Zaległy urlop wypoczynkowy do końca września
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem pracy urlopy powinny być udzielane według planu urlopów, który jest ustalany przez pracodawcę na podstawie wniosków pracowników oraz konieczności zapewnienia normalnego toku pracy. Jeżeli w danej firmie nie jest prowadzony plan urlopów to są one udzielane na podstawie porozumienia z pracownikiem.
REKLAMA
Urlop, który nie został wykorzystany do końca danego roku staje się urlopem zaległym. Powinien być on wykorzystany do 30 września następnego roku niezależnie, czy urlop nie został wykorzystany z winy pracodawcy, czy pracownika.. Prawa do urlopu nie można się zrzec.
Kolejność urlopów
Pracodawca udziela urlopu zgodnie z kolejnością w której został on przyznany tzn. najpierw udziela urlopu za poprzednie lata a dopiero później bieżące. Niewykorzystany urlop ulega przedawnieniu w ciągu 3 lat. Termin 30 września to ostateczny dzień rozpoczęcia zaległego urlopu.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Przymusowy urlop
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2006r. pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy nawet pomimo sprzeciwu pracownika. Oczywiście musi uprzednio poinformować go o terminie urlopu. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.
Zaległy urlop wypoczynkowy tylko do końca września
Nowelizacja
Aż do końca 2011r. zaległy urlop wypoczynkowy trzeba było wykorzystać jedynie do końca marca. Prowadziło to do wielu nadużyć a także stawiało w trudnej sytuacji pracodawcę, który wysyłając na urlop wszystkich pracowników, którym przysługiwał zaległy urlop często zostawał bez pracowników. Zmiana prawa w tej kwestii wiele zmieniła.
Urlop wypoczynkowy - wymiar, wykorzystanie, przedawnienie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA