| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Zaległy urlop wypoczynkowy do końca września

Zaległy urlop wypoczynkowy do końca września

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do odpłatnego skorzystania z urlopu wypoczynkowego, który ma na celu regenerację jego sił. Co jeśli w danym roku pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego?


Zgodnie z Kodeksem pracy urlopy powinny być udzielane według planu urlopów, który jest ustalany przez pracodawcę na podstawie wniosków pracowników oraz konieczności zapewnienia normalnego toku pracy. Jeżeli w danej firmie nie jest prowadzony plan urlopów to są one udzielane na podstawie porozumienia z pracownikiem.

Urlop, który nie został wykorzystany do końca danego roku staje się urlopem zaległym. Powinien być on wykorzystany do 30 września następnego roku niezależnie, czy urlop nie został wykorzystany z winy pracodawcy, czy pracownika.. Prawa do urlopu nie można się zrzec.

Kolejność urlopów

Pracodawca udziela urlopu zgodnie z kolejnością w której został on przyznany tzn. najpierw udziela urlopu za poprzednie lata a dopiero później bieżące. Niewykorzystany urlop ulega przedawnieniu w ciągu 3 lat. Termin 30 września to ostateczny dzień rozpoczęcia zaległego urlopu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Przymusowy urlop

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2006r. pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy nawet pomimo sprzeciwu pracownika. Oczywiście musi uprzednio poinformować go o terminie urlopu. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

Zaległy urlop wypoczynkowy tylko do końca września

Nowelizacja

Aż do końca 2011r. zaległy urlop wypoczynkowy trzeba było wykorzystać jedynie do końca marca. Prowadziło to do wielu nadużyć a także stawiało w trudnej sytuacji pracodawcę, który wysyłając na urlop wszystkich pracowników, którym przysługiwał zaległy urlop często zostawał bez pracowników. Zmiana prawa w tej kwestii wiele zmieniła.

Urlop wypoczynkowy - wymiar, wykorzystanie, przedawnienie

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »