Pierwsza praca a urlop
REKLAMA
REKLAMA
Urlop wypoczynkowy - pierwsza praca
Prawo do urlopu gwarantuje zarówno Konstytucja RP jak i Kodeks pracy. Art. 152 Kodeksu pracy daje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego.
REKLAMA
Polecamy: KALKULATOR STAŻU PRACY
Wymiar urlopu
Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem pracownika przyznawanym w celu regeneracji jego sił. Przysługuje każdemu, a jego wymiar zależny jest od stażu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy wynosi on:
- 20 dni – w przypadku pracownika zatrudnionego na okres krótszy niż 10 lat,
- 26 dni – w przypadku pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat.
Pierwsza praca
Nieco inaczej wygląda wymiar urlopu w przypadku pierwszej pracy. Pracownik uzyskuje do niego prawo jeszcze w tym roku, w którym rozpoczął pracę. Podejmując ją po raz pierwszy w życiu, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Co ważne, nie jest konieczne ustalanie miesiąca zatrudnienia w sposób ciągły. W przypadku pierwszej pracy pracodawca nie jest zobowiązany do zaokrąglania niepełnych miesięcy pracy. Musi on jednak udzielić pracownikowi urlopu w tym roku, w którym nabył on do tego prawo.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Kolejne urlopy wypoczynkowe
Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa co roku. Różnicą pomiędzy pierwszym a każdym następnym urlopem wypoczynkowym jest sposób ich nabywania. Pierwszy urlop liczony jest z tzw. dołu czyli po przepracowaniu każdego miesiąca. Każdy kolejny urlop nabywany jest natomiast „z góry” i liczony jest na zasadach ogólnych.
O czym musisz wiedzieć podpisując pierwszą umowę o pracę?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat