reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Zaległy urlop wypoczynkowy do końca września

Zaległy urlop wypoczynkowy do końca września

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do odpłatnego skorzystania z urlopu wypoczynkowego, który ma na celu regenerację jego sił. Co jeśli w danym roku pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego?


Zgodnie z Kodeksem pracy urlopy powinny być udzielane według planu urlopów, który jest ustalany przez pracodawcę na podstawie wniosków pracowników oraz konieczności zapewnienia normalnego toku pracy. Jeżeli w danej firmie nie jest prowadzony plan urlopów to są one udzielane na podstawie porozumienia z pracownikiem.

Urlop, który nie został wykorzystany do końca danego roku staje się urlopem zaległym. Powinien być on wykorzystany do 30 września następnego roku niezależnie, czy urlop nie został wykorzystany z winy pracodawcy, czy pracownika.. Prawa do urlopu nie można się zrzec.

Kolejność urlopów

Pracodawca udziela urlopu zgodnie z kolejnością w której został on przyznany tzn. najpierw udziela urlopu za poprzednie lata a dopiero później bieżące. Niewykorzystany urlop ulega przedawnieniu w ciągu 3 lat. Termin 30 września to ostateczny dzień rozpoczęcia zaległego urlopu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Przymusowy urlop

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2006r. pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy nawet pomimo sprzeciwu pracownika. Oczywiście musi uprzednio poinformować go o terminie urlopu. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

Zaległy urlop wypoczynkowy tylko do końca września

Nowelizacja

Aż do końca 2011r. zaległy urlop wypoczynkowy trzeba było wykorzystać jedynie do końca marca. Prowadziło to do wielu nadużyć a także stawiało w trudnej sytuacji pracodawcę, który wysyłając na urlop wszystkich pracowników, którym przysługiwał zaległy urlop często zostawał bez pracowników. Zmiana prawa w tej kwestii wiele zmieniła.

Urlop wypoczynkowy - wymiar, wykorzystanie, przedawnienie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama