanie z tytułu zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych od 1 marca 2014 r.

Od 1 marca 2014 roku obowiązywać będzie nowa kwota bazowa, stanowiąca przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2013 r., tj. 3823,32 zł. Nowa kwota bazowa wpłynie na zmianę m.in. wysokości wynagrodzenia pracowników młodocianych, kwoty przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów oraz wysokości dofinansowania zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych.

Roczna deklaracja i informacja o zatrudnieniu niepełnosprawnych do 20 stycznia 2014 r.

Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy zatrudniający w 2013 r. co najmniej 25 pracowników niepełnosprawnych, którzy byli zobowiązani do wpłat na PFRON, mają obowiązek sporządzenia i przekazania deklaracji DEK-R za poprzedni rok. Ci, którzy byli z tych wpłat zwolnieni, sporządzają i przekazują informację roczną INF-2.

Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy.

Plan urlopów w organizacji

Plan urlopów określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Plan ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników. Jest wiążący dla pracodawcy i pracowników. Czy możliwe są odstępstwa od ustalonego wcześniej planu?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio 20 dni, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni jeżeli pracownik był zatrudniony dłużej. Pracownicy młodociani mogą natomiast liczyć na 26 dni urlopu już po roku pracy.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 roku

Współczynnik ten służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za 1 dzień urlopu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu danego roku kalendarzowego, a którego nie wykorzystał w naturze. Ustala się go odrębnie w każdym roku kalendarzowym.

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to świetna inwestycja i znakomita decyzja biznesowa. Jakie płyną z tego korzyści? Jest ich wiele. Wymienimy kilka najważniejszych obszarów.

REKLAMA